דלג לתוכן
 אישה אחת שעובדת מהבית

מהו עתיד העבודה?

עתיד העבודה מוגדר על ידי שתי מגמות מרכזיות שהן מקומות עבודה משתנים, כוחות עבודה ואופי העבודה בשנות ה-20 של המאה ה-20. המגמה הראשונה היא אימוץ הולך וגדל של טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית (AI), למידת מכונה ורובוטיקה במקום העבודה. והשנייה היא ההפצה הפיזית המשתנה של כוח העבודה והעלייה במודלים של כוח עבודה היברידי.

 

בעשור האחרון החל עניין הולך וגובר בטרנספורמציה דיגיטלית של מקומות עבודה ובמודלים גמישים יותר של כוח עבודה היברידי. אבל כמובן שהמגפה האיצה את המגמות האלה כמעט בן לילה ולנצח שינו את האופן שבו אנחנו מסתכלים על מקום העבודה של העתיד. אימוץ בינה מלאכותית במקום העבודה נותר מגמה הולכת וגוברת בהתמדה, כשסקר דלויט לשנת 2020 דיווח כי 71% מהמנהלים מתכננים להוציא יותר ב-AI בשנה הקרובה  .  גם מספר עובדי האג"ח עומד בהתמדה על העלייה, ומתרחב ביותר מ-15% מאז 2010 לפי דו"ח ADP לשנת 2020. אימוץ בינה מלאכותית במקום העבודה מהווה מגמת צמיחה נוספת עם דיווח של PWC כי 86% מהמנהלים שנסקרו מצפים לראות את בינה מלאכותית הופכת לטכנולוגיה של המיינסטרים בעסקיהם ב-2021.

כיצד טכנולוגיות משאבי אנוש תומכות בעתיד העבודה.

בשנת 2020, גרטנר מדווחת ש-41% מהעובדים ימשיכו לעבוד מרחוק על בסיס לא מוגדר, לעומת פחות מ-30% שעשו זאת לפני הקורונה. 

טרנספורמציה במקום העבודה וכוח העבודה ההיברידי

במאה השנים האחרונות עולם העבודה עבר אבולוציה מתמשכת. הדחיפה היציבה של הטכנולוגיה ועליית מקום העבודה הדיגיטלי עיצבו לא רק איך ואיפה אנחנו עובדים, אלא גם את טיב התפקידים והכישורים הנדרשים בתרבות עבודה דינמית מאוד. עולם העבודה ממשיך להתפתח, ודורש ממובילי העסקים לחפש פתרונות חדשניים שיתמכו במקומות העבודה ובכוחות העבודה של העתיד. 

 • כוחות עבודה מופצים: איך ואיפה אנחנו עובדים: עד מאוד לאחרונה מכשיר נייד היה פשוט טלפון – אבל היום משתמשים בסמארטפונים של עובדים כפורטלים לכלי תוכנה וניהול נתונים מתוחכמים יותר ויותר. במחקר שנערך לאחרונה, 87% מהחברות היו תלויות בעובדים שיש להם גישה ליישומים עסקיים ניידים מהמכשירים שלהם. כאשר מכשירים ניידים כגון מחשבים ניידים וניידים משודרגים באמצעות בינה מלאכותית ומחוברים למערכות דיגיטליות מתקדמות, העובדים הופכים ללא מצוידים מהקובייבל. הם משוחררים עד כדי עבודה בכל מקום שהם – ולמקד את דעתם יותר בפתרונות ובחדשנות, ופחות במשימות חוזרות ונשנות.
 • שינוי תפקידים במקום עבודה דיגיטלי: ככל שהשימוש ב-AI במקום העבודה גדל, כך גם הביקוש לתפקידים שהם בעיקר מבוססי ידע וקוגניציה. ולמרות החששות מכך שבני אדם נדחפים החוצה מכוח העבודה על ידי בינה מלאכותית ורובוטים, התחזית היא למעשה רוסייה הרבה יותר ממה שרבים עשויים לחשוב. כך למשל, דו"ח WEF מצא שבעוד שיבוש של כמה תפקידים מסורתיים יותר, הדיגיטליזציה של כוח העבודה נמצאת במסלול ליצירת עד 133 מיליון תפקידים חדשים עד 2022 - עיסוקים שאפילו לא היו קיימים קודם לכן. יתר על כן, ב-2022 צפויים התפקידים המתעוררים הללו להרכיב עד שליש מבסיס העובדים של חברות גדולות ברחבי העולם.
 • ביקוש למיומנויות חדשות במקום העבודה של העתיד: ככל שמקום העבודה הדיגיטלי מפחית את הצורך בכוח עבודה באתר, כך גדל גם הצורך במשימות עתירות ידע. מ-2000 עד 2019 עלה שיעור העובדים עם כישורים מתקדמים מ-24% ל-42%. מחקרים וסטטיסטיקה נוספים מראים גם עלייה של כמעט 20% ב-10 השנים האחרונות בעבודות הקוראות לעדויות על פתרון בעיות מורכבות וחשיבה חדשנית. וכמובן, רמה מתוחכמת של אוריינות מחשבים ותוכנות חיונית בעיקרה לכוח העבודה של העתיד.
placeholder

