İçeriğe atla
DDMRP nedir? Talep Temelinde MİP Kılavuzu

DDMRP nedir? Talep temelinde MİP
için kılavuz

Malzeme ihtiyaç planlaması (MRP) yarım asırdır üretim yazılımı sistemlerinin omurgası olmuştur. MİP, hangi malzemelerin ve parçaların sipariş edileceğini, bunlardan kaç tanesinin gerekli olduğunu, bunlara ne zaman ihtiyaç duyulacağını ve işin tamamlanması için aktivitenin ne zaman başlaması gerektiğini, böylece ürünlerin tahmini tamamlanma tarihine kadar hazır olduğunu belirten hesaplama motorudur.

 

Geleneksel MİP doğal olarak tahmin yönlendirilir. Ancak tahminler hakkında bildiğimiz tek şey, geçmiş aktiviteye dayandıkları için geleceği tahmin etmede her zaman doğru olmamalarıdır. Yordamsal disiplin, güçlü kalite süreçleri, güvenilir satıcı ortakları ve diğer faktörlerle değişkenliğin bazı sınırlı kontrolüne sahip olabiliriz ama bazı belirsizlikler kalacaktır. Sürprizler olacak… ve sıkıntılar.

 

Günümüzün tedarik zinciri; daha fazla dalgalanma, belirsizlik, karmaşıklık ve belirsizlikle birlikte talepteki gerçek zamanlı dalgalanmalara duyarlı ek planlama özellikleri çağrısında bulunur. Burada talep temelinde MİP (DDMRP) gelir.  

DDMRP anlamı

DDMRP, geleneksel MİP işlevselliğini geliştiren malzeme denetimi ve ikmaline yönelik bir yaklaşım olan talebe dayalı malzeme ihtiyaç planlaması (MRP) kısaltmasıdır. DDMRP talep odaklı olduğundan, tanım gereği eksikliklere, üretim kesintilerine ve üretim tesislerindeki kaosa neden olabilecek talep ve tedarikteki varyasyonlara daha hassas ve yanıt vericidir. 

 

Talep temelinde ikmal olarak da ifade edilen DDMRP, MİP'in isteğe bağlı bir uzantısıdır, ikame değildir. ERP kullanan birçok üretici için MİP yeterlidir; ancak DDMRP, özellikle değişken bir ortamda daha iyi çalışmasına yardımcı olur.  

Geleneksel MİP nasıl çalışır?

Geleneksel MİP, tahmin doğru olduğu ve ürünü oluşturmak için tahsis edilen toplam ön süre içinde talepte beklenmeyen değişiklikler olmadığı sürece, ürün oluşturmak için gereken malzemeleri ve kaynakları planlama konusunda iyi bir iş yapar. Ne yazık ki dinamik bir ortamda işler hızla değişir.

 

Talep dalgalandığında MİP'in riski azaltmanın yolu, tedarik zinciri boyunca bir dizi varsayım ve formül kullanarak fazladan "durumda" envanter hazırlamaktır. Beklenmeyen bir durum oluştuğunda, bu ek arabellek envanterinden bazıları tüketilebilir. Ekstra stok, açıkları önlüyor, ancak bunlardan yalnızca bazıları; hala açık oluşabilir. Fazladan stok bağlarını nakit ve alan üzerinde taşıyın.  

 

Ayrıca, MİP bekleyen bir eksiklik tespit ettiğinde - stok arabelleği tüketildiğinde, kullanıcılara söz konusu stok için değişiklikleri hızlandırarak bir dizi manüel işlemi tetiklemesi için uyarılar verir.  

 

Gerçek sorun, örneğin geç girişler, geç sipariş tamamlamalar, fazla ıskarta, kalite sorunları ve hatalı kayıtlar dahil olmak üzere tahmin doğruluğundan ve tedarik zinciri varyasyonlarından kaynaklanan değişkenliktir. Üreticiler değişkenliğin tamamen ortadan kalkamayacağını fark ederken, ekstra envanteri azaltmanın ve daha az eksiklik yaşamanın bir yolunu istiyorlar. DDMRP, bunu tam olarak yapan geleneksel MİP için bir geliştirme sunar.

Talep odaklı MİP nasıl çalışır?

MRP, stoku tahmin edilen ihtiyaç temelinde sisteme iten bir "itme" tekniği iken DDMRP farklı çalışır.  

 

DDMRP talep odaklı bir yaklaşımda malzemeler için “çekme” kullanarak değişkenliği denklemin dışına çıkarır. Tahmin doğruluğuna güvenmek ve talep ve tedarikteki dalgalanmalar için arabelleğe almak yerine DDMRP fiili kullanımı izler ve basit bir görsel sistem aracılığıyla ikmali yönetir. Arabellek stoku yalnızca stratejik önem arz ettiği kabul edilen anahtar kalemlerin kullanılabilirliğini sağlamak için kullanılır. DDMRP kullanımı ile genel olarak daha az stok ve daha az açık vardır. 

 

DDMRP, "pozisyon, koruma ve çekme" olarak tanımlanabilecek bir metodoloji etrafında yapılandırılmıştır. 

DDMRP'nin nasıl çalıştığına ilişkin diyagram

DDMRP sürecinin diyagramı.

 • Pozisyon: Yapı içindeki kritik noktalarda stratejik kalemleri (malzemeler veya bileşenler) belirlemek için ürün ağaçları incelenir. Kısıtlamalar Teorisi yönteminin bir uyarlamasında, "kısıtlamalar" olarak bilinen kritik kaynakların üretim sınırlamalarını belirlediği bu temel malzemeler diğer tüm bileşenlerin üzerinde kontrol odağı olmalıdır.
 • Koruma: Bu kritik kalemlerin kullanılabilirliği, envanter arabellek olarak kullanılarak da sağlanır. Ancak bu arabellek stoku ilk MİP planlama formülünün bir parçası olarak dağıtılmaz; bunun yerine, gerektiği şekilde dinamik olarak ikmal edilir.
 • Çek: Arabellek stoku, stok düzeylerini sürekli olarak izleyen ve belirli bir aralıktaki arabelleğin bakımını yapmak için görsel ipuçları kullanan yenilikçi bir çekme tekniğiyle yönetilir.

 

İşte süreçteki ayrıntılı adımlar: 

 1. DDMRP aracılığıyla yönetilecek stratejik kalemleri tanımlayın.
 2. Hedef stok (arabellek) düzeyini ve parametrelerini (yeniden tedarik tetikleyici bölgeleri) oluşturun.
 3. Renkli göstergelerin temsil ettiği çekme sinyallerini kullanarak ikmal yapın.
 4. DDMRP içindeki işlevleri kullanarak planlayın.
 5. Planda yürütmek için ikmal bölgelerini/tetikleyicileri kullanarak tedarik zinciri muhataplarıyla işbirliği yapın.

DDMRP kullanıcıları, açıklardan kaçınarak üretim çizelgesini korumak için stratejik konumlarda kontrollü stok çekerler.

Gördüğünüz gibi DDMRP kullanıcıları, açıklardan kaçınarak üretim çizelgesini korumak için stratejik konumlarda kontrollü stok çekerler. DDMRP, yalnızca stratejik kalemler arabelleğe alındığından daha az stok gerektirir ve çekme tekniği, söz konusu stratejik kalemler için doğru miktarda stok bakımı yapılmasını sağlar. Görünür yürütme, uygulanması ve bakımı kolay, basit ve dinamik bir ikmal sürecini tamamlar. Ancak MİP, stratejik olmayan kalemler için normal işlevini sürdürdüğü ve planlama sürecinde DDMRP ile koordinasyon sağladığından hâlâ resmin bir parçasıdır.

DDMRP <-> MİP

DDRMP ve MİP arasındaki tamamlayıcı ilişkilerini gösteren farkların özeti:

Edit Table Feature Comparison Component

DDMRP yazılımı nasıl gelişti?

DDMRP, geleneksel üretim yönetimi, yalın üretim ve Kısıtlama Teorisi'ndeki en keskin ve en yenilikçi düşünürlerden bazıları tarafından yaratılmış ve ayrıntılandırılmıştır. Ekip, dünya genelindeki üretim yerlerinde süreci kanıtladıktan ve ayrıntılandırdıktan sonra aşağıdaki hedeflerle Talep Odaklı Enstitü'yü kurdu:

 • DDMRP hakkındaki sözcüğü yay.
 • İmalat uzmanlarını uygulama ve kullanımında eğitme ve tasdik etme.
 • DDMRP'yi ERP ürünlerine entegre etmek için yazılım geliştiricilerle birlikte çalışın.
 • İşlevselliğin DDMRP yönergelerine ve standartlarına uygun olduğunu doğrulayın.

DDMRP'yi nereden alabilirim?

DDMRP, genellikle bir tedarik zinciri planlama çözümünün parçası olarak bulutta bulunan birçok önde gelen ERP sistem sağlayıcısı tarafından sunulur. ERP'nizle entegre olan modern sistemlerin yanı sıra satış ve operasyon planlaması (S&OP), talep tahmini, envanter planlaması ve "whif" senaryo analizi gibi planlamaların diğer yönlerini de sunun.

 

Ayrıca bu DDMRP ve tedarik zinciri özellikleri gerçek zamanlı bilgileri, görselleştirmeyi, uyarıları ve öğrenen makineleri kullanmalı ve şirketlerin pazara ve iş öngörülemezliğine daha hızlı yanıt vermesine yardımcı olmalıdır.

placeholder

SAP Integrated Business Planning
'i keşfedin

Entegre DDMRP işlevselliği ile çalkantılı zamanlarda gelişin.

Talep odaklı MİP SSS'leri

Malzeme ikmali basitçe kullanılan parçaların ve malzemelerin değiştirilmesi işlemidir. Bir şirket belirli bir parça tedarikinin bakımını yapmaya karar verebilir. Bu eşyaları kullandıkları veya sattıkları için, ikametleri tedarik bitmeden önce alacakları umuduyla daha çok sipariş verecekleri bir noktaya ulaşacaklardır. Yeniden tedariği/ikmali yönetmenin birçok yöntemi vardır.

Talep, bir kalem veya ürün için kullanım veya gereksinimdir. Son kalemler (ürünler) için talep birincil olarak müşteri siparişleridir ancak başka bir tesise veya depoya yönelik aktarımları, dahili kullanımı (kit veya daha büyük bir ürünün parçası olarak), örnekleri veya test için kalemleri içerebilir. Bileşenlere ve malzemelere yönelik talep öncelikle üst düzey bileşen grupları veya ürünlerin üretiminde, servis veya yedek parçalar için kullanılır. Bileşenler ve malzemeler de satılabilir veya diğer kurumsal bölümlere veya üretim yerlerine aktarılabilir.

Gelişmiş planlama sistemleri, farklı bir planlama metodolojisi kullanarak malzeme gereksinimlerini planlamanın başka bir yolunu sağlar. Hem APS hem MİP, ürünleri üretmek için malzemeleri ve çizelgeleri hesaplar. MİP, çoğu kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminin temelindeki hesaplama metodolojisidir. Öngörülen tahminlere göre planlar oluşturur ve kapasite gibi sonsuz kaynakları üstlenir. APS malzeme ve çizelgeleri planlayabilir, ancak üretim süreçlerinde sınırlı üretim kapasitesi (boyama, ısı işleme ve test gibi) gibi kısıtlamalarda faktörler. APS bu kısıtlamaları, gereken zamanda yürütülebilecek bir plan oluşturmak için kullanır. 

Kümüle malzeme ön süresi veya CMLT, bir ürünü üretmek için gereken toplam süredir. Ürünün ürün ağacını (ÜA) harici kaynaklardan hammadde ve bileşen tedarik etmek, alt bileşenler monte etmek ve ürünün son yapısı ile test için gereken azami süreyi hesaplamak için kullanır. Sürecin tamamını tamamlamak için gereken azami süre, kümüle malzeme ön süresidir. 

Kanban, ikmali tetiklemek için kart, etiket veya boş depo adresi gibi fiziksel sinyal kullanan manüel bir malzeme yönetimi tekniğidir. "Kart" anlamına gelen Japonca bir sözcük olan Kanban, öncelikle parçaları bir fabrika içindeki kullanım noktası konumlarına taşımak için kullanılır, ancak ayrıca bir besleyici hattında veya odaklanmış fabrikada üretimi tetiklemek, satın alınan parçalar için satın alma siparişlerini veya sürümleri başlatmak ve diğer tedarik zinciri kullanımları için de kullanılır. Modern ERP yazılım sistemleri bir elektronik Kanban işlevi içerebilir. 

DDMRP, stratejik olarak önemli parçalar için görsel odaklı bir "çekme" metodolojisi ile MİP "itme" ikmal sürecini değiştirerek geleneksel MİP içinde ve birlikte çalışır. MİP, planlama süreçlerini ve stratejik olmayan parçaların ikmalini işlemeye devam eder. DDMRP, talepteki değişiklikleri işlemek için kullanılabilir ve ERP satıcılarından isteğe bağlı bir add-on'dur.

Sipariş Üzerine Üretim (MTO), müşterilerin satış sürecinde ürünü spesifikasyonlarına göre uyarlayabildiği bir satış ve üretim stratejisidir. Özel mutfak kabini veya lüks bir özel araç bunlara örnek olarak verilebilir. Nihai ürünün üretimi yalnızca müşteri satış siparişi alındıktan sonra başlar. Bundan dolayı MTO üreticileri tahminlere güvenemiyor. MTO ürünlerinin tümü özelleştirildiğinden, teslim edilecek ön süre, önceden oluşturulan ve stoktan sevk edilen ürünlerle karşılaştırıldığında daha uzundur. DDMRP ve gelişmiş planlama sistemleri (APS) gibi araçlar değişken talebe tepki verdikleri ve ürünün daha hızlı teslim edilmesine yardımcı oldukları için kullanışlıdır.

SAP Insights bülteni

placeholder
Bugün abone ol

Bültenimize abone olarak önemli öngörüler elde edin.

Ek okuma

Başa dön