דלג לתוכן
האדם צופה בחלקים במציאות המשודרגת

מהי המציאות המשודרגת?

אם אי פעם השתמשת בשירות תצוגת רחוב כדי להכיר שכונה לפני שאתם מטיילים, או אפליקציה לקישוט פנים כדי לראות איזה רהיטים נראים בסלון שלכם, כבר נתקלת במציאות משודרגת (AR). בבידור יש שפע של דוגמאות AR: פילטרים שמשנים את מראה האדם בתצלום, משחקים שמשלבים מרחבים אמיתיים ווירטואליים, ואפליקציות שמציבות דמויות וירטואליות בתוך סביבה פיזית. 

 

אבל מה זה AR לעסקים? זו טכנולוגיה העונה על צרכים עסקיים ספציפיים במספר דרכים מפתיעות וחדשניות. זה גם אחד מעמודי התווך של Industry 4.0, המהפכה התעשייתית הרביעית שמשנה את עסקיה בדיוק כפי שמהפכות קודמות עברו במאות שנים. 

 

הגדרת מציאות רבודה

מציאות רבודה היא חוויה אינטראקטיבית שמגבירה את העולם האמיתי במידע תפיסתי ממוחשב. שימוש בתוכנה, יישומים וחומרה כגון משקפי AR, מציאות מוגברת מכסה תוכן דיגיטלי על סביבות ואובייקטים במציאות. הדבר מעשיר את חוויית המשתמש והופך את הסביבה הקרובה של האדם לסביבת למידה אינטראקטיבית בעלת ערך מיוחד בתהליכי ייצור ותעשייה 4.0. הוא מאפשר למשתמשים תעשייתיים להפוך ל"אחד" עם המערכות והמכונות שאיתם הם עובדים, ולמטב ולהרחיב את הטכנולוגיה ורשתות IoT עם יכולת, תצפית ויצירתיות אנושית. 

איך עובדת המציאות המשודרגת?

מציאות רבודה עובדת על ידי הטלת מידע דיגיטלי על אובייקטים בעולם האמיתי כדי ליצור חוויה תלת ממדית המאפשרת למשתמשים ליצור אינטראקציה עם העולמות הפיזיים והדיגיטליים כאחד. אבל AR לא קיימת ולא יכולה להתקיים בסילו; הערך האמיתי שלה הוא בלהיות חלק ממערכת אקולוגית של תעשייה מקושרת בענן 4.0 המשלבת את כל הנתונים הגדולים ועד לרובוטים אוטומטיים.

 

להלן סקירה של תהליך המציאות המורחבת:

 1. מכשיר AR-מותאם עם מצלמה כגון משקפיים חכמים, מחשב לוח או טלפון חכם מבצע ניתוח של הזנת וידאו כדי לזהות אובייקט פיזי או את הסביבה מסביב למשתמש, כגון יחידת מכונות או פריסת מחסן. 
 2. תאום דיגיטלי – העתק דיגיטלי תלת ממדי של האובייקט בענן – מחבר את הסביבות האמיתיות והווירטואליות. הוא אוסף מידע מהאובייקט הפיזי ומהדיגיטלי
 3. לאחר מכן מכשיר המציאות המורחב מוריד מידע על האובייקט מהענן. הוא מעלה מידע דיגיטלי על האובייקט באמצעות סמנים או עוקבים כמו GPS, מאיצים, אוריינטציה וחיישנים ברומטריים ועוד. זה יוצר ממשק 3D דיגיטלי חלקי, אמיתי חלקית.  
 4. הודות לנתונים שזורמים בזמן אמת ממוצרים, המשתמש יכול ליצור אינטראקציה עם האובייקט או הסביבה על ידי תנועה מסביב ושליחת פקודות לענן באמצעות מסך מגע, באמצעות קול, או באמצעות מחוות. 

מהי מציאות מעורבת, או מציאות משודרגת לעומת מציאות מדומה?

בעוד שההבדלים בין המציאות המוגברת, הווירטואלית והמעורבת הם עדינים, כל סוג של טכנולוגיה מקיים אינטראקציה שונה עם העולמות האמיתיים והווירטואליים.  

 

 

 • מציאות מדומה: מציאות מדומה, או VR, מסירה אנשים מהעולם האמיתי ומחממת אותם באופן מלא בעולם וירטואלי באמצעות תצוגת ראש או תפאורה. בעולם הווירטואלי ההוא של דימויים וצלילים, משתמשים יכולים להסתובב בכל הכיוונים, לתמרן אובייקטים ועוד. VR משמש לעתים קרובות בתחומי הבריאות, האדריכלות והחינוך.  
 • מציאות רבודה: AR מרחיב, או מגדיל, את העולם האמיתי עם מידע דיגיטלי. בעוד יישומי מציאות משודרגים עובדים באמצעות מכשירים ניידים כמו טלפונים חכמים או טאבלטים, במסגרות ייצור ותעשייה, שבהן המשתמש מרוויח את הידיים שלו, משקפיים או ערכות ראש הם שערי הדרך הטובים ביותר לחוויית ה-AR.  
 • מציאות מעורבת: קריאת מונה מערבת את הדמיון ואת המציאות כך שמשתמשים יוכלו גם לראות את העולם האמיתי וגם את הסביבה הווירטואלית בו זמנית. תחשבו על משחק וידאו וירטואלי תוך כדי שתיית קפה אמיתי ויציעו דמות דמיונית שחלק מהקפה שלכם במשחק שלכם – אתם מערבבים מציאות. 
placeholder

מציאות רבודה מספקת למשתמשים חוויה אינפורמטיבית וחמורה שיכולה להיות מושפעת מאוד בפיתוח המוצר, כפי שמוצג בתמונה זו. 

מהי המציאות המשופרת המשמשת את התעשייה?

בתעשייה, ניתן להשתמש ב-AR לכל דבר, מזיהוי נכס ועד להעברת ידע בתחום להכשרה. על ידי שילוב הפיזיקלי עם הווירטואלי כדי להרחיב את הדרך שבה אנשים עובדים, מציאות מוגברת נותנת לעובדים יותר מידע והקשר על המוצר או המכונות שעליהם הם עובדים ועל העולם הסובב אותם.  

 

AR משמש בדרך כלל בתחומים הבאים: 

 • עיצוב ופיתוח מוצר: דמיין יכולת לאבטיפוס אובייקטים וירטואליים המעצבים והמשתמשים הפוטנציאליים יכולים ללכת מסביב ולבחון מכל זווית? הודות למציאות רבודה, תאומים דיגיטליים ו-IoT, מעצבי מוצר יכולים להביא מוצרים לחיים, לבדוק אותם ולהתאים אותם לפני שכל דבר פיזי לעולם לא נבנה.  
 • אחזקה, בקרה תפעולית ובטיחות: באמצעות AR, עובדים יכולים לקבל מידע מיידי על כל מכונה שהיא יוצרת איתה אינטראקציה. הם יכולים לגשת למדריך המשתמש העדכני ביותר או להתחבר למומחה בכל מקום בעולם כדי לעזור לו להעריך או לתקן בעיה. הדבר תומך בייצור רציף וביצועים שאינם מפריעים.  
 • הכשרה ולמידה של עובדים ומפעילים: מציאות רבודה מאפשרת לעובדים לקבל הכשרה על כל מכונה או ציוד "לפי דרישה", מה שהופך את סביבתם הקרובה לפלטפורמת למידה מתמשכת. הוא יכול גם לספק סביבות ותרחישים המאפשרים לעובדים לשפר את כישוריהם תוך הגברת הפרודוקטיביות והבטיחות שלהם.  
 • בקרת איכות: שילוב AR לבקרת איכות והבטחת איכות יכול לסייע במניעת פגמים במהלך הייצור, מיטוב תהליך הייצור והפחתת הזמן לשוק. לדוגמה, טכנאים שמלבשים משקפי AR יכולים להציג מוצר ולקבל מידע מחיישני IoT המוטמעים ברכיבי המוצר שיוצרים מידע על כל חלק ומתריעים עליהם לבעיות.  

יתרונות של מציאות רבודה בייצור

תעשיות ויצרנים רבים מאמצים מציאות משודרגת משום שהיא מניבה את היעילות התפעולית בכך שהיא מפחיתה את זמן ההשבתה של הייצור, מזהה בעיות במהירות ושומרת על תהליכים נעים. 

עסקים שמאמצים מציאות משודרגת בייצור רואים שיפור פרודוקטיבי ממוצע של 32 אחוזים. 

אלה חלק מהיתרונות העיקריים ש-AR מספקת בסביבות תעשייה וייצור: 

 

 

 1. פיתוח מוצר משופר: יישום AR במהלך שלב העיצוב מאפשר למעצבים להגיב לדרישות הצריכה המודרניות עבור מחזור חיים קצר יותר ולהפחית עלויות הקשורות לפרוטוטייפ. 
 2. תהליכים מפושטים: תהליכי עבודה ויזואליים המציעים הוראות שלב אחר שלב יכולים לתמוך בפתרון בעיות חיזוי תוך הפחתת טעויות שגורמות לעיבוד ולהאצת משימות הרכבה מורכבות עבור עובדים. 
 3. ניהול מחסן רציף: AR יכול לחסוך זמן על-ידי ניהול רמות מלאי, הנחיית איסוף מוצר, צמצום זמן השבתה על-ידי כך שיהיה קל יותר לטכנאים לאבחן ולתקן בעיות ולשפר את הכשרת העובדים. 
 4. מעורבות מוגברת של עובדים: מכיוון ש-AR היא טכנולוגיה חדשה יחסית, האיכות האימתנית של חוויית התלת ממד והיכולת ללמוד על ידי ביצוע כמעט, היא עדיין חדשנית עבור עובדים אשר מגבירה את המעורבות שלהם עם המשימה.
 5. סיכון מופחת: AR לא רק מחליף את העבודה או את הפונקציה של ציוד אמיתי ואנשים; הוא גם יוצר סביבת למידה בטוחה וחווייתית שמאפשרת לעובדים לתרגל משימות כמעט ללא סיכון. פעולה זו משפרת בטיחות, ביקורת, הכשרה ותהליך עבודה של עובד. 

AR בייצור: דוגמאות למציאות מוגברת בפעולה

מציאות רבודה כבר בשימוש נרחב בייצור במגוון דרכים יצירתיות. 

 

עסקים משתמשים ביישומים המופעלים על-ידי AR-H כדי להציע מדריכים בשלבים, תיעוד, מדריכים ועוד כדי לסייע בהכשרת עובדים חדשים ובצוותים קיימים במיומנות. אימון מעשי מסוג זה בסביבות דיגיטליות יכול לתמוך או להחליף מתאמנים אנושיים ולהפוך את מקום העבודה לבטוח יותר. וזה אפשרי מכיוון ש-AR מציעה גישה קלה למידע מכל מקום בעולם בכל עת עם מודלים תלת ממדיים, הוראות שלב אחר שלב והזדמנויות לשיתוף פעולה.  

 

דמיין לעצמך יצירת תאום דיגיטלי של רצפת המפעל שלך כדי שהעובדים יוכלו לבצע עבודות תחזוקה באופן יעיל ורחוק יותר ולמטב עבודה בקווי הייצור. ניתן גם להשתמש בתאומים דיגיטליים כדי ליצור פריטי דגם שמראים כיצד מוצר מוגמר יעבוד, לשלב בקשות לקוח בעיצובים ולסייע בניהול אחזקת חיזוי. שילוב מסוג Industry 5.0 עם טכנולוגיית תאומות דיגיטליות, שבה התאומה הדיגיטלית פועלת כשכפול של האובייקט הפיזי המזווג עם IoT, הופך את זה לאפשרי.

 

כתוצאה מהאפקט של Amazon, הלקוחות של היום מצפים לקבל את ההזמנות שלהם מהר, ו-AR אופטימיזציה של ניהול מחסן ותהליך עבודה עם מציאות מורחבת יכולה לסייע לך לבצע את זה. באמצעות יישום מחסן מופעל AR-Powered, עובדים יכולים לקבל מידע על הזמנות והוראות כדי למלא כל הזמנה בצורה היעילה ביותר. היישום גם סורק עבורם ברקודים, וחוסך זמן בסריקת ברקוד ידנית. ברגע שההזמנה הושלמה, מערכת המלאי מתעדכנת אוטומטית.  

יישום ייצור חכם: השלבים הבאים

לדברי גרטנר, "ייצור חכם דורש סנכרון פעילויות לבניית יכולות, הפעלת יכולת והעצמת אנשים". טכנולוגיית AR עושה זאת רק כחלק מאוסף של 4.0 טכנולוגיות שעובדות יחד כדי להשיג תעשיות וארגונים ממוטבים באמת. 

 

 

מסע הטרנספורמציה הדיגיטלית בתעשייה 4.0 יכול להתחיל מכל מקום בו אתה נמצא היום. כל תנועה לכיוון תשתית תפעולית מחוברת יותר, AI- ו-ML-מופעלת היא צעד אחד בכיוון הטרנספורמציה הדיגיטלית שמשלבת את הכוח והיעילות של טכנולוגיות מתקדמות עם חוסר יציבות ויצירתיות של בני אדם. 

placeholder

גלה AR בפתרונות
תעשייה 4.0

גלו כיצד פתרונות SAP Industry 4.0 יכולים לעזור לחולל מהפכה בעסק שלך.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה