דלג לתוכן
טורבינות רוח

מהו EAM (ניהול נכסים ארגוניים)?

ניהול נכסים ארגוניים (EAM) משלב ניהול ואחזקה של נכסים פיזיים בבעלות חברה לאורך כל מחזור החיים של נכס, מתכנון הון, רכש, התקנה, ביצועים, אחזקה, תאימות, ניהול סיכונים, עד לסילוק נכסים.

 

תוכנת EAM מסייעת לארגונים לתכנן, למטב, לבצע ולעקוב אחר הפעילויות, סדרי העדיפויות, הכישורים, החומרים, הכלים והמידע הקשורים לנכס הדרושים. כישלון בניהול ואחזקה של נכסים ארגוניים יכול להוביל להשבתה לא מתוכננת, לביצועי נכס תת-אופטימליים ולמחסורים באספקה. חלק מהארגונים גם מסתמכים על מערכות EAM כדי להדגים תאימות עם גופים רגולטוריים כדי למנוע חבות אם מתרחש כשל.

כיצד עובדת מערכת EAM?

למרות שמערכות EAM מסורתיות הותקנו באתר, הטכנולוגיה התפתחה, כאשר מערכות מודרניות פועלות בענן. פלטפורמת ענן מספקת מגוון יתרונות כולל קיבולות אחסון נתונים גדולות יותר, אבטחה חזקה יותר ושילוב קל יותר עם יישומים משלימים כגון מערכות ניהול שרשרת אספקה, מערכות ניהול כוח עבודה ניידות, מערכות חיישן של Internet of Things (IoT), GIS (מערכות מידע גיאוגרפיות), GPS ויישומים אחרים. 

ניהול נכסים ארגוניים

השלבים העיקריים בניהול נכסים ארגוניים

 1. אסוף ואחסן נתוני נכס בענן
  מנף את זריזות הענן כדי לאסוף ולעקוב אחר מידע על נכסים במאגר נתונים מרוכז. השתמש בכלי ניתוח רבי עוצמה ושלוף תובנות מפורטות כדי להבין כיצד נכסים מבצעים והיכן נדרשת תשומת לב.
 2. השתמש בנתונים כדי להנחות אסטרטגיית נכסים ולמטב פרודוקטיביות
  הערך סיכון וזהה כשלים פוטנציאליים בציוד לפני שיוכלו להתרחש באמצעות למידת מכונה, טכנולוגיית תאומים דיגיטליים וכלי ניתוח תחזיתיים. זהה ובצע דרישות אחזקה מראש כך שזמינות הנכס תהיה מקסימלית.
 3. תזמן מראש ביקורות ועבודת
  אחזקה
  השתמש בתהליכים משולבים ונתונים כדי לתכנן, לתזמן ולבצע עבודת אחזקה וביקורות. תעדף נכסים קריטיים כדי למזער את זמן ההשבתה. אתר בעיות, דווח ופתור אותן במהירות.
 4. הרחב את יכולות מערכת EAM לנכסים ועובדים בשדה
  נהל הזמנות עבודה ותהליכי נכס באופן מקוון או לא מקוון, עם המחשות ויזואליות ושירותי מיקום עשירים. שלב נתוני GIS כדי לספק חוויית משתמש מבוססת מיפוי עבור נכסים ועובדים מרוחקים. עקוב אחר תהליכי אחזקה, נתונים והזמנות עבודה ונהל אותם מכל מקום.

יתרונות של מערכות EAM

באמצעות מערכת EAM, חברות יכולות לרכז את כל פרטי הנכסים שלהן במקום אחד, ובכך להקל על המעקב אחר הנכסים ולמטב אותם ולבחון אותם באופן יזום ולתחזק אותם. תכנון ותזמון משימות ועובדים מייעלים ואוטומטיים, מה שמוביל להגברת הפרודוקטיביות, תוך שמירה גם על העובדים וגם על הסביבה. היתרונות העיקריים כוללים:

 1. אחסוני נתונים משולבים 
  תצוגה מרוכזת של הפעולה כוללת נתונים מכל סוגי הנכסים, ללא קשר למקור או למיקום. ניתן להשתמש ב-Blueprint יחיד זה כדי לעקוב באופן עקבי אחר ביצועי נכסים, לתכנן עבור עבודת אחזקה וביקורת ולמזער הפרעות ליצרנות. 
 2. קבלת החלטות בזמן אמת 
  מידע תקני או לא מדויק, דיווח מבוסס נייר וצורך זמן מוחלף בנתונים בזמן אמת. כלי ניתוח תחזיתיים תומכים בתחזוקה ובתיקונים פרואקטיביים, כאשר העבודה הנדרשת מתוזמנת אוטומטית. ניתן לתת עדיפות לנכסים קריטיים כדי למטב פרודוקטיביות, וחסימות מוגברת בעת תגובה או ניהול של מצבי חירום ותרחישים לא צפויים.  
 3. ניהול מחזור חיים מקצה לקצה
  כל מחזור החיים של נכס מנוהל. ניתן לשלב נתונים מנכסים עם תהליכי אחזקה כדי לחזות ולהמחיש ויזואלית סטאטוס נכס והתנהגות מעריסה לגבורה. בוחני ביצועים מוגדרים בבירור, מה שמדגיש מתי נדרשת תשומת לב מיידית עבור ציוד שאינו מבצע את הביצוע. 
 4. אמצעי סביבה, בטיחות וגהות משופרים 
  ניתן לזהות תוצאות פוטנציאליות באופן יזום וניתן לנקוט בפעולה לפני שכשל בנכס גורם לפציעות ותאונות של עובד. נמנעים שפיכות, שריפות ושאר תוצאות מזיקות, שמירה על הסביבה. טביעות רגל פחמן מצומצמות על ידי הפעלת ציוד בצורה אופטימלית והקטנת משאבים המשמשים במחזורי אחזקה כגון גלילי משאיות וציוד כבד אחר. תאימות עם גופים רגולטוריים ניתן להוכיח בקלות לחבות מראש. 
placeholder

קראו את דוח
המחקר

ראה כיצד יצרנים משפרים את ביצועי הציוד באמצעות אחזקה אפקטיבית.

האבולוציה של EAM

באופן מסורתי, מערכות ניהול נכסים נפרסו באתר הלקוח, כאשר מערכת ניהול שונה נדרשת לכל סוג נכס. מערכות אלו פעלו באופן פרטני, ויצרו נתונים שהיו מסוגרים, מה שהפך את הארגון לבלתי אפשרי לקבלת תצוגה מלוכדת של כל פעולתו. 

 

במקום זאת, העסק הסתמך על עובדים במשרד האחורי, על הרצפה, ובשטח כדי לספק פיקוח ולדווח על מצבו של כל נכס. בשל האופי הידני של עבודה זו, תהליכים מונעי-נייר היו הנורמה, מה שגרם לנתונים מיושנים ולא מדויקים. 

 

ללא נתונים בזמן אמת, לא היה ניתן לחזות ולשרת נכסים באופן יזום. כתוצאה מכך, מאמצי האחזקה והתיקון היו תגובתיים, מה שהוביל לתקלות בציוד, לשיבושים תפעוליים ולהורדת הפרודוקטיביות.  

 

כיום, טכנולוגיית EAM מתארחת בדרך כלל בענן, ואוספת נתונים מנכסים ומערכות שונים בזמן אמת. טכנולוגיות וכלים חדשים ומשלימים סללו את הדרך ליעילות ואפקטיביות רבה יותר. לדוגמה:

 • אלגוריתמים של בינה מלאכותית (AI) ולמידת מכונה: ספק חדשנות ובינה בזמן אמת
 • מערכות ניהול שרשרת אספקה: התאם ביצועי נכסים עם לוגיסטיקה ויצרנות של שרשרת אספקה
 • מעקב אחר מיקום: ממנף לוגיסטיקה מבוססת מפה, כולל GIS, GPS ואחרים, עבור מיקום נכס
 • טכנולוגיית דימות: תומכת בניהול נכס לינארי ובדרישות ביקורת חזותית, כולל כוננים, לוויינים, LiDAR ואחרים 
 • חיישני נכס IoT: אוסף ומעביר נתונים בזמן אמת מנכסים
placeholder

מה ההבדל בין EAM ל-CMMS?

מערכת ניהול אחזקה ממוחשבת (CMMS) מורכבת מאחזקה ופונקציות תפעוליות המתמקדות בעיקר בניהול זמן שימוש בנכס. קבלת החלטות היא אינסולרית ומוגבלת לאנשי התחזוקה והתפעול המשתמשים במערכות אלו. CMMS מאפשר לתעשיות עתירות נכסים להתמקד בנהיגה בזמן שימוש יעיל במערכת. 

 

מערכת EAM נועדה לטפל בניהול מחזור החיים הכולל של נכס, מתכנון הון, רכש, התקנה, ביצועים, אחזקה, תאימות, ניהול סיכונים, ועד לסילוק נכסים. לצד פעולות ואחזקה, משתמשים כוללים פיננסים, ייצור, תאימות ובעלי עניין עסקיים אחרים. עם בסיס רחב כל כך של יכולות, קבלת ההחלטות מתרחבת מעבר לצוותי התחזוקה והתפעול כדי לכלול מנהיגות בכירה ואנשי C-suite. מערכת EAM מאפשרת לתעשיות עתירות נכסים לנהל את מחזור החיים של נכס בשלמותו.

דוגמאות EAM במגזרים עסקיים

פתרונות EAM נמצאים בשימוש בעיקר במגזרים העסקיים המפורטים מטה. לפי MPI, גישה חכמה וניבוי יותר לניהול נכסים היא חסרת ערך לעתידם של מגזרים אלה ולתוצאות מניעות כגון: 

10

%

הגברה ביעילות מכנית

20

%

גידול בזמינות הנכס

15-20

%

ירידה בעלויות אחזקה

 • נפט וגז: על ארגונים גלובליים אלה לנהל נכסים הממוקמים במפעלים, בתי זיקוק ואתרי שדה על פני מגוון תחומים – משכונות עירוניות מאוכלסות בכבדות ועד אתרים מרוחקים במיוחד. חברות נפט וגז משתמשות בתהליכי EAM שמשלבים נתוני חיישנים, IoT, מחשוב קצה וכלי ניתוח מתקדמים כדי לרכוש, להתקין ולנהל את הנכסים שלהם.
 • רכבות: בעיצומה של אבולוציה טכנולוגית, תעשיית הרכבות עוברת ממערכות מדור קודם לפתרונות EAM דיגיטליים. באמצעות פלטפורמה אנליטית ייעודית לניהול נתוני נכסים, ניתוח, המחשה ויזואלית וקבלת החלטות, מפעילי רכבות יכולים לנהל את כל מחזור החיים של הנכסים, להשיג יעילות מכנית גבוהה יותר, זמינות נכסים ועלויות אחזקה נמוכות יותר.
 • תשתיות: עם תמהיל של נכסים קבועים וליניאריים, תשתיות חייבות להבטיח שמירה על העובדים והציוד בזמן השירות של הקהילות המקומיות שלהם. הנכסים ממוקמים על פני תחנות כוח, ובמקומות מגויסים ומרוחקים החוצה. EAM תומכת במודל האחזקה הממוקד של התעשייה על-ידי סיפוק יכולות בחינת ביצועים, תיעוד מתמשך וניהול נתונים ושיתוף פעולה על ביצועי נכסים תפעוליים ומתוכננים.
 • מיכון ורכיבים תעשייתיים: תעשיית הייצור נעשית יותר ויותר תחרותית עם יותר חברות המתמחות באותו בסיס לקוחות. באמצעות EAM, עסקים אלה יכולים להגיע לשוק מהר יותר, לפעול ביעילות רבה יותר, לספק שירות טוב יותר ללקוחות, ולהפוך להיות חלק מהכלכלה "כשירות".
 • עסקים בגודל בינוני: גמישות וזריזות הם יסוד להצלחתם של עסקים בגודל בינוני. EAM מסייעת לארגונים אלה לבצע Pivot במהירות, יצירת יעילות רבה יותר באחזקת ציוד, ניצול ציוד מוגבר ומחזור משופר של חלקי חילוף, תוך הפחתת עלויות עבודה מקומיות ומלאי כולל.

דוגמאות ל-EAM בפעולה: סיפורי הצלחה

EAM יושמה על-ידי לקוחות במגוון תעשיות ומגזרים עסקיים. מקרי שימוש כוללים:

 • ניהול נכסי ייצור בייצור, מחסן והרכבה, לדוגמה 
 • ניהול נכס לינארי בכבישים, מסילות, צנרת וקווי תמסורת של חשמל 
 • ניהול כוח עבודה נייד שבו עובדים בתחום יכולים לצרוך ולשתף פרטי נכס בעת ביצוע ביקורות ולבצע משימות אחרות   

להלן מספר דוגמאות המציגות כיצד EAM מניע תוצאות עסקיות משופרות:  

 • קבוצת משאבים אירואסייתית (ERG) משתמשת ב-AEM כדי להבטיח שציוד האתר שלה מציע ביצועים וזמינות גבוהים באופן עקבי במהלך הכרייה והייצור של משאבי טבע. 
 • SBB CFF FFS, חברת רכבות שווייצרית, משתמשת ב-EAM כדי לשלב תהליכי אחזקה ממוקדי מהימנות כדי למטב זמינות נכסים ולהפחית עלויות אחזקה.
 • אנסלדו אנרג'ה, מחולל חשמל למפעלים, מנהל פרויקטים מורכבים ברחבי העולם. החברה משתמשת ב-EAM כדי לאפשר מתן שירות לנכסים בעלי יכולות חיזוי כדי לסייע לייעל את הייצור ולשפר את הביצועים.
placeholder

הארך את משך החיים של נכסים
פיזיים

מקסם את תקינות הנכסים וביצועי הנכס באמצעות SAP Enterprise Asset Management. 

שאלות נפוצות על ניהול נכסים ארגוניים

למרות שבאופן מסורתי מערכות EAM נפרסו באתר, כיום רוב היישומים פרוסים בענן, עם עסקים קטנים ובינוניים המשתמשים במודל של תוכנה כשירות (SaaS) כדי להתאים לפעולה בגודל בינוני יותר. 

ניתן לשלב נתונים מטווח של מערכות משלימות בתוך EAM בזמן אמת. מאגר נתונים עשיר זה תומך בתובנות עסקיות וכלי ניתוח תחזיתיים רבי עוצמה כדי שניתן יהיה לנהל נכסים באופן יזום.

באמצעות תצוגה הוליסטית של הפעולה כולה, ניתן להשיג יעילות רבה יותר באמצעות תוכנה לניהול נכסים ארגוניים. לדוגמה, צוותי בדיקה ואחזקה בשדה יכולים להשתתף בכל הנכסים הזקוקים לתשומת לב בהפעלה יחידה, וכתוצאה מכך פחות גלילי משאיות. עם אחזקה פרואקטיבית, נכסים יפעלו בצורה מיטבית, תוך שימוש בפחות כוח והפחתת טביעות רגל פחמיות והשפעות סביבתיות אחרות.

ניתן להחזיק ארגונים באחריות לנזקים שעלולים להתרחש עקב כשל בציוד. לדוגמה, חלק מחברות התשתיות הציבוריות נמצאו אחראיות לאובדן חיים ולנזק לרכוש בשל תקלות בציוד וביקורות יתר. תרחישים אלו כוללים אסונות סביבתיים כגון שריפות יער ופיצוצי גז טבעי.

CMMS מתמקדת במיוחד בנהיגה בזמן אמת של נכס ותשמש בעיקר את צוות התפעול האחראי לפלט יחיד זה. ארגונים שרוצים לנהל את כל מחזור החיים של הנכס, מעריסה ועד קבר, ישתמשו במערכת EAM.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה