דלג לתוכן
אישה המשתמשת בכלי ניתוח

מהם כלי ניתוח משודרגים?

ההגדרה הפשוטה ביותר של כלי ניתוח משודרגים? כלי ניתוח מוגברים הם כלי ניתוח ש"משודרגים" עם טכנולוגיות בינה מלאכותית (AI), כולל למידת מכונה ועיבוד שפה טבעית (NLP). למידת מכונה מבצעת אוטומציה לתהליכי ניתוח מורכבים - כמו הכנת נתונים ויצירת תובנות. ו-NLP מאפשרת לכל משתמש, אפילו משתמשים עסקיים שלא הוכשרו, לשאול שאלות על הנתונים שלהם ולקבל תשובות בדרך קלה ומעוררת שיחה.

 

המונח "כלי ניתוח משודרגים" נטבע על ידי גרטנר ב-2017 וכיום הוא נחשב לעתידם של בינה עסקית (BI) ושל ניתוח נתונים – כולל חיזוי אנליטי.

מדוע כלי ניתוח משודרגים חשובים?

כרייה של הזדמנות ה-Big Data

 

דאטה מייצג את ההזדמנות הגדולה ביותר בכלכלה המודרנית. עם זה עסקים יכולים לדעת מה לייצר מתי, למי לשווק, איך להתפתח, ועוד כל כך הרבה יותר. אבל נפח הנתונים היום הוא מאסיבי מדי בשביל שבני אדם יוכלו לפרש בעצמם - או בלי הטיה - והדרישה לתשובות מיידיות היא פשוט אי אפשר לעמוד. הפעלת טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית ולמידת מכונה נדרשות כדי לחשוף תובנות משמעותיות בים של Big Data. זו אחת הסיבות שבגללן כלי ניתוח משודרגים הם כה חשובים: הם משלבים מדע נתונים ובינה מלאכותית כדי לסייע לחברות לנתח סטים מסיביים של נתונים בזמן אמת.

 

צמצום ההסתמכות על מדעני נתונים

 

תהליך הניתוח הוא סדרה של שלבים ידניים, שצורכים זמן רב כל כך מסובכים, שבדרך כלל רק מדעני נתונים יכולים לבצע אותם. אנליסטים מקצועיים אלה צריכים:

 1. אסוף נתונים ממקורות מרובים
 2. הכן את זה לניתוח
 3. בצע את הניתוח
 4. גלו תובנות משמעותיות
 5. צור המחשה ויזואלית של ממצאים
 6. שתף ממצאים באופן משכנע
 7. צור תוכנית פעולה

הבעיה היא, יש מחסור גדול במדעני נתונים ברחבי העולם - והעסקתם יקרה. בעוד שכלים אנליטיים משודרגים לא מחליפים אנשי מקצוע אלה, הם יכולים להפחית את ההסתמכות עליהם ע"י אוטומציה של תהליכים כמו איסוף נתונים, הכנה, ניקוי וניתוח.

 

בנוסף לשחרור הזמן של מדעני נתונים למשימות חשובות יותר, כגון פענוח תוצאות, כלי ניתוח משודרגים יכולים לשפר את הערך שאנליסטים אלה מביאים לארגון שלך. כלי ניתוח מבוססי למידת מכונה ו-AII עוזרים להם ליצור חיבורים שאחרת הם פספסו – ולמצוא תובנות עמוקות יותר בפחות זמן. טכנולוגיות אלו יכולות להעצים עובדים גם בתפקידי כלי ניתוח אחרים – החל מאנליסטים עסקיים ועד מדעני נתונים אזרחיים – שיפור התובנות שלהם ועזרה להם לבצע את העבודה שבוצעה בעבר רק על ידי מדעני נתונים מומחים.

עד 2025, מחסור של מדעני נתונים לא יעכב עוד את אימוץ מדע הנתונים ולמידת המכונה בארגונים.

Gartner

כלי ניתוח להדגמה עבור משתמשים שלא הוכשרו

 

סיבה נוספת לכך שכלים אנליטיים משודרגים הם כה חשובים, והם מאפשרים ל"חוקרי מידע" לא מאומנים להיכנס למשחק. על-ידי אוטומציה של תהליכי ניתוח מורכבים ומאפשר למשתמשים לבצע שאילתות על נתונים פשוט על-ידי שאלת שאלות, עובדים ללא מיומנויות של מדעי הנתונים יכולים למנף את כלי הניתוח המתקדמים. למידת מכונה יכולה להדריך את חוקרי המידע האלה על-ידי המלצה על איזו שאלה עליהם לשאול בהמשך – ולהציע היכן יש לחפור עמוק יותר. 

 

עם כלי ניתוח משודרגים, תשובות לשאילתות מגיעות בצורת המחשות ויזואליות של נתונים, כגון תרשימים, גרפים ומפות - כך שמשתמשים לא צריכים ליצור אותם בעצמם. ניתן לחקור את ההמחשות הוויזואליות האלה בעזרת פקודות פשוטות, להתכווץ יחד לסיפורי נתונים, ולשתף בקלות בצוותים אחרים ובהנהגה - לא נדרש דוקטורט.

התפתחות כלי הניתוח

כלי ניתוח ובינה עסקית הגיעו לדרך ארוכה בשנים האחרונות – החל מכלים מתוחכמים עבור אנשי מקצוע בתחום הנתונים וכלי הניתוח וכלה בכלי ניתוח של למידת מכונה שכל אחד יכול להשתמש בהם.

 

כלי ניתוח מסורתיים

 • מונע על-ידי IT
 • אוטונומיה מוגבלת של משתמש
 • כלים מתוחכמים עבור אנשי מקצוע בתחום הנתונים וכלי הניתוח
 • התמקדות בדיווח בסקאלה

כלי ניתוח בשירות עצמי

 • מונע על-ידי העסק
 • עוד אוטונומיה של משתמש
 • ממשק ידידותי למשתמש
 • התמקד בתובנות מונעות-משתמש

כלי ניתוח מורחבים

 • מונע על-ידי בינה מלאכותית ולמידת מכונה
 • אוטונומיה של משתמש אמיתי
 • כלי בינה מלאכותית ותהליכים מודרכים
 • התמקד בתובנות מהירות, עמוקות, נסתרות בעבר

מקרי שימוש עבור כלי ניתוח משודרגים

לכלי ניתוח מוגברים יש את הכוח לחולל מהפכה בתהליכים עסקיים – אבל מה זה נראה בעולם האמיתי? להלן מספר דוגמאות של מקרי שימוש עבור כלי ניתוח משודרגים בכספים, מכירות ושיווק, לוגיסטיקה, משאבי אנוש וחשבונות חייבים.

 

כלי ניתוח מורחבים בכספים
אנליסט עסקי יכול להשתמש בכלי ניתוח משודרגים כדי לחזות ולבקר בקלות הוצאות של נסיעות ובידור (T&E) בתחומי עיסוק שונים.

 

כלי ניתוח מורחבים בחשבונות חייבים
מנהלי גביות יכולים להשתמש בלמידת מכונה בכלי ניתוח משודרגים כדי לחזות תשלומים באיחור, לקבוע את אסטרטגיית הגבייה הנכונה ולהישאר מעודכן בתזרים המזומנים.

 

כלי ניתוח מורחבים במכירות ושיווק
צוותי מכירות ושיווק מותגים בפרופילים טובים יותר של לקוחות - וזיהוי מהיר של הזדמנויות Cross and Upsell – באמצעות כלי ניתוח משודרגים.

 

כלי ניתוח מוגדלים בייצור
אנליסט עבור יצרן פלדה יכול להשתמש בכלי ניתוח משודרגים כדי לחזות, לנטר ולבקר הוצאות בכל המפעלים השונים ברחבי אירופה.

 

כלי ניתוח מורחבים ב-HR
מנהלי משאבי אנוש יכולים לחזות נטישה של לקוחות עובדים, להבין סיבות מדוע ולפעול בצורה מתקנת כדי לשמור על מבצעים מובילים – הכול באמצעות כלי ניתוח של בינה מלאכותית.

placeholder

גלה פתרונות
של כלי ניתוח בענן

ראה תכונות כלי ניתוח משודרגים בפעולה וכיצד עסקים משתמשים בהם.

מילון מונחים של כלי ניתוח ומונחים קשורים

בינה רבודה היא השיטה של הגדלת הבינה האנושית באמצעות בינה מלאכותית (AI). במקום הצגת המדע הבדיוני של מכונות המחליפות בני אדם, אינטליגנציה מוגברת מתמקדת בתפקיד המשפיע של בינה מלאכותית בסיוע לאנשים ללמוד, לקבל החלטות ולחדש.

כלי ניתוח לשיחה הם כלי ניתוח שמשתמשים בטכנולוגיות בינה מלאכותית לניהול שיחות - כלומר עיבוד שפה טבעית (NLP) ויצירת שפה טבעית (NLG) - כדי לתת למכונות את היכולת להבין דיבור אנושי, עיבוד טקסט או שאילתות קוליות ולספק תשובות בדרך של שיחה.

עיבוד שפה טבעית הוא ענף של בינה מלאכותית לניהול שיחות שמאפשר למחשבים להבין שפה אנושית כתובה או מדוברת. בהקשר של כלי ניתוח משודרגים, NLP מאפשר למשתמשים לבצע שאילתות נתונים באמצעות שאלות בדרך טבעית, על-ידי הקלדת הנתונים או בדיבורם בקול רם.

יצירת שפה טבעית היא ענף של בינה מלאכותית לניהול שיחות המאפשר למחשבים להפוך נתונים לשפה אנושית כתובה או מדוברת. בהקשר של כלי ניתוח משודרגים, NLG עונה לשאילתות משתמש על-ידי יצירת ביטויים המתארים, מסכמים או מסבירים תוצאות.

כלי ניתוח מתקדמים הוא סוג של מדע נתונים שמשתמש בטכניקות וכלים מתוחכמים – כולל Big Data וכלי ניתוח תחזיתיים – כדי לחזות אירועים, התנהגויות ומגמות עתידיות. כלי ניתוח מורחבים משפרים את היכולות המתקדמות האלה באמצעות בינה מלאכותית, למידת מכונה ועיבוד שפה טבעית - אוטומציה של משימות מורכבות לעיצוב תחזיתי ומקל על כל סוגי המשתמשים לחשוף תובנות במבט לעתיד.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה