Skip to Content
İletişim
SAP Gizlilik Bildirimi
SAP Gizlilik Bildirimi

İnternet üzerinde kişisel gizliliğin korunması, internet tabanlı işlerin geleceği ve gerçek bir internet ekonomisine doğru alınan yol açısından kritik önem taşır. Bu Gizlilik Bildirimini, bireylerin gizlilik haklarına saygı duyduğumuzun samimi bir göstergesi olarak oluşturduk. İşbu Gizlilik Bildirimi, doğrudan veya dolaylı olarak bir kişiyi tespit etmede kullanılabilecek söz konusu bilgileri (“Kişisel Veriler”) nasıl işlediğimiz konusunda bilgi verir.

İşbu Gizlilik Bildirimi, www.sap.com ve işbu Gizlilik Bildirimini referans alan başka herhangi bir web sitesi için geçerlidir. www.sap.com için veri denetleyici şu konumda bulunur: SAP America Inc., 3999 West Chester Pike, Newtown Square, PA 19073, USA. İşbu Gizlilik Bildirimini referans alan veya başka bir şekilde kullanan diğer web siteleri için veri denetleyici, ilgili yasal bildirimde belirtilen SAP Grubu şirketidir; yerel yasalar uyarınca yasal bildirimin gerekmediği durumlarda ise söz konusu web sitesinin telif hakkıdır. Bu, SAP Grubu’nun şirket web sitesi için özel olarak SAP SE, Dietmar-Hopp-Allee 16, 69190 Walldorf, Almanya adresinde (www.sap.com/corporate-de/about.html ve www.sap.com/corporate-en/about.html), ürüne özgü web sitelerinde, SCN’de ve SAP Store’da bulunur. SAP America Inc., SAP SE veya ilgili herhangi bir SAP Grubu şirketi, bundan sonra ayrı ayrı “SAP” olarak anılacaktır

Bazı SAP Grubu şirketleri, teklifleri, programları ve/veya web siteleri kendilerine ait ve muhtemelen farklı gizlilik bildirimlerine tabi olabilir. Ziyaret ettiğiniz veya gözden geçirdiğiniz tüm SAP web sitelerinin, tekliflerinin ve programlarının gizlilik bildirimlerini okumanızı öneririz.

I. Global Gizlilik Esasları

Burada belirtilen gizlilik uygulamalarımız, Kişisel Verileri işlemeye yönelik güncel global ilkeleri ve standartları yansıtır. Bu ilkeler; veri kullanım bildirimi, veri kullanım seçeneği, veri erişimi, veri bütünlüğü, güvenliği, ileri aktarımı ve uygulaması/gözetimini kapsar. İş yaptığımız ülkelerin gizlilik yasaları bizim için de bağlayıcıdır.

 

II. Onay

Bu web sitesini kullanarak Kişisel Verilerinizin burada belirtilen şekilde toplanmasına ve kullanılmasına onay verirsiniz. Burada belirtilen koşulları kabul etmiyorsanız lütfen bu web sitesini kullanmayın.

Bu Gizlilik Bildiriminde değişiklik yapmaya karar verirsek söz konusu değişiklikleri bu sitede yayımlayacağız. Böylece, hangi Kişisel Verileri topladığımızı ve bunları nasıl kullandığımızı daima bileceksiniz. Bu nedenle, işbu Gizlilik Bildiriminde yapılan güncellemeleri düzenli olarak takip etmenizi öneririz.

Yürürlükteki yasaların gerektirebileceği şekilde, bu web sitesinde toplanan veya gönüllü olarak verdiğiniz Kişisel Verileri işlemek için açık onayınızı isteyebiliriz. Herhangi bir onayın tamamen gönüllülük esaslı olacağını unutmayın. Ancak, Kişisel Verilerinizin işlenmesine yönelik olarak talep edilen onayı vermediğiniz (aşağıdaki Alt Bölüm 10 (Veri Saklama) uyarınca) veya daha sonra SAP’yi artık Kişisel Verilerinizin SAP tarafından işlenmesini istemediğinize dair bilgilendirdiğiniz durumlarda, belirli SAP tekliflerinin ya da hizmetlerinin kullanımı (artık) mümkün olmayabilir veya kapsamı sınırlanabilir.

III. Kişisel Verilerinizin Toplanması ve İşlenmesi

SAP size daha iyi hizmet verebilmek, gereksinimlerinizi ve ilgi alanlarınızı anlayabilmek için, geçerli olduğu durumlarda veri koruma yetkililerinin talep ettiği uygulamaları yürürlüğe koymanın yanı sıra yeterli bildirimde bulunarak (burada belirtildiği şekilde) ve onayınızı alarak Kişisel Verilerinizi toplar, dışa aktarır ve kullanır.

Web sitemizi ziyaret ettiğinizde IP adresinizi kaydedebilir, ziyaretçilerimiz ve ilgi alanları hakkında genel bilgi toplamak üzere tanımlama bilgilerini ve diğer internet teknolojilerini (aşağıda “Otomatik Araçlar” ve “Gömülü Web Bağlantıları” olarak geçmektedir”) kullanabiliriz. Kullanılan Otomatik Araçlara bağlı olarak, toplanan veriler; IP adresinizin yanı sıra SAP’ye kaydolduğunuzda size atadığımız bulut kimliğini, kullandığınız tarayıcı türünü, ziyaret ettiğiniz SAP web sitelerini, belirli bir SAP web sitesinde tıkladığınız nesneleri, belirli bir web sitesinde geçirdiğiniz süreyi, üzerinden bir SAP sitesine erişim sağladığınız başvuran web sitelerini ve bir SAP web sitesi üzerinden erişim sağladığınız yabancı hedef web sitelerini içerir. Kullanılan teknolojiler ve toplanan bilgiler, aşağıdaki Alt Bölüm 5’te (Otomatik Araçlar) daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Siz onayınızı verdikten sonra (yasal olarak gerektiği durumlarda) SAP, sizinle ilgili olarak sakladığı kullanıcı profillerine Otomatik Araçlar aracılığıyla bilgi ekleyebilir. Söz konusu ek bilgiler kullanıcı kimliğinizi, web sitesi tercihlerinizi ve SAP ürünlerine olan ilginizi içerir.

Gönüllük esasına dayalı olarak, örneğin, etkinliklere kayıt yaptırdığınızda, haber bültenlerine abone olduğunuzda, çevrimiçi anketlere, tartışma gruplarına, forumlara veya SAP’nin sohbet hizmetine katıldığınızda ya da satın alma işlemi gerçekleştirdiğinizde veya başka bir şekilde irtibat bilgilerinizi bize gönderdiğinizde sağladığınız Kişisel Verileri de toplayabilir ve işleyebiliriz. SAP’ye sosyal medya kimliklerinizi sağladığınız takdirde SAP, hakkınızdaki herkese açık bilgileri alabilir.

Söz konusu Kişisel Veriler münferit durumlarda şunları (alt küme olarak) içerir: adınız ve soyadınız, posta ve e-posta adresiniz (aşağıdaki Alt Bölüm 2’de (E-posta Adresleri) daha ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır), telefon numaranız, sosyal ağlara ilişkin oturum açma verileri, siparişinizi işlemeye yönelik mali veriler ve banka bilgileri (aşağıdaki Alt Bölüm 3’te (Alışveriş veya Etkinlik Kaydı) daha ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır) ve çalıştığınız şirket hakkındaki belirli bilgilerin (ör. şirketinizin adı ve posta adresi, iş unvanınız ve kıdem düzeyiniz) yanı sıra siz ve SAP arasında var olan ilişkiyle ilgili bilgiler (ör. kabul ettiğiniz SAP kullanım şartları sürümü veya SAP’den pazarlama malzemeleri almayla ilgili seçiminiz) içerir.

Table of Contents

1. Toplanan Kişisel Verilerin Kullanımı ve Amacı

Gereksinimlerinizi ve ilgi alanlarınızı anlamak için topladığı bilgiler, SAP’ye, tutarlı ve kişisel gereksinimlere göre uyarlanmış bir deneyim sunma konusunda yardımcı olur. Bu tür bilgileri yalnızca bu Gizlilik Bildiriminde açıklandığı şekilde ve/veya bilgi toplarken belirteceğimiz şekilde kullanacağız. Geçerli yasalarda belirtildiği gibi, Kişisel Verilerinizi kullanma şeklimizi onayınızı almadan değiştirmeyeceğiz. Kişisel Verilerinizi yalnızca şu amaçlara yönelik olarak kullanacağız:

 • Siparişlerinizi işlemek ve sipariş ettiğiniz ürünleri, hizmetleri ve bilgileri teslim etmek için;
 • Sizi en yeni ürün duyuruları, uygulama güncellemeleri, uygulama yükseltmeleri, güvenlik yamaları, sistem geliştirme paketleri, özel teklifler ve SAP yazılımlarına ve hizmetlerine ilişkin diğer bilgilerden haberdar etmek için. Bu bilgiler, zaman zaman diğer teknoloji şirketleri veya iş ortakları tarafından sağlanan ve SAP uygulamalarınıza değer katacak ürünler ve hizmetler hakkında olabilir. Şüpheye mahal vermemek adına, söz konusu iletişim yalnızca SAP tarafından değil; tüm Ariba, SuccessFactors, Hybris, Sybase, Business Objects, Fieldglass, Concur, Multiposting ve SeeWhy alt grup şirketlerini içeren SAP şirketler grubundaki herhangi bir diğer şirket tarafından da sağlanabilir. Bu bağlamda, irtibat bilgilerinizin SAP tarafından SAP Grubu’ndaki söz konusu diğer şirketlerle paylaşılabileceğini açıkça kabul edersiniz. Ayrıca pazarlama malzemelerini almaya ilişkin seçimlerinizi (ilgili SAP Grubu şirketinin faaliyet gösterdiği ülkeye bağlı olarak, pazarlama malzemelerini almak için açıkça izin vermek ve/veya bunu devre dışı bırakmak) izlemek için gereken herhangi bir bilginin saklanabileceğini ve yukarıda belirtilen şirketler arasında paylaşılabileceğini kabul edersiniz;
 • Ürünlerimiz ve hizmetlerimize ilişkin bilgileri kişisel ilgi alanlarınıza göre uyarlamak için. Örneğin, sitemizi ziyaret ettiğinizde size ilgilenebileceğiniz ürünler ve hizmetlerle ilgili belirli haberler verebilmemize olanak sağlar;
 • Böylece, web tekliflerine ve hizmetlerine erişmek üzere SAP Cloud Identity Servisi aracılığıyla tüm SAP şirketler grubu içinde (tüm Ariba, SuccessFactors, Hybris, Sybase, Business Objects, Fieldglass, Concur, Multiposting ve SeeWhy şirketlerinin yanı sıra tüm SAP şirketleri dahil olmak üzere) tek bir kişinin kullanabileceği tek bir kullanıcı profili oluşturmanıza olanak sağlarız. Bu nedenle, kullanıcı profilinizin oluşturulması için gereken söz konusu Kişisel Verilerin SAP şirketler grubu içinde paylaşılabileceğini ve SAP şirketler grubu tarafından söz konusu amaç doğrultusunda kullanılabileceğini kabul edersiniz. Söz konusu hizmet, aynı hizmeti kullanan diğer kayıtlı kullanıcılarla kendi hakkınızdaki bilgileri (Kişisel Veriler dahil) paylaşmanıza da olanak sağlayabilir. Paylaşmak istediğiniz bilgileri belirlemeye yönelik olarak başka kullanıcı profilleri oluşturabilmenizi ve
 • Hizmete özgü diğer kişisel profil alanlarına (ör. SAP’nin kendi iş ortağı programlarıyla bağlantılı olarak forumlar ve topluluklar) erişebilmenizi sağlamak üzere yukarıdaki maddede açıklanmış SAP Cloud Identity Servisi profiline ek olarak ilgili hizmetin işlevlerini de kullanabilirsiniz. Söz konusu profiller SAP şirketler grubunun (tüm Ariba, SuccessFactors, Hybris, Sybase, Business Objects, Fieldglass, Concur, Multiposting ve SeeWhy şirketlerinin yanı sıra tüm SAP şirketleri dahil olmak üzere) farklı üyelerinin hizmetlerine erişmenize olanak sağladığı için kullanıcı profili oluşturmak için gereken söz konusu Kişisel Verilerin bu amaç doğrultusunda tüm SAP şirketler grubu içinde paylaşılabileceğini ve bu şirketler tarafından kullanılabileceğini kabul edersiniz. Söz konusu hizmet, aynı hizmeti kullanan diğer kayıtlı kullanıcılarla kendi hakkınızdaki bilgileri (Kişisel Veriler dahil) paylaşmanıza da olanak sağlayabilir. Paylaşmak istediğiniz bilgileri belirlemek üzere ilgili hizmetin işlevlerini şu amaçlar doğrultusunda kullanabilirsiniz:
 • Kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamak ve korumalı içeriği görüntülemek,
 • Çevrimiçi “Tıkla ve Sohbet Et” ve “Tıkla ve Ara” oturumları yürütmek,
 • Personeli sorularınızı yanıtlama açısından etkili bir şekilde eğiterek SAP oturumları sırasında alacağınız bilgilerin ve oturum deneyiminizin kaliteli olmasını sağlamak ve denetlemek,
 • Sorgularınızı yanıtlamak için sizinle irtibata geçebilmek, sevkiyat ve fatura bilgilerini göndermek ve müşteri geri bildirimi ve desteği sağlamak,
 • www.sap.com veya diğer SAP web sitelerindeki yarışma, çekiliş veya diğer pazarlama ve satış aktivitelerinden haberdar etmek. Söz konusu programları çalıştırmanız sırasında;
 • Müşterilerimize ve son kullanıcılarımıza daha iyi ürünler ve hizmetler sunmak üzere anket veya araştırmalar yürütmeye yönelik olarak Kişisel Veriler toplanabilir. Şu amaçlara yönelik olarak herhangi bir soru formunu doldurup doldurmamak sizin seçiminize bağlıdır:
 • İşe alım araştırmalarını desteklemek;
 • SAP web sitelerinin ve tekliflerinin kullanımına ilişkin anonimleştirilmiş veriler hazırlamak. SAP söz konusu anonimleştirilmiş verileri yalnızca söz konusu web siteleri ve teklifler için şu amaçlar doğrultusunda kullanacaktır:
 • Sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmek;

Özellikle ihracat yasalarından kaynaklanan ilgili düzenleme gereksinimlerine uymak. Ürünleri, teknolojileri ve hizmetleriyle SAP; Avrupa Birliği ve üye devletleri ve Amerika Birleşik Devletleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli ülkelerin ihracat yasalarına tabidir. Söz konusu ülkeler tarafından yürürlüğe konan ilgili ihracat yasaları, ticari yaptırımlar ve ambargolar uyarınca SAP’nin, hükümet tarafından düzenlenen boykot listesindeki şirketlerin, kuruluşların ve tarafların SAP web siteleri ve SAP tarafından kontrol edilen diğer teslimat kanalları aracılığıyla belirli ürünlere, teknolojilere ve hizmetlere erişimini engellemek üzere önlemler alması gerektiğini kabul edersiniz. Bu nedenle, SAP’nin (i) her türden kullanıcı kayıt verilerini ve kimliğiniz hakkında sağladığınız diğer bilgileri geçerli boykot listesi kapsamında otomatik olarak kontrol edebileceğini; (ii) bu tür kontrolleri boykot listesi her güncellendiğinde ve bilgilerinizi güncellediğinizde düzenli olarak tekrarlayabileceğini; (iii) potansiyel bir eşleşme durumunda SAP hizmetlerine ve sistemlerine erişiminizi engelleyebileceğini ve (iv) potansiyel bir eşleşme durumunda kimliğinizi doğrulamak üzere irtibata geçebileceğini kabul ve beyan edersiniz.

 

Başa Dön

2. E-posta Adresleri

E-posta adresinizi vermeyi tercih ederseniz sizinle e-posta aracılığıyla iletişim kurarız. Siz ve SAP arasındaki ticari ilişki açısından gerekli olmadığı takdirde veya üçüncü taraf hizmetlere kaydolmadığınız sürece e-posta adresinizi SAP şirketler grubu dışındakilerle paylaşmayız. Dilediğiniz zaman artık e-posta gönderilmemesini tercih edebilirsiniz (aşağıdaki Alt Bölüm 9 (Seçme/Seçimi Devre Dışı Bırakma) uyarınca). Ancak, bu tür bir seçim siz ve SAP arasındaki ticari ilişkinin gerçekleşebilmesi açısından önemli olan e-postaların gönderilmesini etkilemez.

E-posta uygulamanızın kurulumuna bağlı olarak sizinle ilgili bilgiler SAP’ye e-posta gönderdiğinizde otomatik olarak aktarılabilir.

Üçüncü şahıslar tarafından verilen hizmetlere kaydolmayı seçerseniz hizmet sağlayıcısına, SAP kaydınızdan muhtemelen e-posta adresiniz de dahil olmak üzere bazı bilgiler göndermemiz gerekebilir.

 

Başa Dön

3. Alışveriş veya Etkinlik Kaydı

Sitemizde bilgi, ürün ve hizmet talep etmek için doldurabileceğiniz sipariş formları bulunmaktadır. Yukarıda açıklanan bilgilere ek olarak bu formlarda banka bilgileriniz veya kredi kartı numaranız gibi mali bilgileriniz toplanabilir. SAP, faturalama ve ödeme amacıyla gönderdiğiniz tüm mali bilgileri, yalnızca söz konusu işlem için kullanmayı taahhüt eder. Söz konusu kullanıma, verilerinizin, bankalar, kredi kartı şirketleri ve diğer finansal ve kredi denetim kuruluşları gibi işlemi gerçekleştirme sürecinde yer alan üçüncü şahıslara aktarılması da dahil olabilir.

 

Başa Dön

4. IP Adresleri

IP adreslerini; sorunları tespit etmek, uygun yasal bildirimleri sağlamak için bir kullanıcının web sitelerimizi ve hizmetlerimizi kullandığı ülkeyi saptamak, web sitemizi yönetmek ve aşağıdaki Alt Bölüm 5’te (Otomatik Araçlar) daha ayrıntılı belirtildiği şekilde demografik bilgiler elde etmek üzere kullanırız.

Ayrıca IP adreslerini veya bu web sitesinde ya da aşağıdaki Alt Bölüm 5’te (Otomatik Araçlar) daha ayrıntılı belirtildiği şekilde daha önce başka bir durumda paylaştığınız diğer bilgileri veya bir kampanya kodunu, sitelerimizde hangi sayfaları ziyaret ettiğinizi ve hangi konuların size daha çok hitap edebileceğini belirlemek, böylece size ilgilendiğiniz alanlara yönelik ürün ve hizmetler hakkında bilgi sağlamak için de kullanabiliriz.

Ayrıca SAP, başlattığınız bir Tıkla ve Sohbet Et veya Tıkla ve Ara oturumu sırasında IP adreslerini de (ve tarayıcı türü gibi diğer teknik bilgileri) toplayabilir. Bu bilgiler SAP’ye bağlandığınız zaman toplanır, dolayısıyla oturumunuzu tanımlayabilir, tarayıcınızın teknik özelliklerine uygun içerik sağlayabilir ve kalite denetimi yapabiliriz. IP adresiniz, önceden onay vermediğiniz sürece kim olduğunuzu belirlemek için kullanılmayacaktır.

SAP, yalnızca sizin SAP sitesini ziyaretinize yönelik bilgi toplar. Yukarıdaki Alt Bölüm III’te belirtilen bilgi bir istisna oluşturmak kaydıyla; SAP şirketler grubu dışındaki şirketlere veya varlıklara yönelik ziyaretlerinizdeki Kişisel Verileri izlemeyiz veya toplamayız. (Kişisel Verilerinizin Toplanması ve İşlenmesi)

 

Başa Dön

5. Otomatik Araçlar

Sağladığınız bilgilere ek olarak SAP, bir SAP web sitesine ziyaretiniz sırasında web işaretleri, tanımlama bilgileri, gömülü Web bağlantıları ve yaygın olarak kullanılan diğer bilgi toplama araçları da dahil olmak üzere Otomatik Araçlar aracılığıyla da bilgi toplayabilir. Bu araçlar, tarayıcınızın web sitemize gönderdiği tarayıcı türü ve dili, erişim zamanları ve SAP web sitesine geçiş yaptığınız web sitesinin adresi gibi belirli standart bilgileri toplar. Ayrıca SAP bu araçları kullanarak, alıcının kendisine gönderilmesi için onay verdiği e-postaların alındığını teyit edebilir ve SAP sitesinde ziyaret edilen sayfalar, alıcının SAP’nin sunduğu herhangi bir etkinliğe kayıt yaptırıp yaptırmadığı gibi diğer bilgileri ve belirli bir kişi ile ilgili olmayan diğer toplu verileri izleyebilir.

Aşağıda listelenen yollardan biri tercihinizi yapmanız için yeterli değilse tanımlayıcı bilgileri gibi Otomatik Araçları kullanmayı; (i) söz konusu web sitesi TRUSTe Consent Manager’ı destekliyorsa web sitesinin altbilgisinde bulunan ilgili bağlantıya tıklayarak veya (ii) TRUSTe Consent Manager kullanılabilir durumda değilse tarayıcınızda uygun ayarları belirleyerek reddedebilirsiniz. İkinci durumda; tarayıcınızda bulunan, tanımlayıcı bilgilerine ilişkin ayarların yalnızca belirli bir cihazda yüklü olan söz konusu tarayıcıyla sınırlı olduğunu ve sonuç olarak, SAP web sitelerini farklı tarayıcılarla veya farklı cihazlarla ziyaret ettiğinizde tanımlayıcı bilgilerini izlemeyi söz konusu tüm cihazlardaki tarayıcılarda devre dışı bırakmanız gerektiğini unutmayın. Ancak, bu işlemi gerçekleştirdiğinizde ilgili sitenin işlevlerini tam anlamıyla kullanamayabileceğinizi lütfen unutmayın.

Şu anda SAP, aşağıdaki Otomatik Araçları yine aşağıda belirtilen amaçlar doğrultusunda kullanmaktadır.

a. Adobe Analytics

Bu Gizlilik Bildirimine atıfta bulunan bazı web siteleri Adobe Analytics kullanmaktadır. Adobe Analytics, bir kullanıcının bağlandığı konumu yaklaşık olarak saptayabilmek üzere IP adreslerinden yararlanır. Bu nedenle, Adobe Analytics ilk adım olarak kullanıcıların IP adreslerini toplar ve ardından ikinci adım olarak bunları anonimleştirir. Bir kullanıcının belirli bir web sitesine eriştiği konumu yaklaşık olarak belirlemek için yalnızca anonimleştirilmiş IP adresi kullanılır.

Ayrıca kayıtlı bir kullanıcıysanız ve oturumunuz açıksa SAP, ilgili siteyi kullanımınızla birlikte kullanıcı kimliğinizi izlemek için Adobe Analytics’i kullanır.

TRUSTe Consent Manager (kullanılabilir olduğu durumlarda) aracılığıyla kullanımı devre dışı bırakmanın yanı sıra Adobe Analytics kullanımını şu bağlantıyı kullanarak da devre dışı bırakabilirsiniz: http://sap.d1.sc.omtrdc.net/optout.html?optout=1&confirm_change=1

b. Adobe Target

Bu Gizlilik Bildirimine atıfta bulunan bazı web siteleri Adobe Target kullanmaktadır. Adobe Target, izlemeyi aşağıda açıklandığı şekilde devre dışı bırakmayan kullanıcıların her birine bir kullanıcı kimliği atar ve ardından kullanıcının (i) tarayıcısına ve diğer cihaza özgü bilgilerini, (ii) kullanım davranışları hakkındaki bilgileri ve (iii) konum verilerini temel alarak söz konusu kullanıcı kimliğine bağlı bir kullanıcı profili oluşturur. Konum verileri kullanıcının anonimleştirilmiş IP adresinin analiz edilmesi yoluyla toplanır: Adobe Target ilk adım olarak kullanıcıların IP adreslerini toplar ve ikinci adım olarak bunları anonimleştirir. Bir kullanıcının belirli bir web sitesine eriştiği konumu yaklaşık olarak belirlemek için yalnızca anonimleştirilmiş IP adresi kullanılır.

Bu bilgi, Adobe Target kullanarak SAP Grubu web sitelerinde hedeflenen içeriği görüntülemek için kullanılır.

TRUSTe Consent Manager (kullanılabilir olduğu durumlarda) aracılığıyla kullanımı devre dışı bırakmanın yanı sıra Adobe Analytics kullanımını şu bağlantıyı kullanarak da devre dışı bırakabilirsiniz: http://sap.d1.sc.omtrdc.net/optout.html?optout=1&confirm_change=1

c. Google Analytics

Bu Gizlilik Bildirimine atıfta bulunan bazı web siteleri Google Analytics kullanmaktadır. Google Analytics, web sitesinin kullanıcıların siteyi nasıl kullandığını analiz etmesi için bilgisayarınıza yerleştirilmiş metin dosyaları olan tanımlama bilgilerini kullanır. Siteyi kullanımınız hakkındaki tanımlama bilgisi tarafından oluşturulan bilgi Google’a aktarılır ve Google tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan sunucularda saklanır. Google bu bilgileri web sitesini kullanımınızı değerlendirme, web sitesi operatörlerine yönelik olarak web sitesi etkinliği üzerine raporlar derleme ve site etkinliği ve internet kullanımına ilişkin diğer hizmetleri sağlama amacıyla kullanacaktır.

Yasalar tarafından gerektirildiğinde veya üçüncü tarafların, söz konusu bilgileri Google adına işlediği durumlarda Google bu bilgileri üçüncü taraflara aktarabilir. Google, IP adresinizi Google tarafından tutulan herhangi bir diğer veriyle ilişkilendirmeyecektir.

TRUSTe Consent Manager (kullanılabilir olduğu durumlarda) aracılığıyla gerçekleştirilen devre dışı bırakma işlemine ek olarak Google, Google Analytics Kapsamı Dışında Kalma Tarayıcı Eklentisi’ni geliştirdi. Eklenti, web sitesi ziyaretçilerine; verilerinin Google Analytics tarafından nasıl toplandığına ilişkin daha fazla seçenek sağlar. Eklenti, web sitesi ziyaretine ilişkin bilgilerin Google Analytics’e gönderilmemesi gerektiğini belirtmek üzere Google Analytics JavaScript (ga.js) ile iletişim kurar. Eklentiyi şu adresten indirebilirsiniz: http://tools.google.com/dlpage/gaoptout?hl=en

d. SAP Web Analytics

Bu Gizlilik Bildirimine atıfta bulunan bazı web siteleri SAP Web Analytics (“SWA”) kullanmaktadır. SWA, kullanıcıların söz konusu siteyi nasıl kullandığını analiz etmeye yardımcı olur. Oluşturulan bilgiler (IP adresinizin bir kısmı ve bir tarayıcı kimliği dahil) SAP’ye aktarılacak ve SAP tarafından saklanacaktır. SAP bu bilgileri yalnızca web sitesini kullanımınızı değerlendirmek, web sitesi operatörlerine yönelik olarak web sitesi etkinliği üzerine raporlar derlemek ve son olarak da SAP’nin web sitelerini geliştirmek amacıyla kullanır.

SWA kullanan her web sitesi söz konusu kullanıma ilişkin ayrı bir bildirim içerir ve kullanıcıya, ilgili sayfadaki (kullanılabilir olduğunda) bir bağlantı üzerinden ulaşılabilen TRUSTe Consent Manager aracılığıyla veya doğrudan ilgili bildirim içinden; SWA tarafından gerçekleştirilen izlemeyi devre dışı bırakma seçeneği sunar.

E. Pazarlama amacıyla kullanımın izlenmesi

SAP web siteleri, siz belirli bir web sitesini ziyaret ederken görüntülenecek en uygun içeriği belirlemek için kullanılan kullanım profillerini hazırlamak üzere söz konusu web sitelerine erişim ve bu siteleri kullanım şeklinizle ilgili bilgileri başka yollarla toplayabilir.

Böyle bir durumda SAP, benzersiz bir tanımlayıcıyla (ör. IP adresiniz veya bir tanımlayıcı bilgisi kimliği) birlikte kullanım davranışınızın (ziyaret edilen web siteleri, bir web sitesinin ziyaret edildiği zaman, bir web sitesindeki etkinlikler ve web sitesinin (nesneleri) üzerindeki tıklamalar, tarayıcı türü, kullanılan işletim veya bilgi işlem sistemi ve bir web sitesine erişim sağladığınız konum) kaydını tutar. Söz konusu benzersiz tanımlayıcı SAP’nin, SAP web sitelerinde belirli bir kişinin etkin olduğunu saptamasına olanak sağlar ancak doğrudan kim olduğunuzu belirlemek üzere kullanılabilecek, adınız gibi bilgileri saptamasına olanak sağlamaz. SAP, toplanan bilgileri web sitelerinde yalnızca uygun ve ilgili içerik görüntülemek için kullanacaktır.

Bu izlemeyi; (i) söz konusu web sitesi TRUSTe Consent Manager'ı destekliyorsa web sitesinin altbilgisinde bulunan ilgili bağlantıya tıklayarak veya (ii) TRUSTe Consent Manager kullanılabilir durumda değilse tarayıcınızda uygun ayarları belirleyerek devre dışı bırakabilirsiniz. İkinci durumda, tarayıcınızdaki ayarların yalnızca belirli bir cihazda yüklü olan söz konusu tarayıcıyla sınırlı olduğunu ve sonuç olarak, SAP web sitelerini farklı tarayıcılarla veya farklı cihazlarla ziyaret ettiğinizde ilgili ayarları söz konusu tüm cihazlardaki tarayıcılarda gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Ancak, tarayıcılarınızda gerçekleştirdiğiniz ayarlara bağlı olarak ilgili sitenin işlevlerini tam anlamıyla kullanamayabileceğinizi de lütfen unutmayın.

f. Gömülü Web Bağlantıları

SAP tarafından gönderilen e-postalar genellikle, SAP sunucularının yönlendirmesiyle sizi Web’deki ilgili alana yöneltmek üzere tasarlanmış bağlantılar içerir. Yönlendirme sistemi, SAP’ye; gerektiği durumlarda bu bağlantıların hedef URL’sini değiştirme ve pazarlama girişimlerinin etkinliğini belirleme olanağı sağlar.

Ayrıca e-postalardaki bu tür bağlantılar sayesinde SAP, e-postadaki bir bağlantıya tıklayıp tıklamadığınızı belirleyebilir ve bu işlemle ilgili bilgiler kişisel kimliğinizle bağlantılı hale getirilebilir. SAP’nin tıkladığınız bağlantılar hakkında bilgi toplamasını istemiyorsanız size gönderilen e-postalardaki bağlantılara tıklamamayı seçebilirsiniz.

g. Tanımlama Bilgileri

Tanımlayıcı bilgileri, bir site tarafından tarayıcınız yoluyla bilgisayarınızın sabit diskine yerleştirilmek üzere gönderilebilen tanımlayıcılardır. SAP, kişisel gereksinimlere göre uyarlanmış içerik göndermek, sizi tekrar tekrar parolanızı girme veya kayıt formları doldurma zahmetinden kurtarmak, alışveriş sepetinizi izlemek ve sunduğumuz bilgileri sizin ve diğerlerinin siteyi kullanımına göre düzenlemek için tanımlama bilgilerini kullanır.

SAP’nin, tanımlayıcı bilgilerini kullanımına ilişkin olarak karar vermenizi sağlamak üzere size aşağıdaki iki seçeneği sunuyoruz.

aa. Bazı SAP web siteleri, kullanıcıların SAP’nin tanımlayıcı bilgilerini kullanımına ilişkin olarak tercih yapmalarını sağlamak üzere TRUSTe Consent Manager'ı kullanır. Kullanıldığı her yerde, altbilgi içine yerleştirilmiş bir şekilde TRUSTe Consent Manager'a yönelik bir bağlantı bulacaksınız. TRUSTe Consent Manager'a erişmek ve SAP’nin tanımlayıcı bilgilerini kullanımına ilişkin seçiminizi yapmak üzere lütfen bu bağlantıya tıklayın.

bb. TRUSTe Consent Manager'ın kullanılmadığı bir SAP web sitesinde tarayıcınızda uygun ayarları seçerek tanımlayıcı bilgilerinin kullanımını reddedebilirsiniz. Tarayıcınızdaki ayarların yalnızca belirli bir cihazda yüklü olan söz konusu tarayıcıyla sınırlı olduğunu ve sonuç olarak, SAP web sitelerini farklı tarayıcılarla veya farklı cihazlarla ziyaret ettiğinizde tanımlayıcı bilgilerini söz konusu tüm cihazlardaki tarayıcılarda devre dışı bırakmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca tanımlayıcı bilgilerini devre dışı bırakmanız durumunda bir web sitesinin işlevlerini tam anlamıyla kullanamayabileceğinizi lütfen unutmayın.

 

Başa Dön

6. Kişisel Verilerinizi Paylaşma

Global bir şirketler grubunun üyesi olarak SAP, dünya çapında bir dizi web sitesi işletmektedir. Herhangi bir ülkede sitelerimizden biri üzerinden gönüllü olarak verdiğiniz veya başka bir şekilde toplanan tüm veriler ve bilgiler, bu sitelerden birinin başka bir ülkede bulunan sunucusuna elektronik olarak gönderilebilir. Söz konusu sunucular veya diğer veri işleme tesisleri, Avrupa Ekonomi Alanı’nda, bu alanın dışında veya veri koruma açısından AB Komisyonu tarafından yeterli düzeyde görülen üçüncü ülkelerde konumlanmış olabilir. Ancak, söz konusu SAP web sitesinin bu bildirimde açıklanan veri koruma ilkelerine bağlı kalmasını sağlayarak gizlilik çıkarlarınızı dünya çapında koruruz. Tüm SAP Grubu şirketleri (şüpheye mahal vermemek adına, tüm Ariba, SuccessFactors, Hybris, Sybase, Business Objects, Fieldglass, Concur, Multiposting ve SeeWhy şirketlerinin yanı sıra tüm SAP şirketlerini içeren) sorgularınızı ve siparişlerinizi işlemek, hizmet sağlamak, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirmemizi sağlamak, bilişim teknolojisiyle ilgili en son duyurulardan, yazılım güncellemelerinden, yazılım yükseltmelerinden, güvenlik yamalarından, sistem geliştirmelerinden, özel tekliflerden sizi haberdar etmek üzere ve yukarıdaki “Toplanan Kişisel Verilerin Kullanımı ve Amacı” bölümünde belirtilen diğer tüm amaçlar doğrultusunda işlemek ve depolamak amacıyla bilgilerinizi uluslararası olarak kullanabilir. Aynı zamanda, önceden onay verdiyseniz ve/veya pazarlama malzemelerini almayı iptal etmediyseniz SAP Grubu’ndaki tüm şirketler size pazarlama malzemeleri gönderebilir (ilgili SAP Grubu şirketinin faaliyet gösterdiği ülkeye bağlı olarak).

Ayrıca bu tür bilgileri, siparişleri işlemek, kredi kartı işlemlerini gerçekleştirmek, web sitesi barındırmak, etkinlik ve seminer kaydı barındırmak ve müşteri desteği sunmak veya size ilgilendiğiniz ürünlere ve hizmetlere yönelik bilgi vermek ya da web sayfalarımızdaki kullanıcı davranışlarını analiz etmek de dahil olmak üzere talep edilen bir hizmeti veya işlemi sağlamak için iş ortaklarımız, hizmet satıcılarımız, yetkili üçüncü şahıs temsilcilerimiz veya alt yüklenicilerimizle de (Google, Inc. veya Adobe Systems Inc. gibi) paylaşabiliriz.

Söz konusu üçüncü taraflarla yalnızca hizmetleri bizim adımıza sağlayabilmeleri için gereken minimum miktarda Kişisel Veri paylaşırız ve üçüncü taraflar (yasal olarak gerektiği durumlarda) uygun sipariş verisi işleme sözleşmelerine ve/veya kapsamlı gizlilik taahhütlerine tabidir ve bu nedenle, Kişisel Verilerinizi talep edilen hizmetin ya da işlemin tamamlanması amacı dışında kullanmalarına izin verilmez.

İzin vermediğiniz sürece, Kişisel Verilerinizi pazarlama amacıyla kullanılmak üzere üçüncü şahıslara satmayız veya kiralamayız.

Gerektiği durumlarda; celp, mahkeme kararı veya yasal işlemlere kişisel bilgilerinizi ya da ilgili diğer bilgileri ifşa ederek karşılık verebiliriz. Ayrıca kendi yasal haklarımızı tesis etmeyi veya kullanmayı ya da yasal iddialara karşı haklarımızı savunmayı seçebiliriz.

Stratejik olarak veya başka bir ticari nedenle SAP’nin bazı ülkelerdeki kuruluşlarını satmaya, başka kuruluşları satın almaya, birleşme tarafı olmaya veya başka bir şekilde yeniden organize olmaya karar vermesini gerektirebilecek durumlar ortaya çıkabilir. Böyle bir işlem, geçerli yasalar uyarınca; Kişisel Verilerin olası veya fiili satın alan taraflara ifşasını ya da bu bilgilerin satan taraftan alınmasını gerektirebilir. Bu tür işlemlerde bilgilerin uygun şekilde korunmasını sağlamak SAP’nin görevidir.

Yasal olmayan eylemler, sahtecilik şüphesi, herhangi bir kişinin fiziksel güvenliğine potansiyel tehdit oluşturan herhangi bir durum, SAP kullanım şartlarının ihlali veya yasalarca öngörülen başka bir durumda Kişisel Verilerinizi ve elimizde bulunan diğer verileri soruşturma, alıkoyma ve yasal süreç başlatma amacıyla toplayabilir ve paylaşabiliriz.

SAP’nin web sitesini ziyaretiniz sırasında bir üçüncü taraf tedarikçi tarafından barındırılan içerik veya işlevlere yönlendirilebilirsiniz. Genellikle bu, yarışmalar veya seminerler gibi özel etkinlikler düzenlemek üzere gerçekleştirilir. Bilgiler özel olarak SAP adına toplandığında, sitede ilgili SAP şirketinin gizlilik bildirimine atıfta bulunulacak ve bilgilerin nasıl kullanılacağı, o gizlilik bildirimine tabi olacaktır. SAP harici diğer siteler için site sahibinin kendi gizlilik bildirimine atıfta bulunulacaktır. Söz konusu tedarikçilerin ve iş ortaklarının bilgileri SAP’nin gizlilik bildirimine uygun şekilde kullanmasını sağlamak SAP’nin görevidir.

 

Başa Dön

7. Kişisel Verilerinizin Güvenliği

SAP bizimle paylaştığınız Kişisel Verileri korumayı taahhüt eder. SAP, Kişisel Verilerinizi yetkisiz erişim, kullanım ve ifşadan korumaya yardımcı olmak üzere endüstri standardındaki güvenlik teknolojilerini, prosedürleri ve organizasyonel önlemleri bir arada kullanır. Verilerinizin güvende olmasını amaçlayan SAP, güvenli sunucu teknolojisi kullanarak çevrimiçi güvenliği destekler. SAP sitelerinde kötüye kullanımı engellemek için en yeni güvenlik düzenlemeleri ve olanakları bulunur.

Çalışanlarımızın ve veri işleyicilerimizin gizlilik haklarınızı gözetmesini zorunlu kılarız.

 

Başa Dön

8. Diğer Sitelere Yönelik Bağlantılar

Bu web sitesi, yabancı (SAP şirketler grubu harici) sitelere yönelik bağlantılar içerebilir. SAP, SAP şirketler grubu dışındaki şirketlere ait diğer web sitelerinin gizlilik uygulamalarından veya içeriklerinden sorumlu değildir. Bu nedenle, söz konusu yabancı sitelerin gizlilik bildirimlerini dikkatlice okumanızı öneririz.

 

Başa Dön

9. Seçme / Seçimi Devre Dışı Bırakma

Servislerimize abone olmayı seçen kullanıcılarla e-posta aracılığıyla düzenli olarak iletişim kurarız, ayrıca müşteri şikayetlerini gidermek veya şüpheli işlemleri araştırmak için telefonla da iletişime geçebiliriz. E-posta adresinizi hesap açma işleminizi teyit etmek, ödeme bildirimlerinizi göndermek, ürünlerimize ve hizmetlerimize yönelik değişiklikleri bildirmek ve yasalarca öngörülen diğer bildirimleri ve açıklamaları göndermek için kullanabiliriz. Genel olarak kullanıcılar, pazarlama amacı taşımayan ve yalnızca ilgili ticari ilişki için gerekli olan bu tür iletişimleri almamayı tercih edemezler.

Pazarlama amaçlı iletişim türleriyle ilgili olarak SAP; (i) söz konusu iletişimleri iptal etmenizden sonra bu tür bilgileri yalnızca yasalarca gerekli olduğunda gönderecek ve (ii) bizden daha fazla pazarlamayla ilgili türden iletişim almak istemediğiniz takdirde bu tercihinizi gerçekleştirebilmenizi sağlayacaktır. Devre dışı bırakma tercihi, ilgili SAP Grubu web teklifine bağlı olarak şu şekillerde gerçekleştirilebilir:

a. SAP SE, yerel SAP bağlı şirketleri, Hybris ve Ariba: http://www.sap.com/profile/unsubscribe.html

b. SuccessFactors: Bizden pazarlama veya benzeri konularda e-posta iletileri alıyorsanız ve bu tür iletileri almamayı tercih ediyorsanız söz konusu e-postalarda belirtilen devre dışı bırakma prosedürünü uygulayabilirsiniz. Ayrıca sitemizde kayıtlıysanız aboneliği kaldırma isteğinizi şu adrese e-posta göndererek artık pazarlama veya benzer konulardaki iletileri almamayı tercih edebilirsiniz: webmaster@sap.com. SuccessFactors Recruiting Marketing (RMK) kullanıcıları daha fazla iletişim almamayı tercih edebilirler. Kayıtlı bir Kullanıcıysanız RMK’dan aldığınız e-postayı açın ve aboneliği kaldırma bağlantısına tıklayın. Hesabınızın kalıcı olarak silinmesini tercih ediyorsanız lütfen bu isteğinizi webmaster@sap.com adresine e-posta olarak gönderin.

 

Başa Dön

10. Veri Saklama

SAP, Kişisel Verilerinizi verilerin toplanma amacına ulaşmak için gerekenden veya yasa ya da düzenlemeler tarafından öngörülenden daha uzun süre saklamayacaktır. Özel olarak aksini belirten bir yasal yükümlülüğün bulunmaması kaydıyla artık SAP’nin Kişisel Verilerinizi işlemesini istemediğinizi bildirdiğiniz takdirde SAP, Kişisel Verilerinizi silecektir. Lütfen bu türden herhangi bir talebinizi şu adrese yönlendirin: webmaster@SAP.com. Böyle bir durumda belirli hizmetlerin veya tekliflerin kullanımının sınırlanabileceğini ya da artık kullanılamayabileceğini unutmayın. Kişisel Verilerinizi saklamasını gerektiren bir yasal yükümlülük bulunuyorsa SAP, Kişisel Verilerinizin daha fazla işlenmesini engelleyecek ve verileri saklama gerekliliğin sonlanmasının ardından söz konusu Kişisel Verilerinizi silecektir.

 

Başa Dön

11. Sorgular, Erişim ve Kişisel Verilerinizi Güncelleme

SAP, paylaştığınız Kişisel Verileri doğru ve güncel durumda tutmak için yardımınıza ihtiyaç duyar. Kayıtlı bir kullanıcıysanız bu güncellemeleri www.sap.com/profile adresinden çevrimiçi olarak kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu güncellemeleri veya diğer değişiklikleri webmaster@SAP.com adresine e-posta göndererek de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Gizlilik Bildirimi ile ilgili başka sorularınız varsa veya sizinle ilgili olarak elimizde bulundurduğumuz bilgileri incelemek isterseniz lütfen şu adresten Webmaster ile irtibata geçin: webmaster@sap.com

 

Başa Dön

12. Amerika Birleşik Devletleri’ne Özgü Hükümler

SAP’nin Amerika Birleşik Devletleri gizlilik koşullarına tabi olduğu durumlarda aşağıdakiler de geçerlidir:

A. Do Not Track (Beni İzleme)

Tanımlayıcı bilgileri, bir site tarafından tarayıcınız yoluyla bilgisayarınızın sabit diskine yerleştirilmek üzere gönderilebilen tanımlayıcılardır. Bir siteyi ziyaretinizden sonra web sunucusuna, siteye erişim sağlayan tarayıcı tarafından bir mesaj gönderilir. Tarayıcınız bir “Do not track” seçeneği belirlemenize olanak sağlayabilir. Sitemiz “Do not track” isteklerini gerçekleştirmez ancak web tarayıcınızdaki saptanmış ayarları değiştirerek veya kullanılabilir durumda olduğunda ve ilgili site ona yönelik bir bağlantı içerdiğinde, TRUSTe Consent Manager aracılığıyla tanımlayıcı bilgilerini kabul etmemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak, tanımlayıcı bilgilerini kullanmamak sitemizin belirli işlevlerini ve özelliklerini kullanmanızı engelleyebilir. Bu site, üçüncü tarafların zaman içinde ve siteler arasında bilgi toplamasına izin vermez.

B. Çocuk Gizliliğini Korumaya Yönelik Gereksinimler

Web sitelerimiz ve çevrimiçi hizmetlerimizin 13 yaş altındaki kullanıcılar tarafından kullanımı amaçlanmamaktadır. Bir ebeveyn veya koruyucuysanız ve bir çocuk hakkında bilgi toplamış olabileceğimizi düşünüyorsanız lütfen bizimle Gizlilik Bildiriminde açıklandığı şekilde irtibata geçin.

 

Başa Dön

13. Rusya’ya Özgü Hükümler

Aşağıdaki hükümler Rusya Federasyonu’nda ikamet eden kullanıcılar için geçerlidir:

Burada belirtilen hizmetler, Rusya’da ikamet eden Rusya Federasyonu vatandaşlarına yönelik değildir. Rusya’da ikamet eden bir Rus vatandaşıysanız hizmetlerde girdiğiniz Kişisel Verilerin tamamen sizin riskinizde ve sorumluluğunda olacağı konusunda bilgilendirilmiş sayılırsınız ve SAP’nin, Kişisel Verilerinizi toplayabileceğini ve bu verileri Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde işleyeceğini ve Rusya Federasyonu yasalarına ilişkin muhtemel herhangi bir riayetsizlik halinde SAP’yi sorumlu tutmayacağınızı açıkça kabul edersiniz.

Başa Dön

 

En son 25 Temmuz 2016’da gözden geçirilip yayımlanmıştır.

Back to top