עתיד העבודה הגיע

קדם את עתיד העבודה עם כלי משאבי אנוש מודרניים.

שש מגמות המעצבות את עתיד העבודה

החשיבות הקיצונית של גמישות וזריזות הובאה לאחרונה למוקד חריף עבור חברות רבות. משמעות הדבר היא שהליכי מקום העבודה מקבלים עדיפות גבוהה יותר עבור יעילות, התאמה אישית וגמישות. שש מהמגמות המובילות המעצבים את עתיד העבודה הן:

 1.  כוח העבודה ההיברידי: עובדי גיג, עובדים מרחוק ויועצים ייעודיים להיפר-מיוחדים מהווים פלח גדול יותר של כוח העבודה בעשור האחרון. למעשה, הסטטיסטיקה האחרונה מראה שכלכלת הג'יג צומחת פי שלושה מהר יותר מכוח העבודה המסורתי של ארה"ב. המגפה אילצה אותנו להתפשטות מהירה מאוד של כוח העבודה ההיברידי. בכך, קיבלנו תובנות על מודל התעסוקה הזה שאולי לקח לנו עוד שנים לרכוש. במקום להעסיק עובדים בעלי כישורים כלליים שיהיו ממוקמים פיזית וקבועה במשרד מרכזי, המגמה הגוברת היא ליצור צוותים דינמיים המבוססים על מיומנויות מוכוונות משימה ועבור אותם צוותים לעבוד בתוך מבנה הרבה פחות ריכוזי והיררכי.  
 2.  בינה מלאכותית במקום העבודה: באמצעות אוטומציה של משימות וצמצום טעויות, בינה מלאכותית יכולה להשתלט על משימות שגרתיות וחוזרות על פני העסק. זה משחרר עובדים להתמקד בפתרון בעיות ובמשימות יצירתיות ומעניינות יותר. מערכות משופרות AI יכולות לנתח ולפרש את Big Data וסטים של נתונים שונים באופן נרחב, ומספקים תובנות מדויקות ביותר שניתן לפעול לגביהן. הדבר תומך לא רק ביוזמות רווחה של עובדים, אלא בחדשנות גדולה יותר ובקבלת החלטות בטוחה יותר בכל תחומי העסק.
   
  צוותי על הם מגמה הולכת וגדלה בכוח העבודה של העתיד. שילוב בינה מלאכותית לצוותים מיומנים ומוכשרים כבר יכול להעצים את הצוות כדי להשיג תוצאות מעולות - תוך הטבת כלי ניתוח מתקדמים, למידת מכונה וניהול Big Data בצד שלהם. 
 3. גיוון והכלה במקום העבודה: גיוון במקום העבודה הוא כבר לא רק עניין של תאימות והדבקת קופסאות. חברות מוכיחות יותר ויותר שגיוון בכוח העבודה מוביל לרמות גבוהות יותר של חדשנות, הצלחה ושביעות רצון העובדים. עובדים שהם חלק מכוחות עבודה מגוונים וכוללים נהנים ממגוון רחב יותר של חוויות תרבות וחיים. בהגדלת כלי הניתוח המתקדמים והיכולת של בינה מלאכותית, צוותים כאלה זוכים ליתרון תחרותי ויצירתי בשוק ובכלכלה המשתנים במהירות.
 4.  כוח עבודה רב שכבתי: עד לאחרונה, תרבות העבודה הרווחת הוקמה על ידי דור הבייבי בומר והתבססה על חוויותיהם הכלליות. מגמה - ואתגר - במקום העבודה של העתיד יהיה לחזות ולהבין את ההבדלים הכלייתיים המשתנים במקום העבודה המודרני ואת הצרכים והציפיות הייחודיות של מגוון רחב של קבוצות גיל. גם משמרות כוח העבודה האחרונות ראו תנועה משמעותית של עובדים מתוך כוח העבודה. זה יצר הזדמנויות חדשות וגם צורך מוגבר בפיתוח, תכנון קריירה, ניהול מועמדים מובילים ויוזמות קשורות. טכנולוגיות משאבי אנוש מודרניות וכלים משודרגי AI תורמים לפתרונות עבור אתגרים מורכבים אלה באמצעות סיוע למנהיגים לקבל תובנות על הצרכים הייחודיים של כל דור. המשמעות היא שניתן לתת דין וחשבון על העדפות למידה ועבודה – וניתן להתאים אישית אפשרויות הטבות ורווחה לצרכים של כל קבוצות הגיל בתוך כוח העבודה.
 5.  שדרוג והרג מחדש של כוח העבודה: שילוב בינה מלאכותית מתוחכמת יותר ויותר ופתרונות דיגיטליים למקום העבודה דורש הכשרה מיוחדת. לדרכים חדשות לעבודה עם כוחות עבודה מבוזרים יש גם עקומת למידה שכן היא דורשת תהליכי תקשורת מורכבים יותר וטכנולוגיות של עבודה מרחוק. אבל ככל שאימוץ בינה מלאכותית וטכנולוגיות חדשות יוצר צורך בתדלוק והרג מחדש דיגיטלי, הוא גם מספק פתרונות חדשניים למסירת ההכשרה הזו. לדוגמה, חוויות מציאות מדומה (VR) משודרגות ב-AI יכולות להתאים אישית הליכי הדרכה, ובוטים יכולים ללמוד מהמשתמשים שלהם ליצור סביבות אימתניות שמותאמות אישית לצרכים הייחודיים של כל משתמש והעדפות למידה.
 6.  מעורבות העובדים ורווחת מקום העבודה: מעולם לא היה חשוב יותר לחברות להיות חדשניות ומסוגלות להשתנות במהירות עם הזמנים. סקר גדול לשנת 2020 של 17 אלף עובדים על פני יותר מ-20 תעשיות, מראה כיצד מתן עדיפות למעורבות בכוח העבודה חיוני לבניית עסקים בעלי ביצועים גמישים וגבוהים יותר.

  אבל עם כוחות עבודה מופצים ומרוחקים יותר ויותר, השגת שביעות רצון עובדים ותארים גבוהים של מעורבות עובדים יכולה להוות אתגר. מובילי משאבי אנוש מודרניים פונים ל-AI וטכנולוגיה חדשה של משאבי אנוש כדי לספק את החוויות המורחבות וניתוח Big Data הנחוצים כדי להשיג זאת.

  כפי שציין מגזין פורבס, "קבוצות מעורבות מאוד מציגות 21% יותר רווחיות". אלה רק כמה דוגמאות לדרכים החדשניות הרבות שבהן משתמשים ב-AI ופתרונות דיגיטליים לתמיכה בעובדים ולשיפור המעורבות שלהם, וחוויית מקום העבודה:
 • מערכות המלצה טובות המאפשרות לחברות ליצור תוכניות טיפול מותאמות אישית שלוקחות בחשבון את בריאותם, ההיסטוריה הרפואית והטיפולים
  הקודמים של העובדים
 • כלי תקשורת בזמן אמת שיכולים לענות על שאלות ולספק תמיכה והדרכה בשפה
  הטבעית של העובדים
 • חיישנים וראוותנות שיכולים לעקוב אחר תנועה, פוסטים ופעולות שיסייעו לקבוע מתי עובדים עלולים להתקשות בתסכול או ברגשות שליליים - ולוודא שהתמיכה מגיעה מהר ככל האפשר
 • תוכניות בריאות וכושר מותאמות אישית המתחשבות בהעדפות, באישיות וברמות הכושר של העובדים כדי לסייע בפיתוח תוכניות ושגרות שמהנות כמו שהן בריאות
 • Blockchain Security solutions כדי להבטיח שרווחה אישית ומידע רפואי חסויים של עובדים יישארו פרטיים ומוגנים

צוותים מעורבים מאוד מציגים רווחיות גדולה ב-21%

כדי למשוך ולשמור על כוח עבודה מאוד עסוק ופרודוקטיבי, חברות צריכות שיהיו להן עובדים חזקים ומיומנים - שמרגישים מוערכים ותומכים. ומי מעצים טכנולוגיות ופתרונות שעוזרים להם לעבוד ביעילות ובביטחון. עתיד העבודה מגיע מהר לחברות רבות המשתמשות ברעיונות ופתרונות חדשניים כדי לשנות את מקומות העבודה, את כוחות העבודה ואת אופי העבודה עצמה. 

placeholder

עתיד העבודה הגיע

קדם את עתיד העבודה עם כלי משאבי אנוש מודרניים.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה