Przejdź do zawartości
Osoba używająca ERP w pamięci

Prawdziwe korzyści płynące z bazy danych in-memory

Czym jest baza danych in-memory? Po prostu jest to baza danych przechowywana w pamięci komputera, a nie w tradycyjnym miejscu, takim jak pamięć na dysku. W przypadku większości aplikacji biznesowych czas potrzebny na przechowywanie i pobieranie danych jest największym czynnikiem decydującym o szybkości realizacji zadań. Podczas gdy kilka milisekund na pobranie danych z dysku może wydawać się trywialny, pomnożone przez tysiące lub miliony rekordów, opóźnienia te mogą poważnie wpłynąć na szybkość i wydajność systemu. Gdy dane znajdują się już w pamięci, dostęp jest prawie natychmiastowy.

 

Obecnie firmy potrzebują informacji w czasie rzeczywistym – innymi słowy, muszą wiedzieć, co się dzieje teraz, a nie to, co mogło mieć miejsce wczoraj czy nawet kilka minut temu. Firmy oczekują, że ich systemy komputerowe będą robić więcej i robić to szybciej niż poprzednie systemy, dzięki czemu będą w stanie nadążyć za szybko zmieniającym się światem. Baza danych in-memory jest oczywistą odpowiedzią, ale do niedawna pamięć była zbyt kosztowna, a systemy komputerowe nie zostały zbudowane, aby sprawnie obsłużyć dużą ilość potrzebnej pamięci. Teraz wszystko to się zmieniło. Nowoczesne bazy danych  mogą zapewnić szybkość i szybkość reakcji, jakiej potrzebują dzisiejsi użytkownicy biznesowi. Programy zapisane dla danych in-memory wymagają mniejszej liczby instrukcji, które umożliwiają szybsze wykonanie. Zapytania użytkownika dostarczają informacji bez opóźnień, które są wspólne dla tradycyjnych systemów baz danych.

 

Bazy danych in-memory, zwane również bazami danych w czasie rzeczywistym (RTDB), są wykorzystywane od lat 80. i były wykorzystywane w branżach, w których krytyczne były czasy szybkiego reagowania, takie jak telekomunikacja, bankowość, podróże i gry hazardowe. Obecnie przystępna pamięć i sprzęt systemowy są dostępne dla wszystkich branż i aplikacji, w tym dla systemów ERP.

Gdzie są dziś używane bazy danych in-memory?

Pojawienie się przystępnych cenowo systemów opartych na pamięci stworzyło możliwości szybszego przetwarzania i bardziej responsywnych systemów dla wszelkiego rodzaju aplikacji biznesowych, a nie tylko wyżej wymienionych systemów o dużej ilości, zorientowanych na transakcje. Bazy danych in-memory są idealne dla aplikacji, które przetwarzają wiele danych (zaawansowane planowanie, symulacje i analizy), a także dla obsługi przetwarzania transakcji tam, gdzie popyt jest losowy z dużymi, nieprzewidywalnymi skokami w ruchu przychodzącym. Są one szczególnie korzystne dla firm, w których dane szybko się rozwijają, takich jak:

 • Monitorowanie urządzeń medycznych
 • Analizy finansowe w czasie rzeczywistym
 • Bankowość internetowa i sprzedaż kart kredytowych
 • Witryny handlu elektronicznego i aukcje online
 • Dane rynkowe w czasie rzeczywistym dotyczące nowych produktów lub ofert
 • Uczenie maszynowe dla aplikacji do rozliczeń i subskrybentów
 • Przetwarzanie Systemu Informacji Geograficznej (GIS)
 • Dane czujnika przesyłania strumieniowego (IoT)
 • Zarządzanie siecią i siecią
 • Wyniki reklamy (testy A/B dla reklam online)
 • Gry interaktywne
 • I więcej...

Korzyści z wykorzystania pamięci in-memory

Szybkość odczytu i zapisu danych jest podstawową cechą danych in-memory, co umożliwia szybsze przetwarzanie i usprawnienie reakcji w aplikacjach biznesowych. Programiści aplikacji szybko zdają sobie sprawę, że szybsza reakcja i zwiększona funkcjonalność są również cenne w umożliwieniu przeprojektowania kilku innych narzędzi i programów, które zapewniają większą wartość. Kiedy baza danych jest zaprojektowana i zbudowana od podstaw na bazie danych in-memory, można wprowadzić liczne udoskonalenia w projektowaniu wewnętrznych modeli i procesów danych.

 

Model danych: Opracowano szereg różnych struktur baz danych dla starszych technologii w celu zoptymalizowania dostępu do danych dla różnych zadań:

 • Dane zapisane w wierszach (schemat tradycyjny)
 • Architektura zorientowana na kolumny, która zapewnia szybką odpowiedź o dużym wolumenie dla ograniczonego podzbioru danych
 • specjalne bazy danych dla danych nieustrukturyzowanych, oraz
 • Inne, które mogą przyspieszyć dostęp w przypadkach ograniczonego użytkowania lub spełnić szczególne wymagania.
placeholder

Wypróbuj naszą bazę danych in-memory

Testuj SAP HANA Cloud i odkrywaj zalety bazy danych in-memory. 

Nowoczesna baza danych in-memory umożliwia przechowywanie wszystkich typów danych w jednym systemie, w tym transakcji ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych, takich jak głosowe, wideo, dowolne dokumenty i e-maile – z tą samą funkcją szybkiego dostępu.

 

Szybsze przetwarzanie: Bazy danych in-memory są szybsze niż poprzednie bazy danych, ponieważ do pobierania danych wymagana jest mniejsza liczba instrukcji procesora. Programiści mogą wykorzystać tę korzyść, dodając więcej funkcji bez towarzyszącego im mechanizmu przeciągania reakcji systemu. Ponadto za pomocą przetwarzania równoległego, dzięki czemu wiele podzbiorów (kolumn) może być przetwarzanych jednocześnie, zwiększa szybkość i wydajność.

 

Narzędzia łączone: Tradycyjne systemy przechowują dane transakcyjne w starszej bazie danych, do której dostęp uzyskuje się poprzez przetwarzanie transakcji online (OLTP). Następnie, aby uzyskać wgląd w analizy, dane są często przenoszone do osobnej bazy danych (hurtowni danych), gdzie do analizy dużych zbiorów danych (lub Big Data) można używać narzędzi do przetwarzania analitycznego online (OLAP). Nowoczesne bazy danych in-memory mogą obsługiwać zarówno OLAP, jak i OLTP, eliminując potrzebę nadmiarowej pamięci i opóźnienia pomiędzy transferem danych, co z kolei eliminuje wszelkie obawy dotyczące kompletności i terminowości danych magazynu.

 

Mniejszy ślad cyfrowy: Tradycyjne bazy danych przechowują dużą ilość nadmiarowych danych. Na przykład system tworzy kopię każdego zaktualizowanego wiersza i dodaje tabele połączonych zbiorów danych, które zwiększają zapotrzebowanie na przestrzeń i wymagania dotyczące obsługi. Oprócz wspomnianej powyżej nadmiarowości dla wymienionych powyżej baz danych OLAP/OLTP, zorientowane na kolumny bazy danych zapisują zmiany po ich zastosowaniu do bazy danych.

 

Natychmiastowy wgląd: nowoczesna baza danych in-memory zapewnia wbudowane aplikacje analityczne zapewniające wgląd w dane biznesowe na potrzeby alarmów w czasie rzeczywistym oraz raportowania operacyjnego na temat bieżących danych transakcyjnych.

Jak działa nowoczesna baza danych in-memory?

Nieefektywne i zbędne byłoby przechowywanie wszystkich danych firmy w pamięci; niektóre informacje są przechowywane w pamięci wewnętrznej (tzw. pamięć gorąca), podczas gdy inne dane są przechowywane na dysku (przechowywanie na zimno). Wyznaczanie na gorąco i na zimno wynika z paradygmatów przetwarzania informacji opracowanych przez branżę chmury obliczeniowej.  

 

Gorące dane są uznawane za krytyczne i często są dostępne, więc są przechowywane w pamięci do szybkiego wyszukiwania i modyfikacji.
Przykład przechowywania na gorąco i na zimno

Przykład przechowywania na gorąco i w chłodni dla systemu ERP.

Dane, które są bardziej statyczne – innymi słowy, dane, które są wymagane rzadko i zwykle nie są wymagane do aktywnego użytkowania – mogą być przechowywane w tańszy (i nieskończenie rozszerzalny) sposób na dyskach lub urządzeniach półprzewodnikowych (SSD). Dane z zimnego magazynu nie korzystają z szybkiego dostępu do bazy danych in-memory, ale są nadal łatwo dostępne, gdy jest to potrzebne w przypadku aplikacji o krytycznym znaczeniu dla czasu. Zimne przechowywanie jest najlepsze dla danych historycznych, zamkniętych działań, starych projektów itp.

 

W planowaniu migracji do bazy danych in-memory zespół wdrożeniowy decyduje, w jaki sposób sortować istniejące dane do pamięci zimnej dla przeszłych wymagań oraz pamięć gorącą dla bieżących działań. Należy również ustalić kryteria archiwizacji dla zachowania aktywnych systemów i danych w głównym warunku.

 

Systemy baz danych in-memory są zaprojektowane z „trwałością” do rejestrowania wszystkich transakcji i zmian w celu zapewnienia standardowej kopii zapasowej danych i przywrócenia systemu. Trwałość w nowoczesnych systemach pozwala im działać z pełną prędkością przy zachowaniu danych w przypadku awarii zasilania.

Czas na przeniesienie do danych w pamięci wewnętrznej to teraz

Nowoczesna baza danych in-memory to ważny fundament transformacji cyfrowej. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorstwo cyfrowe nie może wykorzystywać wczorajszych danych do podejmowania dzisiejszych decyzji. Teraz, gdy ceny in-memory są niższe, a pojemność pamięci stale rośnie, baza danych in-memory to dobry wybór dla przedsiębiorstw, które w dzisiejszej gospodarce potrzebują wglądu w dane w czasie rzeczywistym. 

placeholder

Czym jest SAP HANA?

Poznaj bazę danych in-memory firmy SAP i wynikające z niej korzyści. 

Biuletyn SAP Insights

placeholder
Zasubskrybuj już dziś

Zasubskrybuj newsletter i zyskaj dostęp do najważniejszych analiz.

Dalszy odczyt

Powrót do góry