Skip to Content

SAP Quality Awards for Customer Success

2021 Market Unit Winners

Business Transformation Category

 

Grand Winner

  • Capitec Bank supported by SAP Services

Finalists

  • Life Healthcare Group supported by Arbour Consulting (Pty) Ltd
  • Ariosh supported by Serve Consulting 
  • Dangote Industries supported by NTT Data Business Solutions Pvt. Ltd
  • Gauteng Department of Health supported by Gijima Holdings
  • South African National Roads Agency supported by Tech Mahindra

 

Business Transformation – S/4 HANA Move Category 

 

Grand Winner

  • Dangote Cement 

Finalists

  • Kenafric Industries supported by iMark Info360 Pvt. Ltd.
  • Nampower supported by SAP
  • Sasol South Africa supported by Accenture

 

Business Transformation – Public Cloud Category 

 

Grand Winner

  • Shoprite Checkers supported by SAP Services

Finalists

  • Crystal Ventures supported by ISS Middle East FZC
  • FS Systems International supported by Westrocon Seidor (Pty) Ltd
  • Masstores supported by Deloitte and SAP

 

Rapid Time to Value Category

 

Grand Winner

  • Lenmed supported by Gijima Holdings

Finalists

  • Kiara Health supported by Westrocon Seidor (Pty) Ltd
  • Agência Nacional de Petróleo, Gás supported by SAP and PWC
  • National Social Security Fund supported by EIM Solutions
  • Swiss Pharma Nigeria supported by Serve Consulting
  • Vivo Energy Investments supported by Consnet (Pty) Ltd

Business Transformation Category

 

Grand Winner

  • NEUROTH INTERNATIONAL AG supported by Innovabee.

Finalists

  • PALFINGER AG supported by ITSDONE Applications
  • AGRANA Beteiligungs-AG supported by SAP
  • ZKW Group GmbH supported by Apsolut
  • ASFINAG Maut Service GmbH supported by Tietoevry Austria
  • Zumtobel Group AG supported by Accenture
  • Frutura Obst & Gemüse Kompetenzzentrum GmbH supported by Axians ICT Austria

 

Business Transformation Success Factors Category

 

Grand Winner

  • Prinzhorn Holding GmbH supported by SAP.

Finalists

  • Pfeifer Holding GmbH supported by CNT Management Consulting
  • Gebauer & Griller Kabelwerke GmbH supported by Flexso for People
  • Raiffeisen Bank International AG supported by Empleox

 

Rapid Time to Value Category

 

Grand Winner

  • SAATBAU LINZ eGen supported by b4b

Finalists

  • SIGNA Holding GmbH supported by scc EDV-Beratung AG
  • AGRANA Beteiligungs-AG supported by SNAP Consulting
  • Zumtobel Group AG supported by SAP

Business Transformation Category

 

Grand Winner

  • Asahi CE & Europe Services s.r.o. supported by Success Solutions

Finalists

  • METINVEST Holding, LLC supported by Metinvest Digital, LLC
  • MODIS BULGARIA EOOD supported by Digital Lights Ltd.
  • Monbat AD supported by Digital Lights Ltd.
  • PKO Bank Polski supported by Accenture

 

Rapid Time to Value Category


Grand Winner

  • Galenika d.d. supported by Enetel solutions

Finalists        

  • ALKALOID AD - Skopje supported by b4b d.o.o.
  • ANWIM S.A. supported by SI-Consulting sp. z o.o.
  • PERN SA supported by KPMG Advisory sp. z o.o.

Business Transformation Category


Grand Winner 
  • PJSC Polyus supported by BearingPoint, SAP, Plaut
Finalists
  • Lenta LLC supported by Novardis
  • SIBUR Holding PJSC supported by Evola
  • VTB Bank (PJSC) supported by MOLGA Consulting

 

Rapid Time to Value Category


Grand Winner       
  • JSC AK Altynalmas supported by SAP, MOLGA Consulting
Finalists        
  • BIOCAD CJSC supported by Novardis
  • LLC GEA Refrigeration Rus supported by NTT DATA Business Solutions
  • NMGK Group of Companies supported by ASAP Consulting
  • Northern Capital Gateway LLC supported by Novardis
  • Salym Petroleum Development N.V. supported by Deloitte

 

Digital Evolution Category


Grand Winner        
  • Lenta LLC supported by Novardis
Finalists       
  • BIOCAD CJSC
  • Gazprom Neft PJSC supported by SAP
  • GK Samolet PJSC supported by ECOPSY
  • NPK YarLi CJSC supported by Streamline Consulting
  • Uzpromstroybank JSCB supported by SAPRUN

Business Transformation Category


Grand Winner
  • Röhm GmbH supported by TalentChamp GmbH
Finalists
  • Badenova AG & Co KG supported by Power Reply GmbH & Co KG
  • Stiegelmeyer GmbH & Co. KG supported by B4B Solutions GmbH
  • Stabilus GmbH supported by SAP Deutschland SE & Co. KG

 

Business Transformation S/4HANA Category


Grand Winner
  • Pfinder KG supported by Innovabee GmbH
Finalists
  • Boehringer Ingelheim GmbH supported by CNT Management Consulting GmbH
  • Enercon IT Service GmbH supported by smartShift Technologies GmbH
  • E.ON SE supported by SAP Deutschland SE & Co. KG
  • Mercedes-Benz AG supported by SAP Deutschland SE & Co. KG

 

Digital Pioneer Category


Grand Winner
  • Uniper IT GmbH supported by SAP Deutschland SE & Co. KG
Finalist
  • INDEX-Werke GmbH & Co. KG supported by Sybit GmbH
    Hahn & Tessky

 

Rapid Time to Value Category


Grand Winner
  • Kongsberg Automotive GmbH supported by Promerit AG
Finalists
  • Dussmann Stiftung & Co. KGaA supported by Nagarro ES
  • Fashion Chemicals GmbH & Co. KG supported by SAP Deutschland SE & Co. KG
  • J.M. Voith SE & Co. KG supported by Ibsolution GmbH
  • NUKEM Technologies Engineering Services GmbH supported by B4B Solutions GmbH

Business Transformation Category

 

Grand Winner

  • FIMER supported by ALTEA UP                                                              

Finalists

  • Acciai Speciali Terni supported by Minsait - Indra Italia                                    
  • Angelini supported by Alight Solutions                                                         
  • Informatica Alto Adige supported by NTT DATA Italia                               

 

Rapid Time to Value Category

 

Grand Winner

  • INWIT supported by Syskoplan Reply

Finalists                                                               

  • Besana supported by SIDI                                                          
  • Cecomp supported by Altea UP                                                        
  • Pittini supported by ccelera                                                              

 

Digital Pioneer Category

 

Grand Winner

  • La Doria supported by Capgemini Italia                                                           

Finalists

  • IGT supported by Techedge                                                               
  • LATI supported by Altea UP                                                                   
  • Pirelli supported by Allos                                                                       

Business Transformation Category


Grand Winner

  • Ayuntamiento de Madrid supported by Minsait

Finalists

  • Acciona, S.A. supported by Stratesys
  • NAVANTIA, S.A., S.M.E. supported by Cap Gemini
  • SAICA PACK S.L. supported by Hiberus, SOTHIS andDISI
  • Votorantim Cimentos Europa, Asia & Africa, supported by Accenture

Rapid Time to Value Category


Grand Winner

  • González Byass supported by Minsait

Finalists

  • H&T Presspart supported by Seidor
  • LEITAT – ACONDICIONAMIENTO TARRASENSEsupported by Seidor 
  • Nabiax y Lineox supported by NTT Data Spain
  • PRIM, S.A. supported Stratesys

Digital Pioneer Category 


Grand Winner

  • TOUS supported by Seidor 

Finalists

  • UFD Grupo Naturgy supported by Accenture
  • Greenalia supported by Seidor 
  • Hochland Española, S.A. supported by Clariba
  • Grupo Corporativo Fuertes S.L. supported by SAP Professional Services

Business Transformation Category

  • JT International S.A., supported by SAP 
  • WWZ Energie AG, supported by Innflow AG
  • Corner Banca SA, supported by Deloitte Consulting

 

Rapid Time to Value Category

  • Partners Group AG, supported by SAP 
  • Chain IQ Group AG, supported by AGILITA AG
  • Bachem AG, supported by CNT Management Consulting AG

 

Digital Pioneer Category

  • Kanton Zürich, supported by SAP 
  • BenLink AG, supported by Sybit GmbH
  • Stadtverwaltung Zug, supported by SAP 
Back to top