דלג לתוכן
עובד משתמש בתוכנת ייצור חכמה

ייצור חכם: האם הראש בענן?

כשאנחנו מדברים על ייצור חכם, אנחנו באמת מדברים על נתונים. זריזות, גמישות, הסתגלות, מהירות – אלה כל התוצאות של ייצור חכם יותר אבל מה בעצם מניע את כל השיפורים האלה? זהו מידע. אלה נתונים.

 

בשנים האחרונות עסקים מודרניים התמודדו עם שיבושים, תחרות מוגברת ושינויים חסרי תקדים בדרישות הצרכניות ובציפיות. אבל במקום להיות מדוכדכים, העסקים הטובים ביותר משתמשים עכשיו במידע כדי לעזור להם לגדול ולשגשג. איסוף וניתוח נתוני לקוחות מסייעים לעסקים לאתר מגמות וסיכונים ולנהל אותם תוך כדי תנועה. חיבור דיגיטלי של כל מכונות הייצור והתפעול למערכת אחת המופעלת על ידי AI, מספק גישה בזמן אמת לנתונים גלובליים מכל המחלקות - מ-R&D לקווי הרכבה. והיכולת לנתח ולקבל תובנות משמעותיות מכל מה שנתונים מבוססי ענן מסייעים ליצרנים המודרניים לקחת על עצמם את התחרות - ואפילו לראות סביב פינה או שתיים.

מהו ייצור חכם?

NIST (המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה) מגדיר ייצור חכם כ"מערכות ייצור שיתופיות, משולבות באופן מלא, המגיבות בזמן אמת כדי לעמוד בדרישות ובתנאים משתנים במפעל, ברשת האספקה, ובצורכי הלקוח".

 

ייצור חכם גדוש בקישוריות ענן. זהו שילוב של יצירתיות אנושית, מכונות ונכסים המחוברים דיגיטלית, ומערכות וכלי ניתוח המופעלים על ידי AI. השילוב של בינה מלאכותית וכלים חכמים מסייע בדלק הסתגלות ומאיץ את הקיבולת להתאמה אישית של פלטים על בסיס נתונים ואינטל בזמן אמת. הנראות, הזריזות והעמידות של הייצור החכם הופכים אותה לאבן פינה של מודלים יעילים יותר של שרשרת אספקה ושל פעולות עסקיות כוללות.

למד על חלק מהיתרונות של ייצור חכם.

תעשייה 4.0 ייצור

התעשייה 4.0 מתייחסת למהפכה התעשייתית הרביעית. המילה "מהפכה" משמשת משום שכל מהפכה תעשייתית הונעה על ידי טכנולוגיה או המצאה לשינוי משחק, אשר "חוללו מהפכה" על כל העולם התעשייתי. המהפכה התעשייתית הראשונה השתמשה בקיטור; השני, קו ההרכבה; השלישי הונע על ידי כוח מחשוב; והרביעי מופעל על ידי טכנולוגיות דיגיטליות וקישוריות.

 

ליצרנים הטובים ביותר יש לעתים מיליוני דולרים ושעות המושקעים במכונות ובנכסים בעלי מומחיות גבוהה ומתוכננת במיוחד עבור תפוקת המוצר הייחודית שלהם. היופי של ייצור חכם הוא שלא מדובר על טירוף מפעלים מסורתיים והחלפתם במשהו אחר. מדובר על חכמים את המפעלים הקיימים שלב אחר שלב והרחקתם באמצעות פתרונות וכלי ייצור של תעשייה 4.0 כדי להגיע ליעדי הייצור שלהם בצורה יעילה ויעילה יותר. 

ייצור אוטומטי לעומת ייצור אוטונומי

ייצור אוטומטי אינו חדש. הוא פשוט מתייחס למכשירים רובוטיים המתוכנתים במטרה הבלעדית של ביצוע פעולה מסוימת. לרוב, משימות חוזרות ונשנות אלו מתרחשות בקונצרט עם מכונות אחרות ועם בני אדם בסביבה כמו קו הרכבה. אוטומציה חיונית באספקת המהירות והדיוק הדרושים לייצור בנפח גבוה.

 

ייצור אוטונומי הוא בעצם רק ייצור אוטומטי... עם מוח. באמצעות טכנולוגיות Industry 4.0 כמו בינה מלאכותית ולמידת מכונה, מערכת ייצור חכמה ומכשירי IoT בתוכה, ללכידת סטים של נתונים נפרדים כמו משוב צרכן, היצע וביקוש, קיבולת מכונה וכל מידע רלוונטי אחר. לאחר מכן ניתן להחיל אלגוריתמים של בינה מלאכותית ולמידת מכונה על אותם סטים של נתונים כדי לספק – ולחוקק באופן אוטומטי – תהליכי עבודה ותהליכים יעילים ומוטבים יותר.

טכנולוגיות ייצור חכם

ביצוע פעולות הייצור שלך "חכם" הוא פונקציה של טרנספורמציה של Industry 4.0. שיקולים קריטיים כגון אבטחת סייבר ושילוב עסקי אסטרטגי הם כולם חלק מסביבת Industry 4.0. אבל בהמשך, נסתכל רק על הטכנולוגיות הבסיסיות ביותר העומדות בבסיס פרקטיקות ייצור חכמות.

 • IoT/IIoT: כאשר מכשירים ומכונות מצוידים כדי לשלוח ולקבל נתונים דיגיטליים, הם מרכיבים רשת IoT. נתונים שנשלחו מדוחות המכשיר על הסטאטוס והפעילות שלו, ונתונים שנשלחו לבקרות המכשיר והופכים את הפעולות ותהליכי העבודה שלו לאוטומטיים. רשת IoT תעשייתית (IIoT) נמצאת בליבה של ייצור חכם מכיוון שהיא לא רק כוללת את הנכסים המחוברים, אלא את המערכות החכמות והתהליכים האוטומטיים שאיתם הם משולבים.
 • בינה מלאכותית/למידת מכונה: הנתונים המקיפים ביותר בעולם חסרי משמעות עד שתוכל למנף אותם ולהשתמש בהם כדי לספר סיפור. בינה מלאכותית מביאה נתוני ייצור לחיים עם כלי ניתוח מתקדמים והיכולת האינהרנטית לנהל ולממש סטים רחבים ונפרדים של נתונים. יצרנים חמושים בכל הנתונים יכולים להשתמש באלגוריתמים של למידת מכונה כדי לגרום למערכות שלהם לספר להם מה הם צריכים לדעת – על מה שקורה כרגע, ומה צפוי לקרות בעתיד.
 • ביג דאטה: אם בינה מלאכותית ולמידת מכונה שמים את ה"חכם" בייצור חכם, אז ביג דאטה הוא הדלק. "Big Data" אינו פשוט משום שהוא מתנפח. הוא מוגדר על ידי המגוון והמורכבות שלו. על ידי הזנת מערכת בינה מלאכותית עם סטים עצומים של נתוני ייצור מורכבים ומנותקים, אתה נותן להם את ההיקף הדרוש כדי להסיק מסקנות מדויקות יותר ויותר וללמוד מהר יותר לאורך זמן.
 • רובוטים אוטונומיים: כפי שכבר נדון, רובוטיקה אינה דבר חדש בייצור. זו לא היכולת לבצע אוטומציה חיצונית של נכסים שהם מחליפי המשחק - זו היכולת של אותם נכסים מחוברים לענן להשתמש בטכנולוגיות חכמות כדי להפוך את עצמם לאוטומטיים. מפעלים חכמים תלויים באוטומציה אוטונומית עבור הזריזות והמהירות לה הם זקוקים.
 • Additive Manufacturing/Hybrid Manufacturing: Better הידוע כ-3D Printing, Additive Manufacturing Bimsts Resilience and sizality. כך למשל, מטוס סילון מסוג בואינג 747 מורכב משישה מיליון חלקים - כל אלה דורשים החלפה בלוחות זמנים שונים. במקום לנסות לאחסן את כל החלקים האלה, מדפסות תלת-ממד חכמות או מתכת חכמה יכולות לגשת ליומני האחזקה ולייצר את החלקים לפי הצורך, מה שמאפשר לחברה להחזיק ב"מלאי וירטואלי".
 • מחשוב ענן: קישוריות ענן ומחשוב מעניקים ליצרנים זמינות לפי דרישה של משאבי מערכת כגון נתוני IIoT, כלי ניתוח ואוטומציות תהליך, כולם בכל הערוצים האלחוטיים כמו Wi-Fi או 5G. עננים גדולים עשויים להיות מנוהלים באופן מרכזי אך מופצים על פני מיקומים אזוריים או גלובליים.
 • 5G Connectivity: עם 5G, עסקים לוקחים את היתרונות והיתרונות של קישוריות ענן אינטרנטית ומעמידים אותם עם פחות השהיה, מהירויות מהירות הרבה יותר ויכולת כמעט מוגבלת להתרחב.
 • Edge Computing: המפעלים החכמים של היום כולם עוסקים בספיטינג מהיר ומגיבים במהירות בזמן אמת. לוקח זמן לשלוח נתונים שנאספים במקום אחד, למערכות ששוכנות במיקום פיזי אחר - ועבור מפעלים חכמים, שההשבתה הזו מייצגת הפסד. מחשוב Edge עוזר להביא את המוח (בינה מלאכותית וכלי ניתוח נתונים) לרצפת הייצור ולהסיר עיכובים ברשת האינטרנט של הדברים.  
 • הדמיה/טווין דיגיטלי: נוצר תאום דיגיטלי או סימולציה כדי להיות העתק וירטואלי זהה של מכונה או תהליך שקיים בעולם האמיתי. היא מאפשרת לצוותי הייצור לבדוק דרכים חדשות לעשות דברים, ולדחוף אבות טיפוס וירטואליים למגבלותיהם המוחלטות, ללא העלות והסיכון לפגיעה בכל דבר בחיים האמיתיים.
 • עיצוב לייצור: זו לא כל כך טכנולוגיה כשלעצמה שכן מדובר בתרגול חוצה פונקציות שקיים בגלל הטכנולוגיה. עיצוב עקרונות הייצור מאפשר למומחי מו"פ ללמוד מנתונים – מרחבי רצפת המפעל ומבסיס הלקוחות. תובנות אלה עוזרות להם לעצב מוצרים זוכים/זוכים שעונים על דרישות הלקוח לאיכות ולהתאמה אישית, ויצירת עיצובים גם קלה יותר, נמנית ומהירה יותר לייצור ולהתאמה אישית.

ייצור 4.0 ויתרון תחרותי

כשמדובר בתחרות, זה לא תמיד יתרון בודד אחד שמוביל לזכייה. בדרך כלל מדובר במיזוג של פרקטיקות, איכות, תהליכים ותפיסת מותג שנותנים לחברה אחת את הקצה על פני חברה אחרת. היתרונות של ייצור חכם מסתכמים בכל העסק:

 • מחזור החיים של המוצר הולך ומתקצר עד היום. אם הלקוחות שלכם רואים אתמול משהו ברשתות החברתיות, הם רוצים את זה בעגלת הקניות שלהם היום. ואותו הדבר חל על לקוחות B2B שגם מצפים לטורנרולים מהירים יותר ולשדרוגי מוצר. כאשר מערכות הייצור זריזות, הן יכולות לבצע Pivot ולספק מודלים חדשים במהירות רבה יותר.
 • להיות נתפש כמותג בר קיימא חשוב יותר מתמיד. צרכנים מודרניים - בעיקר קניונים צעירים יותר - מוכנים לשלם עד 10% יותר עבור מותגים בני קיימא. הנתונים שאספו טכנולוגיות ייצור חכמות יכולים לסייע לחוקק תוכניות אסטרטגיות וחסכוניות לייעול התפעול ולהורדת השימוש באנרגיה.
 • הפרעות בשרשרת האספקה הן בלתי נמנעות. אבל כאשר תהליכי הייצור שלך משתמשים בכלי ניתוח חכמים, תהיה לך הזדמנות לקבל כותרת ולהיות מוכן עם תרחישי תלות.
 • קשה למצוא אנשים טובים. חברות רבות מתקשות למשוך את הצוות שהן זקוקות לו. שיטות עבודה של ייצור חכם יכולות לסייע לך לשפר את רשומת הבטיחות שלך ולהציע לעובדים מגוון ומעורבות מסוימים מעבר לייבוש חוזר של משימות שורת הרכבה מסורתיות.

יישום ייצור חכם: השלבים הבאים

חלק מהעסקים כבר טיילו די רחוק במסלול של טרנספורמציה דיגיטלית, תוך שילוב מגוון רחב של טכנולוגיות Industry 4.0 בפעילותן. אחרים פשוט מתחילים במסעם או תוהים היכן עליהם להתחיל.

 

החדשות הטובות הן שפתרונות ייצור חכמים לא כולם צריכים לעלות על הסיפון בבת אחת. הטרנספורמציות התעשייתיות המצליחות ביותר מתחילות בתקשורת טובה ובפירוק של מכלים. על ידי יצירת קשר עם הצוות שלך בשלב מוקדם, תוכל ללמוד היכן החוזקות והחולשות המבצעיות שלך נמצאות כרגע. ניתן גם לקבל תובנות חשובות לגבי מקום הימצאו של פירות בעלי תלייה נמוכה והיכן יכולות להיות נקודות ההתחלה הטובות ביותר שלך.

 

ולפני שהמסע שלכם מתחיל, הקפד להרכיב תקשורת מוצקה ולשנות אסטרטגיות ניהול כדי לוודא שנכס הייצור החשוב ביותר שלכם – הצוות שלכם – מתלהב ומודע על השיפורים שיגיעו.

placeholder

גלו את תוכנת הייצור החכמה

שפר את הגמישות והחסימות שלך באמצעות רשת ייצור מחוברת.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה