İçeriğe atla
bilgisayara bakan kadın

Robotik süreç otomasyonu (RPA) nedir?

Yinelenen iş yaparak harcadığımız süre, manuel bilgisayar görevleri ve veri girişinin bir ofis çalışanının gününün iyi bir bölümünü kapsadığıyla, zihin boggling'tir. Sadece işçilere sor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, insanların otomatikleştirilmesi gereken görevler için her hafta beş saat harcadığını tahmin ettiğini gösteriyor. McKinsey'e göre bu rakam daha da fazladır ve iş faaliyetlerinin en az üçte biri mesleklerin yaklaşık %60'ında otomatik olarak kabul edilmiştir.   

 

Veri toplama, onaylar veya güncellemeler olsun, birçok görev, iş memnuniyetini artırmaya hizmet eden temel nitelikler, yaratıcılık veya sezgi gerektirmez. Bunun yerine, işin monotonluğu memnuniyeti azaltır, verimliliğin azalmasına ve diğer verimsizliklere yol açar. 

 

Organizasyonlar teknolojiye, özellikle robotik süreç otomasyonuna (RPA), tekrarlayan görevleri boşa çıkarmaya, işçileri daha zengin, daha değerli işler yapmaya serbest bırakıyor. Şirketler, müşteri hizmetlerini geliştirmek, karmaşık sorun çözme işlemleri gerçekleştirmek ve şirketin başarılı olmasına yardımcı olacak iş öngörüleri geliştirmek için çalışan zamanını yeniden yönlendirebilir. 

RPA anlamı

RPA, dijital robotlar veya botlar olarak da bilinen sanal yazılım robotlarını manuel, zaman alıcı işleri veya görevleri yerine getirmek için kullanan bir iş süreci otomasyon teknolojisidir.

 

Yazılım botu nedir?

Yazılım botu, belirli eylemleri gerçekleştirmek için tasarlanmış bir bilgisayar programıdır. Basit veya karmaşık aktiviteleri gerçekleştirmek için oluşturulan botlar, yinelenen görevler içeren süreçleri otomatikleştirir. Yazılım botlarının daha ayrıntılı sürümleri simülasyon veya insanlarla etkileşime girer. Örnek olarak Amazon'dan Alexa, Microsoft'tan Cortana ve Apple'dan Siri gibi sanal asistanlar verilebilir.

 

RPA ne yapıyor?

Robotik süreç otomasyon teknolojisi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli aktiviteleri yönetir: 

 • Manüel ve yinelenen görevler: Microsoft Excel, satıcı portalları ve diğer kaynaklar gibi birden fazla kaynaktan gelen verilerle etkileşimler
 • Yüksek hacimli görevler: Veri geçişleri ve onay iş akışları gibi zaman içinde tamamlanması gereken süreç adımları
 • Birden fazla sistem görevi: Web uygulamaları, RP çözümleri, üçüncü taraf yazılımlar ve diğerleri gibi farklı uygulamalara erişim  

RPA'nın benimsenmesi çift haneli oranlarda artıyor. Küresel kurumsal yazılım pazarının en hızlı büyüyen segmenti olarak konumlandırılan RPA için gelir harcamasının 2020 yılına göre %19,5'lik bir artışla 2021 yılında 1,89B ABD Doları'na ulaşması öngörüldü.   

Robotik süreç otomasyonu neden önemli?

RPA, teknoloji yığınınızdaki herhangi bir uygulama ile kullanılabilir. Modellenmemiş, "doğal olarak büyüyen" süreçleri UI tabanlı otomasyonla işler. Bu, özellikle API'lerin mevcut olmadığı ve verilere doğrudan erişimin mevcut olmadığı eski sistemleri entegre etmek gerektiğinde önemlidir. Böylece RPA, bir şirketin dijital dönüşümünde önemli bir rol oynayabilir. 

 

Genellikle manüel süreçlerin yerine geçen RPA, anahtar hatalarını en aza indirir, işi hızlandırır ve maliyetleri keser. Çalışanları tekdüze, tekrarlayan görevlerden kurtarır ve insan becerilerinden yararlanır. RPA botlarına daha düşük değerli işler katılarak şirket, aşağıdakileri yapmasına olanak tanıyarak daha verimli hale gelir: 

 • Verimliliği artırın 
 • İş akışlarını otomatikleştirin
 • İnsan hatasını ortadan kaldırın 
 • Daha düşük işçilik maliyetleri 
 • Uygunluk riskini yönetme 
 • İş çevikliğini artırın 
 • Süreç şeffaflığını artırın 

Tüm bu sonuçlar, performansın iyileştirilmesine ve maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olarak işletmenin başarısına katkıda bulunur. Ek avantajlar arasında şunlar yer alır: 

 

Geliştirilmiş müşteri deneyimi

RPA müşteri deneyimini korur ve hatta geliştirir. Böyle inanılmaz ölçeklenebilirlik (bir RPA yazılım botu yılda 24×7, 365 gün çalışabilir) ile hizmet düzeyleri, istisnai talep ve yoğun hacimler sırasında bile sabit kalır. Bu, insan çalışanlarının otomatikleştirilemeyen daha yüksek değerli müşteri etkileşimleri gerektiren görevlere odaklanmasına olanak sağlar.  

 

BT verimlilikleri

RPA, eski sistemleri içeren süreçlerin otomasyonunu destekler. Teknoloji bu sistemlerle mevcut grafik kullanıcı arayüzleri (GUI'ler) ve API entegrasyonu aracılığıyla etkileşime girerek BT için anlamlı maliyet tasarrufları sunar ve altta yatan mimariyi ve sistemleri modernize etme ihtiyacını önler. 

 

Bazı RPA araçları tarafından sunulan düşük kodlu/kodsuz kod özellikleri göz önüne alındığında, iş kullanıcıları BT'ye güvenmeden süreçleri kendileri otomatikleştirebilir. Yazılım botu tarafından işlenen çoğu rol temelli manüel iş akışıyla çalışan eğitimini de basitleştirir. 

 

Operasyonel verimlilikler

RPA özel yazılımlara veya derin entegrasyonlara dayanmadığından, teknolojinin daha uygun maliyetli olması için uygulanması daha kolay ve hızlıdır. Örneğin İsviçre'de Aargau ve Zürih kantonlarındaki yetkililer, RPA'yı 14 günde uygulamış, manuel süreçleri değiştirmiş ve pandemi döneminde azalan çalışma saatleri için birikmiş tazminat ödeme tehdidinin önüne geçmiştir. 

RPA nasıl çalışır?

RPA diğer yazılım programları gibi bir PC, masaüstü veya sunucularda çalışır. Teknoloji, şirket içi uygulamalar, Web siteleri, kullanıcı portalları ve diğer uygulamalarla etkileşime giren yazılım robotlarını kurar, dağıtır ve yönetir, aynı görevi gerçekleştirirken bir insanın eylemlerini yayar. 

 

Özetle, RPA ile (insan) kullanıcı iş akışını oluşturmak için eylemlerin ve uygulamalarla etkileşimlerin sırasını kaydeder. Sistem, insanın görevi gerçekleştirmesini izleyerek eylem listesini geliştirir ve daha sonra uygulamanın GUI'sinde görevi gerçekleştiren yazılım botu oluşturur.  

 

Yazılım botları ekranda ne olduğunu anlamak, uygun tuş vuruşlarını girmek, farklı sistemlerde gezinmek, verileri tanımlayıp ayıklamak ve diğer tanımlı işlemleri anlamak için programlanır. RPA botları bütün bunları insanlardan daha doğru ve daha hızlı yaparlar. 

 

RPA modellerinin iki farklı türü vardır: 

 1. Katılımsız RPA: Yazılım botları işi herhangi bir insan katılımı olmadan yaparlar. Bunun yerine bilgisayar sistemleriyle doğrudan etkileşim kurarak baştan sona bir süreç veya görev boyunca çalışırlar. RPA botu genellikle uzak bir serviste çalışır ve çizelge veya tetikleme koşulu temelinde etkinleştirilir. 
 2. Devam eden RPA: Robotik masaüstü otomasyonu olarak da bilinen bu yazılım botları, daha karmaşık iş yükleri veya tamamen otomatikleştirilemeyen süreçler içinde belirlenen görevlere odaklanarak insanlarla birlikte çalışır. RPA botu, kullanıcı iş istasyonuna dağıtılır ve kullanıcı etkileşimi tarafından tetiklenir. 

RPA, eski sistemlerin entegrasyonu için geçici çözüm görevi görür. RPA GUI aracılığıyla çalıştığından, sistemleri bağlamak için API'ler oluşturmak için geliştiricilere gerek yoktur. Bunun yerine yazılım botu, insan kullanıcı olarak uygulamadan uygulamaya atlayacak. 

 

Bazı RPA araçlarının benzersiz bir niteliği, programlama becerisi olmayan etki alanı uzmanlarının RPA iş akışlarını oluşturup uygulamalarına olanak tanıyan programcılara erişebilmesidir. Vatandaş geliştiricisi olarak bilinen bu kişinin kodlama tecrübesi yok ama otomasyondan geçen iş faaliyetinin etki alanı uzmanı. 

 

Bu nitelik RPA'yı demokratikleştirse de, daha gelişmiş senaryolar, özellikle güvenlik ve sistemin sürekli bakımı ile ilgili olarak hala doğru programlama bilgisine ihtiyaç duymaktadır. İdeal olarak, süreç vatandaş ve yazılım geliştiriciler arasında iyi bir evliliktir. Alan uzmanları RPA iş akışını oluşturur ve ardından bunu en iyi uygulamaların ve güvenlik gereksinimlerinin birleştirilmesini sağlamak üzere yazılım geliştiriciye devreder. 

Robotik süreç otomasyonu bugün

Kuruluşundan bu yana RPA basit görev otomasyonunun ötesinde gelişmiştir. Akıllı RPA, yapay zeka (yapay zeka) ve makine öğrenmesi teknolojileri ile mevcut yetenekleri artırır. Bu gelişmeler RPA'nın daha bilişsel (bilgi ve yargıya dayalı) iş aktivitelerini otomatikleştirmesini sağlar.

 

Akıllı RPA, makine öğrenmesi modelleri ve doğal dil işleme (NLP) gibi yapay zeka araçları uygulayarak hiperotomasyona, iş ve BT süreçlerini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tanımlama, veteriner yapma ve otomatikleştirme olanağı sağlar. Akıllı RPA yarı ve yapılandırılmamış verileri inceleyip işleyebilir, ekranları görselleştirebilir (sanal masaüstler) ve konuşmayı anlayabilir, kullanıcılar ve müşterilerle görüşmeler gerçekleştirebilir. 

Akıllı RPA, otomasyon, iş ve BT süreçlerini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tanımlama, veteriner ve otomatikleştirme olanağı sağlar.

Akıllı RPA, tüm çalışanlar için bot tasarım deneyimini geliştirerek kodlamayan kişilerin süreçleri için bot oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak sağlar. Teknoloji, iş akışları oluşturmak için görsel programlama yetenekleri de dahil olmak üzere otomasyon binasını basitleştiren tarayıcı tabanlı düşük kodlu araçlarla bulut tabanlı bir stüdyoyu destekliyor. Bugün bu modern RPA araçları otomasyonu demokratikleştiriyor, herkes tarafından erişilebilir hale getiriliyor. 

RPA'yı kim kullanıyor?

RPA tüm sektörlerde ve işlevlerde değer sağlar. Organizasyon içinde tüm iş grupları RPA'dan yararlanır. Departmanlar arasında bazı özel örnekler aşağıda verilmiştir: 

 

Finans

Finlandiya'nın en büyük medya şirketlerinden Alma Media, satış siparişi girişi gibi finans süreçlerini otomatikleştirerek üretkenliği artırmak istedi. RPA'yı birleştirmek, satış siparişi işlemeye %60 otomasyon oranı dahil olmak üzere finans ekibi genelinde verimlilik yarattı.  

 

 

İnsan kaynakları

Lucy, SAP'nin istihdam teklifi mektupları üretmeyi hızlandırmak için kullandığı (aşağıdaki videoya bakın) bir RPA aracıdır. Bot ortalama kişiden 15 kat daha hızlı harfler üretir. Yeni işe alınanlar tekliflerini hızlı bir şekilde alıyor ve işe alım yapanlar daha fazla zaman alıyor.

 

İşlemler

Seramik üreticisi ve Avrupa'nın en eski markalarından biri olan Villeroy & Boch Group, süreçlerini mümkün olduğunca verimli hale getirerek üretkenliği optimize ederek tekrarlı görevlere harcanan zamanı azalttı. Üretici, hesaplarda, satınalmada ve müşteri hizmetlerinde basit otomatik görevler gerçekleştirmek üzere dijital asistanlar oluşturmak için RPA ve yapay zeka teknolojilerini uyguladı. 

 

Müşteri hizmetleri

Müşteri ve müşterilerden oluşan geniş bir ağ ile Zuellig Pharma Holdings Pte. Ltd., yeni nesil bir sipariş süreci ile daha iyi destek sağlamak istedi. RPA'yı uyguladıktan sonra şirket, siparişleri 24×7 oranında işliyor, talebe ayak uyduruyor ve üç tam zamanlı çalışanın eşdeğerini gerektirecek 10.000'den fazla BT ve sistemle ilgili vakanın birikmesini temizlemek için otomasyonu kullanıyor.  

Robotik süreç otomasyon stratejisi uygulama

İyi planlanmış bir otomasyon girişimi, mevcut iş akışlarının yukarıdan aşağıya değerlendirilmesi ile başlar. İş süreci zekası araçlarıyla birlikte sunulan akıllı RPA, otomasyondan en çok faydalanacak iş süreçlerini hızlıca belirlemeye yardımcı olur.  

 

En iyi süreç adayları belirlendiğinde, RPA hazırlığı hızlandırmak için önceden oluşturulmuş botlar sağlar. Bulut tabanlı bir platform olarak, devam eden bot performansını ve ölçeklenebilirliği de destekler.   

 

Girişim, tek bir sürecin otomasyonunun ötesine uzanan bir teknoloji platformuna ihtiyaç duyuyor. Sistem, süreci uçtan uca destekleme, otomasyon fırsatlarını belirleme, gerekli yazılım botlarını oluşturma ve binlerce değilse yüzlerce otomatik iş akışını yönetme kapasitesine sahip olmalıdır. 

placeholder

RPA 'yı kullanmaya başlayın

Verimliliği artırmak için akıllı RPA araçlarını keşfedin.

RPA SSS'ler

İş akışı yönetim araçları ve RPA birlikte kullanılan tamamlayıcı teknolojilerdir. İş akışı otomasyonu, süreçleri düzenlemek, genişletmek veya optimize etmek için, tanımlanan iş kuralları ile aktivitelerin sıralı akışını sağlar. Buna karşılık RPA bireysel görevlerin performansını otomatikleştirir. Genel olarak RPA, açık kurallar ve prosedürlere sahip aktivitelerle en iyi şekilde çalışır. Ancak akıllı RPA, yapay zeka ve öğrenen makineler yeteneklerini kullanarak aynı zamanda bilgi ve yargıya dayalı iş aktivitelerini otomatikleştirerek daha derinlemesine çalışır. 

Hiperotomasyon, RPA'nın özelliklerini önceden tanımlanmış ve yinelenen görevlerin otomasyonunun ötesine genişletir. RPA, hiperotomasyon ile bu aktiviteleri gerçekleştirmek için en iyi stratejiye karar vermek için zekâyı kullanır. Bu, kuruluşların farklı teknolojilerin, platformların ve araçların kullanımını koordine ederek iş ve BT süreçlerini hızlı bir şekilde tanımlamasına, veteriner ve otomatikleştirmesine olanak sağlar.

SAP Insights bülteni

placeholder
Bugün abone ol

Bültenimize abone olarak önemli öngörüler elde edin.

Ek okuma

Başa dön