דלג לתוכן
תוכנת שרשרת אספקה במחסן

הפרעה בשרשרת אספקה: 10 טיפים לשיפור גמישות

 

 

עסקים מודרניים נמצאים בתקופה של סיכון ותחרות מוגברת - וגם הזדמנויות וחדשנות חסרות תקדים. צמצום ההפרעה בשרשרת האספקה כדי לשפר ולתמוך בגמישות ובגמישות של שרשרת האספקה חשובים יותר מאי פעם.

ההשפעה של הפרעות בשרשרת האספקה היום

שינוי מהיר בביקושים הצרכניים כמו גם התנודתיות הפוליטית והמסחרית כבר השפיעו על נוף שרשרת האספקה במשך כמה שנים - ואז המגפה פגעה. חברות רבות קיבלו תזכורת חדה לגבי הסיכון והפגיעות. וכמאמר במגזין "פורבס" מעמיד אותו על כך: "2020 הניחה מנהיגים עסקיים ערים לחשיבות שרשרת האספקה שלהם, במיוחד חוסר הנראות שלהם במערכות ובתהליכים". כיום, העסקים הטובים ביותר מנהלים סיכונים והפרעות על ידי שינוי פעולותיהם ממודלים מסורתיים של שרשרת אספקה ליניארית לרשתות גמישות יותר לפי דרישה של שירותים ומשאבים של שרשרת אספקה. חברות מודרניות משיגות גמישות בשרשרת האספקה ויתרון תחרותי על-ידי מינוף טכנולוגיות שרשרת האספקה מבוססות הענן הטובות ביותר ומאמצים מלמעלה למטה כדי למנוע מגרשים מדור קודם ואטימות בכל פעולותיהן.

שיבושי שרשרת אספקה ואינפלציה

עם עליית האינפלציה בקצב המהיר ביותר שלה מזה עשרות שנים, ניהול שרשרת האספקה נמצא במוקד הסערה. צווארי בקבוק הקשורים לפנדמיקה בנמלים, מחסנים, מפעלים ורשתות לוגיסטיות הותירו חברות רבות בעלות רמות מלאי נמוכות בתקופה שבה ביקוש הצרכנים מרקיע שחקים. במקביל, עלויות הדלק והעבודה הן בגובה של כל הזמנים, מה שמאלץ עסקים ברחבי שרשרת האספקה להעלות את המחירים – אינפלציה מתדלוק נוספת. בסביבה כלכלית נדיפה זו, שרשרות האספקה צריכות להיות מגיבות, נראות, מייעלות ויעילות. העסקים הטובים ביותר הם פנייה לטכנולוגיות כדי להילחם באינפלציה. על פי המחקר האחרון של גרטנר, רוב מנהיגי שרשרת האספקה העולמית מצטטים השקעה בטכנולוגיה כאחד היתרונות התחרותיים המשמעותיים ביותר שיכולים להיות להם.  

10 טיפים לניהול הפרעות בשרשרת האספקה ושיפור גמישות

הפיל בחדר כל טרנספורמציה עסקית גדולה היא העובדה שעד 70% ממאמצי השינוי התאגידי לא מצליחים. אבל נקודת הנתונים החשובה יותר היא לא שהם נכשלים אלא מדוע הם נכשלים. במציאות, זה כמעט אף פעם לא קשור לטכנולוגיה או לתוכנית עצמה. למעשה, הגורמים התורמים העיקריים לכישלון השינוי הארגוני הם מנהיגות לקויה וחוסר מודעות וקנייה מלמטה למעלה. לעומת זאת, אם נסתכל על כל העסקים שהתגלגלו ביוזמות טרנספורמציה מוצלחות, אנחנו יכולים גם לראות כמה פשוטים. סיפורי הצלחה של טרנספורמציה מתחילים בתקשורת ברורה ברחבי העסק וגם באסטרטגיית ניהול שינויים יציבה וחזקה - ומוודאים שהאנשים, הכישורים והטכנולוגיות הדרושים נמצאים במקומות הנכונים בזמנים הנכונים.

מיטוב שרשרת אספקה: שלב ההכנה

גורו ניהול שינויים ג'ון קוטר מזכיר לנו: “מנהיגות מגדירה איך העתיד צריך להיראות, מיישרת אנשים עם החזון הזה ומעוררת בהם השראה כדי שזה יקרה למרות המכשולים”. היוזמות העסקיות הטובות ביותר מתחילות עם מנהיגות חזקה - ועל ידי נקיטת גישה ריאלית לתכנון וקביעת גואל.

 

עצה 1: הערך את הסיכונים וההזדמנויות הנוכחיים בשרשרת האספקה.

 

בצע ביקורת לא מעודכנת על התהליכים, תהליכי העבודה והנכסים הנוכחיים שלך – כמו גם היכן העסק שלך נמצא היום. כפי שאמר פעם חלוץ התוכנה ווטס האמפרי, "אם אתה לא יודע איפה אתה, מפה לא תעזור לך".

תהליך הערכת סיכון והזדמנות של שרשרת אספקה

 

 

מפה את התפקידים, תהליכי העבודה והזרימה של הזמנות וטובין ברחבי שרשרת האספקה שלך מקצה לקצה, החל מיצרני חומרי הגלם והספקים ועד ליצרנים, לשולחים, למפיצים, למכירות ולשיווק ולבסוף ללקוחות עצמם.

 

הצץ בתהליכי ניהול הסיכונים והמלאי שלך. יש לך תוכנית במקום להגיב במהירות לאירועים מפריעים? מהם הפרוטוקולים והכתובות לניהול סיכונים? כיצד אתה אוסף ומשתמש בנתונים כדי ליידע תכנון מלאי ולהגדיר סכומי מאגר ממוטבים?

 

לבסוף, ראה את נכסי שרשרת האספקה שלך בכל העסקים: ציים, מכונות ייצור, ציוד אוטומטי. כיצד ניתן לדעת אם הנכסים האלה פועלים בצורה היעילה והבטוחה ביותר?

תהליך
זה דורש לעתים קרובות סבלנות ודיפלומטיה, שכן בדרך כלל הוא יפריע להרבה מאוד מכלים, כתמים עיוורים, חוסר יעילות וסיכונים פוטנציאליים. יש לתמוך ולעודד את ראשי הצוותים בתקופה זו. אם הם חוששים שהם יכוסו על חולשות שנמצאו במבדק הזה, אז יהיה להם פחות מוטיבציה לזרוק בחזרה את הווילון. ובנוסף להדגשת הסיכון, התהליך הזה גם מסייע להתריע על הזדמנויות פוטנציאליות, פירות תלייה נמוכים, והאזורים הטובים ביותר לשיפור מהיר ומשמעותי – לבנות תנופה מוקדמת ומורלית.

 

פערי טרנספורמציה בשרשרת אספקה 

 

עכשיו כשאתה יודע איפה אתה, הגיע הזמן להחליט לאן אתה הולך. כמובן שחשוב לקבוע יעדים שאפתניים לטווח ארוך אבל זה גם חיוני לתת לצוותים שלך כמה ניצחונות מהירים עם יכולת להשיג, מדדי KPI מוקדמים כדי לבנות אופטימיות ולהראות כיצד התהליך יכול לעבוד. יעדים עסקיים לטווח ארוך יכולים לכלול סטטיסטיקה משופרת של רווח/הפסד, נאמנות לקוחות גדולה יותר או הון עצמי משופר של מותג באופן מדיד. ניצחונות מהירים יותר יכולים להיות דברים כמו שיפורים חודשיים בזמני המימוש, הפחתות בהשבתה או עלייה גלויה בסקירות לקוחות.

 

עצה 3: בנה את צוות מיטוב שרשרת האספקה שלך. 

 

בשלב זה, חשוב לזהות צרכים ופערים בכישורים ובהנהגה שתצטרך עבור השינוי שלך בשרשרת האספקה. כחלק מאסטרטגיית ניהול שינויים איתנה, תרצה להעביר את חברי צוות משאבי האנוש שלך לאונייה מוקדם. הם יכולים לעזור לך לאתר עובדים קיימים שיכולים להיות מיומנים או מיומנים מחדש באופן יעיל ביותר. הם גם ימוקמו בצורה הטובה ביותר כדי לסייע לך בבניית פרופילים ותיאורי משרה עבור מועמדים מובילים חדשים שייתכן שתצטרך כדי לתמוך בפעולות חדשות או בטכנולוגיות חדשות. עליך גם להפוך את ספק התוכנה שלך לחלק מהצוות שלך בשלבי התכנון. הם יכולים להעריך את הצרכים, ההזדמנויות והאתגרים הייחודיים שלך כדי לסייע לך לבנות את מפת הדרכים שלך לשינוי שרשרת האספקה.

מיטוב שרשרת אספקה: השלב הפרוצדורלי

אפקט אמזון מתייחס לביקוש הצרכני הגדל ביותר עבור מהירויות אספקה של אותו היום ושל היום הבא. סקר של 2021 מ-Digital Commerce 360 מדווח על עלייה של 12% - מ-2020 ל-2021 - בבקשות למשלוח של הימים הבאים מקמעונאים מקוונים וקמעונאיים בכל הערוצים. למעשה, המגמה בדרישות מהירות האספקה היא כזו שצרכנים רבים מתחילים לשפוט זמני מימוש בשעות ולא ימים. יתר על כן, טכנולוגיות שרשרת אספקה דיגיטלית, מחזורי חיים קצרים יותר של מוצר וטובין ושירותים הניתנים להתאמה אישית רק מוסיפים לביקוש התחרותי מהירות וזריזות.

 

הליכי מיטוב שרשרת אספקה יצטרכו להיות בערך יותר מהפחתת עלויות. הליכי שרשרת האספקה הגמישה באמת של העתיד יצטרכו להיות זריזים, גמישים ותחזיתיים – החל בעיצוב ובייצור וכלה בחוויות לקוח משופרות. התחרות מעולם לא הייתה חזקה יותר ולכן מערכות ותהליכים מדור קודם שיכולים לקחת חודשים להסתגל לעסקים חדשים או למודלים של ייצור לא יכולים לתמוך בדרישות של היום.

 

עצה 4: הפחת סיכון של ספק ותלות.

 

בערך 80% מההפרעות בשרשרת האספקה  מקורן בספקים ברמה נמוכה יותר, במיוחד כאשר המרחק הגיאוגרפי מוסיף לחוסר נראות. מנהלי שרשרת האספקה מודעים באופן מלא לסיכונים אלה ורצו כבר זמן רב   למתן אותם, אך מערכות החינוך והתהליכים התפעוליים המיושנים שיש להם במקום הפכו את זה לבלתי מציאותי לעשות זאת. כמובן שעסקים צריכים להיות מסוגלים לסמוך על הספקים שלהם כדי לספק מחירים עקביים ונפחים אמינים, אבל זה רק חלק מתמונת ניהול הסיכונים. על מנהלי שרשרת האספקה להיות בעלי ביטחון מלא באשר למקור הטובין בשרשרת האספקה שלהם – החל במיקור וטיפול בחומרי גלם וכלה בשיטות האתיקה ובנוהגי מקום העבודה של הספקים שלהם.

  גזין לבטיחות מזון מספר לנו כי העלות הממוצעת של החזרת מזון למותג לאומי עומדת על כ-10 מיליון דולר. וזה בדיוק בשביל הלוגיסטיקה וכוח האדם של הזכירה עצמה, לא לומר שום דבר על הנזק המתמשך של המותג. שרשרת אספקה מבוססת ענן וכלי עיבוד עסקי משולבים מסוגלים לחבר רשת של ספקים בזמן אמת. המשמעות היא שלא רק ששרשראות אספקה מחוברות הן שקופות יותר, אלא שהן גם מאפשרות לעסקים לבנות רשת ספקים מגוונת יותר – כך שאם אחת מהן נכשלת, יש להן אחרות ליפול לאחור במהירות.


עצה 5: מטב את ניהול המלאי שלך.

 

אתגר מהותי לכל מנהל שרשרת אספקה הוא איזון מחסור ועודף. בעבר, זו הייתה משימה במבט לאחור במידה רבה, שבה אנליסטים מנסים להעריך את פעילויות השוק והלקוח בעבר כדי לחזות יתרת מלאי אופטימלית. ובזמנים של הפרעה ותנודתיות, הגישה הרטרוספקטיבית הזו מסוכנת במיוחד, שכן סגן נשיא המחקר של גרטנר, אלכס לינדן, מצביע במאמר מ-2021 של WSJ: "הבעיה בזמנים נדיפים מאוד היא שנתוני המכירות של שבוע שעבר אינם מנבא טוב של מכירות בשבוע הבא… זו פשוטו כמשמעו הגדרת התנודתיות"

.
כיום, לעסקים יש גישה לכלי ניתוח של נתונים בזמן אמת ולניבוי נתונים כדי לעזור לבנות תחזיות מדויקות יותר ונראות של שרשרת אספקה. עסקים רבים דורשים מומחי חיזוי בצוותים שלהם שהאינסטינקטים והניסיון שלהם חסרי ערך. טכנולוגיות חיזוי ביקוש ומיטוב מלאי שעושות בינה מלאכותית (AI), למידת מכונה וכלי ניתוח מתקדמים יכולים לשפר את הכישרונות והמיומנויות של אותם אנשי מקצוע מתמחים. להוסיף אסטרטגיית תכנון ותקשורת חזקה ולעסקים יש פוטנציאל להמשיך בניהול מלאי מאשר בכל עת בהיסטוריית שרשרת האספקה.

טיפ 6: “לעצב בכל מקום, לייצר בכל מקום”.

 

מהימנות על מקור אחד או שניים (לעיתים קרובות מחוץ לחוף) לתכנון וייצור תורמת לפגיעות בשרשרת האספקה. שלב מרכזי בטרנספורמציה לשרשרת אספקה גמישה יותר הוא מינוף טכנולוגיות חכמות כמו בינה מלאכותית, למידת מכונה וכלי ניתוח מתקדמים שיסייעו לך לתאם רשת מקומית וגלובלית של שותפי עיצוב וייצור – במקום להסתמך על מודל לינארי מסורתי של הסתמכות על שותף קבוע אחד או שניים. גמישות על פי דרישה בפונקציות עיצוב וייצור לא רק מפחיתה את הסיכון והפגיעות בשרשראות האספקה, היא גם מאפשרת לעסקים ללהק רשת רחבה יותר על פני רשת הולכת וגדלה של מעצבים ויצרנים מוכשרים. וההטבות האלה מועברות לצד לקוחות מרוצים בדמות מוצרים תחרותיים יותר וניתנים להתאמה אישית ועיצובים טריים, המצאתיים.

טיפ 7: Nearshoring מנהל שיבושים בשרשרת האספקה. 

 

שרשראות אספקה רבות המבוססות זה מכבר מסתמכות על שותפי אספקה וייצור במדינות כמו הודו וסין – ויש להן קשרים חזקים וארוכי שנים איתם. אבל גורמים פוליטיים, כלכליים וסביבתיים הופכים את היחסים האלה לקשים יותר כדי לקיים.

מבחינה היסטורית, השוני הכלכלי בין מדינות כמו ארה"ב וסין גרם לכך שפשוט לא ניתן היה להתחרות באמצעות מיקור ביתי וייצור. האתגר היה למצוא דרכים לצמצם את שולי העלות בדיוק מספיק כדי להפוך את הניוון לריאליסטי. באמצעות שימוש בטכנולוגיות חכמות של שרשרת אספקה, עסקים יכולים להעריך באופן יעיל ובדיוק את צורכי הייצור שלהם, להשתמש בפתרונות 'אינטרנט של דברים' (IoT) כדי למטב מכונות ונכסים ולהפחית באופן משמעותי פסולת. חידושים אחרים כמו הדפסה תלת-ממדית לפי דרישה יכולים לסייע בהפחתת עלויות באמצעות "מלאים וירטואליים". וגישה לרשתות ייצור ותכנון מוצרים גמישים יכולה להגדיל עוד יותר את ההיתכנות של פונקציות רבות משמעותיות של שרשרת אספקה ברמה נמוכה יותר.

טיפ 8: לעשות עבורכם עבודה לוגיסטית אלסטית.

 

ניהול הובלה ולוגיסטיקה היוו את עמוד השדרה של כל שרשרת אספקה במשך אלפי שנים - כמו גם את אחת ההוצאות והפגיעויות הגדולות ביותר שלה. על אלכסנדר הגדול נמסר: "הלוגיסטיקנים שלי הם מנה חסרת הומור. הם יודעים שהם הראשונים שאני אשקר אם הקמפיין שלי ייכשל”. פעולות לוגיסטיות מסורתיות הן יקרות ומוגבלות מכיוון שהן מורכבות בדרך כלל מציי בבעלות החברה ו/או מחוזים קבועים עם ספק לוגיסטי אחד או יותר של צד שלישי. הלוגיסטיקה האלסטית מתייחסת לרשת לוגיסטיקה לפי דרישה שיכולה למתוח ולהתכווץ כנדרש. אתה יכול להסתכל על זה כמו חברה בעלת מניות שורש שבהן יש המון משלוחים ומשאבים לוגיסטיים של המייל האחרון זמינים בזמן אמת, כאשר אתה צריך אותם - אבל לא יושבים שם לא פעילים ומתריעים לך כסף כשאתה לא.

 

טיפ 9: תכנון שרשרת אספקה הוא מהותי. 

 

כל שרשרת אספקה מורכבת מפונקציות חיוניות, אך עם זאת, מסוגרות לעיתים קרובות כמו תכנון מכירות ופעולות (S&OP), חיזוי וביקוש, תגובה ואספקה, חידוש מלאי מונע על-ידי ביקוש ותכנון מלאי. קישוריות ענן, טכנולוגיות חכמות ואסטרטגיות תכנון שרשרת אספקה מוצקות יכולות לשלב פונקציות אלה כדי לסייע בניתוח ומינוף של נתונים ותובנות מכל העסק. תהליכי הגדרה וביקורת עצמית ב'שלב הכנה מוקדמת' לעיל יכולים לסייע לבנות תרבות של תקשורת טובה יותר ותגובתיות טובה יותר בכל שרשרת האספקה שלך. ופתרונות תוכנה המשלבים את פונקציות התכנון העסקי הללו נמצאים בלב זריזות וחסידות שרשרת האספקה של ימינו. טכנולוגיות כמו בינה מלאכותית, למידת מכונה, כלי ניתוח מתקדמים ו-IoT מתחברות כדי לספק יכולות תכנון שרשרת אספקה עוצמתיות ומהירות.

 

עצה 10: מיטוב שרשרת אספקה מתחיל בשלב אחד. 

 

למרות שזו יכולה להיראות כמשימה מפתה למיטוב פעולות שרשרת אספקה ישנות פוחתת לעתים קרובות, זה לא צריך לקרות בבת אחת. כל צעד שאתה נוקט לקראת שרשרת אספקה גלויה ואסטרטגית יותר הופך אותך לגמיש הרבה יותר. התחלה טובה יכולה להיות פשוט מיפוי של כל האנשים והפונקציות בשרשרת האספקה שלך מקצה לקצה. קבלו את ראשי הקבוצות האלה שמדברים אחד עם השני. למד תחילה היכן הבעיות הניתנות לתיקון ביותר והיכן הפרי התלוי הכי נמוך הוא לזכיות מהירות וקלות כדי להתחיל את השינוי בשרשרת האספקה שלך.

שפר את גמישות שרשרת האספקה כעת

המגפה הראתה לנו בדיוק עד כמה העולם תלוי בשרשראות אספקה - ובדיוק עד כמה פעולות ליניאריות ומורכבות של שרשרת אספקה יכולות להיות. באקלים של תחרות וביקוש צרכנים מורכבים יותר ויותר, נתונים ונראות הם המפתחות לעמידות גבוהה יותר.

placeholder

גלו את SAP Integrated Business Planning

התחל את מסע הגמישות שלך באמצעות כלי תכנון משולבים של שרשרת אספקה.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה