דלג לתוכן
איסטנבול מהשמיים

מה זה IoT ואיך זה עובד?

 

באופן כללי ביותר, האינטרנט של הדברים כולל כל אובייקט - או "דבר" - שיכול להיות מחובר באופן חלש לרשת אינטרנט. אבל היום, IoT הגיעה באופן ספציפי יותר למשמעות של דברים מחוברים המצוידים בחיישנים, תוכנה וטכנולוגיות אחרות שמאפשרות להם לשדר ולקבל נתונים – למטרת יידוע משתמשים או אוטומציה של פעולה. באופן מסורתי, הקישוריות הושגה בעיקר באמצעות Wi-Fi, בעוד שכיום 5G וסוגים אחרים של פלטפורמות רשת מציעים הבטחה לטיפול בסטים עצומים של נתונים, כמעט בכל מקום, עם מהירות ואמינות.

 

ברגע שמכשירי IoT אוספים ומשדרים נתונים, הנקודה האולטימטיבית היא ללמוד מהם כמה שיותר, ולגרום להם לספק פלטים ותובנות מדויקים ומתוחכמים יותר ויותר. כאן נכנסות טכנולוגיות בינה מלאכותית למשחק: הגדלת רשתות IoT בעזרת הכוח של כלי ניתוח מתקדמים ולמידת מכונה.

היסטוריה של IoT

בשנת 2021 היו בעולם מעל 10 מיליארד מכשירי IoT, ועד 2025 מצפה ה-IDC ליצירת נתונים גלובליים שחורגים מ-73 זטאבייט - ששווה ל-73 טריליון ג'יגה-בייט. אף על פי שאנחנו לא יכולים באמת לכמת נתונים דיגיטליים במונחים פיזיים, אנחנו יכולים לומר שאם כל הנתונים האלה הומרו לדיסקים של שנות ה-90 - והם הונחו לשים קץ - הם יוכלו ללכת לירח ובחזרה יותר מ-5,000 פעמים.

 

בעוד כמה עשורים, נתוני IoT גדלו באופן אקספוננציאלי, וסביר להניח שהם ימשיכו. אז מה גרם לפריחה הזו של האינטרנט של הדברים? כדי ש-IoT יתפתח, סט ספציפי של טכנולוגיות היה צריך להצטרף ולהתקדם במקביל.

 

 

  • קישוריות: התפתחות התחלות מבוססות מודל צנוע, קישוריות הענן והאינטרנט של היום היא כעת מספיק מהירה וחזקה מספיק כדי לשלוח ולקבל נפחים עצומים של נתונים ולתמוך בצמיחה המעריכית של IoT. 
  • טכנולוגיית חיישן: עם העלייה היציבה בביקוש לחדשנות חיישנים של IoT, השוק עבר מכמה ספקים יקרים, נישה, לתעשיית ייצור חיישנים עתירת מחירים ותחרותיות. מאז 2004, המחיר הממוצע של חיישני IoT צנח ביותר מ-70%, מלווה בעלייה בתפוקה ובגיוון טוב יותר במוצרים אלה.
  • כוח מחשוב: יהיו פי שניים יותר נתונים שייווצרו בחמש השנים הקרובות, לעומת מאז תחילת האחסון הדיגיטלי. כדי להשתמש בכל הנתונים ולמנף אותם, עסקים מודרניים דורשים כמויות גדלות של זיכרון וכוח עיבוד. המרוץ להשגת מטרה זו היה מהיר ותחרותי והנחית את הרלוונטיות הגוברת והישימות של IoT.
  • טכנולוגיית Big Data: מאז שנות השמונים, הנתונים בעולם, כמו גם טכנולוגיית המחשב הדרושה לאחסון שלה, גדלו באופן אקספוננציאלי. מקדמות בבסיסי נתונים וכלי ניתוח אפשרו עיבוד וניתוח נפח מסיבי של נתונים שנוצרו מהתקני IoT, כלי רכב חכמים וציוד לעיבוד ולניתוח בזמן אמת. מהירות וקיבולת זו חיונית עבור האינטרנט של הדברים.
  • בינה מלאכותית ולמידת מכונה: טכנולוגיות אלה מספקות את היכולת לא רק לנהל ולעבד כמויות עצומות של נתוני IoT, אלא גם לנתח וללמוד מהם. ביג דאטה הוא המאכל האהוב על בינה מלאכותית ולמידת מכונה. ככל שמערכי הנתונים גדולים ומגוונים יותר, כך התובנות והאינטל חזקים ומדויקים יותר שיכולים לספק כלי הניתוח המתקדמים המופעלים על ידי AI. העלייה במכשירי ה-IoT גדלה מאוד לצד התקדמות הבינה המלאכותית והתיאבון שלה לנתונים שהם מספקים.
  • מחשוב ענן: בדיוק כשהקישוריות הייתה אינטגרלית לפיתוח האינטרנט של הדברים, גם עליית מחשוב הענן קשורה קשר הדוק לאבולוציה שלה. עם היכולת לספק כוח עיבוד ואחסון בנפח גבוה לפי דרישה, שירותי IoT בענן סללו את הדרך עבור התקני IoT לאיסוף ושידור של סטי נתונים מורכבים וגדולים יותר ויותר.

כיצד עובד 'אינטרנט של דברים'... ומדוע?

מכשירי IoT הם העיניים והאוזניים שלנו כאשר אנחנו לא יכולים להיות שם פיזית – לכידת כל הנתונים שהם מתוכנתים לאסוף. לאחר מכן ניתן לאסוף ולנתח את הנתונים כדי לסייע לנו ליידע ולבצע אוטומציה של החלטות או פעולות עוקבות. קיימים ארבעה שלבים עיקריים בתהליך זה:

כיצד פועלת טכנולוגיית IoT

ארבעה שלבים מרכזיים באינטרנט של הדברים

 

  1. לכוד את הנתונים. באמצעות חיישנים, התקני IoT לוכדים נתונים מסביבות העבודה שלהם. זה יכול להיות פשוט כמו הטמפרטורה או כל כך מורכב מהזנת וידאו בזמן אמת.
  2. שתף את הנתונים. באמצעות חיבורי רשת זמינים, התקני IoT שולחים נתונים אלה למערכת ענן ציבורית או פרטית (התקן מערכת התקן) או להתקן אחר (התקן התקן), או מאחסנים אותם באופן מקומי כפי שמכוון לעיבוד בקצה.
  3. עבד את הנתונים. בשלב זה מתוכנת תוכנה לעשות משהו על סמך הנתונים האלה – כמו להדליק מאוורר או לשלוח אזהרה.
  4. פעל על הנתונים. נתונים מצטברים מכל ההתקנים ברשת IoT מנותחים. זה מספק תובנות עוצמתיות כדי ליידע פעולות בטוחות והחלטות עסקיות.

מהם השימושים התעשייתיים בנתוני IoT?

מתוך טריליוני ג'יגה-ביט של נתונים שאנו מייצרים כל שנה, נתוני IoT תעשייתיים (IoT) הם מפיקי הנתונים הגדולים ביותר (והצמיחה המהירה ביותר). חלק גדול ממנה מגיע מכמעט מיליארד מצלמות המעקב ברחבי העולם. סכומי ענק נוצרים גם על ידי מכוניות מחוברות ויישומי ייצור ותחבורה. כיום, נתוני IIoT נוצרים, נאספים ומנופים בכל תעשייה, מניהול שרשרת אספקה ועד שירותי בריאות.

 

אחד התחומים שבהם טכנולוגיית IIoT צומחת בצורה המהירה ביותר היא בתחומי הייצור ושרשראות האספקה. במפעל חכם, חיישנים יכולים לזהות ואפילו לחזות בעיות מכניות כדי לשמור על דברים שרצים בצורה חלקה. הם גם יכולים לאסוף ולנתח נתונים תפעוליים כדי למצוא תהליכי עבודה ותהליכים שהם המהירים והיעילים ביותר – שניתן לאחר מכן לבצע אוטומציה באמצעות מערכת מרכזית. בשרשראות אספקה, פתרונות IoT מסייעים לייעל את הפעולה מקצה לקצה. ניתן לעקוב אחר אספקות וטובין גולמיים עבור בטיחות ואספקה. ניתן לעקוב אחר מטען, משלוח ולוגיסטיקה של מייל אחרון בזמן אמת. ולקוחות יכולים לקבל עדכונים חיים על מצב ההזמנות שלהם או על מקור המוצרים שלהם.

למד עוד על IoT תעשייתי

גלו כיצד נתוני IIoT מסייעים בשיפור פעולות תעשייתיות מקצה לקצה.

העתיד של IoT

מה שאנחנו יכולים לחפש בעתיד, הוא שילוב חלק יותר בין טכנולוגיה לחוויה אנושית. בעוד שהמטא-יקום עשוי להיות עדיין במרחק של כמה שנים, אודיו תלת ממדי, מציאות מדומה מתקדמת, תחושות אפטיות והתאמה אישית בזמן אמת המונע על ידי AI יכריעו שהאינטראקציה שלנו עם המכשירים סביבנו, תאפשר חוויות חושיות "אמיתיות" יותר ויותר. יתר על כן, עם עלייתם של 5G וקישוריות מהירה, לבני אדם תהיה יכולת דומה מאוד לחלוק את החוויות הללו בכל מרחק. ההשלכות של זה עצומות ויש להן פוטנציאל לשנות את האופן שבו אנחנו מתקרבים לחלק מהפעילויות והמוסדות הבסיסיים ביותר שלנו כמו מקומות עבודה, טיפול כירורגי ורפואי, נדל"ן, קניות, נסיעות ויחסי אנוש בכלל.  

תוצאות טרנספורמציה עם ה-IoT

חקור את שירותי הנתונים של 'אינטרנט של דברים' והשתמש בנתוני החיישן המובנים שלך כדי לבצע טרנספורמציה.

עלון חדשות של SAP Insights

הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה