דלג לתוכן
חלקי ייצור מכונה

מהי שרשרת אספקה גמישה?

שרשרת אספקה גמישה מוגדרת על ידי היכולת שלה להתנגדות ולהתאוששות. כלומר, היכולת להפחית את רוב השיבושים בשרשרת האספקה ולהגביל מאוד את ההשפעה של אלה שמתרחשים. סיכון תפעולי והפרעה יכולים לאיים על אזורים מרובים בשרשרת האספקה. אסונות ברחבי העולם, כפי שראינו עם COVID-19, יכולים להיות בעלי השפעה גלובלית מרחיקת לכת על לוגיסטיקה של שרשרת אספקה, ספקים וכוחות עבודה. שיבושים אחרים בשרשרת האספקה יכולים לבוא בצורת תחרות בלתי צפויה, מגמות שוק פתאומיות או אף שינויים מהירים בהתנהגויות של קניות לקוח.

 

שרשראות האספקה הגמישות והגמישות ביותר נועדו לעשות יותר מאשר פשוט להתנגד ולהתאושש. הם נבנים באמצעות תהליכים וטכנולוגיות מודרניות של שרשרת אספקה שמאפשרים להם לחזות, לחזות ולהגיב במהירות לכל הסיכונים או ההזדמנויות שהעתיד מביא.

למדו כיצד רשת שרשרת אספקה מחוברת דיגיטלית יכולה לסייע לך להשיג גמישות וזריזות בשוק תחרותי יותר ויותר.

שרשרת אספקה זריזה בעולם משתנה

כל עוד היו שרשראות אספקה, ניהול הסיכונים היווה אתגר. בשל התלות ההדדית של כל הקשרים שלה, אפילו לבעיה קטנה באזור מבודד אחד יש יכולת להתפשר על שרשרת אספקה גלובלית שלמה. לכן, כאשר מתרחשים מגמות ואירועים גדולים ברחבי העולם, הפוטנציאל לשיבוש נרחב בשרשרת האספקה הוא עצום. המגפה איירה עובדה זו באופן חסר תקדים עם השפעות הנוק-און של מחסור בכוח העבודה ודלדול המלאי שנחזה להמשיך טוב אל העתיד הצפוי. 

 

גורמים עדכניים אחרים שיש להם השפעות משבשות מאוד על הפרקטיקות המסורתיות של שרשרת האספקה כוללים את הקצב המהיר של השינוי בהתנהגויות הצרכניות – ואקלים מסחרי ופוליטי בלתי צפוי במיוחד. בעשר השנים האחרונות הוצאות המסחר האלקטרוני השתלשלו, ובשבעת החודשים הראשונים של 2020 חלה עלייה של 149% בקניות אונליין מהשנה הקודמת. עם הגידול במסחר האלקטרוני חלה גם עלייה בביקוש הצרכני למהירות אספקה וחוויות קנייה מותאמות אישית. אפקט אמזון מתייחס לציפייה הגוברת לאספקה של הימים הבאים ולהאופן שבו זה השפיע על עסקים ורשתות לוגיסטיות. כדי להיות גמישים מספיק כדי להתאים אותם לביקושים אלה, מנהלי שרשרת האספקה נאלצו לבצע שינויים מהירים ומשמעותיים ברשתות הלוגיסטיקה והאחסון שלהם ולמצוא דרכים לעבוד עם מספרים הולכים וגדלים של שותפי מימוש של צד שלישי.

 

עוד לפני ההתפרצויות של הקורונה, עסקים בארה"ב היו שואפים להפחית את התלות שלהם ביצרנים ובספקים בחו"ל. בשנת 2019, המכסים הזרים ומדיניות הסחר בחו"ל הפכו לבלתי צפויים יותר ויותר, ועסקים חיפשו פתרונות טכנולוגיים כדי להפוך את שרשראות האספקה שלהם ליותר מובנות וחסונות. שילוב טרנספורמציה דיגיטלית וטכנולוגיות Industry 4.0 בפעולות שרשרת אספקה הופך לעדיפות הולכת וגוברת עבור מובילים עסקיים גלובליים.  

גמישות שרשרת אספקה ואינפלציה

בסקר שנערך לאחרונה בקרב יותר מ-100 עסקים בתחום ההובלה, שרשרת האספקה והלוגיסטיקה, 92% מהנשאלים אמרו כי בעיית האינפלציה היא חשש גדול ויש לה השפעה על עסקיהם. רבים מהסוגיות העולמיות שהובילו לשיבושים בשרשרת האספקה - כולל מחסור בעבודה, מחסור במלאי ואי ודאות פוליטית - הם כמה אותם כוחות שמניעים את האינפלציה. באופן לא מפתיע, העסקים הטובים ביותר מוצאים שתכנון רציף ומשולב של שרשרת אספקה הוא ההגנה הטובה ביותר שלהם מפני אי ודאות. בעזרת טכנולוגיות שנלחמות באינפלציה, חברות יכולות לראות סביב פינות, להתאים את התוכניות שלהן בזמן אמת ולבנות את הגמישות שהן צריכות כדי להסתגל לעליית המחירים ולשינוי מתמיד של הביקושים הצרכניים.

כיצד פועלת גמישות שרשרת האספקה?

המשמעות של ניהול שרשרת אספקה טובה היא היכולת להגיב במהירות לשיבושים תפעוליים ולתוכנית מגירה גמישה. אבל כדי להיות גמיש באמת, שרשרת אספקה חייבת להיות מסוגלת לחזות ולצפות שיבושים, ובמקרים רבים להימנע מהם לחלוטין. בשנת 2019, PWC הגיב על החשיבות של גמישות שרשרת האספקה ואמר: "זה לא רק לגבי הגנה על משחק - זה גם על עבירות משחק - מציאת יתרון תחרותי על-ידי עיצוב אסטרטגיית גמישות של שרשרת אספקה המתמקדת בהימנעות מהפרעה". 

כיצד פועלת שרשרת אספקה גמישה
 • שרשראות אספקה גמישות עובדות על-ידי מיטוב ייצור עם תכנון שרשרת אספקה. תכנון שרשרת אספקה אסטרטגית הוא שלב חיוני בהשגת גמישות, מכיוון שהוא מסנכרן את כל הרכיבים של שרשרת האספקה ומניע נראות וזריזות גדולים יותר. באמצעות תכנון שרשרת אספקה, דרישות ביקוש והיצע מובנות טוב יותר וייצור עובר הרמוניה. גישה זו, במבט לעתיד, מסייעת לעסקים לחזות בעיות טוב יותר, להגביל את ההשפעה של שיבושי שרשרת האספקה ולשפר את כלל הפעולות. 
 • שרשראות אספקה גמישות עובדות על-ידי הבנה ומינוף של נתונים. כאשר לעסק יש את המערכות הדיגיטליות במקום כדי לנתח ולחוש ב-Big Data, הוא מוביל לשיפורים משמעותיים בסבירות שרשרת האספקה. מערכות המופעלות בבינה מלאכותית יכולות לסקרן מערכי נתונים שונים מרחבי העסק וברחבי העולם. ניתן לנתח יחד חדשות, פעילות מתחרה, דוחות מכירות ואפילו משוב לקוחות כדי לאתר מגמות והזדמנויות. התקנים מחוברים בתוך המערכת מקשיבים באופן שוטף ומובילים לתובנות בזמן אמת לגבי המקום והאופן שבו ניתן לבצע אוטומציה ומיטוב של תהליכי עבודה. טכנולוגיות שרשרת אספקה דיגיטליות, כמו בינה מלאכותית (AI), למידת מכונה ובסיסי נתונים מודרניים, לא רק לרכוש ולנהל את Big Data - הן מנתחות ולומדות ממנו בשילוב כמעט אינסופי של דרכים. זה מאפשר לאוטומציה חכמה ברחבי הרשת ומעניק למנהלי שרשרת האספקה את התובנות בזמן אמת שהם צריכים כדי להגיב במהירות להפרעות ואירועים לא צפויים.  
 • שרשראות אספקה גמישות עובדות על ידי גיוון ספקים ושותפי ייצור. באופן מסורתי, מנהלי שרשרת האספקה חיפשו לצמצם את מספר השותפים והספקים ברשת שלהם כדי לצמצם מורכבות תפעולית ולוגיסטית. אסטרטגיה זו נשענת על יציבות חברתית, סביבתית ופוליטית. שיבושים לא צפויים באזור אחד יכולים לעכב או אפילו לעצור פעולות ברחבי הרשת כולה. בהערכת אסטרטגיות לעמידות בשרשרת האספקה ביוני 2020, גרטנר מציין ש"הפרעות לפעולות שרשרת האספקה התגברו בשנים האחרונות. משמעות הדבר היא שעלות השמירה על מספר מיקומי אספקה חייבת להיראות יותר כעלות ביצוע עסקים, ולא כחוסר יעילות". טכנולוגיות גמישות בשרשרת האספקה, כגון בלוקצ'יין, חיישנים וכלי ניתוח מתקדמים, מאפשרות למנהלי שרשרת אספקה לפקח על שותפויות מורכבות וחוזי ספק, גם באזורים המרוחקים ביותר ברשת שלהם.
 • שרשראות אספקה גמישות עובדות על-ידי יישום קיבולת ומאגרי מלאי. רווחיות שרשרת האספקה תלויה זמן רב בצמצום העודפים ושמירה על מלאים רזים ככל האפשר. חוצצי קיבולת ומלאי עולים כסף, ומנהלי שרשרת אספקה התקוטטו לעתים קרובות כנגד הפרעות כדי לשמור על עלויות נמוכות. כשהמגפה פגעה, חברות רבות למדו את העלות האמיתית של ההימור הזה. מאמר שפורסם לאחרונה ב-Financial Times מטפל במגמה זו, ומסביר כי חברות צריכות לעבור מ“‘בדיוק בזמן’ ל‘רק במקרה’ כשמדובר בבנייה מחדש של שרשראות האספקה ופעולות הייצור שלהן – ולהסב את סדרי העדיפויות של ההשקעה שלהן לפתרונות של בנייה מחדש. שימוש בטכנולוגיות של שרשרת אספקה דיגיטלית, פעולות שרשרת אספקה יכולות לכלול ייצור לפי דרישה, מלאים וירטואליים וחיזוי ביקוש חזוי כדי להישאר גמישים, גם בזמנים של הפרעה בלתי צפויה.
placeholder

תכנון עבור שרשרת אספקה גמישה

ראה כיצד תכנון שרשרת אספקה עוזר להימנע מהפרעות ללא הגבלת צמיחה. 

שלושת היתרונות המובילים של שרשרת אספקה גמישה

בשוק תחרותי יותר ויותר, מציאת איזון רווחי בין היצע לביקוש מהווה אתגר גדול לכל מנהל שרשרת אספקה. חברות רבות החותכות פינות על גיוון, טכנולוגיות שרשרת אספקה ואמצעי גמישות אחרים גילו לאחרונה את העלות האמיתית של אותן החלטות. אבל כאשר חברות משקיעות בגיוון, טכנולוגיות שרשרת אספקה ואמצעי גמישות אחרים, ישנם יתרונות עסקיים פוטנציאליים רבים, ביניהם:  

 1. פעולות יעילות יותר: גמישות רבה יותר מובילה לרוב למינימום סיכון ויכולת גדולה יותר להשקיע בחדשנות ובצמיחה. בניתוח עסקי גלובלי משנת 2020, ביין וחברת דיווחו כי חברות שהעדיפו את רמת ההשקעה בחסדי שרשרת האספקה היו עד 60% מחזורי פיתוח מוצרים קצרים יותר והצליחו להרחיב את כושר התפוקה שלהן עד ל-25%.
 2. יעילות משופרת: טכנולוגיות גמישות בשרשרת האספקה תורמות לעלייה כוללת ביצרנות בכל המערכת. בסקר שנערך בשנת 2020 על ידי מקינסי, ראשי שרשרת אספקה מרחבי העולם מדווחים על יעילות משופרת כתוצאה ממערכות שרשרת אספקה גמישות, ו-93% מאלו שנסקרו מתכננים להפוך אסטרטגיות שרשרת אספקה גמישות לעדיפות הגבוהה ביותר להשקעה בשנה הקרובה.
 3. צמצום סיכונים: פעולות שרשרת האספקה מייצגות לעתים קרובות את התחום הגדול ביותר לסיכון ולהפסד בחברות רבות. לפי הטבעוניות שלהם, שרשראות האספקה מפוזרות באופן גלובלי ומורכבות בפונקציונאליות שלהן. זה הופך אותם לפגיעים במיוחד לסיכון. טכנולוגיות גמישות של שרשרת אספקה מפחיתות את הסיכון בכך שהן מאפשרות נראות של כל הפעולות ברחבי הרשת – ומעצימות עסקים למטב ולהתאים את התהליכים והלוגיסטיקה שלהם בזמן אמת.

טכנולוגיות שרשרת אספקה 4.0

טרנספורמציה דיגיטלית וטכנולוגיות מודרניות של שרשרת אספקה מספקות לעסקים את היתרון הגמיש והתחרותי שהם צריכים כדי להגיב במהירות – גם לשיבושים וגם להזדמנויות.

 • בינה מלאכותית (AI): באמצעות מיקור וניתוח נתונים ממקורות שונים רבים, פתרונות שרשרת אספקה המופעלים על-ידי AI יכולים לספק תובנות פרוצדורליות ותפעוליות עמוקות. ניתוח תחזיתי וניתוח Big Data יכולים לסייע בחיזוי סיכונים וביקוש, ולהמליץ על פעולות ותגובות ברחבי העסק. 
 • למידת מכונה: כיישום של בינה מלאכותית, למידת מכונה מאפשרת לגלות דפוסים בנתוני שרשרת האספקה ולזהות את הגורמים המשפיעים הללו – תוך למידה מתמדת בתהליך. זה מאפשר למנהלי שרשרת אספקה להגיב במהירות עם תהליכי העבודה והאסטרטגיות התפעוליות הטובות ביותר האפשריים.
 • האינטרנט התעשייתי של הדברים (IIoT): רשת IIoT בשרשרת אספקה מורכבת ממכשירים ואובייקטים מחוברים המותאמים לחיישנים ולמזהים ייחודיים, מה שמעניק להם את היכולת לשלוח ולקבל נתונים דיגיטליים. הם אוספים נתונים ומתקשרים עם המערכת המרכזית. בינה מלאכותית יכולה לנתח ולפרש את הנתונים האלה כדי ליידע החלטות מהירות ואוטומציה חכמה של תהליכי עבודה ותהליכים בכל שרשרת האספקה. 
 • הדפסה נוספת (תלת ממדית): מפעלים חכמים יכולים לתכנת מחדש במהירות מדפסות תלת ממד על מנת לייצר מוצרים מסוימים באופן זמני לפי דרישה, ללא הפרעה ארוכת טווח לתהליכים עסקיים רגילים. הנגישות של מלאים פוטנציאליים וירטואליים מאפשרת להגן על שרשראות אספקה מפני שיבושים. 
 • רובוטים ודברים אוטונומיים: באופן אינטליגנטי אוטומטי עבור מהירות, יעילות ודיוק, רובוטים ודרבנים יכולים להתאים את התהליכים שלהם לפי דרישה כדי לענות על צרכים המשתנים במהירות. הם גם מפחיתים את הסיכון לפגיעה על ידי הקלה על עובדים אנושיים במשימות חוזרות מדי או מסוכנות מדי. 
 • בסיסי נתונים מודרניים: פתרונות שרשרת האספקה הגשמיים ביותר מסתמכים על Big Data, כלי ניתוח מתקדמים ותובנות בזמן אמת. הוא מצויד במערכת ERP מודרנית ובבסיס נתונים In-Memory, ניתן למטב טכנולוגיות שרשרת אספקה לפעול במהירות ובגמישות הרבה ביותר.
placeholder

גלו את SAP Integrated Business Planning

הבטח המשכיות בזמנים של הפרעה בתוכנת תכנון שרשרת אספקה.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה