דלג לתוכן
אדם עם כובע קשה שעובד על מכונה גדולה

מהו ענף 4.0?

מאז 1800 חווינו שלוש מהפכות תעשייתיות. כל אחד מהם הונע באמצעות טכנולוגיה חדשה משובשת: המכניקה של מנוע הקיטור, החדשנות של קו ההרכבה ומהירות המחשב. הסיבה שהם נקראו "מהפכות" תעשייתיות הייתה משום שהחדשנות שהניעה אותם לא רק שיפרה את הפרודוקטיביות והיעילות קצת - היא חוללה מהפכה לחלוטין באופן הייצור של הסחורות וכיצד נעשתה העבודה.

 

אנחנו נמצאים כעת במהפכה התעשייתית הרביעית, המכונה Industry 4.0, שעושה מהפכה באוטומציה, ניטור וניתוח של שרשראות אספקה באמצעות טכנולוגיה חכמה. תעשייה 4.0 מופעלת באמצעות האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT) ומערכות סייבר פיזיות - מערכות חכמות, אוטונומיות המשתמשות באלגוריתמים מבוססי מחשב כדי לעקוב אחר דברים פיזיים ולשלוט בהם כמו מכונות, רובוטים וכלי רכב. תעשייה 4.0 הופכת הכול בשרשרת האספקה שלך ל"חכמה" - החל בייצור חכם ומפעלים וכלה באחסון חכם ולוגיסטיקה. אבל התעשייה 4.0 לא עוצרת בשרשרת האספקה. היא מקשרת בין מערכות Back-End, כמו תכנון משאבים ארגוניים (ERP), כדי להעניק לחברות רמה חסרת תקדים של נראות ובקרה. בסופו של דבר, Industry 4.0 מהווה חלק עיקרי בטרנספורמציה הדיגיטלית של כל חברה.

גרפיקה המתארת מהי תעשייה 4.0

ההגדרה הכללית של Industry 4.0 היא עליית הטכנולוגיה התעשייתית הדיגיטלית … טרנספורמציות תעשייה 4.0 מאפשרות לנו לעבוד לצד מכונות בדרכים חדשות, יצרניות מאוד.

– דניאל בורוס

טכנולוגיות תעשייה 4.0

התעשייה 4.0 בנויה על תשעה עמודי טכנולוגיה. חידושים אלה מגשרים בין העולמות הפיזיים והדיגיטליים והופכים את המערכות החכמות והאוטונומיות לאפשריות. עסקים ושרשראות אספקה כבר משתמשים בחלק מטכנולוגיות מתקדמות אלה, אך הפוטנציאל המלא של Industry 4.0 מגיע לחיים כאשר הם בשימוש יחד.

גרפיקה המציגה את תשעת עמודי הטכנולוגיה שהתעשייה 4.0 בנויה עליהם

טכנולוגיות תעשייה 4.0

 1. כלי ניתוח Big Data ו-AI: בתעשייה 4.0, Big Data נאספת ממגוון רחב של מקורות, ממכשור מפעל ומכשירי 'אינטרנט של דברים' (IoT), למערכות ERP ו-CRM, ועד לאפליקציות מזג אוויר ותעבורה. כלי ניתוח המופעלים על-ידי בינה מלאכותית (AI) ולמידת מכונה מוחלים על הנתונים בזמן אמת - ותובנות ממונפות לשיפור קבלת החלטות ואוטומציה בכל תחום של ניהול שרשרת אספקה: תכנון שרשרת אספקה, ניהול לוגיסטיקה, ייצור, מו"פ והנדסה, ניהול נכסים ארגוניים (EAM) ורכישה.
 2. אינטגרציה אופקית ואנכית: עמוד השדרה של התעשייה 4.0 הוא אינטגרציה אופקית ואנכית. בשילוב אופקי, תהליכים משולבים באופן הדוק ב"רמת שדה" - ברצפת הייצור, במתקני ייצור מרובים ובכל שרשרת האספקה. עם אינטגרציה אנכית, כל השכבות של ארגון נקשרות יחד - והנתונים זורמים בחופשיות מרצפת החנות לקומה העליונה ובחזרה למטה. במילים אחרות, הייצור משולב באופן הדוק בתהליכים עסקיים כמו מו"פ, הבטחת איכות, מכירות ושיווק, ומחלקות אחרות - וסילוקי מידע וידע הם דבר מן העבר.  
 3. מחשוב ענן: מחשוב ענן הוא "המסייע הגדול" של התעשייה 4.0 והטרנספורמציה הדיגיטלית. טכנולוגיית הענן של היום חורגת ממהירות, יכולת הרחבה, אחסון ויעילות עלויות. היא מספקת את היסודות לרוב הטכנולוגיות המתקדמות - מ-AI ולמידת מכונה ועד לאינטרנט של הדברים - ומעניקה לעסקים את האמצעים לחדש. הנתונים שפוסלים את טכנולוגיות התעשייה 4.0 נמצאים בענן, ומערכות סייבר פיזיות בליבת התעשייה 4.0 משתמשות בענן כדי לתקשר ולתאם.  
 4. מציאות רבודה (AR): מציאות רבודה, אשר מכסה תוכן דיגיטלי על סביבה אמיתית, היא מושג הליבה של Industry 4.0. עם מערכת AR, עובדים משתמשים במשקפיים חכמים או במכשירים ניידים כדי ליצור המחשה ויזואלית של נתוני IoT בזמן אמת, חלקים שעברו דיגיטציה, הוראות תיקון או הרכבה, תוכן הדרכה ועוד בעת הסתכלות על דבר פיזי – כמו יחידת ציוד או מוצר. AR עדיין מתעורר אך יש לו השלכות גדולות על אחזקה, שירות והבטחת איכות וכן על הכשרת טכנאי ובטיחות.  
 5. האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT): האינטרנט של הדברים (IoT) - באופן ספציפי יותר, האינטרנט התעשייתי של הדברים - הוא כל כך מרכזי בתעשייה 4.0, עד ששני המונחים משמשים לעיתים קרובות באופן אינטראקטיבי. רוב הדברים הפיזיים בתעשייה 4.0 - מכשירים, רובוטים, מכונות, ציוד, מוצרים - משתמשים בחיישנים ותגי RFID כדי לספק נתונים בזמן אמת על מצבם, ביצועיהם או מיקומם. טכנולוגיה זו מאפשרת לחברות להפעיל שרשראות אספקה חלקות יותר, לעצב ולשנות במהירות מוצרים, למנוע השבתה של ציוד, להישאר מעודכן בהעדפות הצרכן, לעקוב אחר מוצרים ומלאי ועוד הרבה יותר. 
 6. ייצור תוסף/הדפסה תלת ממדית: ייצור תוסף, או הדפסה תלת-ממדית, הוא עוד מפתח טכנולוגי המניע את התעשייה 4.0. הדפסה תלת-ממדית שימשה בתחילה ככלי טיפוס מהיר, אך כיום היא מציעה מגוון רחב יותר של יישומים, מהתאמה מסיבית לייצור מבוזר. בהדפסה תלת-ממדית, לדוגמה, ניתן לאחסן חלקים ומוצרים כקובצי עיצוב במלאים וירטואליים ולהדפיס לפי דרישה בנקודת הצורך – הפחתת מרחקי הובלה ועלויות.  
 7. רובוטים אוטונומיים: עם התעשייה 4.0 עולה דור חדש של רובוטים אוטונומיים. מתכנת לבצע משימות עם התערבות אנושית מינימלית, רובוטים אוטונומיים משתנים מאוד בגודל ובתפקוד, החל מסריקת מלאי וכלה ברובוטים ניידים אוטונומיים לפעולות איסוף ומקום. מצוידים בתוכנות קצביות, בינה מלאכותית, חיישנים וראיית מכונה, הרובוטים האלה מסוגלים לבצע משימות קשות ועדינות - ויכולים לזהות, לנתח ולפעול על פי מידע שהם מקבלים מסביבתם   
 8. הדמיה/תאומים דיגיטליים: תאום דיגיטלי הוא הדמיה וירטואלית של מכונה, מוצר, תהליך או מערכת אמיתיים המבוססים על נתוני חיישן של IoT. רכיב ליבה זה של תעשייה 4.0 מאפשר לעסקים להבין, לנתח ולשפר את הביצועים והתחזוקה של מערכות ומוצרים תעשייתיים. מפעיל נכס, לדוגמה, יכול להשתמש בתאום דיגיטלי כדי לזהות חלק לקוי מסוים, לחזות בעיות פוטנציאליות ולשפר זמן שימוש.  
 9. אבטחת סייבר: עם הקישוריות המוגברת והשימוש בביג דאטה בתעשייה 4.0, אבטחת סייבר יעילה היא פרמאונט. באמצעות הטמעת ארכיטקטורת אמון אפס וטכנולוגיות כמו למידת מכונה ובלוקצ'יין, חברות יכולות לבצע אוטומציה של איתור, מניעה ותגובה של איום – ולמזער את הסיכון של פרצות נתונים ועיכובים בייצור בכל הרשתות שלהם.  

יתרונות התעשייה 4.0

מוצרים חכמים

פתח מוצרים מחוברים, בעלי מודעות עצמית המסוגלים לשתף מידע לגבי התקינות, המיקום, רמת השימוש, תנאי האחסון ועוד. הנתונים של שיתוף מוצרים חכמים אלה יכולים לעזור לך לשפר הכול החל באיכות המוצר ושירות הלקוחות וכלה בלוגיסטיקה ו-R&D. הם יכולים גם לחזות את צורכי השירות, לקבל שדרוגים מרוחקים ולפתוח את הדלת למודלים עסקיים חדשים מבוססי שירות.

 

מפעלים חכמים

נהלו מפעלים חכמים - מתקנים דיגיטליים מאוד, אוטונומיים ברובם, המנצלים את מלוא היתרונות של טכנולוגיות מתקדמות כמו Big Data, בינה מלאכותית, רובוטיקה, כלי ניתוח ו-IoT. מפעלים אלו נקראים גם מפעל 4.0, מתקנים את עצמם, משתמשים בתהליכי ייצור חכמים 4.0, ומאפשרים לספק מוצרים מותאמים אישית בעלויות ביעילות ובקנה מידה.

 

נכסים חכמים

כמעט בכל נכס פיזי שנפרס היום יש חיישנים מובנים - שכאשר הם מחוברים ל-IoT וכלי ניתוח, הם מחליפי משחקים עבור ניהול נכסים ארגוניים. באמצעות נכסים חכמים, טכנאים יכולים לעקוב אחר ביצועי נכסים בזמן אמת, לצפות ולמנוע השבתה, להעסיק אחזקה דינמית וניבוי, לנצל תאומות דיגיטליות ולשלב באופן הדוק נכסים ותהליכים עסקיים. 

 

אנשים מוטעים

לא משנה כמה אוטונומי המערכות שלכם מקבלות, תמיד תזדקקו לאנשים. העצימו אותם באמצעות טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית וגישה לנתוני חיישן חיים - כך שהם יודעים מה קורה ברצפת הייצור ומוכנים לקבל החלטות מהירות ולטפל בבעיות בזמן שהם מתחילים. מכשירים רטובים ויישומי מציאות משודרגים יכולים גם לעזור להם לפתור בעיות, לעקוב אחר בריאותם ולשמור על בריאותם.

למד כיצד תעשייה 4.0 יכולה לחולל מהפכה בתהליכים התעשייתיים של החברה שלך מקצה לקצה.

חברות חוות את היתרונות של תעשייה 4.0

יש בשוק היצע רחב של פתרונות Industry 4.0, שמסייעים לאלפי חברות לשנות את שרשרת האספקה הדיגיטלית שלהן – להמציא מחדש את הייצור, להתמקד בלקוחות ולחבר את כל הארגון שלהן.

הנה כמה חברות הטבות שחוות:

 • שיפורים רדיקליים ביצרנות ואוטומציה: עסקים מקבלים החלטות מונעות-נתונים בפעולתם, שיפור דיוק התחזית, תמיכה באספקה בזמן ובניית תוכניות ממוטבות לרווח.
 • גמישות וזריזות לא משנה מה השוק או הכלכלה מביאים: חברות מעצבות את שרשרת האספקה הדיגיטלית העתידית על בסיס תכנון חדיש.
 • ביטחון לחקור מודלים עסקיים חדשים ולתפוס הזדמנויות במהירות: הודות לפתרונות תעשייה 4.0, עסקים מפחיתים עלויות, משפרים את יעילות השוק ומחברים בין שרשראות אספקה דרך הים, היבשה והאוויר.
 • פתרונות ירוקים ובר-קיימא מבלי להקריב רווחיות: הלקוחות הופכים ליעילים וחסכוניים יותר על ידי מעבר לדיגיטלי - תוך עמידה ביעדים הסביבתיים שלהם מבלי להתפשר על מטרות עסקיות אחרות, כמו רווחיות ויכולת הרחבה.
placeholder

גלו את פתרונות SAP Industry 4.0

חווה את היתרונות של טרנספורמציה בשרשרת אספקה דיגיטלית.

שאלות נפוצות לגבי תעשייה 4.0

לפני שתוכל לקבוע נתיב, עליך להכיר את נקודת ההתחלה שלך. שלב ראשון טוב הוא ביקורת וניתוח תהליכים, נכסים ומערכות עסקיות קיימים. זה יגיד לך איפה אתה, תעזור לבסס סדרי עדיפויות ואפילו תזהה ניצחונות מהירים. פתרונות תעשייה 4.0 יגרמו לתועלת ולהשפעה משמעותיים בכל תחום בעסק שלך. זהו יותר מסתם שדרוג IT, לכן עליך לוודא גם שיש לך התקשרות וקנייה של מנהלים. 

התשובה הפשוטה היא כן. התקני IoT gateway יכולים לעתים קרובות להיות מותאמים למכונות ישנות יותר. מכשירים אלה מעצימים חיישני IoT לשידור נתוני ביצועים. בחלק מהמקרים ניתן גם להתאים מצלמות וידאו וחיישני חום ולהתחבר כדי לספק תמונה חסונה יותר. הגיל והפונקציה של המכונות יקבעו את הפתרון הטוב ביותר - וביקורת וניתוח יכולים לעזור לקבוע את הערך ארוך הטווח של רטרו-התאמה לעומת החלפת נכסים מדור קודם.

מערכת ERP איתנה היא ה"מוח" מאחורי ערימת טכנולוגיות של Industry 4.0. ה-ERP של העבר ניהל תהליכים מבוססי-משרד, בעוד שכיום מערכת ERP חכמה היא המרכז עבור תהליכים מחוברים בכל הייצור, הלוגיסטיקה, ההנדסה ותחומים רבים אחרים בעסק. חלק מהטרנספורמציה הדיגיטלית שלך יהיה לקבוע אם מערכת ה-ERP הקיימת שלך שווה למשימה. 

מערכות ERP מדור קודם הפועלות על בסיסי נתונים מיושנים מבוססי דיסק נדחפות לגבולות של מה שהם יכולים לעשות. היכולת למנף את הנתונים שאתה מקבל ממפעלים, מנכסים, מוצרים ואנשים מחוברים תהיה תלויה ביכולות של ה-ERP שלך. האם זה חכם? זה מציע טכנולוגיות מוטמעות כמו בינה מלאכותית, למידת מכונה וכלי ניתוח? כמה מהר מסד הנתונים שלו? אם אתה מפעיל מערכת ישנה יותר, ייתכן שהגיע הזמן לשדרג כדי לנצל את Industry 4.0.

באילו טכנולוגיות אתה מתחיל יהיו תלויים אילו תהליכים הם הקריטיים ביותר למודל העסקי המרכזי שלך – ואילו תחומים בחברה שלך עומדים להפיק הכי הרבה מהטרנספורמציה. עם תחילת העבודה, חברות מתמקדות בטכנולוגיית ליבה אחת בכל פעם. לפי העיצוב שלהם, פתרונות Industry 4.0 מספקים הרבה מאוד תובנות ו-Big Data חזקים שיכולים לעזור לך להעריך במדויק את התשואה להשקעה שלהם ואת היתרונות שלהם.  דבר זה הופך אותו לחלקלק יותר ויותר לשילוב תחומים עוקבים בעסק.

בניגוד לשינויים בסיסיים רבים, טרנספורמציה דיגיטלית יכולה להתבצע באופן תוספתי, ללא הפרעה משמעותית לעסק. החל ממערכת ERP איתנה ומפת דרכים לטרנספורמציה דיגיטלית, ניתן להוציא פתרונות תעשייה 4.0 רבים באופן כמעט מיידי. 

השינוי קשה. אנו מקבלים את זה. כאשר חברות עברו למחשבים ממכונות כתיבה, נתקלו בהתנגדות של כוח עבודה שחשו נחרצות מהמורכבות שלהם. אבל בניגוד לאותם טרנספורמציות טכנולוגיות מוקדמות, פתרונות Industry 4.0 מפחיתים למעשה את המורכבות עבור המשתמש, במקום להוסיף לו. תהליכי העבודה מייעלים, המשימות הידניות והחוזרות הן אוטומטיות והממשקים אינטואיטיביים יותר.  יתר על כן, טכנולוגיות רבות של 4.0 מקלות על הכשרה, כגון חוויות ממוטבות מרכב AR וחוויות ממוטבות לנייד. 

אם 2020 לימדה אותנו משהו, זה שאנחנו לא תמיד יכולים לראות מה מגיע. בעוד שאנחנו לא יכולים לחזות את העתיד, אנחנו יכולים לנקוט צעדים כדי להבטיח שאנחנו יותר גמישים ומוכנים טוב יותר לכך.  מערכות ה-ERP הטובות ביותר בזיכרון הן ניתנות להרחבה ותומכות בעומסי עבודה ללא הגבלה, וטכנולוגיות Industry 4.0 מפותחות במיוחד כדי לתמוך בצמיחה עתידית ולהתאים אותן לשינוי בלתי צפוי.

חלק מהאלמנטים הבסיסיים ביותר של פתרונות התוכנה Industry 4.0 הם יכולת הרחבה מובנית וקיבולת לזריזות ולגמישות. אם העסק או מודל הייצור שלך צריכים להשתנות באופן קיצוני כדי לעמוד בדרישות השוק, מערכות ה-Industry 4.0 יעניקו לך את התובנות והביטחון שאתה צריך כדי להתאים וליישם שינויים במהירות.

אין ספק שהמהפכה התעשייתית הרביעית תשנה את כוח העבודה. אבל זו לא עבודה חוזרת שמובילה לחדשנות - זה רעיונות וחשיבה יצירתית. כוח עבודה מוגדל דיגיטלית משתחרר עד כדי שימוש בראשיהם במקום רק בשריריהם. בשנת 1980 היו בעולם כולו רק כמה אלפי מתכנתי מחשב. כיום יש מעל ל-20 מיליון. בעוד שהרבה משימות פיזיות יילקחו על ידי רובוטים, הרבה יותר משימות ייווצרו כדי לנהל עסק משופר דיגיטלית.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה