İçeriğe atla
Bağlayıcı düğümleri kapatma

Blockchain teknolojisi nedir?

Günümüz işletmeleri şeffaflık ve güvenlik için kurumsal blok zincirine dönüşüyor. Organizasyonlar, ortaya çıkan bu "dağıtılmış defter" teknolojisini anlamalarına yardımcı olmak için basit bir blok zinciri tanımı arıyorlar. İşte vahşi şirketlerin bunun ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmeleri gerekiyor.

Blockchain açıkladı: Bu nedir?

Blockchain nedir ve nasıl çalışır?

Bloklar halinde depolanan bilgilerle bir veritabanı düşünün. Bu bloklar tek tek bilgisayarlarda kopyalanıp çoğaltılabilir. Bunların hepsi aynıdır ve birbiri ile senkronize edilir. Birisi veri eklediğinde veya çıkardığında, tümü genelindeki bilgileri değiştirir.  

Blockchain nedir?

Blockchain nasıl çalışır?

Her biri sadece çevrimiçi bankacılık portalınız kadar güvenli - neredeyse izlenemez. Blockchain defterleri; krediler, arazi başlıkları, lojistik tezgahları ve hemen hemen her şey gibi çok sayıda belgeyi içerebilir. Büyük Veri bilgileri, gerçek zamanlı, güvenli bilgi paylaşımı için mükemmel olan çoklu doğrulama ortamında paylaşılabilir. 

 

Çünkü teknoloji ilerliyor, kullanım vakaları gelişiyor. Blockchain'i kullanan iş dikeylerinin sayısı arttıkça veri gizliliği yasalarına bağlı kalınır.  

 

Blockchain-as-a-service (BaaS), blok zinciri dağıtılmış defter platformunu bulut tabanlı yazılım sunumu ve lisanslama modeline katlayarak güvenlik ve verimliliği artırırken maliyetleri düşürmeye çalışan işletmeler arasında zaten popüler. BaaS, servis sağlayıcıları bulutta BaaS ağını koruduğu için şirket içi kaynakları kullanmadan zaten not edilen blok zincirinin güvenilirliğini, şeffaflığını ve güvenliğini sağlar.

 

Blockchain teknolojisi için momentum, 2030 yılına kadar iş değerinde 3,1 trilyon değerinde blok zinciri oluşturmayı tahmin eden Gartner ile açıkça gelişiyor. 

Blockchain genellikle işlemlerin ve sahipliğin gerçek zamanlı, değişmez bir kaydı olarak adlandırılır. Peki bu ne anlama geliyor? Temel olarak, işlemlerin güvenilir, zor ve kimin neye sahip olduğu kayıttır.  

Blockchain neden önemlidir?

Blockchain güvenlik için önemlidir. İşte bunun nedeni. Yeni bloklar (yeni bilgilerle) her zaman zincirin sonuna eklenir. Her ekleme, sayı ve harf serisi olan kendi dijital imzasına veya hash'ine sahiptir. Gizli bir matematik kodu düşünün. Eklendikten sonra bloktaki bir miktarı veya sayıyı değiştirin ve bu imzalar da değişir. 

 

Hackerların başarılı olabilmesi için tüm bilgileri yukarı ve blok zincirinden aşağı doğru bir şekilde değiştirmeleri gerekecektir.   

 

Bu teknoloji, şirketlerin para tasarrufu sağlamasına ve bundan daha fazlasını yapmasına yardımcı olmak için middleman'ı da kesiyor. Blockchain, işletmelerin güvenli işlemleri daha doğrudan doğrulamasına ve gerçekleştirmesine olanak tanır. Teorik olarak anlaşmalar avukatlar, bankacılar, komisyoncular ve diğer middlemen olmadan yapılır. Veri değişiklikleri zincirdeki herkes tarafından yapılabileceğinden ve ardından diğer katılımcılar tarafından görüntülenip doğrulanabileceğinden daha etkileşimli bir şekilde gerçekleştirilir.   

Blockchain nasıl çalışır?

Blockchain'in nasıl çalıştığı, komün yönünü anlayarak en iyi şekilde açıklanır. Bu, dağıtılan defter teknolojisi olarak adlandırılanlara dayanır. Bu defterleri oluşturan eşler arası ağdaki herkes ayrı ayrı bloklar halinde aynı bilgilere bakabilir. 

 

Bir bilgisayarda veya düğümde kayıt altına alınan bir işlem dijital ağdaki bilgisayarların her birine görünür. Herkes aynı verileri görebilir. Dahası, gördüklerini reddedebilir veya doğrulayabilir. Daha sonra bilgiler zincirdeki diğer her bloka iletilir. 

 

Teknolojiyi hack'i çok zorlaştıran budur. Hiçbir bilgisayar veriyi kontrol etmez ve bunu bir blokta değiştirmek tüm zincirin uyması gerektiği anlamına gelir. Herkesin otomatik olarak güncellenen bir kopyası vardır; değişikliklerin ağdaki herkes tarafından doğrulanması gerekir. Ve programlanabilir kodun eklenmesiyle (ilk olarak Ethereum Network'ün kurucularından Rus-Kanadalı Vitalik Buterin tarafından öne sürülmüştür) teknoloji, belirli koşullar yerine getirildiğinde anlaşmaları yürütebilecek "akıllı sözleşmeler" oluşturmak için kullanılabilir.

Blockchain'in temel faydaları nelerdir?

Blockchain teknolojisinin şeffaf ve değiştirilemez yapısı, bunu organizasyonlar için bir dizi avantaja ödünç verir:

 • Şeffaflık: Blok zincirlerindeki bilgiler tüm katılımcılar tarafından görüntülenebilir ve değiştirilemez. Bu da güven yaratırken riski ve dolandırıcılığı azaltacaktır. 
 • Güvenlik: Blockchain'in dağıtılmış ve şifrelenmiş yapısı hack'in zor olacağı anlamına gelir. Bu, iş ve Nesnelerin İnterneti (IoT) güvenliği için verilen sözü gösterir. 
 • Daha az aracı: Blockchain, bazı üçüncü taraf aracılara olan bağımlılığı azaltacak gerçek bir eşler arası ağdır. Bu, süreçleri daha verimli hale getirir ve veri girişi hataları için daha az fırsatın yanı sıra daha az işlem ücreti anlamına gelir.
 • İzlenebilirlik: Blockchain verileri değiştirilemez olduğu için öğeleri takip etmek ve izlemek veya karmaşık tedarik zincirleri aracılığıyla provenans sağlamak için idealdir.
 • Daha fazla verimlilik ve yatırım getirisi: Dağıtılmış defterler işletmelerin daha yalın, daha verimli ve daha kârlı süreçler oluşturmasına yardımcı olarak hızlı yatırım getirisi sağlayacaktır. 
 • Daha hızlı süreçler: Blockchain, çok partili senaryolarda süreç yürütmeyi hızlandırabilir ve çalışma saatleriyle sınırlı olmayan işlemlerin hızlandırılmasına olanak sağlar.
 • Otomasyon: Blockchain, koşullar karşılandıktan sonra işlemlerin, olayların ve ödemelerin otomatik olarak tetiklenmesini mümkün kılan programlanabilir. 
 • Veri gizliliği: Bilgiler doğrulanıp uzlaşık bir süreçle blockchain'e eklenirken, verilerin kendisi bir özet kod tarafından bir dizi harf ve sayıya çevrilir. Ağdaki katılımcıların bu bilgileri anahtarsız çevirme şekli yoktur.   

Blockchain ağlarının dört türü nedir?

Blockchain türleri

Her biri farklı amaçlar için uygun dört türde blockchain ağı

 1. Halka açık blok zincirleri: Blockchain ağlarının en eski ve en belirgin örnekleri, Bitcoin ve Ethereum, kamusal ağlardır. Herkes bir kamu blok zincirini okuyabilir, işlem gönderebilir veya uzlaşık sürece katılabilir. “İzinsiz” olarak kabul edilirler. Her işlem genele açıktır ve kullanıcılar anonim kalabilir. 
 2. Yarı özel blok zincirleri: Yarı özel blok zincirleri, önceden belirlenmiş kriterleri karşılayan herhangi bir kullanıcıya erişim sağlayan tek bir şirket tarafından çalıştırılır. Gerçek anlamda merkezi olmamasına rağmen, bu tür “izinli” blockchain, işletmeler arası kullanım durumları ve devlet uygulamaları için cazip.
 3. Özel blok zincirleri: Özel blok zincirleri de tek bir organizasyon tarafından kontrol edilir. Kimlerin okuyabileceğini, ona işlem gönderebileceğini ve uzlaşı sürecine katılabileceğini belirler. %100 merkezi olduklarından, özel blok zincirleri sandbox ortamları olarak kullanışlıdır ancak gerçek üretim için kullanışlıdır.
 4. Konsorsiyum: Blockchain ağı kurmanın dört yolundan şu anda konsorsiyum iş için en çok kabul gören modeldir. Bir konsorsiyum blok zincirinde, konsorsiyum süreci önceden seçilmiş bir grup (örneğin, bir şirketler grubu) tarafından kontrol edilir. Blockchain'i okuma ve işlem gönderme hakkı herkese açık veya katılımcılarla sınırlı olabilir. Konsorsiyum blok zincirleri "izinli" blok zincirleri olarak kabul edilir ve iş dünyasında kullanım için en uygundur. 

Blockchain ne için kullanılır? Vakaları ve örnekleri kullanın

Blockchain, iş kolları ve sektörlerde, sağlık hizmetlerinden bankacılık ve muhasebeye kadar artan sayıda şirket tarafından kullanılıyor. İşte en çok sözü geçen alanlardan bazıları: 

 

Tedarik zincirindeki Blockchain
Blockchain teknolojisi, tedarik zinciri genelinde şeffaflığı ve sorumluluğu artırıyor. Şirketler malzemeleri takip etmek ve kaynaklara geri izlemek, orijinalliği ve kökeni kanıtlamak, geri çağırmaların önüne geçmek ve neredeyse her sektörde mal akışını hızlandırmak için uygulamaları kullanıyor. 

 

Blockchain'in gerçekten kalktığı bir alan, çiftlikten sofraya kadar taze gıda maddelerini izlemek için kullanılan gıda zincirindedir. İzinli bir blok zincir aracılığıyla, gıda üreticileri ağa katılmak isterlerse davet edebilir, örneğin gıda toplayıcıları, sürdürülebilir çiftçiler ve hatta bireysel yetiştiriciler. Hasatta, bitkinin kökeni, yetiştiricinin adı ve organik mi yoksa adil ticaret şirketinden mi aldığı gibi bilgileri içeren bir QR kod tayin edilir. Veriler blockchain'e kodlanır ve tedarik zincirinde ilerlerken yeni bilgilerle güncellenir.  

 

Bu şekilde eğer bir ürün geri çağırma söz konusuysa üreticiler blok zincirini partilerin etkilendiği sıfır olarak kullanıp geniş ölçekli bir geri çağırmanın atığını ve maliyetini düşürebilir. Sunulduktan sonra perakendeciler ve tüketiciler ürünlerle ilgili önemli bilgileri görüntülemek için QR kodu kullanabilir (düzleme deyiminde birden fazla meyve için bile). 

 

Tıbbi malzemelerin izlenmesi sözü tutan başka bir alandır. Sağlık hizmeti verenlere, eczanelere ve ilaç satıcılarına ilaç sevkiyatlarının kimlik doğrulamasını sağlayan blok zincir tabanlı takip sistemleri zaten mevcuttur. Küresel ilaç şirketi Boehringer Ingelheim, farma ürünlerini doğrulamak ve sahtekarlarla mücadeleye yardımcı olmak için bu sistemlerden birini kullanıyor. 

Organizasyonların yüzde kırk dördü, işlemleri güvenli bir şekilde belgelemek için blockchain teknolojisini kullanma kapasitesine sahiptir.

— SAP Digital Readiness Assessment 

Kamu sektöründe Blockchain 

Kamu sektörü blok zincirinin, binalar, evler, araçlar ve patentler gibi devlet ve vatandaşa ait varlıklar için resmi sicil olarak hizmet verme potansiyeline bakıyor. Blockchain'ler ayrıca oylamayı kolaylaştırabilir, dolandırıcılığı azaltabilir ve satın alma gibi arka ofis işlevlerini iyileştirebilir. Teknoloji, denetlenmesi ve doğrulanması gereken ağır düzenlemeler nedeniyle kamu sektörü kullanım durumları için idealdir - ve blockchain bu süreçleri tamamen "güvensiz" hale getirir.  

 

İtalya'nın Güney Tirol Eyaleti'nde hükümet, Hyperbook Projesi ve Blockchain Araştırma Enstitüsü ile ortaklıklar yoluyla blockchain kullanan birden fazla cephede bürokrasi ile mücadele etmektedir. Proje, kişilerin verilerini süresiz olarak oluşturmalarını, doğrulamalarını ve bakımını yapmalarını sağlar. Vatandaş hükümetle her devreye girdiğinde artık formları doldurmak zorunda değil. Ve memurlar süreci basitleştirmek için dört adımı tek tek birleştirebilir. Teknoloji, Avrupa veri paylaşım düzenlemelerine uymalarına da yardımcı oluyor. Vatandaş etkileşimlerini basitleştirmenin yanı sıra, işlemlerin kaydedildikten sonra rahatsız edilemeyeceği için daha fazla güven, şeffaflık ve yolsuzluğa karşı koruma da getiriyor.  

 

Tirol hükümeti, UNESCO tarafından korunan bir site olan Dolomites'te yeni kuleler kurmak isteyen telco şirketlerine yönelik uygulamalara yönelik işlevselliği de genişletmeyi planlıyor. Blockchain daha sonra ekipmanlarının çevreyi etkilemeyeceğini göstermek için doğru uzmanları ve çevre kuruluşlarını işe aldıklarını gösteren iş akışlarını izlemek için kullanılacaktır.  

Blockchain, Tirol hükümetinin bürokrasiyle savaşmasına ve çevre korumasına yardımcı olur.

Enerji üretim ve dağıtım şirketlerindeki Blockchain 

Blockchain yazılım çözümleri enerji üretim ve dağıtım sektöründe çok çeşitli uygulamalar için test ediliyor: komşular arasında eşler arası güneş enerjisi satışı, enerji üretim ve dağıtım şirketleri arasında enerji ticareti, otonom elektrikli araç şarj istasyonları için otomatik faturalama ve daha fazlası.  

 

Avustralya'da blok zincir özellikli teknolojiyi kullanan bir dizi enerji üretim ve dağıtım şirketi bulunmaktadır. Küresel enerji-teknoloji şirketi GreenSync, Avustralya hükümeti ile ortaklaşa, merkezi olmayan bir enerji değişimi (deX) yarattı. Çatı üstü güneş ve pil depolama sistemleri ile ev ve işletmelere yapılan ödemeleri kolaylaştıran, diğer işletmelerin depolanan elektriklerine erişmesini ve sonuçta şebekeyi güçlendirmesini sağlayan çevrimiçi bir pazar yeri olarak işlev görüyor. AGL ayrıca bir P2P güneş enerjisi değişim programı oluşturmuştur. Ve LO3 Energy, kuruluşların, okulların ve bireysel hanelerin enerjilerini ve yenilenebilir ürünlerini nereden satın alacağını seçmelerine olanak sağlayan, aynı zamanda enerjiyi yerel olarak satıp paylaşabilecekleri bir mikro şebeke platformu oluşturdu.

 

HR'de Blockchain 

Adayların niteliklerinin ve deneyimlerinin doğrulanması, özellikle de şu anda (adaylar birden fazla işveren için çalışabildiği, gig atamalarını üstlenebileceği ve işler arasında daha sık geçiş yapabilecekleri) zaman alıcı bir süreç olabilir. Eğitim düzeylerinin, alınan sertifikaların, istihdam geçmişinin ve diğer niteliklerin kaydedilmesine yönelik tek bir blok zinciri, İK uzmanlarına kariyer kimlik bilgilerini daha verimli bir şekilde doğrulamak için bir yol sunabilir.   

 

Kâr amacı gütmeyen Velocity Network Foundation bu hedefle blok zincirle çalışan bir çözüm inşa ediyor. Satıcı tarafsız, açık kaynak platformu, GDPR gibi düzenlemelere uygun ve korunmasını sağlarken, kişilerin verilerinin nasıl paylaşıldığı ve kullanıldığı üzerinde kontrol sağlayacaktır. Ayrıca organizasyonlara, işe alma risklerini azaltmak için doğru, uyumlu ve doğrulanmış bir bilgi kaynağı da sağlar. Bu bilgi, geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. İşverenler, akademik kurumlar, sertifika kuruluşları ve diğer kimlik bilgileri düzenleyenler, insanların özgeçmişlerini doldurmalarını veya yanıltıcı beceri setlerini eklemesini önlemek için blok zincirine doğrudan başarılar yükleyecek. Velocity Network Foundation ortak bir çerçeve kuracak, küresel benimsemeyi destekleyecek ve nesnelliği sağlamak için uygulama ve hizmetlerin araştırma ve geliştirmesini destekleyecek.

 

Finans sektöründe Blockchain 

Blockchain teknolojisi, muhasebe süreçlerini ve bankacılık hizmetlerini kolaylaştırmak için kullanılabilir. Örneğin, satıcı muhasebesi departmanları, ödemeleri doğrudan işlem muhataplarına yapabilir, bankaları atlayabilir. Ödeyenin kimliği ağdaki diğer bilgisayarlar tarafından doğrulanmadan önce zincirde pişirilir ve özel anahtarlarla şifrelenir. AP, blok zinciri alıcı tarafından güncellendiğinden, artık ödemenin ne zaman alındığını gösteren kayıtlarını güncellemek zorunda kalmayacak. Bu, çok daha hızlı ve otomatikleştirilmiş bir süreçle telifli ödemeler yapmak için de kullanılıyor.

00:20'de blok destekli uluslararası para transferi için toplam süre. 

— SAP kavram kanıtı

placeholder

SAP teknoloji çözümlerini keşfedin

Süreçleri dönüştürün, inovasyonu teşvik edin ve yeni teknolojinin gücünden yararlanın.

Blockchain sözlüğü

Dağıtılmış defter, merkezi denetim olmadan birden fazla bilgisayar ve konumda paylaşılan ve senkronize edilen işlemlerin veri tabanıdır. Eklemeler yapıldığı anda otomatik olarak güncellenen kaydın her biri aynı nüshaya sahiptir.  Blockchain dağıtılan bir defter türüdür.

Akıllı sözleşmeler: Blockchain teknolojisine dayalı kendi kendini yürütme anlaşmaları - koşullar karşılandıktan sonra işlemleri veya ödemeleri otomatik olarak tetikler. Yakın gelecekte varlık GPS verisi gibi gerçek zamanlı bilgileri sahiplik ve fon transferi gibi bir olayı tetiklemek için kullanacaklar.  

Blockchain-as-a-service (BaaS), yazılım satıcılarının kendi blockchain çözümünü oluşturmanın karmaşık olmasını istemeyen kuruluşlara sağladığı bulut tabanlı bir tekliftir. Temel olarak, hizmet olarak, blok zincirinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olabilecek bir yazılım türüdür.

 

Blockchain'i kullanmaya başlama

Dağıtılmış defter teknolojisi hala nispeten yeni olsa da işletmelerin çok partili süreçleri kolaylaştırmasına, özgünlüğünü artırmasına, maliyetleri azaltmasına ve daha fazlasına yardımcı oluyor. Ve blockchain'in geleceği parlak.  

 

Bazı zorluklarınızı çözmek için blok zincirini kullanmaya veya test etmeye başlamaya hazır mısınız? Evlat edinmek için bir takım yollar var. Şunları yapabilirsiniz:

 • Blockchain konsorsiyumuna katılın.
 • Şirket içinde bir ağ veya çözüm oluşturmak için yeteneği işe alın. 
 • Servis olarak blockchain (BaaS) kullanın. 
 • Mevcut blockchain çözümlerinden yararlanın.

SAP Insights bülteni

placeholder
Bugün abone ol

Bültenimize abone olarak önemli öngörüler elde edin.

Ek okuma

Başa dön