דלג לתוכן
איסטנבול מהשמיים

מה זה IoT ואיך זה עובד?

 

באופן כללי ביותר, האינטרנט של הדברים כולל כל אובייקט - או "דבר" - שיכול להיות מחובר באופן חלש לרשת אינטרנט. אבל היום, IoT הגיעה באופן ספציפי יותר למשמעות של דברים מחוברים המצוידים בחיישנים, תוכנה וטכנולוגיות אחרות שמאפשרות להם לשדר ולקבל נתונים – למטרת יידוע משתמשים או אוטומציה של פעולה. באופן מסורתי, הקישוריות הושגה בעיקר באמצעות Wi-Fi, בעוד שכיום 5G וסוגים אחרים של פלטפורמות רשת מציעים הבטחה לטיפול בסטים עצומים של נתונים, כמעט בכל מקום, עם מהירות ואמינות.

 

ברגע שמכשירי IoT אוספים ומשדרים נתונים, הנקודה האולטימטיבית היא ללמוד מהם כמה שיותר, ולגרום להם לספק פלטים ותובנות מדויקים ומתוחכמים יותר ויותר. כאן נכנסות טכנולוגיות בינה מלאכותית למשחק: הגדלת רשתות IoT בעזרת הכוח של כלי ניתוח מתקדמים ולמידת מכונה.

 

הגדרת 'אינטרנט של דברים': אובייקטים ומכשירים מחוברים (המכונה גם 'דברים') המצוידים בחיישנים, תוכנה וטכנולוגיות אחרות שמאפשרים להם לשדר ולקבל נתונים - אל ומדברים ומערכות אחרות.

מה זה IoT?

היסטוריה של IoT

בשנת 2021 היו בעולם מעל 10 מיליארד מכשירי IoT, ועד 2025 מצפה ה-IDC ליצירת נתונים גלובליים שחורגים מ-73 זטאבייט - ששווה ל-73 טריליון ג'יגה-בייט. אף על פי שאנחנו לא יכולים באמת לכמת נתונים דיגיטליים במונחים פיזיים, אנחנו יכולים לומר שאם כל הנתונים האלה הומרו לדיסקים של שנות ה-90 - והם הונחו לשים קץ - הם יוכלו ללכת לירח ובחזרה יותר מ-5,000 פעמים.

 

בעוד כמה עשורים, נתוני IoT גדלו באופן אקספוננציאלי, וסביר להניח שהם ימשיכו. אז מה גרם לפריחה הזו של האינטרנט של הדברים? כדי ש-IoT יתפתח, סט ספציפי של טכנולוגיות היה צריך להצטרף ולהתקדם במקביל.

 

 

