דלג לתוכן
אישה עובדת מהבית בועידת וידאו

מהו דגם של סביבת עבודה היברידית וכיצד הוא עובד?

מודל מקום עבודה היברידי מערבב עבודה במשרד ומרוחקת כדי להציע גמישות ותמיכה לעובדים. במקום עבודה היברידי, העובדים נהנים בדרך כלל מאוטונומיה רבה יותר ומאזון עבודה טוב יותר – ועסוקים יותר כתוצאה מכך. מעסיקים מרוויחים על ידי בניית כוח עבודה יעיל, בריא ויציב יותר. 

 

עם זאת, מקום העבודה ההיברידי אינו נוסחה פשוטה או פנציאה לכל אתגרי מקום העבודה. יש ליישם את סביבת העבודה ההיברידית של היום באופן אסטרטגי, תוך ניצול טכנולוגיות משאבי אנוש מודרניות המערבות חיבור, שיתוף פעולה ומעורבות עובדים.

ארבעים ושניים אחוז מהעובדים מרחוק הנוכחיים אומרים אם החברה הנוכחית שלהם לא תמשיך להציע אופציות עבודה מרחוק לטווח ארוך, הם יחפשו עבודה בחברה שעושה. 

 פעימה של סקר העובדים האמריקאי  

מהו דגם היברידי של סביבת עבודה?

מודל מקום העבודה ההיברידי משלב עובדים מרחוק עם עובדים באתר, כאשר לחלק או לכל העובדים יש גמישות לבחור היכן ומתי הם עובדים. ניתן להקצות זמן במשרד לפי ימים או לפי צוותים, או לפי הצורך. לדברי גרטנר, "היכן ומתי מתבצעת העבודה ייקבע לפי מה הגיוני ביותר להניע את רמות הפריון והמעורבות הגבוהות ביותר".

דיאגרמת ון המציגה את הקשר בין עבודה מרוחקת, היברידית ופנימית.

המודל ההיברידי אינו מתאים לכל מקום עבודה או לכל תעשייה, הוא מתאים ביותר לעובדים שעבודתם מבוססת מחשב ואין צורך לבצעם באתר. דיווח עדכני מקינזי הסתכל על עבודה מרחוק שאפשר לעשות ללא אובדן פרודוקטיביות. היא קבעה כי "כ-20%-25% מכוחות העבודה בכלכלות מתקדמות יוכלו לעבוד מהבית בין שלושה לחמישה ימים בשבוע. זה מייצג עבודה מרחוק פי ארבעה עד חמישה מאשר לפני המגפה”. 

 

דגם סביבת העבודה ההיברידית אינו דגם זמני, או פער עצירות, במקום זאת הוא עתיד העבודה ושל מקומות עבודה זריזים וחמישים.

מדוע מקום העבודה ההיברידי הוא הנורמה המתפתחת

המעבר לכיוון עבודה מרחוק והיברידית קרה הרבה לפני המגפה, אבל, כמו בכל כך הרבה דברים, הקורונה האיצה את המעבר. עסקים נאלצו להתגבר במהירות רבה על אתגרים, ממתן הכלים הנכונים לניהול הפרודוקטיביות והמורל בסביבת צוות מפוזר. אבל אחרי כמה חודשים היה ברור שאין לאן לחזור – כי העובדים העדיפו את דרך העבודה החדשה, הגמישה יותר.

 

כעת, לאחר שחלק מהעובדים נכנסים מחדש להגדרות משרדיות מסורתיות - לפחות חלק מהזמן - עסקים יכולים ליהנות מלקחים שנלמדו מחוויות העבודה מרחוק שלהם. המטרה היא לתכנן מודל עבודה היברידי המתאים ביותר לצרכיהם הספציפיים.

 

 

טכנולוגיות משאבי אנוש מודרניות מחליטות לעבור לעבודה היברידית בכך שהן מאפשרות לאסוף, לנהל ולנתח נתונים מכל הצוותים, ללא קשר למיקום. טכנולוגיה יכולה לתמוך בשילוב עובדים, עדכון והרג מחדש, וכאשר היא בשימוש יעיל, היא גם מעניקה לעובדים גישה לכל מה שהם צריכים במהלך מסע העובדים שלהם – מכלי שיתוף פעולה ועד לטכנולוגיות ענן.

 

ה"נורמלי החדש" האידיאלי הוא מקום עבודה היברידי כולל שבו כל העובדים - לא משנה איפה הם עובדים - הם יצרניים, מאורסים ומרגישים מחוברים ומשוכללים. 

יתרונות של סביבת עבודה היברידית

סביבת עבודה היברידית עם גישה פרונטל-ראשונה לחוויית העובדים מנצלת טכנולוגיות משאבי אנוש מתפתחות כדי להפוך לגמישות, זריזות ופרודוקטיביות. לדברי גרטנר, "בארגונים טיפוסיים שבהם העובדים עובדים בתקן 40 שעות שבועיות במשרד, רק 36% מהעובדים היו מבצעים גבוהים. כאשר ארגונים עוברים מסביבה זו לאחת גמישות רדיקלית שבה העובדים בוחרים היכן עובדים, מתי וכמה שהם עובדים, 55% מהעובדים היו בעלי ביצועים גבוהים".

 

 1. פרודוקטיביות מוגברת של עובדים: מספר גורמים תורמים להגברת הפרודוקטיביות: הגדלת האוטונומיה לבחירת שעות עבודה ומיקום; פחות הפרעות בבית מאשר במשרד; חידוש זמן הנסיעה; וההזדמנות להגיע למשרד בזמנים בהם שיתוף פעולה אישי הוא הטוב ביותר.
 2. עלויות תקורה מופחתות: החברות מביטות באסטרטגיות הנדל"ן שלהן ובהזדמנויות לצמצם את שטח המשרדים או להעביר את המשרדים שלהן לערים קטנות יותר - כולן יכולות להוריד את התקורה. עובדים היברידיים נוטים להיות מעורבים יותר, מה שמוביל פחות תחלופה וגם מפחית עלויות. 
 3. ניסיון טוב יותר של עובדים ואיזון בית-עבודה: גמישות רבה יותר ואוטונומיה מגבירים את שביעות הרצון והאושר בעבודה, מה שמשפר את הביצועים בעבודה ואת רווחת העובדים הכוללת. התמקדות משולבת באיזון בית-עבודה מסייעת ביצירת מקום עבודה היברידי מוצלח.
 4. שיפור בטיחותיות וריחוק חברתי: עם וריאנטים של COVID-19 שנחזה כאיום מתמשך, מודל מקום העבודה ההיברידי מאפשר לתכנן מרחב משרדי להנגשת בטיחות וחיטוי. ערבוב והתאמה של מי שנמצא במשרד - ומתי - מאפשר מקום לריחוק חברתי ולניקיון מוגבר, מה שמקל גם אם יש צורך לבצע מעקב מגע.

 

טכנולוגיה יכולה גם לסייע בהפחתת סיכונים בריאותיים הקשורים לפנדמיקה. לדוגמה, חיישני 'אינטרנט של דברים' (IoT) יכולים לספור את מספר האנשים בבניין כדי להגביל תפוסה. הם יכולים גם לזהות מוקדים הזקוקים לחיטוי, על בסיס תדירות השימוש. בינה מלאכותית (AI) יכולה לנתח את הנתונים האלה כדי לזהות מרחבים שממקסמים את בטיחות העובדים. הוא יכול גם לנתח תוכניות של רצפת בניין ליישם ריחוק חברתי אוטומטי ולהפחית נקודות מגע", לפי פורבס.

אתגרים של ניהול צוותים היברידיים

כל ארגון יתמודד עם אתגרים שונים במקצת בהפיכת מודל עבודה היברידי למצליח. להלן כמה מהאתגרים הנפוצים ביותר העומדים בפני ראשי צוותים היברידיים כיום:

 • פיתוח המודל ההיברידי הנכון: מכיוון שיש כל כך מעט דגמי מקום עבודה היברידיים מבוססים למעקב, כל חברה חייבת לתכנן ולפתח מודל ייחודי לצרכיה. ייתכן שגישה זו תידרש גם להיות איטרטיבית ככל שיבוצעו ניסיונות וטכנולוגיות שונות כדי למצוא את ההתאמה הטובה ביותר למצב ולתרבות הייחודיים של כל חברה.
 • סיכוני אבטחה מוגדלים: ככל שחברות ינועו לעבר אבטחה מודלים היברידיים ימשיכו להיות סיכון ודאגה.. עם עובדים שעובדים מהבית באמצעות הרשתות שלהם, והתקנים פוטנציאליים משלהם, מחלקות משאבי אנוש ו-IT יצטרכו להתמקד בחינוך ובאבטחה של משתמשי הקצה.
 • ניהול אנשים ביעילות: בכוח עבודה היברידי, על המנהלים לדאוג לוודא שלעובדים באתר וגם לעובדים מרחוק יש את אותן הזדמנויות וחשיפה, כולל הערכות שמבוססות על מוצר עבודה ולא על תהליך עבודה. חשוב לוודא שחברי צוות מרחוק לא מרגישים מבודדים או בלתי נראים - וכמוהם גם נתונים לאותן ציפיות וראיית חשבון כמו עמיתיהם במשרד.
 • בידוד וניתוק עובדים: צוותי משאבי אנוש יצטרכו להתמקד בשמירה על תחושת העובדים המחוברים כאשר הצוות שלהם עובד מכל מקום בכל זמן. פיתוח הזדמנויות "קריר מים וירטואלי" וסיכויים אחרים של עובדים ליצור אינטראקציה ולהתחבר בהגדרות שאינן פיזיות יהיה המפתח לעיצוב סביבת עבודה היברידית בריאה. כמו שיצליח להשתמש בטכנולוגיה כדי לקחת את הדופק של כוח העבודה וכמובן לתקן לפי הצורך. 
 • יצירת קישוריות חלקה: כדי להימנע מיחידות, מיכלים ואובדן ידע, עסקים צריכים לפתח קישוריות ללא מחסום המאפשרת לצוותים היברידיים לתקשר במהירות וביעילות. שמירה על תרבות חברה משגשגת צריכה להיות מטרה מכוונת במודל של סביבת עבודה היברידית. 

חבר כוחות עבודה מרוחקים

למד כיצד לחבר כוחות עבודה מרוחקים ולחזק את התרבות הארגונית.

תהליכים מייעלי עבודה היברידיים

המעבר לעבודה מרחוק ב-2020 היה פתאומי ומונע לפי הצורך, אבל כעת לחברות יש סיכוי להיות יותר מכוונות בגישה שלהן לאופן שבו הן עובדות. לדברי פורבס, "סביבת העבודה ההיברידית עומדת לאפשר יעילות רבה ככל האפשר מבלי לתמחר את העובדים שלנו יותר מדי זמן אישי, הקרבה או יכולת לשלוט ביום העבודה שלהם".  תהליכים

מייעלי עבודה בעת פיתוח מודל מקום עבודה היברידי יעיל כוללים:

 1. מקבל רכישה מוקדמת לעובד
  • תקשורת שקופה, מוקדמת ולעתים קרובות
  • תקשורת ברורה של הערך של המודל שנבחר
  • מאפשר למנהלים לענות על שאלות מהצוותים שלהם
 2. השקעה בכלים, בטכנולוגיה ובציוד הנכונים 
  • כלי תקשורת ויצרנות מאופשרי ניידות ואגנוסטיקנים
  • אספקת ציוד לעבודה בטוחה ובריאה ממשרד הבית, כגון, מוניטורים גדולים, כיסאות מוקד תומכים ומוקדי עמידה.
 3. התמקדות בחוויית העובדים ובשמירה על תרבות חיובית ומעורבת
  • קבלת משוב עובדים באמצעות כלי האזנה והפגנת פעולה
 4. החזקת צ'ק-אין צוות עקבי ופגישות התקדמות קריירה
  • השתמש בטכנולוגיה המאפשרת היוועצות בווידיאו
 5. הצעת הזדמנויות חינוך רציפות עבור עובדים ומנהלים כאחד
  • תקשר הזדמנויות למידה ופיתוח זמינות בכל הארגון
  • הציעו תכנים לימודיים נהדרים במגוון תחומים כדי לענות על צרכים מגוונים
 6. מעקב אחר מטרות ומדדי ביצועים

מעבר למודל עבודה היברידי

במקום העבודה של העתיד, העובדים ישתלבו בצורה חלקה בצוותים היברידיים, ללא קשר למיקומם הפיזי. זה מתחיל בבניית אסטרטגיות תכנון ותקשורת חזקות, פירוק מכלים ובניית מקום עבודה מחובר.

 

לפי המאמר של SAP SuccessFactors, שמונה מטא-מגמות המשפיעות על משאבי אנוש ב-2021, "ההצלחה תערב יותר שילוב בין טכנולוגיית משאבי אנוש לתוכנת פרודוקטיביות כוח העבודה".

 

מנהיגי משאבי אנוש זקוקים למערך מורכב של כלים חכמים כדי לתמוך בגיוס, פעולת Onboarding ומעורבות – כמו גם במערכות ובכלים הדרושים לפרודוקטיביות הצוות מרחוק, ליעילות ולגמישות. מקומות עבודה היברידיים שמאמצים שירותים מבוססי ענן, תשתיות אבטחה חזקות יותר וכלי שיתוף פעולה משופרים יהיו מצוידים טוב יותר כדי לעמוד בציפיות העובדים - וגם בשורה התחתונה.

גלה פתרונות משאבי אנוש מודרניים

תמוך בכוח העבודה ההיברידי של היום עם חבילת ה-HXM של SAP SuccessFactors.

עלון חדשות של SAP Insights

הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה