İçeriğe atla
İstanbul gökyüzünden

IoT nedir ve nasıl çalışır?

 

Terimlerin en genel bölümünde, Nesnelerin İnterneti, kablosuz bir şekilde bir İnternet ağına bağlanabilen herhangi bir nesneyi (veya "şeyi") içerir. Ancak bugün IoT daha özel olarak, kullanıcıları bilgilendirmek veya bir eylemi otomatikleştirmek amacıyla veri iletmelerine ve almalarına olanak sağlayan sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle donatılmış bağlantılı şeyler anlamına gelmektedir. Geleneksel olarak, esas olarak Wi-Fi aracılığıyla bağlantı sağlanırken, günümüzde 5G ve diğer ağ platformları, hız ve güvenilirlikle neredeyse her yerde devasa veri setlerini işleme vaadini sunmaktadır.

 

IoT cihazları veri toplayıp ilettikten sonra nihai nokta ondan olabildiğince çok şey öğrenmek ve giderek daha doğru ve gelişmiş çıktılar ve içgörüler sunmasını sağlamaktır. Yapay zeka teknolojileri burada devreye girer: gelişmiş analitiklerin ve öğrenen makinelerin gücüyle IoT ağlarını zenginleştirme.

 

Nesnelerin İnterneti tanımı: sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojiler ile donatılmış bağlı nesneler ve cihazlar (başka bir deyişle "şeyler"), diğer şeylere ve sistemlere veri iletmelerine ve almalarına olanak tanır.

IoT nedir?

IoT geçmişi

2021'de dünyada 10 milyarın üzerinde IoT cihazı vardı ve 2025 yılına kadar IDC, küresel veri üretiminin 73 trilyon gigabayta eşit olan 73 zettabaytı aşmasını bekliyor. Dijital verileri fiziksel olarak gerçekten nicelemesek de, tüm veriler 1990'larda floppy disklere dönüştürülürse ve bunlar sona erdiğinde aya gidip 5000'den fazla kez geri dönebileceğini söyleyebiliriz.

 

Sadece birkaç on yıl içinde IoT verileri katlanarak büyüdü ve bu da muhtemelen devam edecek. Peki bu Nesnelerin İnterneti patlaması nedir? IoT'nin gelişebilmesi için belirli bir dizi teknolojinin bir araya gelip aynı anda ilerlemesi gerekiyordu.

 

 

 • Bağlantı: Mütevazı model tabanlı başlangıçlardan evrilen günümüz internet ve bulut bağlantısı artık çok büyük hacimli veri göndermek ve almak ve IoT'nin üstel büyümesini desteklemek için yeterince hızlı ve sağlam. 
 • Sensör teknolojisi: IoT sensör inovasyonuna olan talebin sürekli artması ile pazar, birkaç maliyetli, niş sağlayıcılardan yüksek oranda küreselleşen ve fiyat rekabeti yaratan sensör imalat sektörüne geçti. 2004 yılından bu yana, IoT sensörlerinin ortalama fiyatı, bu ürünlerdeki daha iyi işlevsellik ve çeşitlilikte talep kaynaklı artışa eşlik ederek %70'in üzerinde düşüş gösterdi.
 • Bilgi işlem gücü: Dijital depolamanın başlamasından bu yana, önümüzdeki beş yıl içinde iki kat daha fazla veri oluşturulacak. Modern işletmeler tüm bu verileri kullanmak ve kullanmak için sürekli artan bellek ve işleme gücü talep eder. Bunu gerçekleştirme yarışı hızlı ve rekabetçi oldu ve IoT'nin artan ilgi ve uygulanabilirliğine yön verdi.
 • Big Data teknolojisi: 1980'lerden bu yana dünyanın verileri ve bunu depolamak için gereken bilgisayar teknolojisi katlanarak büyümüştür. Veri tabanlarındaki ve analiz araçlarındaki ilerlemeler, IoT cihazlarından, akıllı araçlardan ve ekipmanlardan oluşturulan büyük hacimli verilerin gerçek zamanlı olarak işlenmesine ve analiz edilmesine olanak sağladı. Bu hız ve kapasite Nesnelerin İnterneti için gereklidir.
 • Yapay zeka ve makine öğrenmesi: Bu teknolojiler, çok miktarda IoT verisini yönetme ve işlemenin yanı sıra analiz etme ve bundan öğrenme olanağı sağlar. Big Data yapay zeka ve öğrenen makinelerin en sevdiği yiyecektir. Veri kümeleri ne kadar büyük ve daha çeşitliyse, AI-destekli gelişmiş analitiklerin sunabileceği içgörüler ve içgörüler ne kadar güçlü ve doğru olur. IoT cihazlarındaki artış, yapay zekanın ilerlemesi ve sundukları verilere olan iştahının yanında çok büyüdü.
 • Bulut bilişim: Bağlanabilirlik Nesnelerin İnterneti'nin gelişiminin ayrılmaz bir parçası olduğu gibi, bulut bilişiminin yükselişi de evrimine yakından bağlandı. İstek üzerine işleme gücü ve yüksek hacimli depolama olanağı ile bulut IoT hizmetleri, IoT cihazlarının giderek daha büyük ve karmaşık veri kümeleri toplayıp iletmesinin önünü açtı.

IoT nasıl çalışır?... ve neden?

IoT cihazları, fiziksel olarak orada olamadığımızda gözlerimiz ve kulaklarımız. Bu cihazların toplanması için programlandıkları verileri yakalıyoruz. Ardından, sonraki işlemleri veya kararları bilgilendirmemize ve otomatikleştirmemize yardımcı olmak için bu veriler toplanabilir ve analiz edilebilir. Bu süreçte dört anahtar aşama vardır:

IoT teknolojisi nasıl çalışır?

Eşyaların internette dört anahtar aşaması

 

 1. Verileri yakalayın. IoT cihazları, sensörler aracılığıyla ortamlarından veri alır. Bu sıcaklık kadar basit veya kompleks bir video beslemesi olabilir.
 2. Verileri paylaşın. Kullanılabilir ağ bağlantılarını kullanarak IoT cihazları bu verileri genel veya özel bir bulut sistemine (cihaz-sistem-cihaz) veya başka bir cihaza (cihaz-cihaz) gönderir veya uçta işleme için yönlendirildiği şekilde yerel olarak depolar.
 3. Verileri işleyin. Bu noktada yazılım, o veriye dayalı bir şey yapmak üzere programlanır – bir fan açmak veya uyarı göndermek gibi.
 4. Verilere göre hareket edin. Bir IoT ağı içindeki tüm cihazlardan toplanan veriler analiz edilir. Bu, güvenli eylemleri ve iş kararlarını bilgilendirmek için güçlü analizler sunar.

İşlemdeki IoT ağlarına örnekler

IoT ağları ve ürettikleri veriler modern yaşamın hemen her alanında iş başında – evlerimizde, arabalarımızda, mağazalarımızda ve hatta organlarımızda bile.    

 

 • Akıllı evler: Birçok kişi kendi evlerinde IoT ağlarını yakından tanıyor. Z-Wave veya Zigbee gibi protokollerle iletişim kuran akıllı anahtarlar, sensörler ve cihazlar sayesinde ev otomasyonu sistemleri aydınlatma, iklim, güvenlik sistemleri, gereçler gibi şeyleri takip etmek ve kontrol etmek için kullanılabilir. Evden çıkmadan önce ışıkları veya fırınınızı kapatmayı unutursanız bunu IoT özellikli cihazlar aracılığıyla telefonunuzdan yapabilirsiniz.
 • Akıllı ağlar: Yapay zeka ve gelişmiş analitik teknolojisiyle birlikte akıllı şebekeler, teknolojiyi entegre ederek tüketicilerin güneş panelleri ve diğer yollarla kullandıkları enerjiyi daha iyi anlamalarına ve hatta ürettikleri enerjiyi anlamalarına yardımcı olmak için IoT çözümlerini kullanır. Şebekedeki IoT sensörleri, kesintileri ve diğer sorunları önlemek veya en aza indirmek için gücün gerektiği şekilde yeniden dağıtılabilmesi için olası riskleri daha önce tespit edebilir. Sensörler onarımlar için gerektiğinde mekanik problemleri ve uyarı teknisyenlerini de tespit edebilir ve bunların hepsi enerji tüketicilerinin daha iyi kontrol ve kavrayışa sahip olmasına yardımcı olur.
 • Akıllı şehirler: Akıllı Şehir Endeksi'ne (SCI) göre akıllı bir şehir "avantajları artırmak ve kentleşme eksikliklerii azaltmak için teknolojiyi uygulayan kentsel bir ayardır."Artan popülasyonlar, trafik sıkışıklığı ve yaşlanma altyapıları, IoT'nin başa çıkmasına yardımcı olduğu bazı zorluklar arasında yer alıyor. Şehir planlayıcıları, sensörler, sayaçlar ve diğer IoT cihazlarını kullanarak sorunları proaktif olarak ele almak için verileri izleyebilir ve toplayabilir. Örneğin, fırtına drenajlarına yerleştirilen sensörler su seviyelerini tespit edebilir ve seviyeler çok yüksek olduğunda taşkınları önlemeye yardımcı olmak için eylemleri otomatikleştirebilir.

Enbise+hauser'in IoT teknolojisi ile kendisini nasıl yeniden canlandırdığını keşfedin

 
 
 • Bağlı otomobiller: Bugün neredeyse tüm yeni araçlar, 5G otomobillerin önümüzdeki beş yıl ve sonrasında büyümesi beklenen IoT ve akıllı işlevsellik ile hattan çıkıyor. IoT teknolojisini kullanan gelişmiş sürücü yardım sistemleri (ADAS), sürücülerin çarpışmalardan kaçınmasına, rotaların planlanmasına, sıkı noktalara ayrılmasına ve çok daha fazlasını yapmasına yardımcı olur. Otomotiv IoT geliştikçe, trafik ışıkları, yayalar, haber ve hava durumu kaynakları ve akış eğlence sağlayıcıları gibi harici cihazlarla bağlantı giderek artıyor.
 • Perakendede IoT: Mağaza içi deneyimleri geliştirmek için müşteriye yönelik IoT çözümleri giderek daha fazla kullanılıyor. Hareket halindeki akıllı kameralar, akıllı raflar, beacon ve RFID teknolojileri alışveriş yapanlara mobil bir uygulama aracılığıyla kalemleri bulmalarında yardımcı olabilir. Stok bilgilerini paylaşmayı kolaylaştırır, hatta mağazada göz atarken müşterilere bağlam içi promosyonlar gönderirler. IoT çözümleri, mağaza içi ve çevrimiçi alışveriş deneyimleri arasında bulanıklaştıkça, teslimat ve sevkiyat araçlarını izleyerek müşteri deneyimlerini geliştirmeye yardımcı olarak müşterilerin alışveriş planlarını daha iyi özelleştirmelerini sağlayabilir.
 • TeleHealth: Akıllı saatler ve doktorların hastaları uzaktan izlemesine yardımcı olan ilaç dağıtıcıları gibi IoT güdümlü tüketici medikal cihazlarını görmek giderek yaygınlaşıyor. Ama tele sağlıkta en etkileyici gelişmelerden bazıları akıllı cerrahi aletlerle geliyor. Bu özellikle uzak veya az gelişmiş alanlardaki hastalar için geçerlidir. Bu araçlar uzak doktorların dünyadaki en iyi cerrahlardan bazılarıyla bağlantı kurmasını, rehberli ameliyatlar gerçekleştirmesini, uzaktan teşhislerini ve hatta anestezi hastalarını o kritik sürede izlemelerini sağlar.
 • Trafik yönetimi: IoT teknolojisi bir sensör, kamera ve diğer cihazlar ağı aracılığıyla trafik sıkışıklığını azaltmak ve çalıştırılabilir yeniden yönlendirme seçenekleri sunmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Örneğin, dinamik koşullarda trafiğin sorunsuz akışını sağlamak amacıyla sinyallerin zamanlamasını ayarlamak için gerçek zamanlı veri akışları kullanılabilir. Işık sensörleri aydınlatma parlaklığını optimum görünürlük için belirleyip ayarlayabilirken yol sensörleri kazaları tespit edebilir ve sorunları otomatik olarak bildirebilirler.

IoT verilerinin endüstriyel kullanımları nelerdir?

Her yıl ürettiğimiz trilyonlarca gigabit veri içinden Endüstriyel IoT (IIoT) verileri en büyük (ve en hızlı büyüyen) veri üreticisidir. Bunun büyük bir kısmı dünya çapında neredeyse bir milyar güvenlik kamerasından geliyor. Huge miktarları da bağlı otomobiller ile üretim ve ulaşım uygulamaları ile üretilir. Günümüzde IIoT verileri tedarik zinciri yönetiminden sağlık hizmetlerine kadar hemen hemen her sektörde oluşturulur, toplanır ve kullanılır.

 

IIoT teknolojisinin en hızlı büyüdüğü alanlardan biri de üretim ve tedarik zincirleri içinde yer alıyor. Akıllı bir fabrikada sensörler, işlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için mekanik sorunları algılayabilir ve hatta tahmin edebilir. Aynı zamanda operasyonel verileri toplayıp analiz ederek merkezi bir sistem aracılığıyla otomatikleştirilebilen en hızlı ve en verimli süreçleri ve iş akışlarını bulurlar. Tedarik zincirlerinde IoT çözümleri, operasyonları uçtan uca kolaylaştırmaya yardımcı olur. Hammaddeler ve tedarikler emniyet ve tedarik için izlenebilir. Kargo, nakliye ve son mil lojistiği gerçek zamanlı olarak izlenebilir. Ayrıca müşteriler, siparişlerinin durumu veya ürünlerinin kaynağı hakkında canlı güncellemelere sahip olabilir.

IoT'nin geleceği

Gelecekte arayabileceğimiz şey, teknoloji ve insan deneyimi arasında daha sorunsuz bir entegrasyondur. Mettaverse hala birkaç yıl uzakta olsa da, 3D ses, gelişmiş sanal gerçeklik, haptik duygular ve AI-destekli gerçek zamanlı kişiselleştirme, çevremizdeki cihazlarla olan etkileşimimizin giderek "gerçek" duyusal deneyimlere olanak sağlayacağı anlamına gelecektir. Ayrıca, 5G'nin yükselmesi ve küresel olarak yaygın hızlı bağlantı sayesinde insanlar bu deneyimleri her mesafede paylaşmak için kuantum benzeri bir yeteneğe sahip olacaktır. Bunun etkileri geniş ve genel anlamda iş yerleri, cerrahi ve tıbbi bakım, gayrimenkul, alışveriş, seyahat ve insan ilişkileri gibi en temel faaliyet ve kurumlarımızdan bazılarına nasıl yaklaştığımızı değiştirme potansiyeline sahiptir.  

placeholder

Endüstriyel IoT hakkında daha fazla bilgi edinin

IIoT verilerinin endüstriyel operasyonları uçtan uca geliştirmeye nasıl yardımcı olduğunu keşfedin.

SAP Insights bülteni

placeholder
Bugün abone ol

Bültenimize abone olarak önemli öngörüler elde edin.

Ek okuma

Başa dön