İçeriğe atla
ERP yazılımını kullanan adam

ERP nedir?

Kurumsal kaynak planlama (ERP); finans, insan kaynakları, üretim, tedarik zinciri, hizmetler, tedarik ve daha fazlası için otomasyonu ve süreçleri destekleyerek işletmenizin tamamını yönetmenize yardımcı olan bir yazılım sistemidir.

Ayrıntılı ERP tanımı

ERP, kurumsal kaynak planlamasını temsil eder ancak ERP ne anlama gelir? ERP'yi tanımlamanın en basit yolu, bir şirketi yönetmek için gereken tüm temel iş süreçlerini düşünmektir: finans, İK, üretim, tedarik zinciri, hizmetler, tedarik ve diğerleri. En temel düzeyinde ERP, tüm bu süreçleri entegre bir sistemde etkin bir şekilde yönetmeye yardımcı olur. Genellikle örgütün kayıt sistemi olarak adlandırılır.


Yine de günümüzün ERP sistemleri temelden başka bir şey değildir ve onlarca yıl önceki ERP'ye çok az benzerdir. Bunlar artık bulut üzerinden sunulur ve iş genelinde akıllı otomasyon, daha yüksek verimlilik ve anında içgörü sağlamak için yapay zeka (yapay zeka) ve öğrenen makineler gibi en son teknolojileri kullanır. Modern bulut ERP yazılımı, iç operasyonları dünya çapındaki iş ortakları ve ağlarla da bağlantılı hale getirerek, şirketlere bugün rekabetçi olmak için ihtiyaç duydukları iş birliğini, çevikliği ve hızı kazandırır.

ERP nedir? Bu videodaki tüm ayrıntıları edinin.

ERP neden önemli?

Bazen "bir işletmenin merkezi sinir sistemi" olarak tanımlanan ERP yazılım sistemi, tüm günlük iş operasyonlarını verimli bir şekilde yürütmek için gerekli otomasyonu, entegrasyonu ve zekayı sağlar. İşletmede tek bir doğru kaynak sağlamak için organizasyonun verilerinin çoğu veya tamamı ERP sisteminde bulunmalıdır.

 

Finans, defterleri hızlı bir şekilde kapatmak için bir ERP gerektirir. Satış, tüm müşteri siparişlerini yönetmek için ERP'ye ihtiyaç duyar. Lojistik, doğru ürün ve hizmetleri müşterilere zamanında sunmak için iyi çalışan ERP yazılımını temel alır. Satıcılar muhasebesi için ERP'nin tedarikçilere doğru ve zamanında ödeme yapması gerekir. Yönetim, zamanında kararlar almak için şirketin performansına ilişkin anında görünürlüğe ihtiyaç duyar. Bankalar ve hissedarlar doğru finansal kayıtlara ihtiyaç duyar, bu nedenle güvenilir verilere ve ERP sistemi tarafından mümkün kılınan analize güvenirler.

 

ERP yazılımının işletmeler için önemi, artan benimseme oranı ile gösterilmektedir. G2’ye göre, “Küresel ERP yazılım pazarının 2026’ya kadar 78.40 milyar ABD Doları’na ulaşması, 2019’dan 2026 yılına kadar yüzde 10,2’lik bir CAGR’de büyümesi öngörülüyor.”

ERP sisteminin neden bu kadar önemli olduğunu keşfedin.

ERP'nin altı temel avantajı

İyi bir ERP sistemi, sistemin nasıl dağıtıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilen birçok avantaj sunar. Örneğin, bulut ERP'sinin avantajları şirket içi kullanımdan farklıdır. Buna göre, tüm modern ERP çözümleri için geçerli altı büyük fayda vardır:

ERP faydaları diyagramı
 1. Daha yüksek verimlilik: Kuruluşunuzdaki herkesin daha az kaynakla daha fazla iş yapmasına yardımcı olmak için temel iş süreçlerinizi kolaylaştırın ve otomatikleştirin.
 2. Ayrıntılı içgörüler: Bilgi silolarını ortadan kaldırın, tek bir bilgi kaynağı elde edin ve görev açısından kritik iş sorularına hızlı yanıtlar alın.
 3. Hızlandırılmış raporlama: Hızlı iş ve finansal raporlama ve sonuçları kolayca paylaşma. Öngörülere göre hareket etme ve performansı gerçek zamanlı olarak geliştirme.
 4. Daha düşük risk: İş görünürlüğünü ve denetimini en üst düzeye çıkarın, yasal gereksinimlere uyumu sağlayın ve riskleri tahmin edin ve önleyin.
 5. Basitleştirilmiş BT: Veri tabanı paylaşan entegre ERP uygulamalarını kullanarak BT'yi basitleştirebilir ve herkesin daha kolay çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 6. Geliştirilmiş çeviklik: Verimli operasyonlar ve gerçek zamanlı verilere hazır erişim sayesinde yeni fırsatları hızlıca belirleyebilir ve bunlara yanıt verebilirsiniz.

Farklı sektörlerde ERP örnekleri

Otomotivden toptan satış dağıtımına kadar her sektördeki işletmeler rekabet etmek ve geliştirmek için doğru, gerçek zamanlı bilgilere ve etkili iş süreçlerine ihtiyaç duyar. Ancak farklı sektörler, ERP yazılımlarına oldukça farklı nedenlerle güveniyor. Aşağıda birkaç örnek verilmiştir:

 • Enerji üretim ve dağıtım şirketlerinin, yalnızca gelecekteki hizmetlere olan talebi karşılamak için değil, aynı zamanda yaşlanan varlıkların değiştirilmesi için de sürekli olarak sermaye varlıklarını gözden geçirmeleri gerekir. ERP olmadan, bu ana varlık yatırımlarına öncelik verme çabası zor ve hataya açık olacaktır. ERP, başka bir kritik enerji üretim ve dağıtım şirketi sorununu çözmeye de yardımcı olur: yedek parça tahmini. Kesinti sırasında doğru parçalara sahip olmamak önemli bir müşteri hizmeti sorunu oluşturabilir. Öte yandan, çok fazla yedek parçaya sahip olmak aşırı maliyetler ve eski stok anlamına gelir.
 • Toptancılar, ithalatçılar, direkt mağaza teslimatı ve 3PL/4PL firmaları için zamanında teslimat kilit önemdedir. Tüm bu organizasyonlar dağıtım maliyetlerini azaltmak, stok devirlerini artırmak ve siparişten nakde kadar süreyi kısaltmak ister. Bu hedeflere ulaşmak için stok yönetimi, satınalma ve lojistik işlevselliğinin yanı sıra ihtiyaçlarına göre uyarlanan otomatik süreçlerin entegrasyonuna ihtiyaç duyarlar.
 • Kesikli, toplu ve sürekli süreç üreticilerinin tümü, ürün kalitesi hedeflerini karşılamak, varlık kullanımını yönetmek, fazla mesai maliyetlerini kontrol etmek, müşteri iadelerini ve daha fazlasını yönetmek için ERP ve tedarik zinciri sistemlerine dayanır. Üreticiler, stok hareketlerini izleyerek, en iyi ve düşük performansı gösteren ürünleri belirleyerek ve tedariki daha verimli bir şekilde yöneterek uçtan uca envanter kontrolü de elde edebilir.
 • Muhasebe, vergi, mühendislik, BT, yasal ve diğer profesyonel hizmet firmaları da dahil olmak üzere hizmet şirketleri, hizmet sunma taahhütlerini finansal sağlık ile dengelemek için güçlü ve gerçek zamanlı mobil ERP teknolojisine ihtiyaç duyar. Profesyonel hizmet başarısının anahtarı; proje kârlılığını, kaynak kullanımını, gelir gerçekleşmesini, yinelenen gelir hedeflerini ve büyüme fırsatlarını yönetirken çizelgede kalma yeteneğidir.
 • Perakende artık e-ticaretin diğer satış kanallarının yanı sıra tuğla ve havan operasyonları ile birleştiği yönünde önemli bir dönüşümden geçti. Ürünlerin tanımlanması, konfigüre edilmesi, satın alınması ve sevkiyatı için self servis seçeneklerin sağlanması entegre verilere bağlıdır. Modern bir ERP, perakendecilerin sepet iptallerini azaltmasına, Web sitesi dönüştürmelerini iyileştirmesine, ortalama sipariş değerini artırmasına ve müşteri ömrü değerini artırmasına da yardımcı olur.

ERP sistemleri nasıl çalışır?

ERP sistemi (ERP paketi olarak da adlandırılır), birbiriyle konuşan ve ortak bir veritabanı paylaşan entegre modüllerden veya iş uygulamalarından oluşur.

 

Her ERP modülü tipik olarak bir iş alanına odaklanır ancak şirketin ihtiyaçlarını karşılamak için aynı verileri kullanarak birlikte çalışırlar. Finans, muhasebe, insan kaynakları, satış, tedarik, lojistik ve tedarik zinciri popüler başlangıç noktalarıdır. Şirketler istedikleri modülü seçip seçebilir, gerektiği şekilde ekleyip ölçeklendirebilirler.

 

ERP sistemleri, sistemin temel işlevlerinin bir parçası olarak veya paket ile sorunsuz şekilde entegre olan uygulama uzantıları aracılığıyla sektöre özgü gereksinimleri de destekler.

 

ERP yazılımı, bulut abonelik modeli (hizmet olarak yazılım) veya lisanslama modeli (şirket içi) kullanılarak satın alınabilir.

placeholder

Burada gösterilen ERP yazılım sistemi, kaynak belirleme ve tedarikin yanı sıra satış için kurumsal kaynak planlama kullanım durumlarını gösterir. Tipik ERP modülleri, diğer uygulamaların yanı sıra finans, üretim ve tedarik zincirini de ele alır.

Ortak ERP modülleri

Kurumsal kaynak planlama sistemleri çeşitli farklı modüller içerir. Her ERP modülü finans, tedarik veya üretim gibi belirli iş süreçlerini destekler ve söz konusu departmandaki çalışanlara işlerini yapması gereken işlemleri ve içgörüleri sağlar. Her modül, departmanlar arasında tek bir doğru ve doğru, paylaşılan veri kaynağı sunan ERP sistemine bağlanır.

ERP'nin öğelerini gösteren diyagram

Kurumsal kaynak planlama sistemi bileşenleri

 

En yaygın kullanılan ERP modülleri şunları içerir:

 1. Finans: Finans ve muhasebe modülü çoğu ERP sisteminin omurgasıdır. Defteri kebir yönetiminin yanı sıra temel mali görevleri otomatikleştirmenin yanı sıra, işletmelerin borç ve alacak (AR) hesaplarını izlemesine, defterleri verimli bir şekilde kapatmasına, mali raporlar oluşturmasına, gelir gerçekleşmesi standartlarına uymasına, mali riski azaltmasına ve daha fazlasını yapmasına yardımcı olur.
 2. İnsan kaynakları yönetimi: Çoğu ERP sistemi zaman, katılım ve bordro gibi temel yetenekleri sağlayan bir İK modülünü içerir. Eklentiler ve hatta insan sermayesi yönetimi (HCM) paketlerinin tamamı ERP'ye bağlanabilir ve iş gücü analitiklerinden çalışan deneyimi yönetimine kadar daha güçlü İK işlevselliği sağlayabilir.
 3. Kaynak belirleme ve tedarik: Kaynak belirleme ve tedarik modülü, işletmelerin mallarını üretmek için ihtiyaç duydukları malzemeleri ve hizmetleri veya yeniden satmak istedikleri kalemleri tedarik etmelerine yardımcı olur. Modül; teklif talepleri, sözleşme oluşturma ve onaylar dahil olmak üzere satınalmayı merkezileştirir ve otomatikleştirir. Düşük satın alma ve fazla satın almayı en aza indirebilir, DK destekli analitiklerle tedarikçi görüşmelerini iyileştirebilir ve hatta alıcı ağlarıyla sorunsuz bağlantı kurabilir.
 4. Satış: Satış modülü, olası müşteriler ve müşterilerle olan iletişimleri takip eder ve temsilcilerin doğru promosyonlar ve yukarı satış fırsatları ile satış ve hedef duyumları artırmak için verilere dayalı içgörüler kullanmasına yardımcı olur. Sipariş yönetimi, sözleşmeler, faturalama, satış performansı yönetimi ve satış ekibi desteği dahil olmak üzere siparişten nakde sürecine yönelik işlevselliği içerir.
 5. Üretim: Üretim modülü, ERP yazılımının önemli bir planlama ve yürütme bileşenidir. Şirketlerin karmaşık üretim süreçlerini basitleştirmesine ve üretimin talebe uygun olduğundan emin olmasına yardımcı olur. Bu modül tipik olarak malzeme ihtiyaç planlaması (MİP), üretim planlaması, üretim yürütme, kalite yönetimi ve daha fazlasına yönelik işlevselliği içerir.
 6. Lojistik ve tedarik zinciri yönetimi: ERP sistemlerinin bir diğer önemli bileşeni olan tedarik zinciri modülü, bir kuruluşun tedarik zinciri boyunca mal ve tedarik hareketini izler. Modül gerçek zamanlı envanter yönetimi, depolama işlemleri, nakliye ve lojistik için araçlar sağlar ve tedarik zinciri görünürlüğünü ve esnekliğini artırmaya yardımcı olur.
 7. Hizmet: Hizmet modülü, bir ERP'de şirketlerin beklediği güvenilir ve kişiselleştirilmiş hizmetleri sunmasına yardımcı olur. Modül; dahili onarımlar, yedek parçalar, saha hizmeti yönetimi ve hizmet temelli gelir akışları için araçlar içerebilir. Hizmet temsilcilerine ve teknisyenlere müşteri sorunlarını hızla çözmelerine ve sadakati geliştirmelerine yardımcı olmak için analitikler de sağlar.
 8. Ar-Ge ve mühendislik: Özellik açısından zengin ERP sistemleri bir Ar-Ge ve mühendislik modülü içerir. Bu modül, şirketlerin hızlı ve uygun maliyetli yeni yenilikler oluşturabilmesi için ürün tasarımı ve geliştirme, ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM), ürün uygunluğu ve daha fazlasına yönelik araçlar sağlar.
 9. Kurumsal varlık yönetimi: Güçlü ERP sistemleri, varlık yoğunluklu işletmelerin kesinti süresini en aza indirmesine ve makine ve ekipmanlarının en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamaya yardımcı olan bir EAM modülü içerebilir. Bu modül tahmine dayalı bakım ve onarım, terminleme, varlık işlemleri ve planlama, çevre, sağlık ve güvenlik (EHS) ve daha fazlasına yönelik işlevselliği içerir.

  ERP dağıtımı türleri

  Modern ERP sistemleri birçok şekilde dağıtılabilir: genel veya özel bir bulutta, şirket içinde veya ortamları birleştiren çeşitli hibrit senaryolarda. İşletmeniz için en mantıklı olan ERP dağıtım seçeneğini tanımlamanıza yardımcı olmak için her birinin üst düzey avantajlarından bazıları aşağıda verilmiştir.

  ERP dağıtım seçenekleri diyagramı

  ERP dağıtımı türleri

   

  Bulut ERP

  Bulut ERP ile yazılım, bulutta barındırılır ve abone olduğunuz bir hizmet olarak internet üzerinden teslim edilir. Yazılım sağlayıcı genellikle sizin adınıza düzenli bakım, güncellemeler ve güvenlikle ilgilenir. Bugün bulut ERP, daha düşük ön ödeme maliyetleri, daha fazla ölçeklenebilirlik ve çeviklik, daha kolay entegrasyon ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok nedenle en popüler dağıtım yöntemidir.

   

  Şirket İçi ERP

  Bu, her şeyi kontrol ettiğiniz yazılımı dağıtmanın geleneksel modelidir. ERP yazılımı genellikle seçtiğiniz yerlere veri merkezinize yüklenir. Donanım ve yazılımın kurulumu ve bakımı personelinizin sorumluluğundadır.

   

  Birçok şirket, şirket içi ERP sistemlerini bulut dağıtımlarına modernize ediyor ve yükseltiyor. Bu, ERP yazılım ve dağıtım seçeneklerini değerlendirmeye yönelik düşünsel bir sürecin yanı sıra ERP yükseltmenizin dikkatli bir şekilde planlanmasını gerektirir.

   

  Karma ERP

  İkisinin de iş gereksinimlerini karşılamasını isteyen şirketler için hibrit bulut ERP modeli mevcuttur. Burada, ERP uygulamalarınızdan ve verilerinizden bazıları bulutta ve bazı yerinde olacaktır. Bazen bu iki katmanlı ERP olarak adlandırılır.

  placeholder

  Finans için ERP, dağıtım yaklaşımınızdan bağımsız olarak günlük muhasebe ve mali kapanış süreçlerinizi güvenli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

  ERP entegrasyonu

  Günümüzün ERP sistemleri çok çeşitli iş işlevleri sağlar ancak CRM ve HCM yazılımı, e-ticaret platformları, sektöre özgü çözümler ve hatta diğer ERP'ler gibi diğer uygulamalara ve veri kaynaklarına bağlanmaları ve bunları senkronize etmeleri gerekir. ERP entegrasyonu sayesinde şirketler farklı sistemlerdeki bilgilerin birleştirilmiş bir görünümünü elde edebilir, iş süreci verimliliğini artırabilir, müşteri deneyimlerini geliştirebilir ve ekipler ile iş ortakları arasında iş birliğini kolaylaştırabilir.

   

  Modern ERP sistemleri açık ve esnektir ve uygulama programlama arabirimleri (API'ler) gibi uyarlanmış adaptörleri veya bağlayıcıları kullanarak çok çeşitli yazılım ürünleriyle kolayca entegre edilebilir. ERP entegrasyonu için diğer yöntemler arasında ESB (kurumsal servis otobüsü) ve iPaaS (hizmet olarak entegrasyon platformu) bulunur. Bulut tabanlı bir yaklaşım sunan iPaaS, modern işletmeler için oldukça popüler bir seçenektir. iPaaS platformları, aynı satıcının veya üçüncü tarafların SaaS uygulamalarıyla şirket içi veya bulut tabanlı ERP'yi hızla senkronize edebilir. Tipik olarak basit-hayır kodlaması gerektirir, esnek ve nispeten ucuz olurlar ve otomatik API oluşturma, öğrenen makineler veri entegrasyonu, Nesnelerin İnterneti (IoT) ağ entegrasyonu, önceden oluşturulmuş içerik ve daha fazlası gibi diğer kullanımların tamamını sunarlar.

  ERP'nin toplam maliyeti

  ERP'nin maliyeti yazılım satıcısına, seçilen modüllere ve dağıtım yöntemine bağlıdır. Genel olarak bakıldığında, bulut tabanlı ERP, satın alınması gereken bir donanım olmadığından ve işe alınması gereken pahalı şirket içi BT uzmanları olmadığından şirket içi ERP'den daha düşük maliyetlere sahiptir. Satıcı bakım işlemlerini gerçekleştirir ve müşteriden genellikle kullanıcı sayısına göre yıllık veya aylık abonelik ücreti tahsil eder.

   

  Yeni bir ERP uygulamasının yatırım getirisi (ROI) ve toplam sahip olma maliyeti (TCO) hesaplanırken ilk ve devam eden iş gücü maliyetleri yazılım seçimi ve dağıtım maliyetleri kadar önemlidir. Bulut ve hibrit seçeneklerle yeni faktörlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Örneğin yazılım bakımı, tesis, bilgisayar kapasitesi, kesinti süresi, kurtarma, güvenlik, gizlilik ve BT personeli maliyetlerinin hepsi önemli hususlardır. Belirtildiği gibi bulut seçenekleri hem sermaye hem de işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltarak hem yatırım getirisini hem de toplam sahip olma maliyetini artırıyor.

  ERP geçmişi: ERP'nin hızlı gelişimi

  Bilgisayarlı iş uygulamaları 1960'larda ana bilgisayar kullanan muhasebe ve finans dünyasında doğdu. Bu öncü uygulamalar manuel süreçlere göre daha hızlı ve daha doğruydu, ancak pahalıydı, işlevsellikte sınırlı ve hala yavaştı. Çok geçmeden bu uygulamalar, satış siparişi işleme ve üretim gereksinimleri planlaması (MİP) gibi özel, bağımsız çözümlerin geliştirilmesini hızlandırdı.

   

  1980'lerin ortalarında, imalat sektöründe rekabet patlıyordu ve yeni araçlar gerekiyordu. Üreticiye entegre bir sistem sağlayarak yeni MRP II yazılımı entegre muhasebe ve finans, satış, satınalma, stok ve üretim planlama ve çizelgeleme.

   

  1990'ların sonuna yakın bir zamanda ERP kullanıma sunulmuştur. ERP, daha geniş bir sektöre hizmet vererek ve MRP II, insan kaynakları, proje muhasebesi ve son kullanıcı raporlamasını birleştirerek teknoloji sektörünü dönüştürdü.

   

  21. yüzyılın kısa bölümünde, daha hızlı internet hızları ve yeni geliştirme araçları yine ERP paketlerinde devrim yaratmıştır. Tarayıcı tabanlı yazılımların kullanıma sunulması, hem erişimi hem de ERP çözümlerinin işlevselliğini genişleten bir atılım olan bulut ERP yazılımının önünü açtı.

   

  Günümüzde dijital dönüşüm çağında modern ERP sistemleri yapay zeka, öğrenen makineler, robotik süreç otomasyonu (RPA), IoT, doğal dil işleme (NLP) ve bellek içi veritabanları gibi yeni akıllı teknolojilerden giderek daha fazla yararlanıyor. İşletmelere daha da verimli süreçler çalıştırma, hem işlemsel hem yapılandırılmamış verilerden en güncel içgörülerden yararlanma ve sonuç olarak benzeri görülmemiş bir değişiklik zamanında rekabet gücünü sürdürme olanağı sağlar.

  ERP'nin geçmişini gösteren diyagram

  ERP'nin geleceği

  Dijital dönüşüm hızlanıyor ve ERP temelde. İşletmeler, işletmenin her bölgesinde dijital teknolojileri benimserken temel olarak çalışma şeklini değiştiriyor.

   

  Gartner'a göre, temel dijital iş hızlandırıcılarından biri "sürükleri yasaklamak", yani zamanı geçmiş süreçler ve sistemler de dahil olmak üzere işi yavaşlatan her türlü olumsuzluğu ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle, şirketlerin halihazırda daha sağlam ERP sistemleri talep etmeleri şaşırtıcı değil.

   

  Aşağıda, bugün gördüğümüz ivmeyi oluşturan üç ana trend yer almaktadır:

   

  1. Bulut, bulut, bulut: Bulut ERP tercihi gittikçe daha fazla şirket "her yerde" erişim, azaltılmış donanım ve teknik destek, daha fazla güvenlik ve diğer sistemlerle entegrasyon gibi avantajları keşfederek sadece birkaç kişiyi adlandırmaya devam edecektir. Panorama Research'ün 2020 ERP Raporu'na göre, "kurumların yarısından fazlası şirket içi yazılım yerine (%63) bulut yazılımını (%37) seçiyor." İş hızı hızlanmaya devam ettikçe bulut daha da temel hale geliyor.
  2. Dikey entegrasyon: Türün en iyisi çözümler ve entegre ERP arasındaki savaşın süresi resmen sona erdi. İleriye doğru baktığımızda, şirketlerin dikey uzantılarla tam entegre bir ERP sistemi olan her iki dünyanın da en iyisini talep edeceğine inanıyoruz. Bu, şirketlerin sorunlu entegrasyon sorunları olmadan veya bilgi silolarında kilitli veriler olmadan ihtiyaç duydukları belirli işlevselliği elde etmelerine olanak sağlar. Ayrıca, iş süreçlerinin bireysel şirket ihtiyaçlarına göre uyarlanması nedeniyle daha fazla esnekliğe doğru kaymayı da görüyoruz.
  3. Kullanıcı kişiselleştirme: Personele, müşterilere ve tedarikçilere özel ihtiyaçlarıyla veya ilgi alanlarıyla eşleşen ve daha üretken hale getiren içerik ve işlevlerin tümü istenir. Özellikle imalat gibi sektörlerde işgücünün değişen demografileri, düşük kodlu, kodsuz platformlara olan ilgiyi de harekete geçiriyor. Bu platformlar, kullanıcıların yazılıma uyum sağlamak zorunda kalmaktansa istedikleri deneyimi elde etmelerini sağlar. Kullanıcılar ayrıca özelleştirilmiş gösterge tabloları, AIT destekli arama, kişiselleştirilmiş sohbet ve cihazlar arasında kişiselleştirilmiş iş akışları bekleyebilir.

   

  Daha fazla ERP teknolojisi trendini keşfedin ve seçeneklerinizi sistematik olarak nasıl değerlendirebileceğinizi, tehlikelerden kaçınmayı ve işletmeniz için doğru inovasyonları kullanmaya başlamayı öğrenin.

  ERP sisteminde aranacak 10 şey

  Herhangi bir modern ERP sistemi, hizmet verdiği sektöre ve sundukları modüllere göre uzun bir yetenek listesine sahip olacaktır. Ancak, tüm kurumsal kaynak yönetim sistemlerinin sahip olması gereken 10 temel özellik mevcuttur:

   

  1. Ortak bir veri tabanı: Merkezi bilgiler ve tek bir doğru bilgi versiyonu. Şirketin tutarlı, paylaşılan verileri ve işlevler arası görünümünü sağlar.
  2. Gömülü analitikler: Herhangi bir işletme alanı için akıllı analizler sunabilen yerleşik analitikler, self servis iş zekası, raporlama ve uyumluluk araçları.
  3. Veri görselleştirme: Hızlı ve bilinçli karar almaya yardımcı olmak için gösterge tabloları, KPI'ler ve işaretle tıklama analitikleri ile temel bilgilerin görsel olarak sunulması.
  4. Otomasyon. Yapay zeka ve öğrenen makineler tarafından desteklenen gelişmiş RPA'nın yanı sıra yinelenen görevlerin otomasyonu.
  5. Tutarlı kullanıcı arayüzü/kullanıcı deneyimi: Örneğin; süreçler, kullanıcılar (müşteriler ve tedarikçiler dahil), iş birimleri, lokasyonlar ve ürün kolları için kullanımı kolay konfigürasyon ve kişiselleştirme araçlarının yanı sıra modüller arasında aynı görünüm ve his.
  6. Entegrasyon: İş süreçlerinin ve iş akışlarının sorunsuz entegrasyonunun yanı sıra üçüncü tarafların da dahil olduğu diğer yazılım çözümleri ve veri kaynaklarıyla açık ve kolay entegrasyon.
  7. Yeni teknolojiler: Yapay zeka ve makine öğrenimi, dijital asistanlar, IoT, RPA, güvenlik, gizlilik ve mobil için destek.
  8. Teknoloji platformu: Düşük kodlu/kodsuz bir platform, iPaaS, veri yönetimi ve daha fazlasını içeren bu uzun vadeli yatırım için hızlı, kanıtlanmış ve istikrarlı bir teknoloji yığınıdır.
  9. Çok uluslu destek: Diller, para birimleri ve yerel iş uygulamaları ve düzenlemelerinin yanı sıra bulut hizmetleri, eğitim, yardım masası ve uygulama için teknik destek dahildir.
  10. Dağıtım seçeneği: Bulut, şirket içi veya karma.
  placeholder

  Modern bulut ERP'sini
  deneyin 

  Önce akıllı ERP sisteminin avantajlarına bakın. SAP S/4HANA Cloud'u deneyin.

  Her boyutta ERP: Seçeneklerim neler?

  ERP yalnızca global işletmeler için değildir. ERP çözümleri küçük, orta ve büyük olmak üzere her ölçekten işletme için tasarlanmıştır. Benzersiz iş ihtiyaçlarını karşılamak için sektöre ve şirkete özgü işlevsellik de elde edebilirsiniz. İş sektörünüz ve boyutunuz ne olursa olsun, en iyi uygulamaları izleyerek ERP uygulama projenizi dikkatlice planlamak isteyeceksiniz.

   

  Küçük ölçekli işletmelere yönelik ERP

  Küçük ölçekli işletmelere yönelik ERP yazılımı, hesap çizelgelerinin ötesine geçmenize ve büyümekte olan şirketinizin satış ve müşteri ilişkilerinden finansallara ve işlemlere kadar her yönünü verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. Küçük ölçekli işletmelere yönelik ERP araçları genellikle bulutta yer alır, hızlı kurulur ve sizinle birlikte büyüyecek şekilde tasarlanır.

   

  Orta Ölçekli ERP

  Bugün orta ölçekli işletmeler ve yan kuruluşlar için tasarlanan ERP yazılımı, finans, İK, tedarik zinciri yönetimi ve daha fazlası gibi onlarca farklı iş süreci için yerleşik analitiklerden, hızlı dağıtımdan ve en iyi uygulamalardan yararlanır. Orta ölçekli ERP araçları, büyüyen işletmelerin sınırlı kaynaklarla bile ölçeklenmesine ve rekabet etmesine yardımcı olur. Modüler, bulut tabanlı kurumsal ERP sistemleri, karmaşık süreçler veya hızlı büyüme planları olan orta ölçekli işletmeler için de popüler bir seçimdir.

   

  Kurumsal ERP

  Global veya bağlı şirket operasyonlarına sahip büyük şirketler, gömülü yapay zeka, öğrenen makineler ve analitikler ve akıllı otomasyon ile iş modellerini ve süreçlerini dönüştürmek için sağlam ve pazar lideri bir ERP sistemine ihtiyaç duyar. ERP sistemleri iş gereksinimine bağlı olarak şirket içinde, bulutta veya karma bir senaryoda dağıtılabilir. Mevcut veritabanlarıyla entegre olabilirler veya ideal olarak daha yeni ve güçlü bellek içi veritabanlarında çalışabilirler.

   

  Birçok şirket, şirket içi ERP sistemlerini bulut dağıtımlarına modernize ediyor ve yükseltiyor. Bu, ERP yükseltmenizin dikkatli bir şekilde planlanmasının yanı sıra, ERP değerlendirmesi ve dağıtım seçeneklerinizin gözden geçirilmesini gerektirir.

  Bir ilaç üretim ve sağlık çözümleri şirketi olan Kiara Health'in işletmesini yeni bir ERP sistemiyle nasıl kanıtladığını öğrenin.

  placeholder

  ERP yazılımını
  keşfedin

  Boyutunuz ne olursa olsun SAP, iş ihtiyaçlarınız için bir ERP çözümüne sahiptir.

  Bu dizide daha fazla

  ERP SSS'ler

  ERP yazılım sistemi, bir şirketin finans ve muhasebe, tedarik zinciri, İK, tedarik, satış, stok yönetimi ve daha fazlasını içeren temel iş süreçlerini yönetmeye yönelik entegre uygulamalar veya modüller kümesidir. ERP modülleri tek bir eksiksiz sisteme entegredir ve süreçleri ve bilgileri kurum genelinde kolaylaştırmak için ortak bir veritabanı paylaşır. İşletmeler büyüdükçe ERP kapsamını genişletebilir.

  Bulut ERP, ERP'nin şirket içi yerine bulutta dağıtımıdır. Bulut, görev açısından kritik yazılımlar için erişilebilir, güvenilir, güvenli ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir platform olduğundan ERP için ideal bir ortam sağlar. Bulut dağıtımı için özel olarak gerçek bulut ERP yazılımı geliştirilir ve bulut ortamından tam olarak yararlanır. Bulut ERP ve ERP dağıtım seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Muhasebede ERP kısaltması, bir iş yönetimi yazılımı türü olan kurumsal kaynak planlamasını temsil eder. ERP finans modülleri; müşteriler ve satıcılar muhasebesi araçları, defteri kebir, gider yönetimi, raporlama ve analiz ve daha fazlası gibi muhasebe yazılımları ile aynı özelliklerin çoğunu sunar. Finansa ek olarak ERP, tedarik zinciri ve İK gibi farklı iş kolları için modüller içerir ve her şeyi tek bir sistemde entegre eder.

  Çoğu işletme, QuickBooks veya Excel elektronik tabloları gibi farklı iş süreçlerini yönetmek için çeşitli basit ve bağımsız araçları kullanmaya başlar. İşte bu belirtileri aştığınız ve modern bir ERP sistemine ihtiyaç duyduğunuz beş işarettir.

  1. Günlük aktiviteler için daha fazla zaman harcıyorsunuz. Kitapların kapatılması gibi önemli faaliyetleri yönetmenin daha uzun sürmesi durumunda çok fazla farklı uygulama sorumlu tutulabilir. ERP yazılımı çözümleri ve verileri tek bir sisteme ortak bir arayüzle entegre ederek iş birimlerinin iletişim kurmasını ve işlerini etkin bir şekilde yapmasını kolaylaştırır.
  2. Yanıtlanmamış birçok iş sorunuz var. Ürün hattı başına gelir veya iade sayısı gibi işinizle ilgili önemli soruları kolayca yanıtlayabilir misiniz? Aksi halde ayrılmış sistemler ve metriklere ve KPI'lere erişim eksikliği sizi geride bırakabilir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için kurumsal kaynak planlama yazılımı tasarlanmıştır.
  3. Artık çalıştırılan iş süreçleriniz var. Süreçlerinizin sizden uzaklaştığı alanlar var mı? Envanteri yönetmeniz, müşterileri karşılamanız veya maliyetleri kontrol altında tutmanız daha zor olabilir. Öyleyse, ERP yazılımı için doğal bir uyum olan büyüme veya değişen önceliklere uyum sağlamak için iş süreçlerinizin yeniden yapılandırılması gerekebilir.
  4. Birden fazla veri kümesi içeren manüel süreçleriniz var. Departmanlarınızın çoğu işleri halletmek için kendi uygulamalarını ve süreçlerini kullanıyor mu? Öyleyse, çift veri girişine çok fazla zaman harcıyor olma olasılığınız var. Sistemler arasında bilgi akışı sağlanamadığında raporlama daha uzun sürer, hatalar sık sık olur ve karar verme işlemleri engellenir.
  5. Hızla büyüyen fırsatları kaçırıyorsunuz. İşinizi çalıştırmak için o kadar çok zaman harcarsınız ki, heyecan verici yeni fırsatların peşini bırakamıyorsunuz? Daha yeni ERP sistemleri, öğrenen makineler ve tahmine dayalı analitikler gibi gelişmiş, akıllı özellikleri içerir. Bu da kârlı yeni girişimleri tanımlamayı ve bunlardan yararlanmayı kolaylaştırır.

  SAP Insights bülteni

  placeholder
  Bugün abone ol

  Bültenimize abone olarak önemli öngörüler elde edin.

  Ek okuma

  Başa dön