דלג לתוכן
שיתוף פעולה בין אדם ורובוט עבור יעילות ייצור

תעשייה 5.0: הוספת הקצה האנושי לתעשייה 4.0

תעשייה 4.0 - או המהפכה התעשייתית הרביעית - הביאה טכנולוגיות "חכמות" כמו בינה מלאכותית (AI), קישוריות ענן וניתוח נתונים בזמן אמת לעולם התעשייה והייצור. בליבה של מהפכת Industry 4.0 יש הנעה לכיוון יעילות, פרודוקטיביות ומערכות סייבר. 

 

ובמקום שבו Industry 4.0 שמה טכנולוגיות חכמות במרכז רשתות הייצור והאספקה, התעשייה 5.0 עוסקת בהגדלת הטרנספורמציה הדיגיטלית עם שיתוף פעולה משמעותי ויעיל יותר בין בני אדם למכונות ולמערכות בתוך המערכת האקולוגית הדיגיטלית שלהם. השותפות של בני האדם ומכונות חכמות מרימה את הדיוק והמהירות של האוטומציה התעשייתית עם היצירתיות, החדשנות וכישורי החשיבה הביקורתיים של בני האדם.

 

עסקים מודרניים עומדים בפני רמות חסרות תקדים של תחרות ודרישות הצרכנים העולות במהירות ובהתאמה האישית. טכנולוגיות תעשייה 5.0 מסייעות להפיק את המיטב משני העולמות על ידי תמיכה ביצירתיות האנושית וביעילות ממוכנת. 

תעשייה 4.0 ותעשייה 5.0

כל אחת משלוש המהפכות התעשייתיות הראשונות הונעה באמצעות טכנולוגיה חדשה משובשת: הספק מנוע הקיטור, יעילות קו ההרכבה ומהירות העיבוד של המחשב. תקופות תעשייתיות אלו נודעו כ"מהפכות" משום שהטכנולוגיות שהניעו אותם היו מחלימי משחק וחוללו מהפכה בעסקים ובייצור. 

 

המהפכה התעשייתית הרביעית - תעשייה 4.0 - מופעלת על ידי טכנולוגיות חכמות. הוא מתחכם לכל התקדמות התעשייה 5.0 והוא, על פי הגדרה, מורכב מתשעה "עמודים" קריטיים:

 1. ייצור נוסף
 2. מציאות רבודה 
 3. רובוטים אוטונומיים
 4. Big Data וכלי ניתוח 
 5. קישוריות ענן
 6. אבטחת סייבר
 7. שילוב מערכת אופקי ואנכי
 8. האינטרנט של הדברים (IoT)
 9. סימולציה ותאומים דיגיטליים 

כך, התעשייה 5.0 לא מייצגת כל כך הרבה עדיין מהפכה תעשייתית נוספת אלא משמשת להרחבת טכנולוגיות התעשייה 4.0 על ידי חיזוק שיתוף הפעולה בין בני אדם ורובוטים. עם Industry 5.0, תשעת עמודי התעשייה 4.0 מתרחבים על ידי כונן להציב את היצירתיות והרווחה האנושית במרכז התעשייה - כדי למזג את המהירות והיעילות של טכנולוגיות מכונה עם הכשירות והכישרון של עמיתיהם האנושיים. 

המושגים הבאים הם העמודים המרכזיים של תעשייה 5.0:

 • תעשייה אנושית ממוקדת מעמידה את הצרכים והאינטרסים של האדם במרכז תהליך הייצור. במקום לשאול מה העובדים יכולים לעשות עם טכנולוגיה חדשה, התעשייה 5.0 שואלת מה הטכנולוגיה יכולה לעשות לעובדים. בעוד שרובוטים הם בלתי חוקיים ומדויקים, הם מילוליים וחסרי יכולת למחשבה ביקורתית ויצירתית על שותפיהם האנושיים.

בעבודה משותפת עם אנשים, רובוטים יכולים להגשים את מטרתם המיועדת לספק סיוע ולהפוך את חיינו לטובים יותר.

רובוטים אוניברסליים

 • תעשייה בת קיימא מסייעת לעסקים לצמצם את ההשפעה הסביבתית שלהם על ידי פיתוח תהליכים מעגליים בכלכלה. משמרות קיימות אחרות כוללות הפחתת צריכת אנרגיה, פליטות חממה ופסולת, וכן הימנעות מהידלדלות והפחתת משאבי טבע.
 • ייצור תעשייתי בתעשייה חסימתית הוא בעל רמה גבוהה של חוסן. חמוש היטב מפני שיבושים ומסוגל לתמוך בתשתיות קריטיות בעתות משבר. המגפה שימשה להבלטת הפגיעות התעשייתיות והחשיבות של הגברת הגמישות והגמישות בשרשראות האספקה ובמרכיבי ייצור אחרים.

שילוב תעשייה 5.0 בטכנולוגיות תעשייה 4.0

עם Industry 5.0, יוזמות מוכוונות ערך וממוקדות בבני אדם עוקפות את שינויי הטכנולוגיה של התעשייה 4.0 כדי ליצור אינטראקציה חלקה יותר בין בני אדם למכונות. להלן כמה מהטכנולוגיות הספציפיות שמסיימות לכך: 

 • ניתן להתאים אישית אינטראקציות בין בני אדם/מכונה באמצעות שימוש בחיישנים משובצים, אקטואטורים וטכנולוגיות למידת מכונה כדי לאפשר התאמה של רובוטים שיתופיים.
 • שיתופי פעולה אנושיים/רובוטיים מונעי AI מפותחים כדי לסייע בהפחתת הפסולת, הגברת התאימות לקיימות ושיפור היעילות סביב השימוש במשאבים מושקעים.
 • מערכות מתקדמות לניהול וניתוח נתונים ממנפות בינה מלאכותית ולמידת מכונה כדי לסייע למזער פסולת וחוסר יעילות ולמטב מועמדים אנושיים.
 • מודלים של סימולציה ותאומים דיגיטליים מצמצמים את הלבושים במערכות העולם האמיתי ומפשטים את הלמידה והיעילות של המשתמשים האנושיים. זה מאפשר חדשנות מרבית ויצירתיות עם סיכון תפעולי מינימלי.
 • רובוטים שיתופיים וכלים חווייתיים כמו מציאות מדומה (VR) יכולים לסייע לעסקים להתכפל ביעילות האוטומציה החכמה ובמיומנויות היצירתיות ופתרון הבעיות של שותפים של בני אדם/רובוט.

מפעלי העתיד: ליסינג יתרונות התעשייה 5.0

היתרונות ארוכי הטווח של אימוץ התעשייה 5.0 מתיישרים עם ערכי הליבה שלה. לדוגמה, משיכה והחזקה טובה יותר של מועמדים, חיסכון רב יותר באנרגיה, וחסימות כללית מוגברת. היתרונות הבאים מסייעים בשיפור התחרותיות והרלוונטיות על ידי התאמה מוצלחת לעולם משתנה ולשווקים חדשים.

 • משיכה והחזקה בכשרונות: מדי שנה נעשה קשה יותר לחברות למשוך ולשמר את סוג כוח העבודה המיומן והמוכשר שהן צריכות כדי להתחרות. כשעובדים הם פשוט מפעילי מכונות, נשללים מהם האתגר והקלט היצירתי שמניע את ההישג האנושי. תעשייה 5.0 עקרונות וטכנולוגיות מספקים סביבת עבודה מתקדמת ומעניינת יותר, שיכולה לסייע להגברת שביעות הרצון והנאמנות של העובדים.
 • קיימות ותחרותיות: בעולם העסקי כיום, פרקטיקות בנות קיימא אינן עוד אופציה אלא ציפייה מצד בעלי עניין. זה נכון במיוחד בתעשיות עתירות משאבים ואנרגיה. עסק קדימה עם קיימות בראש ובראשונה יהיה אטרקטיבי יותר למשקיעים פוטנציאליים, לעובדים ולצרכנים. אימוץ פרקטיקות התעשייה 5.0 יקדם את הביצועים הכלכליים של התעשיות תוך הבטחת הקיימות הסביבתית. 
 • גמישות: היכולת להגיב לשינויים מפריעים, כמו מלחמות סחר, פנדמיות והשפעות של אקלים, הפכה מרכיב חיוני לניהול עסק. טכנולוגיות תעשייה 5.0 משחקות תפקיד חשוב בפיתוח זריזות וגמישות תעשייתית, באמצעות איסוף נתונים, ניתוח סיכונים אוטומטי ואבטחה משופרת. 

רובוטים שיתופיים (קובוטים) ועובדים אנושיים

אימוץ של Industry 5.0 כמשלים לתעשייה 4.0 יכול לשפר באופן משמעותי את כוח העבודה. במיוחד, Industry 5.0 מביא עובדים מיומנים ורובוטים שיתופיים (קובוטים) לעבוד זה לצד זה - מה שמגדיל את הערך שכל אחד מביא לייצור. דור מכונות מפותח זה מצויד בחיישנים, אקטואטורים ובקרי AI, המאפשרים להם לעבוד לצד בני אדם בצורה בטוחה ולא פולשנית. קובוטים הם רבגוניים, בקלות ניתנים לתכנות, בטוחים ואינטואיטיביים לשימוש. 

 

מהו Cobot?

 

רובוט שיתופי, או "קובוט", הוא רובוט שעובד לצד בן אדם כמדריך או כעוזר. בניגוד לרובוטים אוטונומיים אשר בעבר מתוכנתים – עובדים באופן עצמאי, רובוטים שיתופיים נועדו לתת מענה להוראות ולפעולות אנושיות. יחסי קובוט/בני אדם הם סינרג'יסטיים שבהם החוזקות המולדות של בני אדם ושל מכונות נלקחות יחד כדי לבצע משימות או תהליכים ספציפיים. 

 

שיתוף הפעולה בין בני אדם לקובוטים יכול לסייע בפתיחת חדשנות. למשל, באופנת מעצבים, קובוטים יכולים להיות אחראים על איסוף, חיתוך, החזקה או אפילו בדי תפירה בזמן שמעצבים משרטטים ומדרבנים אותם על דגם תלת ממדי של מנקין בסט מחשב או VR - בזמן אמת. דבר זה יכול להפוך משלוח של בגדים מעצבים מותאמים אישית למציאות. 

 

בנוסף, מגזר הרכב היה מאמץ מוקדם של טכנולוגיות קובוט, והשתמש בהן כרכיבים קריטיים בקווי הרכבה. על ידי אוטומציה של משימות חוזרות ונשנות ומסוכנות כגון ריתוך, הרכבה וצביעה, בני האדם משוחררים עד כדי השתתפות במשימות מורכבות יותר בנוסף להפעלה ולתחזוקה של הרובוטים. זה כולל זיווג בני אדם וקובוטים במשימות הבטחת איכות, בהן "ראיית רובוט" יכולה לאתר באופן אוטונומי פגמים או פגמים שאינם גלויים לעין האנושית באופן מיידי. 

placeholder

קובוטים במפעלים יכולים לשפר את היעילות ואת הניסיון של עמיתיהם האנושיים.

Factory 5.0: אוטומציה תעשייתית מותאמת אישית

השילוב של קובוטים ובני אדם מביא את הפוטנציאל להתאים אישית ולהתאים אישית סחורה ברמה התעשייתית. מכיוון שקובוטים מבצעים משימות חוזרות עם יעילות צפויה ויעילה, בני אדם יכולים לפקח על התהליך כדי לוודא שבקשות בהתאמה אישית בזמן אמת מובנות וממומשות. הכלים הבאים של תעשייה 5.0 מסייעים לקידום הייצור הניתן להתאמה אישית:

 • פלטפורמות ניהול נתונים מאוחדות אוספות, מאחסנות ומנתחות קלטים של לקוחות - והופכות אותן לתובנות עבור יצרנים.
 • סימולציות ותאומים דיגיטליים מסייעים למקסם את יצירת דגם האב של פתרונות שיעזרו לממש את דרישות הלקוחות עם עלויות מינימליות.
 • בינה מלאכותית חכמה ומערכות למידת מכונה משרתות להבין וללמוד על העדפות וצורכי הלקוח, ולתמוך בייצור של רכיבים מותאמים אישית.
 • חיישנים מדויקים יותר, אקטואטורים, סורקי תלת ממד, VR וכלים אחרים הופכים את חוויית ההתאמה האישית לנגישה יותר עבור כוח העבודה והלקוחות.

התעשייה 5.0 מסייעת לפתוח את הדלתות בעידן חדש של התאמה אישית עבור לקוחות ועובדים כאחד.

תעשייה 5.0 תהפוך את המפעל למקום שבו אנשים יצירתיים יכולים לבוא ולעבוד, ליצור חוויה אנושית ומותאמת אישית יותר לעובדים וללקוחות שלהם.

אסבן אסטרגארד, סמנכ"ל הטכנולוגיות של הרובוטים האוניברסליים והמייסד המשותף

השלבים הבאים במסע שלך אל טרנספורמציה של תעשייה 5.0

המסע לעבר Industry 5.0 מתחיל בתכנון טוב, אסטרטגיות שקולות, תקשורת פתוחה וכוללת, ויסוד חזק של Industry 4.0. אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל את המסע שלך לטרנספורמציה של Industry 4.0 ו-Industry 5.0 על-ידי למידה נוספת על הפתרונות הטובים ביותר עבור היעדים והאתגרים הייחודיים של החברה שלך. 

placeholder

גלו את פתרונות SAP Industry 4.0

פתרונות תעשייה 4.0 יכולים לסייע לך להתכונן לעתיד התעשייה 5.0.

עלון חדשות של SAP Insights

placeholder
הירשם כמנוי היום

קבל תובנות מרכזיות על-ידי הרשמה כמנוי לעלון החדשות שלנו.

קריאה נוספת

חזור למעלה