דלג לתוכן
סגירת צמתים מקשרים

מהי טכנולוגיית בלוקצ'יין?

העסקים כיום פונים לבלוקצ'יין ארגונית לצורך שקיפות וביטחון. ארגונים מחפשים הגדרת Blockchain פשוטה כדי לעזור להם להבין את טכנולוגיית "ספר החשבונות המופץ" החדשה הזו. הנה מה שחברות פראיות צריכות לדעת מה זה, למה זה משנה ואיך זה עובד.

בלוקצ'יין הסביר: מה זה?

מה זה בלוקצ'יין ואיך זה עובד?

חשוב על בסיס נתונים עם מידע המאוחסן בבלוקים. ניתן להעתיק ולשכפל בלוקים אלה במחשבים בודדים. כל אלה זהים ומסונכרנים זה עם זה. כאשר מישהו מוסיף או מפחית נתונים, הוא משנה את המידע בכולם.  

מהו Blockchain

כיצד Blockchain פועלת

כל אחד בטוח בדיוק כמו פורטל הבנקאות המקוונת שלך - כמעט בלתי ניתן לערעור. ספרי חשבונות של Blockchain יכולים לכלול החלפה רחבה של מסמכים, כולל הלוואות, כותרות קרקע, ביצועים לוגיסטיים וכמעט כל דבר של ערך. ניתן לשתף מידע של Big Data בסביבה מרובת אימות המושלמת לשיתוף מידע מאובטח בזמן אמת. 

 

בגלל שהטכנולוגיה מתקדמת, מקרי השימוש מתפתחים. ככל שמספר הוורטיקלים העסקיים המשתמשים בבלוקצ'יין מתרחב, עמידה בחוקי פרטיות נתונים הופכת לחלק  

 

Blockchain-as-as-service (BaaS) מקפלת את פלטפורמת ספר החשבונות המופצת של בלוקצ'יין אל תוך אספקת תוכנה מבוססת ענן ומודל הרישוי שכבר פופולרי בארגונים המחפשים קיצוץ בעלויות תוך הגברת האבטחה והיעילות. BaaS מספק אחריות, שקיפות ואבטחה של בלוקצ'יין שכבר צוינו ללא שימוש במשאבים פנימיים, שכן ספקי שירות מתחזקים את רשת BaaS בענן.

 

מומנט לטכנולוגיית בלוקצ'יין בונה באופן ברור עם Gartner הערכת בלוקצ'יין שיוצרת 3.1 טריליון דולר בערך עסקי עד 2030. 

בלוקצ'יין מכונה לעיתים קרובות כרשום בלתי ניתן לשינוי בזמן אמת של עסקאות ובעלות. אבל מה זה אומר? באופן בסיסי, מדובר ברישום אמין וקשה של עסקאות - ושל מי שבבעלותן מה.  

למה בלוקצ'יין חשובה?

בלוקצ'יין חשוב לאבטחה. הנה למה. בלוקים חדשים (עם מידע חדש) תמיד מתווספים לסוף השרשרת. לכל תוספת יש חתימה דיגיטלית או גיבוב משלה שהיא סדרה של מספרים ואותיות. חשוב על קוד מתמטיקה סודי במיונים. שנה סכום או מספר בבלוק לאחר הוספתו וחתימות אלה משתנות גם כן. 

 

האקרים יצטרכו לשנות נכונה את כל המידע למעלה ולמטה של הבלוקצ'יין כדי להצליח   .   

 

הטכנולוגיה הזו גם מקצצת את המתווך כדי לעזור לחברות לחסוך כסף - ולעשות יותר מזה. Blockchain מאפשר לארגונים לאמת ולבצע טרנזקציות בטוחות באופן ישיר יותר. תיאורטית, עסקות נעשות ללא עורכי דין, בנקאים, ברוקרים ומתווכים אחרים. והם נעשים בצורה אינטראקטיבית יותר מאחר שניתן לבצע שינויי נתונים על ידי כל אחד בשרשרת, ואז ניתן לצפות ולאמת אותם על ידי משתתפים אחרים   .   

איך עובד Blockchain?

כיצד Blockchain עובדת בצורה הטובה ביותר על ידי הבנת ההיבט הקהילתי. הוא מבוסס על מה שנקרא טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר. כל אחד ברשת העמית שמרכיב את ספרי החשבונות האלה יכול להסתכל על אותו המידע בבלוקים יחידים. 

 

תנועה הנרשמת במחשב אחד או בצומת אחד גלויה לכל אחד מהמחשבים ברשת הדיגיטלית. כולם יכולים לראות את אותם הנתונים. מה עוד, הם יכולים לדחות או לאמת את מה שהם רואים. המידע מועבר לאחר מכן לכל בלוק אחר בשרשרת. 

 

זה מה שמקשה מאוד על הטכנולוגיה. אף מחשב אחד לא שולט בנתונים וכדי לשנותו בבלוק אחד פירושו שהשרשרת כולה צריכה לעקוב אחרי החליפה. לכל אחד יש עותק שמתעדכן אוטומטית; יש לאמת שינויים על ידי כל אחד ברשת. ועם הוספת קוד הניתן לתכנות (שהוצע לראשונה על ידי ויטליק בוטרין, ממייסדי רשת אתראום) ניתן להשתמש בטכנולוגיה ליצירת "חוזים חכמים" שיכולים לבצע הסכמים כאשר מתקיימים תנאים מסוימים.

מהם היתרונות המרכזיים של Blockchain?

האופי השקוף והבלתי ניתן לשינוי של טכנולוגיית בלוקצ'יין משאיל אותה למספר יתרונות עבור ארגונים:

 • שקיפות: מידע בשרשראות בלוקים ניתן לצפייה על-ידי כל המשתתפים ואינו ניתן לשינוי. פעולה זו תקטין את הסיכון וההונאה תוך יצירת אמון. 
 • אבטחה: האופי המופץ והמוצפן של בלוקצ'יין משמעו שיהיה קשה לחנוק. זה מראה הבטחה לעסקים ולאבטחת 'אינטרנט של דברים' (IoT). 
 • פחות מתווכים: בלוקצ'יין היא רשת עמית לעמית אמיתית שתפחית את ההסתמכות על סוגים מסוימים של מתווכים מצד שלישי. זה הופך תהליכים ליעילים יותר ומשמעו פחות הזדמנויות עבור שגיאות בהזנת נתונים וגם פחות עמלות תנועה.
 • אפשרות המעקב: מכיוון שנתוני בלוקצ'יין אינם ניתנים לשינוי, זה אידיאלי למעקב אחר פריטים או אספקה באמצעות שרשראות אספקה מורכבות, למשל.
 • יעילות רבה יותר ו-ROI: ספרי חשבונות שהופצו יספקו תשואה מהירה להשקעה על-ידי סיוע לעסקים ליצור תהליכים רזה, יעילים ורווחיים יותר. 
 • תהליכים מהירים יותר: Blockchain יכול להאיץ ביצוע תהליכים בתרחישים מרובי גורמים – ולאפשר טרנזקציות מהירות יותר שאינן מוגבלות לפי שעות המשרד.
 • אוטומציה: Blockchain ניתן לתכנות מה שמאפשר להפעיל באופן אוטומטי פעולות, אירועים ותשלומים ברגע שהתנאים מתקיימים. 
 • פרטיות נתונים: בעוד שהמידע מאומת ומתווסף לבלוקצ'יין באמצעות תהליך קונצנזוס, הנתונים עצמם מתורגמים לסדרה של אותיות ומספרים על ידי קוד גיבוב. למשתתפים ברשת אין דרך לתרגם את המידע הזה בלי מפתח   .   

מהם ארבעת הסוגים של רשתות בלוקצ'יין?

סוגי בלוקצ'יין

ארבעה סוגים של רשתות בלוקצ'יין, כל אחד מהם מתאים למטרות שונות

 1. שוברי קופות ציבוריים: הדוגמאות המוקדמות והבולטות ביותר לרשתות בלוקצ'יין, ביטקוין ואתראאום, הן רשתות ציבוריות. כל אחד יכול לקרוא בלוקצ'יין ציבורית, לשלוח אליה עסקאות או להשתתף בתהליך הקונצנזוס. הם נחשבים ל"חסרי היתר". כל עסקה היא ציבורית, ומשתמשים יכולים להישאר אנונימיים. 
 2. קופות פרטיות למחצה: קופות חצי פרטיות מופעלות על ידי חברה אחת המעניקה גישה לכל משתמש העומד בקריטריונים שנקבעו מראש. אף על פי שסוג זה של Blockchain 'מורשה' אינו מבוזר באמת, הוא פונה למקרי שימוש של Business-to-Business ויישומים ממשלתיים.
 3. פקקים פרטיים: גם שרשראות חסימה פרטיות נשלטות על ידי ארגון אחד. הוא קובע מי יכול לקרוא אותה, להגיש לה עסקאות ולהשתתף בתהליך הקונצנזוס. מאחר שהם מרוכזים ב-100%, בלוקסטרים פרטיים הם שימושיים כסביבות ארגז חול אך לא לייצור בפועל.
 4. קונסורציום: מתוך ארבע הדרכים להקמת רשת בלוקצ'יין, כיום, קונסורציום הוא המודל המקובל ביותר לעסקים. בבלוקצ'יין קונסורציום, תהליך הקונצנזוס נשלט על ידי קבוצה שנבחרה מראש – קבוצת תאגידים, למשל. הזכות לקרוא את הבלוקצ'יין ולהגיש לה עסקאות עשויה להיות ציבורית או מוגבלת למשתתפים. שרשראות חסימה של קונסורציום נחשבות לחסימות "מורשות" ומותאמות ביותר לשימוש בעסקים. 

למה משתמשים ב-Blockchain? מקרי שימוש ודוגמאות

בלוקצ'יין ממונפת על ידי מספר גדל והולך של חברות בתחומי עיסוק ותעשיות, החל מבריאות וכלה בחשבונאות ובבנקאות. להלן חלק מהאזורים בעלי ההבטחה הרבה ביותר: 

 

בלוקצ'יין בשרשרת האספקה
טכנולוגיית Blockchain משפרת שקיפות ואחריות בכל שרשרת האספקה. החברות משתמשות באפליקציות כדי לעקוב אחר חומרים בחזרה למקור, להוכיח אותנטיות ולמקור, להתקדם עם החזרות ולהאיץ את זרימת הסחורות - כמעט בכל מגזר. 

 

אזור אחד שבו הבלוקצ'יין המרוחקת באמת נמצא בשרשרת המזון שבה הוא משמש למעקב אחר מוצרים מתכלים מהחווה לשולחן. באמצעות בלוקצ'יין מותרת, יצרני מזון יכולים להזמין את מי שהם רוצים להשתתף ברשת, כגון צוברי מזון, חקלאים בני קיימא, או אפילו מגדלים בודדים. בקציר, לתוצרת מוקצה קוד QR שמכיל מידע, כגון המקור שלו, השם של הגומחה, והאם הוא אורגני או מחברה לסחר הוגן. הנתונים מקודדים לתוך הבלוקצ'יין ומעודכנים במידע חדש כשהם עוברים דרך שרשרת האספקה.  

 

באופן זה, אם יש החזרת מוצר, היצרנים יכולים להשתמש בבלוקצ'יין לאפס שבו הושפעו סדרות, מה שמפחית את הפסולת והעלות של החזרה בקנה מידה רחב. וברגע שמסופקים, קמעונאים וצרכנים יכולים להשתמש בקוד QR כדי להציג מידע עיקרי על מוצרים - אפילו עבור מספר פירות בחלק אומרים. 

 

מעקב אחר ציוד רפואי הוא תחום נוסף שמחזיק בהבטחה. יש כבר מערכות מעקב מבוססות חסמים שמאפשרות לספקי הבריאות, בתי המרקחת ומוכרים התרופות לאמת משלוחי תרופות. חברת התרופות העולמית בוהרינגר אינגלהיים משתמשת במערכת אחת כזו כדי לאמת מוצרי פרמה ולסייע במאבק בזיופים. 

ארבעים וארבעה אחוזים מהארגונים מסוגלים להשתמש בטכנולוגיית בלוקצ'יין כדי לתעד עסקאות בצורה מאובטחת.

— SAP Digital Readiness Assessment 

בלוקצ'יין במגזר הציבורי 

המגזר הציבורי מסתכל על הפוטנציאל של בלוקצ'יין לשמש רישום רשמי לנכסים ממשלתיים ואזרחים כמו בניינים, בתים, כלי רכב ופטנטים. בלוקשרס יכולים גם להקל על ההצבעה, להפחית הונאות ולשפר פונקציות של משרד אחורי כמו רכישה. הטכנולוגיה אידיאלית למקרי שימוש במגזר הציבורי בגלל תקנות כבדות שצריכות להיות מאומתות ומאומתות - ושרשרת הבלוקצ'יין הופכת את התהליכים האלה לגמרי "ללא אמון"  

 

בפרובינציה האיטלקית של דרום טירול, הממשלה נלחמת בביורוקרטיה בחזיתות מרובות באמצעות בלוקצ'יין באמצעות שותפויות עם פרויקט היפרספר ומכון המחקר בלוקצ'יין. הפרויקט מאפשר להם ליצור, לאמת ולתחזק את נתוני האנשים ללא הגבלה. האזרחים כבר לא צריכים למלא טפסים בכל פעם שהם מתעסקים בממשלה. ועובדי מדינה יכולים לשלב ארבעה צעדים לאחד כדי לפשט את התהליך. הטכנולוגיה גם מסייעת להם לעמוד בתקנות שיתוף המידע באירופה. מלבד פישוט מעורבות של אזרחים, הוא גם מביא יותר אמון, שקיפות והגנה מפני שחיתות, כי אי אפשר להפריז בעסקאות ברגע שתועדו.  

 

ממשלת טירול גם מתכננת להרחיב את הפונקציונליות כדי להטות יישומים לחברות טלקומוניקציה שמעוניינות להקים מגדלים חדשים בדולומיטים, אתר מוגן של אונסק"ו. לאחר מכן, Blockchain ישמש למעקב אחר תהליכי עבודה שמראים שהם גייסו את המומחים הנכונים ואת הסוכנויות הסביבתיות כדי להראות שהציוד שלהם לא ישפיע על הסביבה.  

בלוקצ'יין מסייעת לממשלת טירול להילחם בביורוקרטיה ולהבטיח הגנה על הסביבה.

Blockchain בתשתיות 

פתרונות תוכנת בלוקצ'יין נבדקים למגוון רחב של יישומים בתעשיית התשתיות: מכירות אנרגיה סולארית של עמית (P2P) בין שכרות, סחר באנרגיה בקרב קונגלומרטים של תשתיות, חיוב אוטומטי לתחנות טעינת רכב חשמלי אוטונומיות ועוד.  

 

באוסטרליה קיימות מספר חברות תשתית המשתמשות בטכנולוגיה מותאמת בלוקצ'ין. חברת האנרגיה העולמית GreenSync, בשיתוף עם ממשלת אוסטרליה, יצרה חילופי אנרגיה מבוזרים (deX). הוא פועל כשוק מקוון המקנה תשלום למשקי בית ולעסקים עם מערכות אחסון סולאריות וסוללות גג, ומאפשר לעסקים אחרים לגשת לחשמל המאוחסן שלהם ובסופו של דבר לחזק את הרשת. בנוסף, חברת AGL יצרה תוכנית חילופי אנרגיה סולארית P2P. ו-LO3 Energy יצרו פלטפורמת מיקרו-רשת המאפשרת לארגונים, בתי ספר ומשקי בית בודדים לבחור היכן לקנות את האנרגיה שלהם ואת המוצרים המתחדשים שלהם - וכן למכור ולשתף אנרגיה באופן מקומי.

 

בלוקצ'יין ב-HR 

אימות הכישורים והניסיון של מועמדים יכול להיות תהליך שמצריך זמן רב, במיוחד עכשיו - כאשר מועמדים עשויים לעבוד עבור מספר מעסיקים, לקחת הקצאות גיג ולעבור בין משרות בתדירות גבוהה יותר. בלוקצ'יין אחת לרישום רמות השכלה, אישורים שהושגו, היסטוריית תעסוקה וכישורים אחרים יכולה לספק דרך עבור מומחי משאבי אנוש לאמת אישורי קריירה באופן יעיל יותר   .   

 

קרן רשת מהירות ללא כוונת רווח היא בניית פתרון המונע על ידי בלוקצ'ין במטרה זו. פלטפורמת הקוד הפתוח, הנייטרלית, הנוגדת את הספק, תעניק לאנשים שליטה על אופן שיתוף הנתונים שלהם ותשתמש בהם, תוך שמירה על הגנה והתאמה לתקנות, כגון התקנה הכללית להגנת נתונים (GDPR). וזה גם יספק לארגונים מקור מידע מדויק, תואם ומאומת כדי לצמצם את סיכוני הגיוס - הרבה יותר מהר מאשר אם עשו את הדרך המסורתית. מעסיקים, מוסדות אקדמיים, סוכנויות הסמכה ומנפיקי אישורים אחרים יטענו הישגים לשרשרת הבלוקים ישירות כדי למנוע מאנשים מרווח את קורות החיים שלהם או להוסיף ערכות מיומנות מטעות. קרן רשת מהירות תוקם מסגרת משותפת, תקדם אימוץ עולמי ותתמוך במחקר ובפיתוח יישומים ושירותים להבטחת אובייקטיביות.

 

בלוקצ'יין בכספים 

ניתן להשתמש בטכנולוגיית Blockchain כדי לפשט תהליכים חשבונאיים ושירותי בנקאות. לדוגמה, מחלקות של חשבונות זכאים יכולות לבצע תשלומים ישירות לשותפי תנועה, תוך עקיפת בנקים. זהות המשלם נאפה לתוך השרשרת ומוצפנת בעזרת מפתחות פרטיים לפני שאומתה על ידי מחשבים אחרים ברשת. חשבונות זכאים לא יצטרכו עוד לעדכן את הרשומות שלהם שמראות מתי התשלום התקבל, מכיוון שהבלוקצ'יין מתעדכן על-ידי המקבל. זה גם משמש לביצוע תשלומי תמלוגים באמצעות תהליך מהיר ואוטומטי הרבה יותר.

00:20 סה"כ זמן להעברת כספים בינלאומית בסיוע בלוקצ'ין

— הוכחת רעיון SAP

placeholder

גלו את פתרונות הטכנולוגיה של SAP

לשנות תהליכים, להניע חדשנות ולרתום את כוחה של טכנולוגיה חדשה.

מילון מונחים של Blockchain

ספר חשבונות מופץ הוא בסיס נתונים של תנועות שמשותפות ומסונכרנות בין מספר מחשבים ומיקומים - ללא בקרה מרוכזת. לכל צד יש עותק זהה של הרשומה, המתעדכן אוטומטית ברגע שמתבצעים תוספות כלשהן.  Blockchain הוא סוג אחד של ספר חשבונות שהופץ.

חוזים חכמים – הסכמים בביצוע עצמי המבוססים על טכנולוגיית בלוקצ'יין – מפעילים אוטומטית פעולות או תשלומים ברגע שמתקיימים התנאים. בעתיד הקרוב, הם ישתמשו במידע בזמן אמת, כמו נתוני GPS של נכס, כדי להפעיל אירוע, כמו העברת בעלות וקרנות.  

Blockchain-as-as-service (BaaS) היא הצעה מבוססת-ענן שספקי תוכנה מספקים לארגונים שאינם רוצים את הסיבוך של בניית פתרון Blockchain משלהם. באופן בסיסי, זה סוג של תוכנה כשירות, שיכול לסייע באימוץ בלוקצ'יין.

 

תחילת העבודה עם Blockchain

בעוד שטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזר עדיין חדשה יחסית, היא כבר עוזרת לעסקים לייעל תהליכים רב-צדדים, להוכיח אותנטיות, להפחית עלויות ועוד. והעתיד של בלוקצ'יין בהיר.  

 

מוכנים להתחיל בבדיקה או להשתמש בבלוקצ'יין כדי לפתור חלק מהאתגרים שלכם? ישנם מספר דרכים לאימוץ. באפשרותך:

 • הצטרף לקונסורציום של Blockchain.
 • גייס מועמדים כדי לבנות רשת או פתרונות באופן פנימי. 
 • השתמש ב-Blockchain-as-a-service (BaaS). 
 • מנף פתרונות בלוקצ'יין קיימים.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה