דלג לתוכן
עמיתים לעבודה יחד

מה זה ניהול הון אנושי (HCM)?

מה HCM מייצג? HCM הוא ראשי תיבות של Human Capital Management. זהו מערך רחב של פרקטיקות ויישומים לגיוס, ניהול ופיתוח הון אנושי של חברה - כמו גם כוח העבודה שלהם.

 

כפי שהשם מרמז, תוכנת HCM מחשיבה אנשים כהון בעל ערך - נכס אסטרטגי שראוי להשקעה - ולא רק את עלות ביצוע העסקים. כיום, תוכנת משאבי אנוש זו שונה באופן משמעותי מאשר בעבר, שכן כיום היא ממנפת טכנולוגיות מתקדמות המציעות תובנות ויעילות גדולות יותר מבעבר. 

היתרונות של ניהול הון אנושי

בעידן הדיגיטלי, לא ניתן להעריך יתר על המידה את החשיבות של ניהול מועמדים מובילים ואסטרטגיות HCM חזקות. בניית כוח עבודה מוכן לעתיד דורשת יותר מאשר רק למשוך ולשלב את המועמדים הנכונים באופן יעיל - אם כי זה גם חיוני. כדי להילחם במחסור בעובדים מיומנים בנוף תחרותי להפליא, יש צורך בגישה הוליסטית. תוכנת ה-HCM הטובה ביותר מסוגה יכולה לסייע לך ליצור חבילות פיצויים והטבות משכנעות, מיומנות מחדש וכוח העבודה הקיים שלך, ליצור מאגר כישרונות פנימי, לפתח דור חדש של מובילים ולספק חוויות עובדים מרתקות שמשאירות את כולם מושקעים.

 

הנה כמה מהיתרונות הרבים האחרים של תוכנת HCM: 

 1. הגבר פרודוקטיביות: תוכנת ניהול הון אנושי יכולה לפשט ולהפוך תהליכי עבודה ותהליכים רבים של משאבי אנוש לאוטומטיים כדי לעזור לכולם לעבוד ביעילות רבה יותר.
 2. תמוך בהחלטות מונחות נתונים: מערכות שמרכזות את נתוני העובדים, הופכות תובנות לאוטומטיות ומציעות תכנון מתקדם ותכונות ניתוח תחזיתיות יכולות לסייע לך לקבל החלטות משאבי אנוש מהירות יותר, מבוססות ראיות. 
 3.  מוטיבציה ומעורבות עובדים: על-ידי מתן חוויית עובד מותאמת אישית וכלים מהדור הבא, כגון עוזרי עובדים וירטואליים, תוכל לשמור על עובדים בעלי מוטיבציה ועיסוקים, מה שמוריד את ההתעללות והשחיקה. 
 4. הגבר תאימות של משאבי אנוש עם תקנות מקומיות וגלובליות: מדיניות ותקנות משאבי אנוש משתנות תמיד. תוכנת HCM יכולה לסייע לך לעמוד בתקנות ולעמוד בהן, כגון חוק תקני העבודה ההוגן (FLSA), נציבות שוויון הזדמנויות תעסוקה (EEOC) וחוק החופשה הרפואית למשפחה (FMLA).

היסטוריה קצרה של HCM: כיצד התפתח התפקיד של משאבי אנוש

המונח "הון אנושי" נטבע בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 כדי לשקף כישורי עובדים בעלי ערך שניתן לטפח כדי לקדם צמיחה עסקית. תקנות סביב פרקטיקות תעסוקתיות נמנות לראשונה, והייתה הכרה הולכת וגוברת של מניעים פסיכולוגיים במקום העבודה.  

 

מעבר מהיר להצגת האינטרנט והתחכום ההולך וגובר של תוכנות HCM. בהדרגה, חברות החלו להסתמך על פתרונות HCM כדי לסייע להם לנהל נתוני עובדים, לייעל את הגיוס, להבטיח נוהלי פיצויים הוגנים ועוד. 

 

כיום הביקושים המונחים על משאבי אנוש גדולים מאי פעם, עם כוח עבודה שנראה שונה בהרבה מאשר בעבר. כוח העבודה הרבה יותר מגוון ומתפשט על פני דורות רבים, החל מדור Z ומילניאלים ועד בייבי בומרס. יש גם מקטע הגדל במהירות של עובדי ג'יג - ועובדים יכולים להתבסס בכל מקום על כוכב הלכת. גם הציפיות של העובדים השתנו, כשחוויית העובדים כעת היא גורם חיוני בגיוס עובדים ובשימור עובדים. משאבי אנוש נאלצו לבצע התאמה וטרנספורמציה דיגיטלית כדי לענות טוב יותר על צורכי האנשים שלהם. 

 

טכנולוגיות מתקדמות חיוניות כעת כדי לסייע למשאבי אנוש לנהל מורכבות זו. טכנולוגיות אלו הן מהפכה באופי העבודה, האופן שבו אנשים עובדים יחד, והאופן שבו חברות מנוהלות. בינה מלאכותית (AI) יכולה כעת לבצע אוטומציה של משימות שגרתיות ולהציע תובנות הרבה יותר טובות ממה שהיה זמין בעבר. מציאות וירטואלית יכולה לשמש לחוויות אימון עשירות וחמקניות. Blockchain יכול לאמת במהירות את דיוק הנתונים ולהבטיח אבטחה ותאימות. וכמובן, יכולות הסלולר והענן פותחות אפשרויות שיתוף פעולה חדשות וחופש לכוח עבודה לא מטומטם. יחד, טכנולוגיות אלו מעצבות אפשרויות חדשות ועוזרות לעורר חדשנות. 

תכונות ופונקציות של תוכנת ניהול הון אנושי

 • תוכנת משאבי אנוש ברמה הטובה ביותר משלבת תהליכים וכשירויות לאורך כל מחזור החיים של העובד. ב-SAP, אנו מארגנים אותם לארבעה עמודי ניהול HCM: ניהול חוויית עובדים, פונקציות ליבה של משאבי אנוש כולל שכר (המסופק בדרך כלל באמצעות HRIS), ניהול מועמדים מובילים ותכנון כוח עבודה מונע על-ידי אנליסטים.
 • ניהול
  חוויית עובד
  הנהלת חוויית העובדים מבקשת להבין מדוע העובדים מרגישים את הדרך שבה הם עושים בנוגע לחוויות שלהם בעבודה, החל מהיותו מועמד ליום שבו הם עוזבים והכול ביניהם.  

  קול העובד (VoE) טכנולוגיות וכלים לאיסוף מידע זה כוללים הערכות משוב 360, סקרים, ניתוח התנהגות וסנטימנט ועוד. באמצעות תובנות אלה, ארגונים יכולים להתאים אישית את החוויות של כל עובד במהלך מחזור החיים שלו, להגביר מעורבות ויצרנות.  
 • משאבי אנוש מרכזיים ושכר
  יכולות עבור ליבה HCM תומכות בכל הפונקציות הניהוליות הדרושות לניהול היומיומי - מנתוני עובדים, גיליון שכר והטבות וכלה בשירותים חיוניים.  מערכות HCM

  משולבות מבוססות-ענן עם גישה ניידת ראשונה מפשטות תהליכים אלה. הן תומכות בשירות עצמי, גישה בזמן אמת למקור יחיד של נתוני משאבי אנוש, תאימות לייפויי כוח לפרטיות נתונים ועוד. תהליכי ליבה אלה של משאבי אנוש נתמכים באמצעות תוכנת HRIS.

קבל גישה לסקרי מעורבות של שיטות עבודה מומלצות או בנה משלך באמצעות בונה סקרים גמיש.

 • ניהול
  מועמדים מובילים
  תהליכים לניהול מועמדים משתרעים על פני גיוס ושילוב עובדים, פיצויים וניהול ביצועים, למידה ופיתוח ותכנון מציאת מחליפים – בקיצור, כל מה שנדרש כדי לגייס ולפרוש את העובדים המיומנים שהם כל כך קריטיים להצלחה עסקית.

  כלים משולבים ואוטומטיים הופכים אותו למהיר יותר למיקור וגיוס מועמדים גלובליים דרך פרסומי משרות פנימיים וחיצוניים, תקשורת דו-כיוונית באמצעות מכשירים ניידים וצ'אטבוטים, תהליך חוזה יעיל, ומעקב מועמדים ופעולת onboarding מוקדמת.  

  תכונות התומכות בהגדרה ומעקב אחר מטרות העובדים, כמו גם אימון אישי ומשוב שוטף, יכולות לסייע לך להעריך, לקדם ולפצות עובדים מובילים.  
 • ניתוח נתונים של אנשים ותכנון
  כוח עבודה
  מאפיינים באזור זה תומכים בהחלטות מונעות-נתונים בכל תהליכי משאבי האנוש. הם מספקים מדדים ומדדי KPI, דיווח, מידול כוח עבודה לחיזוי, כלי ניתוח המופעלים על-ידי AI ועוד לתמיכה בתכנון אסטרטגי ותפעולי וכן תקצוב וניהול ביצועים.

תהליכים מייעלי עבודה של משאבי אנוש

מנף את העוצמה של הענן, בינה מלאכותית, חברתית, ניידת וטכנולוגיות אחרות כדי למקם את שיטות ה-HCM המומלצות האלה.

 • צור תרבות תשלום עבור ביצועים שבה תרומות ערך של עובד מוכרות ומתוגמלות.
 • בנו גיוון והכלה ישירות בתהליכי משאבי האנוש שלכם כדי להילחם בהטיה לא מודעת.
 • התאם את העובדים ואת האסטרטגיות הארגוניות שלך למטרות הארגון והעובד.
 • סאטר לכוח עבודה רב-שכבתי המשתרע על דור Z ועד בייבי בומרס עם כלים חברתיים וניידים מובנים.

מה לחפש בתוכנת HCM

להלן כמה מהמאפיינים והיכולות החשובים במערכות ובכלים של HCM היום:

 • ניהול כוח עבודה נייד ושירותים עצמיים יחד עם תהליכי משאבי אנוש בענן כדי להפוך את תוכנת Nimble, ידידותית למשתמש ונגישה מכל מקום ומכל מכשיר.
 • ניתן להרחבה ומוכן לעתיד עם אפשרויות פריסת ענן מודולריות לגישה קלה לחדשנות טכנולוגית. שילוב עם ERP, CRM ותהליכים עסקיים אחרים וגם עם נתונים תפעוליים.
 • כלים מונעי-AI שיכולים לבצע המלצות חכמות, החל מחיפוי אוטומטי של אפשרויות הכשרה מותאמות אישית וכלה בחיבור כל עובד למשאבי רווחה מתאימים בהתבסס על הצרכים שלו.
 • יכולות למידה ופיתוח לחדד את כישורי העובדים, השלמת אישורי הדרכה ופיתוח מנהיגות. חפש כלים חברתיים שיתופיים משולבים, תוכן צד שלישי, סביבות מציאות וירטואלית והמלצות אוטומטיות כדי להעלים את חוויית הלומד.

 • HCM גלובלי, כולל תמיכה במטבעות שונים והתאימות לתקנות ברמה גלובלית, פדרלית ומקומית.
 • היכולת לאסוף ולנתח משוב עובדים, סנטימנט ונתונים התנהגותיים - ואז להשתמש בהם כדי לספק חוויות עובד מותאמות אישית.
 • טכנולוגיות חכמות משובצות כמו למידת מכונה וצ'אטבוטים כדי לספק הדרכה ולבצע אוטומציה של משימות שחוזרות על עצמן שצורכות זמן רב.
 • קובוטים וצ'אטבוטים של עובדים שעוזרים לצוותים למצוא מידע ולנהל בקשות באמצעות פקודות קוליות – לחוויית עובד משכנעת ופרודוקטיבית יותר.
 • תהליכים שיתופיים ומגיבים בשילוב אוטומציה וטכנולוגיית בינה מלאכותית להגברת הגמישות הארגונית.
 • מעקב אחר מטרות, ניטור ומדידות שניתן ליישר קו עם מטרות ארגוניות אסטרטגיות.

מה לחפש בחברת HCM

בעת השוואת ספקי תוכנה של HCM, יש כמה שאלות לשאול:  

 • הישארות בעוצמה: כמה זמן החברה מספקת תוכנה ייחודית ל-HR? כמה לקוחות יש להם?
 • Cloud HCM והשקעה בחדשנות: האם הן מציעות פריסת ענן כדי לסייע לך לעמוד בקצב החידושים האחרונים? אילו סוגי טכנולוגיות וכלים מספקת התוכנה שלהם? 
 • רשומה מוכחת של מעקב: מוכר את ספק ה-HCM בדוחות אנליסטים כגון Gartner Magic Quadrant עבור חבילות HCM בענן, IDC MarketScape for Worldwide ו-U.S. חבילות רכישת כישרונות מודרניות לארגונים גדולים, או לפי לקוחות באתר Gartner Peer Insights?
 • אבטחת סייבר ונתונים: האם יש להם מרכז נתונים הממוקם במדינתך כדי לעמוד בדרישות תושבות הנתונים המקומיות? באילו אמצעים הם משתמשים כדי לוודא שנתוני העובדים הרגישים שלך מאובטחים ובטוחים מפני פרצות אבטחה?
 • אקולוגית השותפים: האם יש להם רשת נרחבת של שותפים, שילובי API ויישומי צד שלישי שעובדים עם פלטפורמת התוכנה שבחרת? אף ספק אחד לא יכול לעשות את כל זה, אבל שותפויות חזקות יכולות לעזור לך לפרוס מהר יותר, להתאים אישית פונקציונליות ולשלב עם הכלים שאתה משתמש בהם עכשיו. 
 • אחריות חברתית תאגידית: האם הערכים והתרומות שלהם לחברה מתיישרים עם אלה של הארגון שלך? למשל, שוויון מגדרי, מטרות האו"ם בנות קיימא ושכר שווה לעבודה שווה הם חלק מהנושאים שישנו את עולמנו, ואת הארגונים שלנו.

שילוב HCM ו-ERP: הטוב מבין שני העולמות

שילוב HCM/ERP מאפשר לשתי מערכות התוכנה הארגוניות החזקות הללו לסנכרן ולהתחבר בענן. מערכות ERP מנהלות מגוון רחב של פעילויות עסקיות יומיומיות, כולל חשבונאות, רכש, שרשרת אספקה ועוד. מערכות ERP נבנות כדי לשלב מספר רב של תהליכים עסקיים ולחזק את זרימת הנתונים ביניהן. על-ידי איחוד נתונים בין-עסקיים, מערכות ERP מספקות מקור אמת יחיד ומבטיחות שלמות נתונים מהימנה. כאשר סוג הנתונים והתובנות המוחזקים בתוך HCM הטוב מסוגו משולבים עם המהירות והקיבולת האנליטית של מערכת ERP מודרנית המופעלת על ידי AI - עסקים מקבלים את המיטב מבין שני העולמות.

גלה פתרונות HCM

ראה כיצד תוכל ליצור כוח עבודה גמיש ומעורב ועסק גמיש.

מילון מונחים של תוכנת HR

Human Capital Management (HCM) הוא מערך רחב של פרקטיקות ויישומים לגיוס, ניהול ופיתוח הון אנושי של חברה - כמו גם כוח העבודה שלהם. ניהול הון אנושי משמש לעתים קרובות כמונח המטריד לתאר את כל קטגוריית התוכנה של משאבי אנוש.

ניהול חוויית אדם (HXM) הוא החזון של SAP לעתיד של ניהול הון אנושי (HCM). הוא בנוי על מיטב פתרונות ה-HCM של SAP ושם דגש רב יותר על מעורבות וחוויות עובדים.

מערכת מידע למשאבי אנוש (HRIS) היא תוכנה המסייעת לחברות לנהל ולהפוך את תהליכי הליבה של משאבי האנוש שלהן לאוטומטיים - כגון גיוס, מעקב מועמדים, שעות ונוכחות, ניהול הטבות ושכר. התוכנה כוללת גם מסד נתונים של עובדים (חלק ה"מידע" של HRIS) כדי לארגן ולנהל נתוני עובדים, משמות וכתובות למספרי ביטוח לאומי והיתרי עבודה. חלק מתוכנות ה-HRIS גם מציעות כלי שירות עצמי של עובדים, לוקליזציה משובצת ותאימות רגולטורית, דיווח ועוד.

מערכת לניהול משאבי אנוש (HRMS) היא סוג של תוכנה הכוללת את כל המאפיינים המוצעים במערכת HRIS ועוד יכולות ניהול מועמדים. יכולות אלה משתנות מ-HRMS ל-HRMS, אך לרוב כוללות ניהול ביצועים, למידה ופיתוח, תכנון מציאת מחליף, ניתוח נתונים של אנשים, תכנון כוח עבודה וניהול חוויות עובדים. 

מערכת מידע למשאבי אנוש (HRIS) ומערכת לניהול משאבי אנוש (HRMS) נמצאים לעתים בשימוש תחליפי – ולעתים, הגדרות משתנות עבור כל אחת מהן. עם זאת, ב-SAP אנו רואים הבחנה ברורה. מערכת HRIS כוללת מסד נתונים של עובדים ופונקציונאליות לתהליכי ליבה של משאבי אנוש. מערכת HRMS רחבה יותר. כולל HRIS ועוד יכולות ניהול מועמדים מובילים, כגון למידה, פיתוח, ניהול ביצועים וניתוח נתונים של עובדים.

מערכת מעקב אחר מועמדים (ATS) היא סוג של תוכנה המשמשת מגייסים ומעסיקים למעקב אחר מועמדים לאורך כל תהליך הגיוס. תוכנת ATS יכולה לפרסם ולנהל מודעות דרושים במספר אתרים, לאסוף את הגשות המועמדות למשרות שמגיעות פנימה, למיין ולדרג מועמדים, לבצע אוטומציה של תגובות, לשלוח תזכורות לריאיון ועוד.

רכישת מועמדים מובילים היא תהליך מתמשך של רכישת העובדים הנכונים לעמידה ביעדים עסקיים. הוא כולל את כל התהליכים שמעסיקים משתמשים בהם למציאת עובדים, גיוס, מעקב, הערכה וראיונות עם מועמדים למשרה - כמו גם לשילוב עובדים חדשים. מינוף תוכנת גיוס לתמיכה בצרכי רכישת המועמדים שלך יסייע לפשט את הגיוס, לפשט תהליכי עבודה ולאפשר עקביות עם אוטומציה, כללים וכלים לשירות עצמי.

ניהול מועמדים מובילים עוקב אחר רכישת מועמדים מובילים. ניהול מועמדים הוא תהליך מתמשך של פיתוח ושימור עובדים. הוא כולל הכשרה, הערכות ביצועים וניהול, פיתוח מנהיגות, תכנון מציאת מחליפים ועוד.

עוד בסדרה זו

עלון חדשות של SAP Insights

הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה