İçeriğe atla
ERP verilerine bakan kişi

Bulut ERP nedir?

Kurumsal kaynak planlaması (ERP) terimi, 1990'larda bir şirketteki uçtan uca iş süreçlerini finansaldan satış ve üretime kadar yönetmeye ve otomatikleştirmeye yardımcı olan yazılımı tanımlamak için kullanıma sunulmuştur. Bu ilk günlerde, ERP sistemleri şirket içi: istemcilerin kendi veri merkezlerinde kendi sunucularında uygulandı. Ancak 2000'li yıllarda bulut ERP'si tanıtıldı ve her şeyi değiştirdi.

Bulut ERP yazılımı nedir?

Bulut ERP, internet üzerinden erişilebilen kurumsal kaynak planlama yazılımıdır. Bulut ERP yazılımı, bir şirketin BT omurgası veya "beyni" olarak bir organizasyondaki tüm temel süreçler için gelişmiş işlevsellik sağlar.

 

Bir sağlayıcının bulut bilişim platformunda barındırılan bulut ERP genellikle "hizmet olarak" (hizmet olarak yazılım veya SaaS ERP) sunulur. Müşteriler yazılıma sahip değildir, bunun yerine yazılımı yıllık veya aylık abonelik temelinde kiralayabilir. Önceden donanım masrafları yoktur ve satıcı uygulama bakımı, yükseltmeler, yenilikler, veri depolama ve güvenlik ile ilgilenir. 

placeholder

Bir projedeki kullanılabilir kaynakların gösterge tablosunu gösteren bulut ERP ürün ekran görüntüsü

Bulut ERP ve şirket içi ERP

Bulut ERP veya SaaS ERP, sağlayıcınızın bulut platformunda barındırılır ve BT ekipleri tarafından yönetilir. Diğer yandan şirket içi ERP kendi donanımınıza ve sunucularınıza yüklenir ve BT ekibiniz veya bir iş ortağınız tarafından yönetilir.

 

ERP dağıtım seçenekleri söz konusu olduğunda işletmeler bulutu giderek daha fazla kucaklıyor. Yakın tarihli bir ankette, işletmelerin %63'ü şirket içi ERP üzerinden bulut ERP yazılımını seçti.  

Neden bulut tabanlı bir ERP sistemi seçin?

Bulut ERP ile gelişmiş özellikleri ve esnekliği, dijital çağda başarı için önemli bir içerik maddesi haline getirir. Tarihsel olarak, ERP sistemleri kurumlara muazzam bir değer katarak verimliliği artırmalarına ve içgörüler kazanmalarına yardımcı olmuştur. Ancak tüm dünyanın dijitalleşmesi ve rekabeti değişmiştir. Şirket içi ERP sistemleri sadece ayak uyduramıyor. Kalıcı değişime adapte olmaları zor. Daha basit bir altyapı için tasarlanan eski ERP sistemlerinin çoğu, şirketlerin yeni ve daha çevik yöntemlerle çalışması gereken hızı, esnekliği ve içgörüyü sunamaz.

 

Günümüzde müşteriler daha hızlı ürün ve hizmet teslimatı, aktarmasız ürün ve hizmet iyileştirmeleri, daha fazla güvenilirlik ve daha düşük maliyetler bekliyor. İşletmelerin, müşteriler için en iyi değeri sağlamak için genellikle duvarlarının ötesine bakmaları gerekir. Üretim, ürün dağıtımı, satış yönetimi, hizmet, destek ve hatta temel iş süreçleri için geniş bir yelpazede iş ortaklarıyla sanal olarak çalışırlar. Sonuç olarak, yalnızca giderek daha karmaşık olan dahili süreçleri ele almalarına yardımcı olan yazılıma değil, aynı zamanda dünyanın her yerindeki iş ağlarını yönetmelerine de yardımcı olan yazılıma ihtiyaçları vardır. Bu, bulut ERP olmadan olanaksızdır. 

Bulut ERP sisteminin avantajlarını keşfedin.

Orta ölçekli işletmeler için bulut ERP'sinin önemi

ERP, orta ölçekli işletmelerin her alanında merkezdir. İyi bir bulut ERP sistemi süreçleri akıllı bir şekilde otomatikleştirecek, yapay zeka ve öğrenen makineler kullanarak içgörüler sağlayacak, şirketlerin iş modellerini yenilemesine yardımcı olacak ve çok daha fazlasını yapacaktır. 

 

Bu avantajlara ek olarak, bu kadar çok orta ölçekli işletmenin bulut tabanlı ERP'ye geçmesinin üç temel nedeni vardır:

  1. Gelişmiş çeviklik: Çeviklik özellikle büyüme potansiyeline sahip orta ölçekli şirketler için önemlidir. Bu şirketler genellikle kendi sektörlerinde uzmandır, profesyonel hizmetler gibi dikey alanlarda çalışırlar. Derin müşteri ilişkileri var. Hızla büyümek için fırsatları ele geçirmeleri, yeni yerler eklemesi, yeni ürün ve hizmet sunmaları, satın almalar yapmaları veya rakip başarısızlıklarına yanıt vermeleri gerekir.

    Esnek olmayan ve kolayca genişletilebilen eski bir sistem, yeterince hızlı kararlar için gerekli bilgileri sağlayamadığından büyümeyi kısıtlar. Bir şirket entegrasyon eksikliğinin üstesinden gelmek için geçici çözümler ve Excel elektronik tablolarını kullanan bağımsız raporlama sistemlerine güveniyorsa departmanların ortak, zamana duyarlı hedeflere ulaşmak için bilgileri paylaşması ve birlikte çalışması zordur. 

  2. Nakit akışına yönelik görünürlük: Orta ölçekli işletmelerde en üst düzey yönetim, bilinçli olma eğilimindedir. Orta ölçekli işletmelerin can damarı nakit akışıdır ve kâr marjının iyileştirilmesi genellikle en önemli önceliklerden biridir. Bilanço rezervleri oluşturmak ve büyümeyi körüklemek - işletme sermayesine, işletme giderlerine ve yatırımlara dikkatlice bakmak gerekir. Ve bunların hiçbiri bir siloda yapılamaz. Bulut ERP, muhasebe süreçlerini hem dahili hem de harici iş operasyonlarıyla entegre eder. Böylece kesinlikle her şey doğrulukla hesaba katılabilir. Tüm orta ölçekli şirketler bir tür muhasebe sistemine

    sahipken, bu sistemlerin çoğu anında nakit akışı ve önemli kârlılık bilgileri sunmakta başarısızdır. Genellikle işin mevcut ihtiyaçlarını karşılamaz veya diğer sistemlerle entegre olmaz. 

  3. Uygulama entegrasyonu kolaylığı: Orta ölçekli işletmeler genellikle çağrı merkezi yazılımı veya saha hizmeti sistemleri gibi belirli operasyonel ihtiyaçlara yönelik nokta çözümlerini benimsemekte hızlıdır ancak omurga ERP'lerini değiştirmede yavaştır. Ancak, bu "bolt -on" çözümlerinin eklenmesi büyük bir gider ve karmaşıklık katmıştır, çünkü bu araçlar ERP sistemine kolayca bağlanmamaktadır. Modern bulut ERP'si artık bunların tümünü değiştiriyor. Bu da gittikçe büyüyen şirketlerin ERP'deki seçimlerini yeniden değerlendirmesine neden oluyor. Bulut ERP ile birlikte sunulan kolay entegrasyon, ölçeklenebilirlik ve çeviklik için şirketler giderek daha fazla tercih ediyor.
placeholder

ERP
'nin avantajları hakkında daha fazla bilgi

Bulut tabanlı bir ERP'nin en önemli 10 avantajını keşfedin.

SaaS ERP güvenli mi?

Veri ihlalleri ve virüslerle ilgili tüm haberlerle birlikte bulut ERP'nin güvenli olup olmadığını sormak geçerlidir. Hiçbir sistemin devreye girmesi imkansız değildir; ancak sisteminizin sahip olduğu güvenlik derecesi, sistemin nasıl dağıtıldığına ve kimin yönettiğine bağlıdır.

 

Burada göz önünde bulundurulması gereken bazı temel noktalar vardır:

  • Veri hırsızlığı: Bu, büyük şirketlerin veri dosyalarını çaldığı ve müşterilerinin özel bilgilerinin ödün verdiği haberlerin en sıcak konularından biridir. Ancak veri ihlallerine ilişkin ayrıntıların özetlenmesi, verilerin bulutta değil, şirketin tesislerinde depolandığını bulmak daha yaygındır.
  • Veri kaybı: Tüm dosyaları kaybetmek korkunç bir şey ama doğal afetlerle, verilerin yanlışlıkla silinmesiyle ya da bir sistem çöktüğünde gerçekleşebilir. Verilerinizi geri yükleyebilen tek şey düzenli ve sık aralıklarla yedeklenmesidir. Bulut ERP ile altyapı sağlayıcıları düzenli ve gereksiz bir şekilde saha dışı yedeklemelere sahiptir. Veri kaybınız olduğunda sistemi hızla yedekleyip çalıştırmak için kolayca geri yüklenebilir.
  • Güvenlik: ERP güvenliğinin doğru düzeyde olması son derece önemlidir. Orta ölçekli işletmeler genellikle sınırlı bir BT personeline sahiptir ve personel genellikle altyapıya, sistem güncellemelerine ve kullanıcı sorunlarına bakar. Orta ölçekli işletmelerin çok az sayıda tam zamanlı BT güvenlik personeli bulunmaktadır. Saygıdeğer bir bulut ERP sağlayıcısı ile orta ölçekli işletmeler, tüm güvenlik güncellemelerinin ve prosedürlerinin bakımının yapıldığından emin olmak için 24×7 numaralı çağrı üzerinde otomatik olarak tam zamanlı profesyonel güvenlik uzmanlarına sahip olur. 

Yukarıdaki bilgilere göre bulut ERP, orta ölçekli işletmelere yönelik şirket içi dağıtımdan daha güvenli bir seçenek sunar.

placeholder

Arabellek düzeylerinin nasıl yönetileceğini gösteren ERP ürün ekranı

Bulut tabanlı bir ERP sistemi kullanmaya başlayın

Bulut ERP, bugün dünyanın dört bir yanındaki binlerce şirket (muhtemelen rakiplerinizin çoğu tarafından) tarafından kullanılan kanıtlanmış, olgun bir çözümdür.

 

Bulut ERP'yi seçen işletmeler, değişime yol açabilecek araçlara anında, devam eden erişime ve fırsatlar ortaya çıktıkça bunlardan yararlanmak için esneklik ve güç elde ederek dönüşüm çalışmalarını hızlı bir şekilde izleyebilir. 

 

Büyüyen şirketler için buluta geçiş, işletmelerini bir sonraki seviyeye taşımak kaçınılmaz bir adımdır. Daha hızlı süreç, daha iyi bilgi ve hızlı yatırım getirisi ödülleri analist raporları (Gartner, Aberdeen, Forrester ve diğerleri) ve sizin gibi sektörlerdeki müşteri başarı hikayeleri yoluyla doğrulanabilir.

placeholder

Gerçek anlamda modern bir bulut ERP'sini
keşfedin

Hafifletici hızlı veri tabanı, yerleşik yapay zeka ve müşteri düzeyi UX edinin.

Bu dizide daha fazla

SAP Insights bülteni

placeholder
Bugün abone ol

Bültenimize abone olarak önemli öngörüler elde edin.

Ek okuma

Başa dön