 • קישוריות: התפתחות התחלות מבוססות מודל צנוע, קישוריות הענן והאינטרנט של היום היא כעת מספיק מהירה וחזקה מספיק כדי לשלוח ולקבל נפחים עצומים של נתונים ולתמוך בצמיחה המעריכית של IoT. 
 • טכנולוגיית חיישן: עם העלייה היציבה בביקוש לחדשנות חיישנים של IoT, השוק עבר מכמה ספקים יקרים, נישה, לתעשיית ייצור חיישנים עתירת מחירים ותחרותיות. מאז 2004, המחיר הממוצע של חיישני IoT צנח ביותר מ-70%, מלווה בעלייה בתפוקה ובגיוון טוב יותר במוצרים אלה.
 • כוח מחשוב: יהיו פי שניים יותר נתונים שייווצרו בחמש השנים הקרובות, לעומת מאז תחילת האחסון הדיגיטלי. כדי להשתמש בכל הנתונים ולמנף אותם, עסקים מודרניים דורשים כמויות גדלות של זיכרון וכוח עיבוד. המרוץ להשגת מטרה זו היה מהיר ותחרותי והנחית את הרלוונטיות הגוברת והישימות של IoT.
 • טכנולוגיית Big Data: מאז שנות השמונים, הנתונים בעולם, כמו גם טכנולוגיית המחשב הדרושה לאחסון שלה, גדלו באופן אקספוננציאלי. מקדמות בבסיסי נתונים וכלי ניתוח אפשרו עיבוד וניתוח נפח מסיבי של נתונים שנוצרו מהתקני IoT, כלי רכב חכמים וציוד לעיבוד ולניתוח בזמן אמת. מהירות וקיבולת זו חיונית עבור האינטרנט של הדברים.
 • בינה מלאכותית ולמידת מכונה: טכנולוגיות אלה מספקות את היכולת לא רק לנהל ולעבד כמויות עצומות של נתוני IoT, אלא גם לנתח וללמוד מהם. ביג דאטה הוא המאכל האהוב על בינה מלאכותית ולמידת מכונה. ככל שמערכי הנתונים גדולים ומגוונים יותר, כך התובנות והאינטל חזקים ומדויקים יותר שיכולים לספק כלי הניתוח המתקדמים המופעלים על ידי AI. העלייה במכשירי ה-IoT גדלה מאוד לצד התקדמות הבינה המלאכותית והתיאבון שלה לנתונים שהם מספקים.
 • מחשוב ענן: בדיוק כשהקישוריות הייתה אינטגרלית לפיתוח האינטרנט של הדברים, גם עליית מחשוב הענן קשורה קשר הדוק לאבולוציה שלה. עם היכולת לספק כוח עיבוד ואחסון בנפח גבוה לפי דרישה, שירותי IoT בענן סללו את הדרך עבור התקני IoT לאיסוף ושידור של סטי נתונים מורכבים וגדולים יותר ויותר.

כיצד עובד 'אינטרנט של דברים'... ומדוע?

מכשירי IoT הם העיניים והאוזניים שלנו כאשר אנחנו לא יכולים להיות שם פיזית – לכידת כל הנתונים שהם מתוכנתים לאסוף. לאחר מכן ניתן לאסוף ולנתח את הנתונים כדי לסייע לנו ליידע ולבצע אוטומציה של החלטות או פעולות עוקבות. קיימים ארבעה שלבים עיקריים בתהליך זה:

כיצד פועלת טכנולוגיית IoT

ארבעה שלבים מרכזיים באינטרנט של הדברים

 

 1. לכוד את הנתונים. באמצעות חיישנים, התקני IoT לוכדים נתונים מסביבות העבודה שלהם. זה יכול להיות פשוט כמו הטמפרטורה או כל כך מורכב מהזנת וידאו בזמן אמת.
 2. שתף את הנתונים. באמצעות חיבורי רשת זמינים, התקני IoT שולחים נתונים אלה למערכת ענן ציבורית או פרטית (התקן מערכת התקן) או להתקן אחר (התקן התקן), או מאחסנים אותם באופן מקומי כפי שמכוון לעיבוד בקצה.
 3. עבד את הנתונים. בשלב זה מתוכנת תוכנה לעשות משהו על סמך הנתונים האלה – כמו להדליק מאוורר או לשלוח אזהרה.
 4. פעל על הנתונים. נתונים מצטברים מכל ההתקנים ברשת IoT מנותחים. זה מספק תובנות עוצמתיות כדי ליידע פעולות בטוחות והחלטות עסקיות.

דוגמאות לרשתות IoT בפעולה

רשתות IoT והנתונים שהם מייצרים נמצאים בעבודה כמעט בכל ההיבטים של החיים המודרניים - בבתים שלנו, במכוניות שלנו, בחנויות שלנו ואפילו בגופינו   .    

 

 • בתים חכמים: אנשים רבים כבר מכירים באופן אינטימי את רשתות IoT בבתים שלהם. באמצעות מתגים חכמים, חיישנים ומכשירים שמתקשרים באמצעות פרוטוקולים כמו Z-Wave או Zigbe,מערכות אוטומציה ביתיות יכולות לשמש לניטור ושליטה על דברים כמו תאורה, אקלים, מערכות אבטחה, מכשירים ועוד – אפילו מאפר. אם אתה שוכח לכבות את האורות או את התנור לפני היציאה מהבית, אתה יכול לעשות את זה מהטלפון שלך דרך מכשירים מאופשרי IoT.
 • רשתות חכמות: בשילוב עם בינה מלאכותית וטכנולוגיית כלי ניתוח מתקדמים, רשתות חכמות משתמשות בפתרונות IoT כדי לסייע בשילוב טכנולוגיה כדי לסייע לצרכנים לשפר את האנרגיה שבה הם משתמשים – ואף לייצר – באמצעות פאנלים סולאריים ואמצעים אחרים. חיישני IoT ברחבי הרשת יכולים לאתר סיכונים פוטנציאליים מוקדם יותר, כך שניתן יהיה להפיץ מחדש חשמל לפי הצורך כדי למנוע או למזער הפסקות ובעיות אחרות. חיישנים יכולים גם לאתר בעיות מכניות ולהתריע על טכנאים לפי הצורך לתיקונים, כל אלה מסייעים לצרכני אנרגיה לשלוט ולתובנה טובה יותר.
 • ערים חכמות: על פי מדד העיר החכמה (SCI), עיר חכמה היא "הגדרה עירונית המיישמת טכנולוגיה להגברת היתרונות והפחתת חסרונותיה של העיור".אוכלוסיות גדלות, עומסי תנועה ותשתיות הזדקנות הן כולן בין חלק מהאתגרים שבהם מסייע ה-IoT לטפל בהם. באמצעות חיישנים, מונים והתקני IoT אחרים, מתכנני העיר יכולים לעקוב ולאסוף נתונים כדי לטפל בבעיות באופן יזום. לדוגמה, חיישנים המוצבים בנקיקי סערה יכולים לאתר רמות מים ולבצע פעולות אוטומציה שיסייעו במניעת הצפות כאשר הרמות מתקבלות גבוה מדי.

גלו כיצד Enblay+hauser המציאה את עצמה מחדש באמצעות טכנולוגיית IoT

 
 
 • מכוניות מחוברות: כיום, כמעט כל המכוניות החדשות מתגלגלות מהקו עם IoT ופונקציונליות חכמה, כאשר מכוניות 5G צפויות לגדול בחמשת השנים הבאות ומעבר להן. מערכות סיוע מתקדמות לנהג (ADAS) המשתמשות בטכנולוגיית IoT מסייעות לנהגים להימנע מהתנגשויות, לתכנן מסלולים, להיסחף בכתמים הדוקים והרבה יותר. וככל שמתפתח IoT של רכב, אנחנו רואים יותר ויותר קישוריות עם מכשירים חיצוניים כמו רמזורים, הולכי רגל, חדשות ומקורות מזג אוויר וספקי בידור זורמים.
 • 'אינטרנט של דברים' בקמעונאות: פתרונות IoT הפונים ללקוח משמשים יותר ויותר להרחבת החוויות בחנות. מצלמות חכמות מופעלות תנועה, מדפים חכמים, משואות וטכנולוגיות RFID יכולות לסייע לקונים לאתר פריטים באמצעות יישום נייד. הם מקלים על שיתוף מידע על מניות, ואף שולחים מבצעים בהקשר ללקוחות בזמן שהם גולשים בחנות. וככל שהקווים מטשטשים בין חוויות קנייה בחנות ומקוונות, פתרונות IoT יכולים לעזור לשפר את חוויית הלקוח על-ידי מעקב אחר כלי משלוח וכלי רכב של משלוחים, מה שמאפשר ללקוחות להתאים אישית טוב יותר את תוכניות הקניות שלהם.
 • TeleHealth: יותר ויותר מקובל לראות מכשירים רפואיים צרכניים מונעי IoT כמו שעונים חכמים ומנפיקי תרופות המסייעים לרופאים לעקוב מרחוק אחר מטופלים. אבל כמה מההתקדמויות המרתקות ביותר בתחום הטלוויזיות מגיעות דרך כלים כירורגיים חכמים. הדבר רלוונטי במיוחד עבור חולים באזורים מרוחקים או באזורים שטרם פותחו. כלים אלה מאפשרים לרופאים מרחוק להתחבר עם כמה מהמנתחים הטובים בעולם, לבצע ניתוחים מודרכים, לאבחנות מרחוק ואף לנטר מטופלים שעברו הרדמה בזמן קריטי זה.
 • ניהול תנועה: באמצעות רשת של חיישנים, מצלמות ומכשירים אחרים, ניתן להשתמש בטכנולוגיית IoT כדי להפחית את גודש התנועה ולסייע במתן אפשרויות ניתוב מחדש. לדוגמה, ניתן להשתמש בהזנות נתונים בזמן אמת כדי להתאים את תזמון האותות כדי להבטיח זרימה חלקה של התנועה בתנאים דינמיים. חיישני אור יכולים לאתר ולהתאים את בהירות התאורה לנראות אופטימלית בעוד שחיישני הכביש יכולים לאתר תאונות ולדווח באופן אוטומטי על בעיות.

מהם השימושים התעשייתיים בנתוני IoT?

מתוך טריליוני ג'יגה-ביט של נתונים שאנו מייצרים כל שנה, נתוני IoT תעשייתיים (IoT) הם מפיקי הנתונים הגדולים ביותר (והצמיחה המהירה ביותר). חלק גדול ממנה מגיע מכמעט מיליארד מצלמות המעקב ברחבי העולם. סכומי ענק נוצרים גם על ידי מכוניות מחוברות ויישומי ייצור ותחבורה. כיום, נתוני IIoT נוצרים, נאספים ומנופים בכל תעשייה, מניהול שרשרת אספקה ועד שירותי בריאות.

 

אחד התחומים שבהם טכנולוגיית IIoT צומחת בצורה המהירה ביותר היא בתחומי הייצור ושרשראות האספקה. במפעל חכם, חיישנים יכולים לזהות ואפילו לחזות בעיות מכניות כדי לשמור על דברים שרצים בצורה חלקה. הם גם יכולים לאסוף ולנתח נתונים תפעוליים כדי למצוא תהליכי עבודה ותהליכים שהם המהירים והיעילים ביותר – שניתן לאחר מכן לבצע אוטומציה באמצעות מערכת מרכזית. בשרשראות אספקה, פתרונות IoT מסייעים לייעל את הפעולה מקצה לקצה. ניתן לעקוב אחר אספקות וטובין גולמיים עבור בטיחות ואספקה. ניתן לעקוב אחר מטען, משלוח ולוגיסטיקה של מייל אחרון בזמן אמת. ולקוחות יכולים לקבל עדכונים חיים על מצב ההזמנות שלהם או על מקור המוצרים שלהם.

placeholder

למד עוד על IoT תעשייתי

גלו כיצד נתוני IIoT מסייעים בשיפור פעולות תעשייתיות מקצה לקצה.

העתיד של IoT

מה שאנחנו יכולים לחפש בעתיד, הוא שילוב חלק יותר בין טכנולוגיה לחוויה אנושית. בעוד שהמטא-יקום עשוי להיות עדיין במרחק של כמה שנים, אודיו תלת ממדי, מציאות מדומה מתקדמת, תחושות אפטיות והתאמה אישית בזמן אמת המונע על ידי AI יכריעו שהאינטראקציה שלנו עם המכשירים סביבנו, תאפשר חוויות חושיות "אמיתיות" יותר ויותר. יתר על כן, עם עלייתם של 5G וקישוריות מהירה, לבני אדם תהיה יכולת דומה מאוד לחלוק את החוויות הללו בכל מרחק. ההשלכות של זה עצומות ויש להן פוטנציאל לשנות את האופן שבו אנחנו מתקרבים לחלק מהפעילויות והמוסדות הבסיסיים ביותר שלנו כמו מקומות עבודה, טיפול כירורגי ורפואי, נדל"ן, קניות, נסיעות ויחסי אנוש בכלל.  

placeholder

תוצאות טרנספורמציה עם ה-IoT

חקור את שירותי הנתונים של 'אינטרנט של דברים' והשתמש בנתוני החיישן המובנים שלך כדי לבצע טרנספורמציה.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה