דלג לתוכן
איומים על אבטחת סייבר בזיהוי מחשב

מהי אבטחת סייבר?

אבטחת סייבר היא הפרקטיקה של הגנה על רשתות, מכשירים, יישומים, מערכות ונתונים מאיומי סייבר. המטרה הכוללת היא למצות התקפות שמנסות לגשת או להרוס נתונים, להחדיר כסף או לשבש פעולות עסקיות רגילות - בין אם המתקפות האלה מגיעות בתוך הארגון או מחוצה לו.

החשיבות של אבטחת סייבר

בשנה שעברה, הארגון תוקף רקיע הן בנפח והן במורכבות. פושעי סייבר תמיד נוטים לנצל הזדמנויות חדשות. לפי ה-FBI, מקרים שלפשע סייבר קפצו בכ-300%בתחילת המגפה ב-2020. בין השאר, עלייה זו נבעה מכך שהאקרים שיועדו לחברות המכוונות להסטה לכוחות עבודה מרוחקים ומשרדי בית ללא תשתית חזקה לביטחון סייבר במקום. זה גם נבע מהזדמנויות לנצל את המגפה עצמה, כולל הצעות מזויפות לחיסונים וקמפיינים של פישינג הקשורים ל-190.

358

%

עלייה במתקפות זדוניות בשנת 2020

$3.92

M

עלות ממוצעת של הפרת נתונים לארגון

התקפות סייבר הן כמעט תמיד על גישה לנתונים לצורך רווח. רוב הנתונים האלה מאוחסנים בענן, אבל יותר ויותר הם מאוחסנים גם במכשירים אישיים, במכשירי 'אינטרנט של דברים' (IoT) וברשתות פרטיות ושרתים. גידול בנתונים מאיץ בקצב עצום, וניבא שהעולם יאחסן 200 זטאבים של נתונים עד 2025. לא ניתן לציין יתר על המידה את החשיבות של אבטחת סייבר ולהכניס מערכות חסינות למקום כדי להגן על הנתונים היא בראש סדר העדיפויות של עסקים וממשלות ברחבי העולם. 

סוגים של התקפות סייבר

ככל שהעולם נהיה יותר מחובר ומתבסס על הטכנולוגיה, וככל שאנחנו מנהלים יותר ויותר את העסקים שלנו וחיים ברשת, אנחנו יוצרים יותר הזדמנויות - ומשטח התקפה מתרחב מתמיד - עבור פושעי סייבר ששיטותיהם נהפכות ליותר ויותר מתוחכמות.

 

סוגים נפוצים של איומי אבטחת סייבר כוללים: 

 • התקפות הנדסה חברתית: הנדסה חברתית היא פרקטיקה של מניפולציה באנשים לחשיפת מידע רגיש וחסוי לרווח כספי או לגישה לנתונים. הוא כולל פישינג ופיג ספיר וניתן לשלב אותו עם איומים אחרים על משתמשים אחרים ללחוץ על קישורים, להוריד תוכנות זדוניות או לסמוך על מקור זדוני.  

  בשנת 2020 כמעט שליש מהפרצות שילבו טכניקות של הנדסה חברתית, מתוכן 90% היו פישינג. 
 • התקפות זדוניות: Malware היא תוכנה זדונית כמו וירוסים, תולעים, כלי תרנגול ותוכנות שיכולות להדביק מחשבים. תוכנת רנסומה היא תוכנה זדונית ידועה המגישה וחוסמת קבצים או מערכות כדי להחדיר תשלום כופר.  עלויות נזקי התוכנה

  העולמית צפויות להגיע ל-20 מיליארד דולר עד סוף השנה, עד ל-325 מיליון דולר ב-2015.
 • האינטרנט של הדברים (IoT) תוקף: יש כיום יותר מכשירי IoT מאנשים בעולם, והם מציגים הזדמנויות מרובות להאקרים כאשר התקנים אלה פגיעים להתקפות אדם באמצע, התקפות דחיות שירות (Denial-of-service), תוכנות זדוניות, התקפות דחיות שירות קבועות (PDoS) והתקפות ביום אפס.  שוק

  ה-IoT אמור להגיע ל-31 מיליארד מכשירים מחוברים
  ב-2020, ועד 2025 יהיו כ-75 מיליארד מכשירי IoT.
 • איומים מתמשכים מתקדמים (APTs): APTs הם התקפות מרובות שלבים בהן האקרים מסתננים לרשת לא מזוהה ונשארים בפנים למשך זמן ממושך כדי לגשת לנתונים רגישים או להפריע לשירותים קריטיים. APTs לרוב מיועדים לתעשיות עם מידע בעל ערך גבוה כגון הגנה לאומית, ייצור וכספים. 
 • התקפות Denial-of-service (DoS): התקפות DoS, או התקפות Denial-of-service מופצות, מתרחשות כאשר תוקף התוקף משמיד שרת או רשת כדי להפוך אותו ללא זמין או באופן זמני, בדרך כלל על ידי הצפתו בתנועה כך שמשתמשים אחרים לא יוכלו לגשת אליו. הפרעה זו עלולה להוביל לשיבוש מוחלט של מערכות מחוברות, הגורמות להפסקות בקנה מידה גדול ולהשלכות פיננסיות משמעותיות עקב ההשבתה.

  במחצית הראשונה של 2020 חלה עלייה של 15% בהתקפות DDoS. כמעט 4.83 מיליון תקיפות נרשמו, עם עלייה של 126% בהתקפות וקטור 15 פלוס.

איך עובד אבטחת סייבר?

אין פתרון אבטחת סייבר ארגונית חד-צדדית. במקום זאת, מספר שכבות של הגנה פועלות יחד כדי להגן מפני תהליכים שמתפרעים והמידע נגיש, משתנה, נהרס או מוחזק לצורכי כופר. הגנה זו חייבת להתפתח ללא הרף כדי להתמודד באופן יזום נגד איומי סייבר חדשים. ניתן לשלב מספר פתרונות ליצירת הגנה אחידה כנגד התקפות סייבר פוטנציאליות.

 

אבטחת יישום

 

אבטחת היישום מתמקדת בהרחבת האבטחה כאשר היישומים נמצאים בשלב הפיתוח וברגע שהם נפרסו. סוגים של אבטחת יישומים כוללים תוכניות אנטי וירוס, חומות אש ותוכניות הצפנה. 

 

אבטחת ענן

 

משמעות ההעברה המתמשכת לעננים פרטיים, ציבוריים והיברידיים היא שספקי הענן חייבים להמשיך לתעדף יישום אבטחת ענן איתנה ועדכנית כדי להגן על מערכות, נתונים וזמינות. אבטחת ענן כוללת סיווג נתונים, מניעת אובדן נתונים, הצפנה ועוד.

 

אבטחת IoT

 

עם התפשטות ה-IoT, קיימת גם הפצת סיכון. בעוד שאבטחת IoT משתנה בהתאם למכשיר וליישום שלו, בניית אבטחה למכשירים, הבטחת שדרוגים מאובטחים ושילוב מאובטח, והגנה מפני תוכנות זדוניות הן שיטות עבודה מומלצות של אבטחת IoT.

 

אבטחת תשתית קריטית

 

המערכות הפיזיות החיוניות שהחברות שלנו מסתמכות עליהן - כולל רשתות חשמל, מערכות מים ושירותי בריאות הציבור - פוגעות בסיכונים שונים. אבטחת תשתיות קריטיות פרוסה כדי להגן על מערכות אלו מפני אסונות טבע, התקפות פיזיות ופיגועי סייבר.  

 

אבטחת רשת

 

אבטחת רשת היא שילוב של פתרונות חומרה ותוכנה אשר מגנים מפני גישה בלתי מורשית לרשת, דבר שיכול להביא ליירוט, שינוי או גניבה של מידע. סוגים של אבטחת רשת כוללים כניסות, סיסמאות ואבטחת יישומים.

 

אבטחת נקודת קצה

 

נקודות קצה או מכשירי משתמש קצה - כולל מחשבים שולחניים, מחשבים ניידים, מערכות אלחוטיות ומכשירים ניידים - הן כולן נקודות כניסה לאיומים. אבטחת נקודת קצה כוללת הגנה מפני וירוסים ותוכנות אנטי-זדוניות, אבטחת IoT ואבטחת ענן. 

 

אבטחת מידע 

 

אבטחת מידע, או InfoSec, מתמקדת בשמירה על הסודיות, השלמות והזמינות של כל הנתונים הדיגיטליים והאנלוגיים של הארגון. ישנם סוגים רבים של אבטחת מידע, ביניהם אבטחת יישומים, הצפנה ושחזור אסונות. ניתן לראות את אבטחת הסייבר כתת-קבוצה של אבטחת מידע; שניהם מתמקדים באבטחת נתונים, אבל ל-InfoSec יש היקף רחב יותר.

 

מניעת אובדן נתונים

 

מניעת אובדן נתונים, או DLP, ממוקדת בעצירת נתונים רגישים מעזיבת ארגון - בין אם הוא מודלף בכוונה או משותף בשוגג. טכנולוגיות DLP שעוקבות, מזהות ומונעות זרימת מידע לא מורשית כוללות סיווג, הצפנה, ניטור ואכיפת מדיניות. 

 

ניהול זהויות וגישה (IAM)

 

מערכות ניהול זהויות וגישה - כולל אימות דו-גורמי, אימות רב-גורמי, ניהול גישה מורשה וביומטריה - מסייעות לארגונים לשלוט בגישה של משתמשים למידע קריטי ולמערכות באתר הלקוח ובענן.

 

מידע אבטחה וניהול אירועים (SIEM)

 

פתרונות SIEM מודרניים מנטרים ומנתחים נתוני אבטחה ואירועים בזמן אמת, ומסייעים לארגונים לאתר ולהגיב לאיומי סייבר לפני שיש להם סיכוי לשבש את הפעילות העסקית. באמצעות בינה מלאכותית (AI) ולמידת מכונה, SIEM מציעה כלי ניתוח מתקדמים של התנהגות משתמש וישות (UEBA) כדי להישאר מעודכן באיומים מתפתחים. 

 

הכשרה למודעות אבטחת סייבר

 

משתמשי קצה הם גם קו ההגנה הראשון נגד התקפות סייבר וגם החוליה החלשה ביותר בשרשרת הביטחון הקיברנטי, וזו הסיבה לכך שפישינג נשאר איום סייבר שכיח כל כך. ההערכה היא שהתנהגות אנושית גורמת ל-90% מהתקפות סייבר, כך שחינוך מתמיד של משתמשי הקצה שלך על יוזמות אבטחת סייבר כדי לתמוך בהן בביצוע בחירות הגנה סייבר חכמות הוא חיוני. כל עוד אנשים נופלים על צלקות פישינג, משתמשים בסיסמאות חלשות ועובדים ברשתות לא מאובטחות, הם פתוחים לניצול. ככל שהעבודה מרחוק תימשך בתקופת המגפה וכוחות העבודה ההיברידיים ייראו לנורמה בעתיד, העובדים מרחוק ימשיכו להיות ממוקדים על ידי שחקנים רעים.

placeholder

SAP Trust Center

למד כיצד אנחנו מגנים על האבטחה של הלקוחות והשותפים שלנו.

מסגרת אבטחת סייבר של ארגון

המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה (NIST) CyberSecurity Framework כולל חמישה עמודי תווך המציעים לארגוני המגזר הפרטי הדרכה בנושא שיטות העבודה המומלצות לניהול סיכון סייבר ובניית מסגרת אבטחת סייבר חסידית. ארגונים יכולים לפתח גישת אבטחת סייבר יזומה על ידי הכנסת עמודי התווך הללו למשחק באופן רציף ובו-זמני. העמודים הם:  

חמישה עמודי משנה של מסגרת אבטחת סייבר

חמשת עמודי התווך של מסגרת אבטחת סייבר

 1. זהה: עמוד בסיס זה עוסק בפיתוח הבנה מלאה של הנכסים שלך והסיכונים להם, כך שתוכל להציב קווי מדיניות והליכים כדי לנהל סיכונים אלה.
 2. הגנה: עמוד שני זה מתמקד בהקמת אמצעי ההגנה המתאימים להגנה על הארגון שלך מפני אירוע אבטחת סייבר.
 3. איתור: יישום אמצעים לזיהוי אירועי אבטחת סייבר, כולל ניטור רציף, נמצא בלב עמוד האיתור. 
 4. השב"כ: ברגע שמתגלה אירוע, יש לו תוכנית להגיב במהירות ובהתאמה ולהכיל את הפגיעה הוא עמוד התווך החיוני של מסגרת NIST.
 5. שחזור: היכולת לשחזר יכולות ושירותים לאחר פיגוע אבטחת סייבר היא חלק ממה שעושה חסכון עסקי והיא קריטית כמו להגיב במהירות לפיגועים. 

העתיד של אבטחת הסייבר

כל אלמנט של אבטחת סייבר מתפתח. מטרות חדשות צומחות לצד טכנולוגיות חדשות. סייברפושעים מחדשים כל הזמן את הטיפוס והחומרה של התקפותיהם - וההשפעה של התקפות אלה מסלימה. הכלים שיכולים לסייע בשיפור אבטחת הסייבר - כמו רשתות AI ו-5G - הם בואון למומחי אבטחת סייבר ופושעי סייבר כאחד. בעוד שטבע האיומים העתידיים קשה להצמיד, ברור שעתידו של הביטחון הקיברנטי צריך להיות פרואקטיבי כדי שיוכל להסתגל ולהסתגל לאיומים מתפתחים ומתעוררים. 

 

בינה מלאכותית וביטחון סייבר

 

בינה מלאכותית (AI) היא חלק בלתי נפרד מעתידה של אבטחת סייבר הן ככלי נשק להאקרים והן ככלי עבור מומחים לטיפול בפגיעויות, איתור סוגיות, והדפת התקפות. היכולת של בינה מלאכותית לסקור את Big Data במהירות ולהשתמש בלמידת מכונה כדי לנתח, לעדכן וללמוד דפוסי משתמש הופכת אותו לכלי מצוין לחיזוי התקפות חדשות ולגילוי התנהגות זדונית פוטנציאלית בזמן אמת. בעוד ששיטות אבטחת סייבר מסורתיות מתמקדות בהגנה על הגנות חיצוניות כדי להדוף התקפה, תוכניות אבטחת סייבר משובצות בינה מלאכותית יכולות לחזק את ההגנות הפנימיות. 

 

5G ואבטחת סייבר

 

5G, הדור החמישי של הטכנולוגיה האלחוטית, מבטיחה יותר מהירות, יותר קישוריות ויותר אמינות, ותומכת באמצעי אבטחת סייבר חזקים יותר ויותר. עם זאת, עם יותר רוחב פס מגיעות יותר שדרות של התקפה, כולל נקודות קצה פגיעות יותר. כדי למזער את הסיכונים שמציבה 5G, קהילת האבטחה הסייברנטית תצטרך לזהות נקודות תורפה ופגיעויות ואז להכניס למקום אמצעי נגד לחומרה ולתוכנה.

 

תוכנה זדונית ללא קובץ

 

התקפות זדוניות חסרות סרט הן על העלייה – והן אחד האיומים הדיגיטליים הגדולים ביותר על החברות כיום, בין השאר משום שהן כה קשות לגילוי. תוכנות זדוניות חסרות קבצים משתמשות בתוכנה ובכלים של החברה עצמה כדי לבצע פעילויות זדוניות, במקום להשתמש במסגרות תקיפה משלה או להתקין תוכנות זדוניות על כוננים קשיחים. סגנון ההתקפה 'לחיות מחוץ ליבשה' (LotL) לא יוצר קבצים חדשים, כך שהוא מתחמק מאיתור על ידי פתרונות אבטחת סייבר שסורקים לקבצים מצורפים זדוניים או עוקבים אחר יצירת קבצים.

 

Deepfakes

 

Deepfakes הוא איום עולה ומשכנע שעלול לתדלק באופן אקספוננציאלי חדשות מזויפות ודיסאינפורמציה, כמו גם התקפות הנדסה חברתית. אחרי הכל, אם אתה רואה או שומע את הבוס שלך אומר לך לעשות משהו, סביר להניח שתמלא את הפקודות שלהם, לא משנה כמה הם עלולים להיראות לא רגילים. חינוך מתמשך של משתמשי קצה סביב מקורות אמינים יכול לסייע במאבק בעמקים, ופתרונות אבטחת סייבר באמצעות אלגוריתמים של בינה מלאכותית שנועדו לאתר מעמקים יהיו הגנה מכרעת נגדם. 

סיכום

עם הגילוי היומי של תוכנות ונגיפים זדוניים חדשים ונזקים הקשורים לפשע סייבר הצפוי לפגוע ב-10.5 טריליון דולר בשנה עד 2025, ההגנה על הביטחון הקיברנטי תצטרך להתפתח לצד או לפני איומים. גישה של אפס אמון - שבה אתה מניח שלא ניתן לסמוך על אף מכשיר, משתמש או שירות - היא מסגרת שיכולה ליידע את כל ההיבטים של אבטחת הסייבר של הארגון ולסייע להתקדם לעבר עתיד סייבר מאובטח יותר. 

placeholder

הגנו על העסק
שלכם.

גלה היום תוכנת אבטחת סייבר והגנה על נתונים מודרנית.

שאלות נפוצות בנושא אבטחת סייבר

אבטחת מידע, או InfoSec, ממוקדת באבטחת כל הנתונים של הארגון, בין אם הם דיגיטליים או אנלוגיים ובכל מקום שבו הם מאוחסנים. לעומת זאת, אבטחת סייבר עוסקת בהגנה על נתונים דיגיטליים מפני פגיעה או תקיפה. בעוד שיש חפיפה בין השניים, הם שונים, ואבטחת סייבר נראית לעתים קרובות כתת קבוצה של אבטחת מידע.

המונח "בוטנט" הוא קיצור של "רשת רובוטית" והוא מתייחס לאוסף מחשבים שנחטפו על ידי קוד זדוני על מנת לבצע סקאמים והתקפות סייבר. על ידי מינוף מזערי של רשת מחשבים, האקרים יכולים לבצע התקפות משמעותיות יותר. אלה כוללים התקפות DDoS, גניבת נתונים, הפצת תוכנות זדוניות ודואר אלקטרוני.

משטח התקפה הוא כל הנקודות השונות – ידועות או לא ידועות – שהתוקף יכול להשתמש בו כדי לגשת למערכת. משטחי התקיפה מתרחבים במהירות וכוללים תוכנה, מערכות הפעלה, IoT ומכשירים ניידים, מרכזי נתונים ואפילו אנשים. הבנת ההיקף והפגיעות של משטח ההתקפה שלך מהווה מרכיב מכריע בביטחון הקיברנטי

פישינג (Phishing) הוא סוג של התקפת סייבר שבה דוא"ל הונאה מנסה לרמות את הנמען לחשוף מידע רגיש (כגון אישורי כניסה) או להוריד תוכנות זדוניות. הודעות דוא"ל אלה נשלחות בדרך כלל למספר רב של אנשים, בעוד שסימון עכביש מיועד יותר לאדם מסוים. הודעות דוא"ל לדיג הן שיטת המסירה הנפוצה ביותר לתוכנות תרנגול ודוגמה זהירה עד כמה חשוב היסוד האנושי לביטחון סייבר. 

פישינג ספיר היא מתקפה הנדסית חברתית המכוונת לאדם ספציפי על ידי שליחת מה שנראה כתקשורת לגיטימית מתוך ישות ידועה ומהימנה. היעדים בדרך כלל מופנים לאתר אינטרנט כוזב שבו האקרים מנסים לגנוב את המידע המזהה שלהם, להחדיר כסף או להדביק את המכשירים שלהם בתוכנות זדוניות. לעומת זאת, פישינג צובע רשת רחבה יותר, פחות אישית.

תוכנת רנסומה היא סוג של תוכנה זדונית (תוכנה זדונית) המשתמשת בהצפנה כדי לשלול ארגון גישה לקבצים, בסיסי נתונים ויישומים משלהם. לאחר מכן דורשים כופר על מנת להשיב את הגישה.

במתקפת מניעת שירות, ההאקר מנסה להפוך מערכת או משאב לבלתי זמינים על ידי עצירה או שיבוש של השירותים של המארח המחובר לרשת זו. מצב זה עלול לגרום לשיבוש חמור במבצעים עסקיים ויכול להיות הסחת דעת לסוג חמור יותר של התקפה כמו התקפת כלי רנסמה.

לוחמת סייבר היא עסקים גדולים, והאקרים הנרחבים ביותר הם לעיתים קרובות שכירי חרב, הנשכרים כחלק מארגוני פשע מתוחכמים וממומנים היטב או מדינות לאום, בין אם ארגונים אלה מתכוונים להחדיר כספים או להפעיל השפעה פוליטית, התוצאה הסופית היא שחלק מהנתונים הקריטיים ביותר של החברה הם על המוקד, וחלק מהשירותים והעסקים החיוניים ביותר שלנו נמצאים בסיכון מתמיד. יתר על כן, חטיפה ופתגם אינם האמצעי היחיד לביצוע מתקפות סייבר. כמו כן, חברות צריכות להיות בכוננות לעובדים לא מוסריים שעשויים להיות מוכנים להתפשר או למכור נתוני חברות במחיר. אבטחת סייבר היא ככל העולה על ניהול אנשים כפי שהיא עוסקת בניהול טכנולוגיה  .   

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה