דלג לתוכן
משלוח מייל אחרון מביא חבילות לדלת הקדמית שלך

משלוח מייל אחרון: ניהול לוגיסטיקה בעולם
משתנה

נפחי משלוח חבילות הפכו למדורגים למדי בשנים האחרונות, עלו בקצב קבוע והגיעו לשיאם בשנת 2020 עם יותר מ-50 מיליון חבילות שנשלחו מדי יום - בארה"ב לבדה. סייל זה, כמובן, מונע על ידי מכירות מסחר אלקטרוני, שגם מטפסים בקצב מדאיג. סגירות והשבתות פנדמיות תרמו לתמריץ מכירות הסחר האלקטרוני הגבוה בכל הזמנים של Q2 של 2020. ובזמן שהמספרים האלה מפליגים במידת מה ככל שהדברים חוזרים לנורמלי בעולם, נתוני המכירות הקמעונאיות באינטרנט ב-Q3 מ-2021 היו גבוהים מכפי שהיו לפני הקורונה, מה שמעיד על שינוי מתמשך בהתנהגות הצרכנית. ולגבי כל זה, גם הביקושים הצרכניים הם הסטה והתפתחות במהירות מואצת.

 

בעלי החנויות המקוונות של היום לא רוצים רק מוצרים זולים יותר ויותר, הם רוצים אותם על מפתן הדלת עד מחר בבוקר, אם לא מוקדם יותר. בעיצומה של רוח חיים זו, ספקי הלוגיסטיקה של הקילומטר האחרון נמצאים על סף מהפכה בלוגיסטיקה בת קיימא, תוך שהם מסכנים גם זמן של מעבר דחוף ומאתגר. 

כיצד טכנולוגיה חכמה (פשוטו כמשמעו) מניבה חדשנות בלוגיסטיקה בת קיימא

עם כל שנה אנחנו רואים עלייה ברכבים החשמליים בקרב ספקי המסירה של הקילומטר האחרון – ובכל זאת יש מאות אלפי מונעי בנזין שעדיין נמצאים על הכביש ויהיו לזמן מה.

 

לעסקים, מיפוי נתיב (רווחי) לפעולות יעילות יותר אנרגטיות ידרוש מחויבות ומיקוד. אבל בעיקר, זה ידרוש ידע - ושהידע יגיע מנתונים. ניהול נתונים וכלי ניתוח מתקדמים מעניקים לעסקים את היכולת לקבל החלטות מהירות, לגלגל עם השוק, לחזות סיכונים ולבצע השקעות בטוחות בציי רכב אלקטרוני (EV) ובטכנולוגיות ירוקות אחרות.  

מהו משלוח המייל האחרון (והיכן מתחברים כל שאר המיילים)?

ככל שהוא מתקדם במסע שרשרת האספקה שלו מיצרן ללקוח, מוצר עובר לכלי רכב קטנים יותר ויותר ומקבל קריטריוני אספקה ספציפיים יותר. שלבי המייל הראשון, האמצעי והאחרון של המסע הלוגיסטי מוגדרים בעיקרם על ידי ירידה הדרגתית בגודל המשלוח ובמרחק מהצרכן הסופי. 

 

כיום, הקישור המייל האחרון בשרשרת האספקה נמצא תחת לחץ עצום וסחרחורת לשינוי והתאמתו בקצב ברק. אבל חשוב לזכור שפתרונות המייל האחרון של החברה חזקים רק כתשתית לתכנון שרשרת האספקה שלה והיכולת לספק נראות וקישוריות בכל ה"מיילים" במסע בשרשרת האספקה.  

 1. לוגיסטיקה של מייל ראשון - יצרן למחסן הפצה ראשי: המייל הראשון של נסיעת פריט לוקח אותו בדרך כלל ממתקן הייצור למחסן ההפצה הראשי ובדרך כלל כולל משלוח מכולות והובלה בינלאומית יבשתית או ימית. עם מערכות משולבות יותר וטובות יותר לניהול הצעות מחיר ותזמון, ספקים קמעונאיים ומסחריים ומנהלי שרשרת אספקה יכולים לקבל שקיפות רבה יותר בנוגע לזמינות ומחירי משלוח בין מדינות. סטרימינג שלב מוקדם זה במסע מסייע למתאמי הלוגיסטיקה והאספקה של הקילומטר האחרון לקבל תמונה גדולה מדויקת של התקציבים שלהם ולתאם את הרשתות שלהם במקרה של הפרעה או עיכוב בשלב מוקדם זה. 
 2. לוגיסטיקה באמצע מייל מחסן למרכז הפצה אזורי: המייל האמצעי לוקח טובין ממחסן ההפצה העיקרי ומעביר אותם אל רכסי הפצה אזוריים, הקרובים יותר לצרכן הסופי. זה כולל בדרך כלל משאיות תובלה גדולות וארוכות. כאשר היה רק קומץ של מגורי מחסן אזוריים כדי לשרת נתחים גדולים של המחוז, אפקט האמזונס הביא לעיתים קרובות להזדקקות של מאות תאי הפצה מקומיים כדי לשרת את הרכבי האספקה של היום הבא או באותו היום. כדי לשרת ביקוש חדש יחסית זה, מנהלי שרשרת אספקה זקוקים לציי רכב גדולים יותר בגודל בינוני ומערכות מתוחכמות יותר מבוססות ענן כדי לתאם נהגים מקומיים.  
 3. הלוגיסטיקה של המייל האחרון - מוקד הפצה ללקוח סופי: המייל האחרון, כמובן, רואה את המוצר מגיע לדלת של הלקוח. יותר מלוגיסטיקה של מייל ראשון ובינוני, המייל האחרון ראה את הכמות הגדולה ביותר של השינוי האחרון במבנים המבצעיים המסורתיים שלו. יתר על כן, זהו הקישור הגלוי ביותר לציבור בשרשרת האספקה - והשירות סביר ביותר שיואשם על ידי לקוחות אם משהו משתבש. אבל כמו קוג בכל מכונה, לוגיסטיקה של מייל אחרון יכולה לתפקד רק כמו שאר החלקים הנעים בכל שרשרת האספקה. 

מימוש הזמנה וציפיות לקוח חדשות

עבור פעולות אספקה, הפעילות האמיתית ממשיכה לאחר שהלקוח ביצע הזמנה. אבל יותר ויותר, הלקוחות מצפים שיעסוק בתהליך המימוש בכל צעד לאורך הדרך. ההתקדמות של טכנולוגיות חכמות יותר ושקופות יותר של שרשרת אספקה דיגיטלית הפכה אותה לפשוטה ויעילה יותר עבור חברות לניהול רשתות לוגיסטיות מורכבות. אבל הצד ההופנט למטבע הזה הוא שעכשיו קל יותר מאי פעם לשחקנים חדשים להיכנס לשוק, מתחרים הן על שירות והן על מחיר. התחרות היא ברמות אפיות בימים אלה והיכולת לעמוד בדרישות הלקוחות ולעלות עליה הפכה לגורם חיוני בהבטחת הון עצמי של מותג ונאמנות צרכנית. 

 

להלן כמה מהציפיות המהירות ביותר לשירות לקוחות: 

 • ערבות להגשמה מהירה: למרות הפנדמי-מושרה על שרשראות האספקה העולמיות, הלקוחות התרגלו לזמני מימוש של יומיים או פחות - והם מציגים חוסר סובלנות גוברת והולכת לכל דבר אבל. סקר צרכנים נרחב שננקט בשנת 2020 הראה כי לא רק שלקוחות היו מעוניינים באספקה המהירה ביותר האפשרית אלא ש-65% מהם היו מוכנים לשלם ביט הוגן יותר כדי להשיג זאת. עבור עסקים, משמעות הדבר היא שהלחץ נשאר על משאבי המסירה של המייל האחרון כדי לשפר את הרשתות הדיגיטליות שלהם ולהפוך לעולם זריז, מגיב ורחב יותר. 
 • חוסר שקט והתאמה אישית: החברות מאבדות מיליארדים כל שנה בשל נטישת עגלה. ובזמן שמהירות המסירה המובטחת ממלאת תפקיד ענק בכך, זה לא הגורם היחיד. הניסיון הראה כי גורם עיקרי לנטישת לקוחות ועגלה הוא חוסר מעורבות לכאורה עם הלקוח. הקונים של היום רוצים חוויות חלקות בכל הערוצים שנאספות באופן מקוון היכן שהם עזבו בחנות. הם רוצים להתאים אישית את אפשרויות המסירה שלהם, לראות בדיוק איפה החומר שלהם נמצא לאורך המסלול, ולהיות מסוגלים לתקשר עם הנהג בזמן אמת  .   
 • אפשרויות סחר אלקטרוני גמישות יותר: בימים הראשונים של הקמעונאות המקוונת, חברות חשבו שמוצרים מסוימים כמו משקפיים או נעליים יהיו תמיד רכישות צמודות ומרגמות. לאחר מכן, הם לא צפו דגמים של Trand-befor-you-buy כמו ה-Wardrobe הראשי של אמזון. החזרות הן כבר אלמנט מורכב ויקר במשוואת המייל האחרונה, ולכן שירותים שמיועדים לגמרי למוצרים חוזרים מוסיפים עוד שכבה של מורכבות. יתר על כן, במהלך הסגר אנשים התרגלו לקבל כמעט הכל באופן מקוון כך שהיום אפילו המוצרים הכי לא סבירים - מדגים טרופיים ועד בדיקות אבהות - צפויים כעת להיות זמינים למשלוח ביתי.
 • מנכ"לים הם גם קונים: ללקוחות B2B היו קשרים חזקים באופן מסורתי עם נציגי מכירות מהספקים השונים שבהם הם משתמשים – בהסתמך עליהם כדי לצפות את צרכי המוצר שלהם ולנווט באתגרים לוגיסטיים. בעוד שהקשר המקצועי החשוב הזה נשאר חזק, מנהיגים עסקיים כבר לא מרוצים ממשלוח באותו יום על הסחורה האישית שלהם, ועם זאת אספקה באותו חודש על המקצוענים שלהם. ברור ששרשראות האספקה B2B ו-B2C שונות מאוד, אך יחד עם זאת, ביקוש הצרכן B2B מתפתח במהירות וספקי המייל האחרונים צריכים לשים לב לציפיות המשתנות הללו.
placeholder

עמדו במהירות בציפיות הלקוח המשתנות עם מערכות
אספקת המייל האחרון המודרניות

מערכות ניהול לוגיסטיקה ודיגיטליזציה של שרשרת אספקה

בעולם הקניות המקוון – גם עבור B2C וגם עבור B2B – יש יותר נקודות מגע דיגיטליות מאי פעם. חיישנים אוספים נתונים בשלב המיקור והייצור, התקני 'אינטרנט של דברים' (IoT) שולחים ומקבלים זרמים של נתונים ואינטל, ולקוחות משאירים שבילים מורכבים ועשירים יותר ויותר של נתונים כשהם עוברים במערכת האקולוגית הקמעונאית. פתרונות שרשרת האספקה הדיגיטליים הטובים ביותר משתמשים במערכות מבוססות-ענן, טכנולוגיות בינה מלאכותית (AI) וקישוריות בזמן אמת כדי למנף את כל הנתונים האלה – וכדי למצות את מערכות הניהול הלוגיסטי שהם צריכים כדי לשמור על הרעלה. 

 

גישה משולבת זו, המונעת על-ידי נתונים, מעצימה עסקים עם היכולות הבאות: 

 

שיגור אוטומטי

זה מעסיק אלגוריתם להתאמה של משימת אספקה עם גורם ספציפי בהתבסס על סדרי עדיפויות וכללים שהוגדרו מראש. על ידי הכנסת בינה מלאכותית לתמהיל, המערכת יכולה לנתח בו-זמנית נקודות נתונים מורכבות כגון מיקום הנהג וסוג הרכב ביחס לגודל החבילה. ועם יישום מבוסס-ענן, מנהל ההתקן ומערכת השיגור נמצאים תמיד בקשר בזמן אמת.

 

מיטוב נתיב

לאחר שמערכת השיגור זיהתה נהג וסוג כלי רכב, יש להביא בחשבון גורמים אחרים כדי לוודא שהנתיב החסכוני ביותר נלקח. זה כולל ניתוח סימולטני של נתונים חיים כמו מזג אוויר ודוחות תנועה, נתוני מיקום כמו תחנות טעינה במסלול (במקרה של e-fairs) וצפיפות של כתובות אספקה באזור מסוים. ושוב, יישומים ניידים ידידותיים למשתמש שומרים על נהגים בלולאה בכל עת.

 

מיטוב טעינה

עסקים (לעיתים אף תחרותיים) עושים בדרך כלל מאמצים למיזוג משא ארוך ומטען מכולות על בסיס יעד וצרכי טיפול ספציפיים. עבור מעבר טראנס-פסיפיק יחיד, זו לא משימה כל כך מסובכת. אבל, כשהמטען הזה מטומטם לאלפי או מיליוני הזמנות בודדות, כולן בעלות יעדי אספקה ולוחות זמנים ייחודיים, משימת מיטוב העומס הופכת לדאויה למדי. עם שוליים הדוקים יותר מאי פעם, הפתרונות המונעים על ידי AI הופכים שוב לתשובה. על ידי חיבור כל כוכבי הלכת ביקום הקילומטר האחרון ללוח מחוונים ומערכת נגישים אחד, תכנון עומס הופך לאסטרטגי ואוטומטי, המסייע בחיסול אפודים חצי מלאים יקרים. 

 

מעקב צי וחישוב ETA

זה אחד הפרקטיקות הלוגיסטיות הוותיקות ביותר, שעושה שימוש ב-CB וברדיוסים דו כיווניים, עוד לפני ימי רשתות הסלולר. אבל כיום, במקום להסתמך על הנהג כדי לתת ניחוחות ל-ETA במעבר, מערכות מעקב חכמות יכולות להשתמש בסמארטפונים של הנהגים עצמם כדי לגשת ל-GPS ולנתוני תנועה כדי להבטיח נראות של צי בזמן אמת. זה מופעל באמצעות יישומים המחוברים לענן, מאפשר למשגרים וללקוחות לדעת היכן מנהלי התקנים אינם זקוקים לחומרה נוספת כלשהי.

לוגיסטיקת הפצה ושיתוף נכסים

נכון לאוקטובר 2021, מספר המכירות של חברות הרכיבה היה למעלה מ-100% בשנה. ובמרכזים עירוניים, חברות שיתוף מכוניות ממטילות גם הן, כשמקינזי מנבא צמיחה יציבה של 20% בפתרונות הניידות המשותפים בעשור הקרוב. 

 

בעוד שצרכנים בודדים מפקפקים בערך ובסיכון הבעלות על כלי הרכב, ספקי מייל אחרונים גם כורעים את המספרים ושואלים שאלות דומות לגבי הציים שלהם בבעלות החברה. לרוב העסקים יש תקופות שיא שבהן הציים שלהם נמתחים עד לקיבולת, ולאחר מכן זמנים שקטים יותר כאשר הם משלמים כדי לשמור ולשמור על המשאבים היקרים הללו. 

 

באמצעות פלטפורמות תכנון חכמות של שרשרת אספקה, רשתות IoT ונכסים מחוברים לענן, עסקים יכולים ליישם רשת גמישה של ספקי אספקה - בדומה למודל הרכיבה (track share model) - כדי לדרג מעלה ומטה לפי הצורך. השימוש הפשוט ביותר בגישת "מיקור המונים" זו מאפשר לעסקים לשלב סוגים דומים של מסחריות ומשאיות מספקי אספקה סמוכים, אל תוך הציים הקיימים שלהם.  

 

המודל המתוחכם יותר כולל שילוב רשת היברידית של כלי רכב חלופיים בפעולותיהם הקיימות. משלוחים מסוימים, לדוגמה, עשויים להיות מוגשים בצורה הטובה ביותר על-ידי איחוד חבילות לרכב בעל רשת גדולה יותר, ולאחר מכן לזיווג במורד הזרם עם בילויים אלקטרוניים או בוטי מסירה כשהם מתקרבים ליעד הסופי. וכמובן, כדי לנהל את המורכבות של המודל ההיברידי הזה, טכנולוגיות בינה מלאכותית ולמידת מכונה הן, שוב, רכיב מערכות חיוני. 

רשתות וכלי רכב לאספקה חלופית ולוגיסטיקה בת קיימא

בדקנו במודלים עסקיים חלופיים ובחלק מהטכנולוגיות שתומכות במערכות אספקה חכמות של מייל אחרון. אבל מה לגבי הרכבים עצמם? האם משלוחים הם באמת דבר מה? האם הלוגיסטיקה של המייל האחרון יכולה אי פעם להיות נטולת פחמן? אנחנו מדברים על מהפכה בפעולות גדולות ומבוססות ארוכות, כך שחלק מחידושי הרכב הללו יקחו זמן מה להתגבש. לדבריו, המגפה האיצה מספר פתרונות אספקה עירוניים חלופיים, וטכנולוגיות EV נהפכות לנגישות יותר מדי יום - כך שעתיד הלוגיסטיקה בר קיימא עשוי להיות קרוב יותר ממה שאנחנו חושבים. 

 • כלי רכב מסוג EV: עבור לוגיסטיקה של מייל אחרון, האתגר היה פעמים רבות גודל הרכב ועמידות. נכון להיום, רוב ה-EVs הם מכוניות משפחתיות קטנות יותר, לאו דווקא מתאימות לאספקה בנפח גבוה. עם זאת, הפיתוח של כלי רכב מסחריים גדולים יותר המונעים על ידי מנוע EVA (LCV) עולה קדימה בקצב מהיר. הסיבה לכך היא התקדמות בטכנולוגיית סוללה והנדסת כלי רכב, כמו גם אילוצים מוסדרים באופן הדוק יותר על פליטות שרשרת האספקה. 
 • אפשרויות חיוב טובות יותר: תוכנת לוגיסטיקה חכמה יכולה לסייע לחבר נהגים לתשתית החיוב של EV בזמן אמת ולתכנן נתיבי אספקה הבנויים בהזדמנויות חיוב. ככל שתחנות טעינה אינדוקטיביות מהירות גדלות יותר, קיבולת זו תהפוך לרלוונטית אף יותר. חיוב EV מהיר ושטחי יתמוך ברשתות אספקה של מייל אחרון לפי דרישה וכן בציים קנייניים ברדיוס ה-Hub. 
 • כלי רכב בעלי ניידות מיקרו: מונח זה מתייחס לדברים כמו אופניים אלקטרוניים וקטנועים, הנכנסים יותר ויותר לרשת הלוגיסטיקה של מייל האחרון. כרגע מדובר בעיקר בשירותי משלוחי מזון ומכולת המשתמשים באופני תחבורה אלה, אך ככל שרשת הרכב של ניידות המיקרו מתרחבת, אנו יכולים לצפות כי הדבר יתרחב למוצרים אחרים. יתר על כן, היישומים מבוססי הענן המניעים את הרשתות הללו הופכים לקלים יותר לשימוש, מה שמבטיח שניתן יהיה לחבר נהגים גם למגדל הפיקוח וגם לממשק הלקוח… הכל בזמן אמת, כמובן.
 • תופים וציים אוטונומיים: בשנים האחרונות, דרונות מצאו תפקיד בתוך רשת ההפצה כרובוטים אוטומטיים של איסוף ואריזה וניהול מלאי. בעתיד הקרוב, כשאתגרי האבטחה והמעקב מתפרצים, עלינו לצפות לעוד שימוש במיילים האחרונים באזורים עירוניים. אפילו לראות אותם משתמשים בדרכים חדשות כמו לא מעט ציים של רובוטי מסירה שנפרסים ממשאית גדולה יותר כדי לשרת רדיוס גאוגרפי מסוים.

השלבים הבאים לרשת הפצה ולוגיסטיקה יעילים ועתידיים יותר

אם לא משהו אחר, המגפה הוכיחה לנו שספקים לוגיסטיים של המייל האחרון הם הגיבורים הבלתי נראים של תהליך המימוש של שרשרת האספקה. למרות שיבושים רבים בשרשרת האספקה, הם יצאו אל העולם כאשר לא יכולנו להחזיק אותנו במלאי במכנסי פלאנל, במכונות לחם ובמכוני יוגה – לא להזכיר בעצם את כל השאר. בהרבה דרכים, העולם לעולם לא יהיה אותו דבר כמו שהיה לפני 2020, וזה כולל איך אנחנו קונים ואיך אנחנו מצפים שהחומר הזה יגיע לצעדי הדלת שלנו. 

 

מטרות קיימות, תחרות מוגברת ושולי רוחב דקים יותר מסתכמים בעתיד מאתגר למסירת המייל האחרון. אבל אנחנו גם רואים חדשנות רבת עוצמה בתוכנות ייעודיות והרבה טכנולוגיות ורעיונות חדשים שמצביעים על עתיד שהוא יותר בר קיימא ורווחי מאי פעם. כדי להתחיל בטרנספורמציה הדיגיטלית של פעולות הלוגיסטיקה שלך, פנה לספק התוכנה שלך כדי ללמוד על הפתרונות הטובים ביותר עבור הצרכים והאתגרים הייחודיים שלך. 

placeholder

גלה את SAP Business Network

שפר את גמישות רשת ההפצה שלך באמצעות מערכת אספקה של מייל אחרון.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה